Bisiklet Satın Alma Rehberi

Havaların da eski sıcaklığını kaybetmesi, ılık bir hale gelmesi artık bisiklet sezonunun da açıldığını müjdeliyor. Takdir edersiniz ki güneş altında bisiklet kullanmak bir süre sonra yorucu bir hale gelebiliyor. Peki kendimize ve kullanım amacımıza göre bisiklet nasıl seçebiliriz?

enter image description here “Ağaç yaşken eğilir“ atasözünden yola çıkarak önceliği bu seferlik çocuklara verelim. Çocuklar için bisiklet seçimi çok detay isteyen bir konu değil. Burda önemli olan şey bisikleti kullanacak olan çocuğun yaş grubudur. Genellikle 4 – 5 yaş civarı çocuklar ve bisiklet sürmeye yeni başlayan ufaklıklar için normal iki tekerlekli bisiklet yerine arka tekerliğin yan ufak tekerler ile güçlendirilmiş olan bisiklet modelleri​ ve yere daha yakın olan ufak bisikletler tercih edilebilir. Çocuklar biraz daha tecrübe kazandıkça BMX​ model bisikletler kullanılabilir veya arka tekerleğe destek olan ufak tekerlekler çıkartılabilir. Çocuk bisikletlerinin bir diğer avantajı da tabi yetişkin bisikletlerine göre bütçeye biraz daha dost olmasıdır.

Asıl bisiklet seçimi zor olan kesim biz yani yetişkinler oluyoruz.Bizim için de en önemli iki kriter; Bisikleti hangi amaçla alıyoruz ve ne kadar bütçemiz var? Her bireyin ihtiyacı farklı olacağı için bisiklet seçiminde de doğru tercihi yapabilmek önem arz ediyor. Hatta bazı bisiklet markaları kişilerin özel istekleri üzerine yoğunlaşarak, farklı modellerde bisikletler üretmiş ve belli alanlara odaklanmışlardır. enter image description here

  1. Şehir – Gezi Bisikletleri; Şehir hayatına en uygun olan bu biskletler​ her yaş grubuna hitap ederken, sadece arada şehrin yorgunluğunu üstünden atmak isteyenler için ideal gözüküyorlar. Şehir bisikletleri fazla donanıma sahip değillerdir aslında, standart özelliklerde bir bisiklet sizin ihtiyacınızı karşılamaya yeticektir. Daha çok yavaş yavaş gezinirken kullanacağınız bu bisikletler için daha çok bütçe ön plana çıkıyor. Sonuçta mekanik bir yapı olan bisikletler için her zaman “en ucuz bisikleti” almak iyi bir fikir olmayabilir. Bilindik markalar ve kaliteli malzemeden şaşmamakta fayda var tabi.
  2. Dağ Bisikletleri; Eğer ben bisikletimi alır yaylalarda ovalarda sürerim diyorsanız o zaman dağ bisikletleri tam size göre. Daha çok engebeli arazilere uyumlu tasarlanmış olan dağ bisikletleri​ sürüş açısından sizi daha rahat ettirecektirler. Dağ bisikletlerinde iki husus önemli; vites ve amortisör. Fren sisteminin öneminden bahsetmeye gerek bile yok zaten. Genellikle disk fren ve V fren sistemi kullanan dağ bisikletlerinin vites sayıları da yaygın olarak 18, 21 ve 24 olarak değişmektedir. Engebeli yollarda yola tutunmamızı daha rahat sağlayan amortisörler, hem ön hem de arka tarafta bulunursa bu sürücü açısından daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ama dağ bisikleti alıyorsanız kesinlikle ön veya arkada (özellikle ön tarafta) amortisör bulunmasına dikkat edin. Eski model dağ bisikletlerinde amortisörsüz üretilen modeller olabiliyordu fakat yeni modellerde artık amortisörsüz dağ bisikletine rastlamak pek olası değil.
  3. Yarış Bisikletleri ; Eğer rüzgarı güçlü bir şekilde hissetmek isteyenlerdenseniz o zaman yarış bisikletleri​ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bisiklet yarışları için daha çok kullanılan bu bisikletler, biraz daha profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Bisikletiniz ile hız yapma niyetindeyseniz yarış bisikletleri sizi gayet memnun edecektir yalnız şunu da belirtmek lazım ki yarış bisikletleri şehir ve dağ bisikletlerine göre cebinizi biraz daha yorabilir çünkü en pahalı bisikletler profesyonel seviye olması sebebi ile genellikle bu bisikletlerdir. enter image description here Son olarak da ihmal edilmemesi gereken konuların bir tanesi de sürüş güvenliği . . . Başımıza gelebilecek herhangi bir kazaya karşı her zaman tedbirli olmakta fayda var. Bu sebeple her ne amaçla olursa olsun bisiklet sürerken kask​ ve dizlik gibi koruyucu ekipmanları kullanmayı unutmamamız lazım.

Herkese mutlu ve keyifli sürüşler...