Tablet Satın Alma Rehberi: Doğru Tableti Seçtiğinizden Emin Olun

Cep Telefonlarından sonra elimizden düşüremediğimiz hatta son yıllarda çocuklara karne hediyesi olarak verilmesi bir klasik haline gelen tabletler, özellikle yeni modellerinin çıkması ve fiyatlarının da daha cazip hale gelmesi ile daha yaygın hale gelmeye başladılar. Piyasada yüzlerce marka ve neredeyse binlerce model tablet mevcutken, tüketicinin kafasının karışmaması haliyle imkansız gibi duruyor. Peki tablet alırken hangi özelliklerine dikkat etmeliyiz ? enter image description here

Öncelikle klasik olarak diğer ürünlerde olduğu gibi en önemli iki kriter; ihtiyacımızın ne olduğu ve bütçemizin ne kadar olduğu... Eski model tabletlerde teknoloji sınırlı olduğu için yapılabilecek şeyler kısıtlı idi haliyle asıl önemli faktör bütçe idi fakat son yıllarda tablet ekranlarının büyümesi, belleklerinin arttırılması, chip seti ve ekran kartlarının daha da kuvvetlendirilmesi ile adeta dizüstü bilgisayarları bile unutur hale geldik. Belki gelecek yıllarda klavye ve mouse sistemine de bir çözüm getirilirse, laptoplarda tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alabilirler. Şimdi konumuza dönecek olursak genel olarak tabletlerin kullanım amaçları; oyun oynamak, film veya video vs. seyretmek, profesyonel iş hayatında kullanmak... Çocuklar için hediye olarak sayarsak da 4 ana başlık altında toparlayabiliriz.

Günümüz Çocuklarının Neşe Kaynağı Tabletler

enter image description here

Tablet kullanım yaşının da gün geçtikçe azalması ile birlikte artık çocuk yaş gruplarına göre tabletler piyasaya sürülmeye başladı. Teknik olarak özellikleri fazla olmasa da Looney Tunes karakterleri olan tabletler, süper kahramanlı arka kapakları ile çocukların ilgisini çekmeyi daha kolay başarıyor. Çocuklara alınabilecek tabletlerde bütçemiz bizim en önemli karar verme mekanizmamızı oluşturuyor.Yalnız fazla bir bütçe ayırmamakta fayda olduğunu düşünmekle birlikte en fazla 300 TL değerinde bir tablet, daha ilkokul çağlarındaki ufaklığı memnun etmeye yetecektir. Sonuçta “çocuktur kırar da döker de“ mantığından yola çıkarak tabletin çok uzun ömürlü olmayacağını öngörebilir ve paranızı çöpe atmak istemeyebilirsiniz.

Oyun Oynamaktan Vazgeçemeyenler İçin Tabletler

enter image description here

Sayıları çok fazla olmasa da tabletlerin de kendine has oyuncu kitleleri oluşmaya başladı. Özellikle yapımcıların bol bol piyasaya yeni oyun sürmesiyle birlikte, cep telefonlarının kaldıramadığı oyunları kullanıcılar tabletlerinde oynamayı tercih ediyorlar. Oyun oynamak üzere bir tablet almayı planlıyorsanız eğer teknik özelliklerine iyice dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle piyasada en ufak ekran olan 7” yerine minimum 8” tablet tercih etmekte fayda var. Ekran kartı ve chip seti de oyun için uyumlu olursa oyunda kasmaların bir nebze de olsa önüne geçilmiş olacaktır. Asus, Wikipad gibi birkaç marka sadece oyuncular için özel tabletler piyasaya sürerken bu tabletler için de özel chip set ve ekran kartı kullanarak performansı arttırmayı amaçlıyorlar. Özellikle wikipad direkt oyunculara yönelik kontrol sistemi ile birlikte piyasada farklılık yaratmayı başarabildi. Wikipad ile daha bilgili detayı Alve Blog da Wikipad İncelemesinde bulabilirsiniz. Alacağınız tabletin RAM’i ne kadar yüksek olursa bir o kadar iyi olacağını hatırlatmakta fayda var zira 2GB RAM’in altında oyunda kasmalar meydana geliyor. Son zamanlarda piyasaya çıkan Pokemon Go minimum 1.5 GB RAM kullanan cihazlarda oynanması gerektiğini oyunculara duyurmuştu. Tabletin dahili hafızası da bir o kadar önemli olmakla beraber eğer arttırılabilir hafıza varsa çok da sıkıntı yaratmıyacağını söyleyebiliriz. Son olarak da oyuncular için devamlı online olabilmek önemli bu sebepten internet bağlantısı sürekli olabilen 3G veya 4G li tabletler tercih sebebi olacaktır. Sizin için seçtiğimiz oyuncular için ideal 3G li tabletleri buradan ve 4G li tabletleri de buradan görebilirsiniz. Eğer ben online oyun oynamam sadece oyun performansı benim için önemli diyosanız o zaman bu tabletlere de göz atmanızı öneririz.

İşini Her Yere Taşıyabilenler İçin Tabletler

enter image description here

Günümüzde artık insanlar istedikleri yerde çalışabilme özgürlüğü yaşayabiliyorlar. Haliyle sürekli laptop taşımak yorucu olduğundan ve cep telefonları da ihtiyaçları tam karşılayamadığı durumlarda imdadımıza tabletler yetişiyor. İş için kullanacağınız tabletin akıllı bir kalemle destekleniyor olması da sizin işlerinizi daha da kolay hale getirecektir. Ekranın biraz daha büyük olması ve yine sürekli online olabilmeniz adına 3G veya 4G bağlantınızın olması da iş için yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Bu tarz tabletlerin tek dezavantajı ise genellkle Apple veya Samsung tarafından üretildikleri için cüzdanı daha fazla hafifletmesidir. Sizin için seçtiğimiz iş hayatınıza uyabilecek tabletleri de buradan inceleyebilirsiniz.

Dizi – Film Tutkunları İçin Tabletler

enter image description here

Bunu hepimizi biliyoruz ki son yıllarda artık çoğu kişi, özellikle de genç kesim, dizileri ve filmleri televizyondan seyretmek yerine internet üzerinden reklamsız bir şekilde ve daha yüksek çözünürlük ile izlemeyi tercih ediyor. Eskiden yatağımızın bir ucuna laptopumuzu koyup filmimizi izlerken artık standlı tablet kılıfları sayesinde başucumuzda bulundurduğumuz tabletimiz işimizi görüyor. Video izlemek amaçlı tablet almayı düşünüyorsanız eğer ekran büyüklüğü, çözünürlüğü ve dahili bellek dikkat etmeniz gereken hususlardan. Ekran büyüklüğü haliyle daha rahat görmenizi sağlarken , 1920 x 1080 yani Full HD çözünürlükte bir tablet almanız da daha kaliteli bir video izlemenizi sağlayacaktır. Eğer arttırılabilir hafızası yoksa tabletinizin 64GB kapasite size yetecektir diye düşünüyorum zira arttırılabilir hafıza varsa SD Kart yardımı ile tabletin desteklediği maksimum hafızaya kadar çıkarmanız mümkün olacaktır. Filmseverler için seçtiğimiz tabletlere de buradan ulaşabilirsiniz.