Powerbank Satın Alma Rehberi

Cep telefonları her geçen gün daha da hızlanıyor, performansları arttıkça da harcadıkları enerji de artıyor. Eskiden ne güzeldi değil mi? Bir cep telefonunun şarjı günlerce hatta haftalarca giderdi, akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli fakat günümüzde böyle bir şey mevzu bahis değil. Pil sorununa karşı geliştirilmiş pratik yöntemlerden birisi de powerbank'ler.

Powerbank nedir?

enter image description here Powerbank, elektronik cihazlarımızı şarj edebileceğimiz taşınabilir güç kaynaklarıdır. Aslında içinde şarj edilebilir bir pil bulunduran ve cep telefonlarımızı bağlayabileceğimiz girişlerin bulunduğu çok basit cihazlardır. Elektriğe bağladığımızda ihtiyaç anında kullanabilmemiz için enerji depolamak gibi çok basit bir prensiple çalışırlar.

Yani, Cep telefonu, fotoğraf makinesi ve tablet gibi taşınabilir cihazlarımızın pilleri bittiğinde, hemen çantamızdan ya da cebimizden çıkardığımız powerbank yardımıyla sorunumuza çözüm bulabiliyoruz.

Alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kapasite

enter image description here Powerbank'lerle ilgili en önemli unsur kapasiteleri. Ne kadar enerjiyi depolayabiliyor sonucunda da cihazlarınızı ne oranda şarj edebiliyor. Kapasite mAH (mili Ampere Hour) ile ifade edilir. Bir powerbank cihazınızı kaç kere şarj eder hesaplaması zor fakat şu bir gerçek, ne kadar fazla mAH o kadar fazla şarj.

Mantıken cep telefonunuzun pili 1500mAH ise, 1500mAH kapasiteli bir powerbank onu tam olarak bir kere şarj edebilir. Buradan yola çıkarak powerbank alacağınız zaman onu spesifik bir cihazınızı şarj etmek için alın ve bu hesaplamayı o cihazı hesaba katarak alın.

USB'den şarj

enter image description here Günümüzde çoğu powerbank USB üzerinden şarj olup, aynı USB girişi üzerinden diğer cihazlarınızı şarj edebiliyor. Bu birden fazla kablo taşımamanız adına önemli.

Taşınabilirlik

enter image description here Powerbank'lerin bu kadar popüler olmasının esas nedeni taşınabilir oluşları. Cihazınızı, siz hareket halindeyken şarj edebilme olanağı gerçekten büyük bir artı. Fakat büyük kapasiteli ucuz modellerden kaşınmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü cihazlarınız düzgün bir şekilde şarj edemeyebilir hatta cihazınıza zarar verebilirler.

Fiyat ve kalite

enter image description here Kapasitenin dışında hangi powerbank'in sizin için daha uygun olduğuna karar verebileceğiniz bir unsur daha var, o da fiyatı. Gene de fiyatı ne kadar az olursa olsun, yenilenmiş pil ya da kısa devre, aşırı şarj engelleme özelliği olmayan powerbanklere yönelmemenizi tavsiye ederiz.

Eğer powerbank almaya karar verdiyseniz kesinlikle en ucuz modellerden kaçınmanızı öneririz.