Paten Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz aylarının belki de en eğlenceli aktivitesi paten kaymak. Hem spor yapıp sağlıklı kalmak için hem de güzel vakit geçirmek için birebir. Peki ihtiyaç duyduğunuz pateni nasıl seçersiniz? enter image description here

Paten çeşitleri

Paten alırken kendinize uygun paten türünü seçmeniz önemlidir. Seviyeniz ve yapmak istediklerinizle doğru orantılı olarak paten çeşitlerinden bir tanesini seçebilirsiniz. enter image description here

Fitness Paten: Genellikle spor amaçlı kullanılan ve tekerlek boyu orta büyüklükte olan patenlerdir. Düz zeminde gitmek için tasarlanmışlardır ve yeni başlayanlar için idealdir.

Urban Paten: Fitness patene göre daha engebeli yüzeylerde kullanılabilen, atlama ve zıplamayı tolere edebilen patenlerdir.

Slalom Paten: Manevra kabiliyeti yüksek patenlerdir. Yere dizilmiş koniler arasında slalom ve diğer artistik hareketler yapmak için tasarlanmışlardır.

Agresif Paten: Rampa'da ya da şehir içindeki engebelerden zıplamak için tasarlanmış olan agresif patenler ufak tekerlere sahiptirler. Hareket için tasarlandıklarından çok sağlam yapılırlar bu nedenle de ağırdırlar.

Hız Pateni: Adından da anlaşılacağı üzere hızlı gitmeleri için tasarlanmış patenlerdir. Büyük tekerlekleri vardır ve ayak için maksimum konfor sağlamaya çalışırlar.

Paten parçaları

enter image description here Paten satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da paten parçaları. Bu parçalar pateninizin teknik özellikleriyle doğrudan alakalı olduğundan seçim yaparken dikkat etmenizi öneriyoruz.

Rulman: Paten tekerlerinin içerisindeki parçadır ve tekerleğin dönme hızı direkt olarak bu parça ile bağlantılıdır. Amacı mil ile teker arasındaki sürtünmeyi en aza indirmektir. ABEC standartlarına göre ölçülür. Abec değerleri 1-3-5-7-9-11 şeklinde gösterilir. ABEC arttıkça rulmanın çalışacağı devir sayısı da artar yani ABEC arttıkça hızınız da artacaktır. Başlangıç için ABEC 5 ya da ABEC 5 idealdir.

Bot: Patenin ayağa giyilen kısmıdır bot. Bilek kısmı Cuff, plastik gövdesi Shell ve içindeki ayağın girdiği kısım Liner'dir.

Frame: Patende tekerlerin takıldığı yerdir. Plastik, alüminyum veya karbondan yapılabilir. Tekerlekleri bota bağladığı için önemli bir parçadır. Framler ile ilgili dikkat etmeniz gereken 3 şey ise: ağırlığı, sertliği ve dayanıklılığıdır. Plastik frameler en ucuz ve dayanıksızdırlar. Başlangıç modellerde daha çok görülür. Alüminyum framler plastiklere oranla daha hafifi ve serttirler. Orta seviye patenlerde görülür. Karbon frameler ise en hafifi ve dayanıklı modellerdir ve gelişmiş patenlerde görülür.

Fren:Özellikle patene yeni başlayanlar için frenin önemi büyük. Çoğu Fitness ve Hız pateninde görülür. Sadece üst düzey, agresif, slalom ve Urban patenlerde görülmez. Bunun nedeni de bu tür patenlerin eprformans amacıyla üretilmesi ve bu frenlerin performansı direkt olarak etkileyebilecek olmasıdır.

Paten kullanırken ihtiyaç duyacağınız diğer aksesuarlar

enter image description here

Güvenli bir şekilde paten kaymak için bileklik, dizlik, dirseklik ve kask korumaları kullanılmalıdır. Kullanıcının seviyesi ne olursa olsun bu korumalar kişinin yaşayacağı ciddi sakatlıkların büyük oranda önüne geçecektir.