Cebinizi hafifletecek doğru kombi seçimi için 3 önemli faktör

Yazın bunaltıcı sıcaklarında serinlemek için hangi klimayı seçsek diye düşünürken, bir de baktık ki kış geldi! Bazılarımızın üşümekten hiç hoşlanmadığı için aylarca gidişini bekleyip bir türlü içine sindiremediği, bazılarımızın da her daim mutluluk verici bir yanını keşfetmeyi başardığı soğuk kış günlerinde, evlerimizin en kıymetli demirbaşı haline gelen kombiler hakkında neler biliyoruz? Evimizi ısıtıyor, suyumuzu kaynatıyor, yemeğimizi pişiriyorlar; o kısımda hemfikiriz. Peki yeni bir kombi satın alma aşamasında yanılmamak için neleri göz önünde bulundurmalıyız? İşin uzmanı olmasak da, bilinçli bir alışveriş için kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler ve bu anlamda bize yetecek temel bilgiler nelerdir? Alve.com, bu soruların yanıtlarını sizin için araştırdı!

Evimizle ilgili vermemiz gereken birçok satın alma kararında olduğu gibi, kombi seçiminde de öncelikli olarak netleştirmemiz gereken noktalar, yaşam alanımızla ilgili olanlar olmalı. Yani, kombinin teknik özellikleri hakkında araştırma yapmadan önce, kombiyi kullanacağımız alanın tipi, metrekaresi, baktığı cephe, yalıtım durumu veya kaçıncı katta olduğu gibi kriterleri bir araya getirerek yola çıkmamız işimizi kolaylaştıracaktır. Bunların dışında, asıl ısıtma işlemini gerçekleştirenin, odalarda yer alan radyatörler olduğunu göz önünde bulundurursak, radyatör seçiminin veya sahip olan radyatöre göre yapılacak kombi seçiminin ne kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekir.

Satın almak istediğim kombi evime uygun mu?

Bu sorunun en doğru yanıtı, evimiz hakkında küçük bir araştırmayla sahip olabileceğimiz bilgilerde saklı. Evinde kombi bulunan ve kullandığı modelden oldukça memnun kalan bir yakınınızdan aldığınız tavsiyeler, sizin için pek de geçerli olmayabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, her eve göre değişen ihtiyaçlar, farklı kombi kapasitelerinin incelenmesini gerektiriyor. Bu değerlendirmeyi kolaylaştırmak için, aşağıdaki basit tablolardan yararlanmanızda fayda var:

Radyatör Uzunluğu (metre) Kombi Kapasitesi (kcal/saat)
5 metre – 9 metre arası 20.000 kcal/saat
9 metre – 13 metre arası 26.000 kcal/saat
13 metre ve üzeri 30.000 kcal/saat

Genel olarak, konvansiyonel kombi cihazları için 75-80 derecelerde çalışacak şekilde yapılan tesisat kurulumları, yoğuşmalı kombiler için 30 ile 40 arasında değişen daha düşük sıcaklıklar için yapılır. Bu nedenle, radyatör uzunluğunuz arttıkça, kullandığınız ısınma sisteminden alacağınız verim de artar.

Bina Alanı (m2) Kombi Kapasitesi (kcal/saat)
160 m2’ye kadar 20.000 kcal/saat
200 m2’ye kadar 26.000 kcal/saat
200 m2 ve üzeri 30.000 kcal/saat

Yukarıdaki tablolara kombinizi satın almadan önce bir göz atmanız çok önemli; ancak bu konuda birimlerle ilgili sıkça yaşanan bir karışıklığa da açıklık getirelim:


Kcal/saat ölçü birimiyle gördüğünüz rakamlar, kombinin ısıl kapasitesini gösterir. Ancak kombilerin teknik özelliklerine ait açıklamalar arasında yer alan ve kombinin gücüne işaret eden Kilowatt (kW) değeri, ısıl kapasite ile karıştırılabilir. Dolayısıyla bu iki farklı ölçü biriminin birbirleri cinsinden ifadelerine de göz atmanızı öneriyoruz:

Kombi Güçleri (Kilowatt) Kombi Isı Kapasiteleri (kcal/saat)
24kW 20.000 kcal/saat
28kW 23.200 kcal/saat
30kW 26.000 kcal/saat
35kW 30.000 kcal/saat

Hangi kombiyi seçmeliyim?

Evinize uygun kombinin hangi kapasitede olması gerektiğini artık biliyorsunuz, sıra geldi kombi türleri hakkında bilgi sahibi olarak en doğru karara ulaşmaya. Kombiler hakkında araştırma yapmaya başladığınızda, birden çok kavramla karşılaşacaksınız: Hermetik, bacalı, yoğuşmalı, konvansiyonel... Bu kavramların teknik karşılıkları oldukça detaylı; ancak aşağıdaki tanımlar satın alma aşamasında oldukça işinize yarayacak.

Kombileri kullandıkları baca sistemine göre temelde bacalı ve hermetik olarak iki kategoride inceleyebiliriz. 
Bacalı kombiler, ısıtmayı sağlamak için gerçekleştirdikleri yanma işlemi esnasında ihtiyaç duydukları oksijeni kurulu bulundukları ortamdan alıp, atık gazları bacaları aracılığıyla dışarıya atan ürün tipleridir.

Hermetik kombiler ise, bacaya ihtiyaç duymayan, içlerinde bulunan fan kiti vasıtasıyla dış ortamdan gerekli havayı alıp, atık gazları da aynı sistemle atmosfere salan ürün tipleridir.

Peki bacalı ve hermetik kombiler arasındaki fark nereden kaynaklanır? Aslında cevap çok basit: Bacalı tip kombiler kullandıkları havayı bulundukları ortamdan doğruca alıp dışarıya da aynı yöntemle verdikleri için, kullanıldıkları alanların çok düzgün şekilde havalandırılması ve gaz sızıntılarına yol açmayacak standartlarda kurulumlarının yapılması oldukça önemlidir. Hermetik kombiler ise, ortam havasını kullanmadıkları için, böyle bir havalandırma işlemi gerektirmezler; ancak hava akım borusu ile dış ortama bağlanmaları gerekir. Birkaç yıl öncesine kadar havalandırma ve kurulum hataları nedeniyle sürekli şahit olduğumuz karbondioksit zehirlenmelerinin, hermetik kombi kullanımının yaygınlaşmasıyla gitgide azaldığını söylemek mümkün. Dolayısıyla, havalandırma ve kurulum standartları ile ilgili emin olamadığınız durumlarda, riskleri minimum seviyeye indirmek için hermetik kombileri tercih etmenizi öneririz.

Yoğuşmalı mı konvansiyonel mi? İkisinin arasında ne fark var?

Günümüzde kullanılan kombi türleri, ısıtma tekniklerine göre konvansiyonel ve yoğuşmalı olarak temelde ikiye ayrılıyor. Aslında her iki türdeki kombilerin çalışma prensipleri oldukça benzer; ancak yoğuşmalı cihazlarda kullanılan teknoloji, daha yüksek enerji verimliliği seviyelerine ulaşmayı sağladığı için son dönemde oldukça revaçta.

Konvansiyonel kombiler, en kısa şekilde özetlemek gerekirse, ısıtma için kullandıkları enerjiyi atık halinde dışarı verirler.


Yoğuşmalı kombiler ise, atmosfere attıkları gaz halindeki su buharını sıvı hale dönüştüren yoğunlaştırma teknolojisi aracılığıyla, atık gazların sahip olduğu sıcaklığı da ısıtma için kullanarak daha yüksek verimle çalışan kombi tipleridir. Yani ortaya çıkan ek ısıyı tekrar kullanarak enerji tasarrufu sağlarlar.

Yoğuşmalı kombilerin, uygun bir tesisat kurulumu ile kış aylarının en önemli gider kalemlerinden biri olan doğalgaz faturalarında azalma sağlayacağı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yapılan araştırmalar da, hava sıcaklığının ortalama 10 derece olduğu mevsimlerde, yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel olanlara kıyasla %10 ila %20 verimlilik sağladığını gösteriyor. Ancak, kombi satın alma kararını verirken üzerinde önemle durmamız gereken yaşam alanımızın sahip olduğu özellikler konusu bu seçimde de mutlaka değerlendirilmeli. Nitekim 160-170 m2 ve üzerindeki alana sahip evlerde, sağlanacak yakıt tasarrufu ile nispeten pahalı olan yoğuşmalı kombilerin amortismanını 2 veya 3 yıl içerisinde sağlamak mümkün. Ancak daha küçük metrekareye sahip konutlar için, amorti etme süresinin çok daha uzun yıllara yayılacağını ve kombilerin standart ömürlerinin 10 ile 15 yıl arasında olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca, yoğuşmalı kombilerden maksimum verimi elde edebilmek için, evdeki kombi tesisatından kazan büyüklüğüne; radyatörlerin konumu ve uzunluklarına kadar birçok detayın uygun şekilde ve uzman kişiler tarafından tasarlanmış olması gerekiyor. Özetle, daha yüksek fiyatlı bir yoğuşmalı kombi alarak ileriye dönük bir yatırım yapmış ve her şekilde tasarruf etmiş olacaksınız; ancak evinizin büyüklüğü ve gelecek planlarınızı gözden geçirerek, daha uygun koşullarda satın alacağınız bir konvansiyonel kombi ile de mutlu olmanız mümkün.

Son olarak, şimdiye kadar üzerinde durduğumuz temel kriterleri destekleyici bir faktör olan eşanjör teknolojisi ile ilgili bilgilere de kısaca göz atalım:

Eşanjör sayısı: Kombiniz suyu ısıtırken, suyun içinden geçtiği ve ateşleme ile ısıtıldığı kanallara eşanjör adı veriliyor. Şu an piyasada bulunan kombiler tek ya da çift eşanjöre sahip olarak üretiliyor ve çift eşanjörlü bir cihaz, tek eşanjörlüye kıyasla aynı enerji miktarını kullanarak iki kat daha fazla su ısıtabiliyor. Ancak yoğuşmalı kombiler, “turbo” olarak adlandırılan ve çift eşanjörlü cihazlara oranla çok daha fazla su ısıtabilen teknolojileri ile bu konuda da yine ön plana çıkıyor. Kısaca eşanjör sayısı, tamamen kombinizin performansını ve dolayısıyla verimliliğini etkileyen önemli kriterlerden biri.

Tabii ki kombi gibi uzun yıllar boyunca kullanmak üzere satın alacağımız bir cihazı seçerken dikkat etmeniz gereken çok nokta var. Kombinin yetkili servis ağı, garanti süresi, TSE, CE, ISO 9002 standartlarına uyumu, uzman kişiler tarafından kurulumlarının yapılması, banyo gibi küçük ve kapalı alanlara monte edilmemesi gibi faktörleri mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.

Soğuk kış günlerinin tadını sıcak evinizde çıkaracağınız şahane bir mevsim dileriz!

Popüler markaların en ucuz kombi fiyatlarını ise Alve sayfalarında görebilirsiniz.

Daha fazla

Oda Termostatı