Konvektör Isıtıcı Nedir? 2018 Isıtıcı Satın Alma Rehberi

Konvektör Isıtıcı nedir?

Bir konvektör ısıtıcı, cihazın gövdesi ve ısıtma elemanı boyunca dolaşan, ısı aktarımı ile çalışan bir ısıtıcıdır. Bu çalışma methodu havanın ısınmasına dolayısıyla da hacminin artmasına sebep olur böylece ısınan hava yükselmeye başlar.

Yağlı radyatörler de bu tip ısıtma cihazlarına bir örnektirler. Konvektör bir ısıtıcı elektrikli ısıtıcı bir parçaya, sıcak su bobinine ve bir buhar bobinine sahip olabilir. Doğal havalandırma sebebiyle, fanlı ısıtıcılara göre daha az ses çıkarırlar.


Isitici Satin Alma Rehberi

Kış aylarında ısınma konusu, tıpkı yazın kalabalık ortamlarda yaşanan klima savaşları gibi karmaşık bir hal alabiliyor. Siz tir tir titrerken o anki hava şartlarından hiç rahatsız olmayan insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır değil mi? Veya merkezi sistemle ısınan apartmanınızda dondurucu soğuklar başlamadan doğalgaz faturalarını minimum seviyede tutmaya çalışan komşulara da sahip olabilirsiniz. Hepsinden öte, kombinizi düşük seviyelerde kullanarak tasarruf etmek için, uzun süre bulunduğunuz bir ortamı biraz daha ısıtmak işinize geliyor da olabilir. İşte böyle anlar için her evde ve hatta her ofiste mutlaka bulunması gereken küçük yardımcılarımız var: Isıtıcılar.

Baştan şunu belirtmiş olalım; tıpkı kombi ve klima seçiminde olduğu gibi ısıtıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki ilk adım da cihazın kullanım amacı. Daha sonrasında göz önünde bulundurmamız gereken başka kriterler de mevcut elbette; alt tarafı ısıtıcı deyip geçmeyin -keşfettikçe siz de hak vereceksiniz.

1. Isıtıcı Çeşidi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, piyasada bulabileceğiniz çok farklı ısıtıcı çeşitleri mevcut ve bunların arasında bir seçim yapmak öyle düşündüğümüz kadar kolay değil. Bu nedenle bir ısıtıcı satın almadan önce performans beklentisine karar vermek önemli bir ölçüde işinizi kolaylaştıracaktır.

Infrared ısıtıcılar

İç mekanda kullanabileceğimiz ısıtıcı çeşitlerinin başında karşımıza infrared ısıtıcılar çıkıyor. Eğer küçük bir alanı hızlı bir şekilde geçici olarak ısıtmayı planlıyorsanız ya da kombi veya soba ile daha kapsamlı şekilde ısıtılan bir ortama ısı takviyesi yapmak istiyorsanız, önerimiz infrared ısıtıcılar ya da yine benzer bir sistem üzerinden çalışan quartz modeller olacaktır.

Infrared (kızılötesi) teknolojisini kullanarak çalışan ısıtıcılar, etraflarındaki havayı ısıtmazlar; çalışma prensipleri, elektriği içlerinde yer alan kanallar vasıtasıyla doğrudan karşılarında bulunan objeye sıcaklık olarak iletme şeklindedir. Kısaca “yansıtma” işlevi görürler. O nedenle, infrared ısıtıcıların çalışmaya başlamasıyla ısınmamız neredeyse bir olur (Kış güneşinin bulutların ardından çıkıp tenimizi hızlıca ısıtması gibi); bu anlamda oldukça işe yarar olduklarını söyleyebiliriz. Ancak böyle bir ısıtıcıyı kapattığınız anda, -yine aynı mantık üzerinden ilerleyecek olursak- güneşin tekrar bulutların arkasına dönüşünde olduğu gibi ortamın eski soğuk haline dönmesi de gecikmez; dolayısıyla yarattıkları ısı enerjisi kalıcı değildir. Tekrar belirtmek gerekirse, çok kalabalık bir grup barındırmayan ve hızlıca ısıtılması gereken alanlar için bu ısıtıcı modelleri oldukça idealdir.

İpuçları:

 • Infrared ısıtıcıların taşınabilir ve çoğu zaman tekerlekli olmaları, farklı alanlarda kullanım açısından avantaj sağlar.

 • Infrared ısıtıcılar için montaja gerek yoktur; cihazı bir prize bağlamanız kullanmaya başlamanız için yeterlidir.

 • Evde kısıtlı bir zaman diliminde bulunuyor ve o süreyi de belli bir odada geçiriyorsanız, infrared ısıtıcı kullanmak evin merkezi ısıtma sistemini kullanmaktan daha tasarruflu olabilir.

 • Infrared ısıtıcılar yapım, materyal ve verimlilik anlamında farklılık gösterirler.

 • Genel anlamda hacimli olsalar da, bazı infrared ısıtıcılar tasarım anlamında diğerlerinden daha şıktır.

Fanlı ısıtıcılar

İsminden de anlaşılacağı üzere fanlı ısıtıcılar ortam havasını ısıtıcı bir öğeden geçiren, vantilatörlerdekine benzer bir fan kullanır, böylece bulundukları alanda sıcaklığın artmasına katkıda bulunurlar. Infrared ısıtıcılar gibi doğrudan sıcaklık veren fanlı ısıtıcıların önemli avantajlarından biri üfleme yöntemiyle sıcaklığı daha geniş bir alana yayabilmeleridir; ancak bunun için öncelikle bir süre etraflarındaki havayı ısıtmaları gerekir.

Kapalı küçük bir ortamı, mesela bir odayı, fanı bulunmayan ısıtıcılardan daha hızlı ısıtma avantajına sahip olsalar da, fanlı ısıtıcılar iki handikapla karşımıza çıkarlar. Bunlardan biri sesli çalışmaları, diğeri ise ortamdaki havayı kurutmalarıdır.

Yağlı Radyatörler

Gelelim radyatörlere… Görünüş olarak merkezi ısıtma sistemi radyatörlerine benzerlik gösteren elektrikli radyatörler, ısıtma metodu anlamında karşımıza birkaç farklı tipte çıksalar da piyasada yaygın olarak yağlı olarak adlandırılan modelleriyle varlık gösterirler. Yağlı radyatörler ortama sıcaklığı, ısıyı koruyan özel bir yağın ısıtılması aracılığıyla iletirler. Isınan bu yağ daha sonra radyatörün bobinlerinde dolanarak, sıcaklığın tüm odaya çevresel olarak yayılmasını sağlar. Ancak bu işlem direkt ısı sağlayan diğer cihazlara göre biraz daha zaman aldığından, ortamın ısınması da çok hızlı bir şekilde gerçekleşmez. Buradaki avantajlı durum, yağlı radyatörlerin kapatılmalarının ardından dahi odadaki ısıyı uzun bir süre için koruyacak olmalarıdır.

Radyatör seçiminde de fanlı modellerin daha hızlı ısınma özelliği taşıdıklarını söyleyebiliriz. Özellikle nemli ortamlarda fanlı bir radyatör seçimi yapmanızı öneririz; zira fansız olan modeller ortamdaki nemi artırma özelliğine de sahipler. Ancak radyatör ve fan bir araya geldiğinde biraz daha gürültülü çalıştıkları için buradaki karar yine size ait tabii.

İpuçları:

 • Yağlı radyatörlerdeki petek sayısı ne kadar fazlaysa, ortamda sıcaklığın yayılacağı alan da aynı oranda artış gösterir.

 • Radyatörün içerisine yağ, cihazın üretimi aşamasında konulur ve yenilenmesi gerekmez.

 • Isı ayarlı termostata sahip olan radyatörler önceden seçilmiş olan sıcaklığa ulaştıklarında kapanıp, sıcaklık düşmeye başladığında yeniden devreye girerler.

Konvektörler

Elektrikli radyatörler kategorisine dahil olan konvektörlerin çalışma prensibi, cihaza doğal hava akışıyla giriş yapan soğuk havanın korumalı rezistans aracılığıyla ısıtılması şeklindedir. Rezistansa temas eden soğuk hava ısınır, hafifleyerek yükselmeye başlar ve konvektörün üst kısmında bulunan ızgaradan odanın içerisine yayılır. Aynı esnada cihaza yeni giriş yapan soğuk havanın ısınmaya başlamasıyla bu rutin işlem cihaz çalıştığı sürece devam eder. Radyatörler de olduğu gibi konvektörlerde de öncelikle havanın ısınması gerekir.

Ek elektrik tesisatına ihtiyaç duymayan konvektörler, özellikle küçük ve orta büyüklükte alanların ısıtılması anlamında ortaya oldukça iyi sonuçlar çıkarırlar. Konum anlamında modele de bağlı olarak zeminde ayakları üzerinde ya da duvara belli bir yükseklikte monte edilerek kullanılabilen bu ısıtıcılar, diğer birçok ısıtıcının aksine ortamdaki tozu havalandırmadıkları için solunum problemleri yaşayan kişiler için de uygundurlar.

Konvektor Isıtıcı Nedir? Video:

İpuçları:

 • Çalışma metodu gereği konvektörler, sıcak hava akımını yaymak için herhangi bir ek bileşene ihtiyaç duymazlar. Fakat piyasada bazı fanlı modellere rastlamak mümkündür. Bu tarzda bir mekanizma her ne kadar odanın daha hızlı bir şekilde ısınmasını sağlasa da, ortamda kalkan tozu sınırlayan doğal hava akışının etkisiz kalmasına da neden olur.

 • Doğal hava akışı odadaki tozun havalanmasına neden olmazken, cihazda bulunan soğuk rezistans, tozun yanmasının da önüne geçer.

 • Fanlı modeller hariç, konvektörler sessiz çalışırlar.

Radyatörler oda içerisinde nereye yerleştirilmeliler?

Yağlı radyatörler ve konvektörler de dahil olmak üzere bir elektrikli radyatörü oda içerisinde yerleştirebileceğiniz en uygun yer dışarıya bakan duvarın önü ve pencere yanı veya altı olacaktır. Bu şekilde duvardan emilen veya pencereden gelen soğuk havanın radyatördeki sıcak havayla buluşması sonucunda oda iyi bir sıcaklık seviyesine ulaşacaktır.

(Diğer bazı iç mekan ısıtıcı modelleri: ayak ısıtıcılar, plazma ısıtıcılar)

Isı şemsiyeleri

Evlerimizde geçici süreler ve kısıtlı alanlar için ısınma sorununu çözmeye yönelik alternatifler oldukça fazla, peki dış mekânlarda ne yapmalı? Malum, dışarıda kar bile yağsa restoran, kafe gibi mekânların dış bölümlerinde oturmak isteyen müşterilerin sayısı hiç azalmıyor. Hal böyle olunca, işletme sahiplerinin de onları ısıtmak için çözümler üretmeleri gerekiyor. Yalnızca işletme sahipleri için değil, evinin bahçesinde veya terasında da kış mevsiminin tadını çıkarmak isteyen herkes için hem uygun fiyatlı hem de gayet kullanışlı bir tavsiyemiz var: Isı şemsiyesi.

Estetik görüntüye de çok zarar vermeden, dış mekânlarda 5 ila 6 metre çapındaki bir alanda ısıtma sağlayan ısı şemsiyeleri, ısıyı tepelerindeki çember vasıtasıyla yaydıkları için, birçok alternatife kıyasla açık alanlar için gayet uygun.

2. Isıtma Kapasitesi

Isıtıcının kullanılacağı ortamın büyüklüğü ve buna bağlı olarak seçeceğiniz cihazın ısıtma kapasitesi de ısıtıcı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Bu anlamda alacağınız ısıtıcıya karar vermeden önce atmanız gereken iki önemli adım bulunuyor:

1Odanın yaklaşık ölçüsünü belirlemek
2Isıtıcının kilowatt değerini göz önünde bulundurmak

Bina yalıtımı, odadaki pencere sayısı ve evin ya da ofisin binada bulunduğu kat sayısı gibi detaylarla bazı farklılıklar gösterse de, genel olarak bir ısıtıcının harcayacağı 1 kilowatt’lık enerji 10 metrekarelik odanın ısınması için yeterli olacaktır. Dolayısıyla 1,5 kilowatt’lık bir ısıtıcının, yaklaşık 15 metrekarelik ortalama büyüklükte bir odayı yeterli düzeyde sıcak bir ortama dönüştüreceğini söyleyebiliriz.

3. Elektrik Tüketimi ve Enerji Verimliliği

Tüm elektronik eşyalarda olduğu gibi ısıtıcıların kilowatt değeri de, bu cihazların maksimum çalışma güçlerinde bir saatte tükettikleri enerji değerini ifade eder. Örnek vermek gerekirse 1,5 kilowatt’lık (1500 watt’lık) bir konvektör, en yüksek ısıtma gücünde bir saatte 1,5 kilowatt’lık enerji harcanmasına neden olacaktır.

Eğer siz de -doğal olarak diğer herkes gibi- elektrik faturalarınızın uçuşa geçmesini istemiyorsanız, yazının önceki kısımlarında da belirtmiş olduğumuz üzere öncelikle ısıtıcının kullanım amacını belirlemeniz, ardından cihazı yerleştireceğiniz alanın yaklaşık ölçüleri doğrultusunda karar vermeniz gerekecektir. İçine yerleştirdiğiniz alana göre ısıtma kapasitesi çok düşük olan bir ısıtıcı ortamı ısıtmak için gereken süreden çok daha fazla çalışacak; ve bu da sadece cihazın fazla ısınmasına ve potansiyel riskler doğurmasına değil, aynı zamanda elektrik faturalarının da artmasına neden olacaktır. Doğal olarak önerimiz, satın almak istediğiniz ısıtıcının odanızın ya da diğer kullanım alanlarınızın ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmanız.

Ek olarak, enerji tasarruf modları, ayarlanabilir termostatlar ve programlanabilir zamanlayıcılar güç tüketimini minimize etmeniz konusunda size yardımcı olacaklardır.

4. Güvenlik Özellikleri

Her şeyin başı… güvenlik! Üretici firmalar ısıtıcıları, çeşitli gelişmiş güvenlik özellikleriyle donatarak yangın çıkma ve fazla ısınma risklerini önemli ölçüde azaltırlar. Bu anlamda siz de ısıtıcı seçerken özellikle birkaç noktayı göz önünde bulundurun:

 • Devrilme emniyeti: Bu mekanizma, kaza eseri çarpılması üzerine cihazı otomatik olarak kapatır. Hangi ısıtıcıyı seçecek olursanız olun, bu özellik, özellikle de evde küçük çocuk ya da evcil hayvan bulunuyorsa son derece önemlidir.

 • Dokunma emniyeti: Sıcağa dayanıklı dış yüzeye sahip portatif ısıtıcılar, cihaza kasti ya da bilinç dışı olarak dokunulduğunda ortaya çıkacak yanık sorunlarını bertaraf eder.

 • Fazla ısınma emniyeti: Fazla ısınma emniyeti, ısıtıcının iç aksamlarının güvenli olmayan bir ısıya ulaşması durumunda, cihazın çalışmasını otomatik olarak devre dışı bırakır.

Popüler markaların en ucuz ısıtıcı fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilirsiniz.