Fotoğraf Makinesi Çantası Satın Alma Rehberi

Fotoğraf pahalı bir hobidir. Gövdenin kendisinden objektiflere ve diğer aksesuarlar da hesaba katıldığında hayli masraflı olabiliyor. Eee bu iş bu kadar masraflıyken de yatırım yapılan ekipmanın en iyi şekilde korunması kaçınılmaz oluyor. enter image description here Yağmur, çamur, darbe, toz ve mantarlar fotoğraf ekipmanlarının en büyük düşmanları, ekipmanınız bunlardan korumak için de bir sürü yöntem mevcut fakat bunların en başında dikkat geliyor; ekipmanınızı dikkatli ve mantıklı bir şekilde kullanın. Koruma eylemi de ilk çanta ile başlıyor. Fotoğraf makinenizi taşırken içinde tuttuğunuz, her türlü hava koşuluna ve darbeye karşı onu güvenle ilk koruyacak şey fotoğraf makinesi çantası.

Fotoğraf makinesi çantasını neye göre seçersiniz?

Fotoğraf makinenizi içinde güvenle saklayabileceğiniz bir çanta alırken hesaba katmanız gereken bazı unsurlar var. Sonuç olarak her ekipman hem boyut hem işlev hem de fiyat olarak birbirinden ayrılır, doğal olarak da bu ekipmanların her birine verdiğimiz değer ve her biri ile geçirdiğimiz zaman diğerlerinden farklıdır. Bu nedenle de çanta seçimi yaparken hesaba katmamız gereken unsurlar değişir. Peki nelerdir bu hesaba katmamız gereken unsurlar?

Ekipmanın büyüklüğü

enter image description here Sadece fotoğraf makinesi ve objektifin boyu olarak düşünmeyin, elinizdeki her ekstra fotoğraf malzemesi sizin toplam ekipmanınızın boyunu büyütecektir. Burada ekipmanın büyüklüğü kadar bu ekipmanın ne kadarını yanınızda taşımayı düşünüyorsunuz sorusunu kendinize sormanız lazım. Eğer elinizde güzel bir objektif seti ve tripod, filtreleler gibi geniş bir set varsa bunun ne kadarı sizin günlük ihtiyaçlarınız için gerekli ve ne kadarını yanınızda taşımaya ihtiyacınız var? "En büyük boy çantayı alayım bütün ekipmanım içerisine girebilsin" yaklaşımı burada önemini kaybediyor, çünkü ekipmanınızın tamamını gündelik ihtiyaçlarınızı karşılamaktan fazlasını yapıyorsa ve her an yanınızda bulundurmak sağlığınızı (bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı, vs...) tehdit ediyorsa o zaman ihtiyaç duyduğunuzu taşıyabileceğiniz bir çanta almanız daha mantıklı. Ayrıca "büyük alayım ekipmanım büyüyünce de kullanırım" yaklaşımı biraz sıkıntılı bir yaklaşım, neden mi? İhtiyacınız olandan fazlasını taşıyabilecek bir çanta gene rahat hissettirmeyecektir. Misal gündelik ihtiyacı bir gövde ve iki objektiften ibaret olan bir kişinin tutup da en iyi bunlar koruyor diyip roller tipi bir çanta almasının hiçbir mantığı yok. Hem taşıması sorunlu (bildiğiniz valiz gibi) hem de ekipmanınızdan daha ağır olacaktır. Ekipmanın kadar çanta al yaklaşımı her zaman için doğru olacaktır diye bir şey yok. Mesela günlük ihtiyaçlarınız için çantanızda bir laptop bölmesi olması belki gerekmeyebilir, fakat seyahat ederken ya da laptopunuzu da yanınıza almanız gerektirdiği durumlarda elinizde bu ihtiyacınızı giderecek bir çantanın olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Ekipmanı kullanma sıklığı

enter image description here "En iyi fotoğraf makinesi devamlı yanınızda olandır" sözünü mü benimsediniz? Yoksa "ekipman dediğin hep yanımda durmaz, ben ihtiyacım olursa alırım onu" mu fotoğrafa bakış açınız? Buna göre de seçeceğiniz çanta değişir. Eğer gündelik bir kullanım söz konusuysa, yanınızda taşıdığınız diğer eşyaları da hesaba katarak bir seçim yapabilirsiniz bu sayede fotoğraf makinesi çantanızı gündelik kullanımınız karşılayacak bir çantaya çevirmiş olursunuz bu da uzun vadede yapacağınız çanta masrafını en aza indirecektir.

Ekipmanın ne tip bir korumaya ihtiyacı var?

Çanta fotoğraf ekipmanınızın ilk ve en önemli koruması oluyor dedik ya, çantayı seçerken de ne tarz bir koruma istediğinizi hesaba katın derim. Alacağınız kaliteli bir çanta ekipmanınızı hem ekstrem hava koşullarına hem de darbelere karşı koruyacaktır. Hava koşulları için çantanın su geçirmez malzemeeden üretilmiş olup fermuar kısımlarının da özel su sızdırmaz yapıda olması lazım. Çoğu çanta yağmura vs çok az koruma sağlıyor fakat bunların çoğu yanlarında çanta için üretilmiş bir yağmurlukla geliyor. Bu da bütün riskleri ortadan kaldırıyor. Darbeyi ise esas engelleyen kısım çantanın içindeki pedlerle donatılmış bölümler. Çantanın içinde ekipmanızı rahatça yerleştirebileceğiniz bölümleri oluşturan bu pedler, darbeyi emip ekipmanınızın zarar görmesini engelleyecektir.

Çanta tipleri neler?

enter image description here Fotoğraf makinesi çantaları da hem daha fazla kişiye hitap etmek hem de kullanım alanlarını farklılaştırmak için karşımıza birden fazla çeşit çanta ile çıkmaktadır:

Sırt çantası: Ekipmanınız tarşıken siz en fazla rahat ettirecek çanta tipidir. Özellikle ağır bir ekipman taşıyorsanız, sırt çantası ağırlığın sırtınıza eşit dağılmasını sağlayacak ve uzun sürede sağlığınızı daha az etkileyecektir. En büyük dezavantajı ise pratik olmamasız, ihtiyaç anında fotorğaf makineniz ve ekipmanınıza ulaşmanız için önce çantayı sırtınızdan çıkartmanız sonrasında da ekipmanı çıkartıp sonra çantayı kapayıp tekrar sırtınıza asmanız gerekmektedir.

El çantası: Daha çok ufak ekipman taşıyanlar için geliştirilmiş modellerdir. Eğer elinizde bir kompakt fotoğraf makinesi varsa ve tam oturacağı bir çanta arıyorsanız, istikametiniz el çantası olmalıdır. Ayrıca aldığınız ekipmanı sıradan ve koruması olmayan bir çanta içinde taşıyacaksanız o zaman el çantalarının değeri daha da artmaktadır.

Bel çantası: Eski moda bel çantları vardı ya, hani 90'larda moda olan, onların fotoğraf makinesi için olanları. Aslında bu modeller sadece bel çantası olarak kullanmayabilirsiniz, aynı omuz çantalarında olduğu gibi askıalrı oluyor bu modellerin ve gerektiğinde omuz çantası olarak da kullanabiliyorsunuz. En büyük avantajı ise pratik olması; ekipmanınız her an elinizin altında!

Omuz Çantası: Her halde en yaygın kullanılan fotoğraf makinesi çantası tipidir. Hem daha hafifi hem daha pratik. Yalnız, ekipmanınız ağır ise omuz çantaları, taktığınız omuza yüksek miktarda ağırlık vereceğinden uzun vadede sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer ekipmanınız hafif ise o zaman tercihiniz omuz çantası olmalı.

Roller:Eğer ekipmanınız çok pahalıysa ve çok ağırsa o zaman ihtiyacınız olan çanta tipi roller oluyor. Bildiğiniz valiz tipi ve üstünde çekçeki olan çantalardır bunlar. Hem yüksek derecede koruma sağlıyor hem de valiz gibi sürüklenip taşındığı için vücuda bir ağrılık yüklemiyor. Profesyonel bir fotoğrafçıysanız ve uzak ülkelere devamlı yolculuklar yapıyorsanız o zaman bu çantalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Fotoğraf makinesi çantası alacaklara tavsiyeler:

enter image description here

  • Yanınızda taşıyacağınız ekipmanı karşılayacak bir çanta alın. Yanınızda bir gövde ve iki objektif taşıyacaksanız, gidip de iki gövde ve daha fazla objektifin sığabileceği bir çanta almanın hiçbir anlamı yok.

  • Kullanım şeklini iyi belirleyin. Eğer fotoğraf makinesi daha ulaşılabilir bir noktada olsun istiyorsanız o zaman omuz çantaları yönelmeniz gereken istikamet. Eğer ulaşılabilirliği önemli değilse ve daha rahat edebileceğiniz bir çanta istiyorsanız o zaman doğrultunuz sırt çantaları olmalı.

  • Seyahat etme sıklığınız da alacağınız çantayı etkilemeli. Eğer sık seyahat ediyorsanız o zaman bir fotoğraf makinesi çantasından daha fazlasına ihtiyacınız var. Çok bölmeli, hem ekipmanınızı güvenle taşıyabileceğiniz hem de diğer eşyalarınızı da rahatça sığdırabileceğiniz bir çanta almalısınız. Unutmayın ki fotoğraf makinesi çantası aldınız diye içinde sadece fotoğraf makinesi taşımanıza gerek yok.

  • Malzeme kalitesine dikkat edin. Sadece kumaştan yapılmış ve içinde hiçbir koruma sağlamayan bir çanta tercih edecekseniz de o zaman ekipmanınızı kılıf ya da koruyucu ufak çantalarla çantanıza koymanızı öneririz.