Araç Kamerası Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Şehirlerin nüfusu her geçen gün artıyor. Bu da her geçen gün bilinçsiz sürücülerin artması anlamına geliyor. Trafikte araba kullanmak da artık zorlaştı, yer yer tehlikeli bir hal almaya başladı. Bu durum da araç kameralarının yaygınlaşması ile sonuçlandı. enter image description here

Tabii ki araç kameralarının tek kullanım nedeni trafikte karşılaşacağınız sorunlar değil, arabayla çıkacağınız seyahatleri kaydetmek ve hatta trafikte karşılaşacağınız garip olayları belgelemek de yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. enter image description here

Nedeni ne olursa olsun araba kameraları her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor ve bununla paralel piyasada daha fazla seçenek karşımıza çıkmaya başlıyor. Eğer siz de bir araç kamerası almak istiyorsanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Araba kamerası alırken dikkat etmeniz gereken başlıca özellikler:

enter image description here

Video çözünürlüğü: Kesinlikle araba kamerası alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik. Özellikle bir olay anında, karşıdaki arabanın plakasını okuyamamanız aldığınız kamerayı kullanışsız kılar. Piyasada farklı çözünürlüklerle bir çok araç kamerası mevcut. Bizim tavsiyemiz 1080p yani Full HD almanız yönünde. Tabii ki çözünürlük yükseldikçe daha fazla hafıza ihtiyacı doğacaktır.

Hafıza kapasitesi: Ne kadar kayıt yapacağını belirler alacağınız cihazın. 720 p kayıt yapan bir cihaz 1 saatte 1-2 GB arası yer kaplayacaktır. Tabii ki çözünürlük artıkça bu miktar da artacaktır. 64 GB'lık bir model işinizi rahatlıkla görecektir. Araç kameralarında karşınıza çıkacak bir diğer problem ise hafıza dolduktan sonra kameranın ne yapacağı. Bazı modeller kayıdı durdururken diğerleri en başta kaydedilmiş verinin üstüne kayıt yapmaya devam ediyor. Bu da kişinin tercihine göre değişebilecek bir durum olduğundan, hangisi daha tercih edilesi bir opsiyon karar size kalmış.

Gece görüşü: Araç kameralarında ufak sensör kaynaklı gece, az ışık olan ortamlarda kalite de düşüyor. Bu gibi durumlarda da gece görüşünün önemi iyicene artıyor. Eğer gece seyahatlerinden en fazlasını elde etmek istiyorsanız gece görüş özelliği olan bir kamera almanızı tavsiye ederiz. enter image description here

Çift kamera: Araç kameralarına baktığınız zaman karşınıza iki opsiyon çıkacaktır, tek ve çift kamera. Tek kamera sadece ön camdan kayıt yaparken, çift kameralı olan modeller hem ön hem arka tarafı kaydedecektir. Çift kameralı modeller de ikiye ayrılıyor. Ya arka cama, aynı ön cama monte ettiğiniz gibi cihazı monte ediyorsunuz, ya da tek bir gövde de 180 derece farkla ift kamera mevcut, bu da ön camdan hem arka hem de ön kayıt alınması demek. Arkada yolcu olduğu durumlarda kayıt iyicene kalitesizleşecektir.

GPS: Olmazsa olmaz bir özellik değil, daha çok yolculuklarınızın izini sürmek için gerekli. Eğer görüntünün harita üzerinde tam olarak hangi noktalarda çekildiğini görmek istiyorsanız o zaman işe yarar bir özellik, onun dışında tamamen tercihe kalmış bir özellik.

Hareket algılama sensörü: Bu da yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış bir özellik. Hareket algılama sensörü ya da nam-ı diğer G-Sensör, önünüzdeki araba durduğunda, kırmızı ışık yandığında ya da park ederken daha çok kullanılan bu özellik ne yazık ki hala yeterince iyi performans göstermemekte. Eğer dahili bir oto kameranız varsa, muhtemelen çok daha güvenilir sonuç verecektir. Ayrıca seyir sırasında öndeki arabaya dikkat et diye bağıran bir kamera biraz rahatsız edici olabilir.

Araba kameralarını en ucuza Alve.com'da görünteleyin.