Drone Satın Alma Rehberi

Drone'lar, çevrenizdeki dünyaya yeni bir bakış açısı kazandıran, daha önce hiç hayal edilmemiş açılarla üzerinde yaşadığımız dünyayı keşfetmemizi sağlayan ve bu anları fotoğraf ve video ile diğer insanlarla paylaşabileceğimiz, çoklu pervaneli, uzaktan kumandalı araçlardır. Çoğu uzaktan kumandalı drone birinci kişi göüş alanı (FPV) sağlarken, sizleri adeta sürücü koltuğuna oturmuş hissi yaratıp yeni bir maceraya atılmanıza olanak sağlayacaktır. Eğer havada yarışmayı, akrobatik hareketler yapmayı düşlediyseniz belki de buna en fazla yaklaşacağınız an drone'lar ile olacaktır. Dronelar eğlence amaçlı olmakla birlikte fotoğraf ve videocular tarafından da oldukça rağbet görmektedirler.

enter image description here

Kimler Drone almalıdır?

Kim kendi uçan robotuna sahip olmak istemez ki? Şaka bir yana, eğer aşağıdaki maddelerden birisi sizi tanımlıyorsa ciddi bir şekilde drone almayı düşünmelisiniz: - Eğer geleneksel bir uzaktan kumandalı araç sevdalısıysanız - Yeni bir bakış açısı arayan bir fotorğafçı ya da videocuysanız - Drone teknolojileri ile ilgili ticarei bir ilginiz varsa - Gökyüzünü seviyorsanız

enter image description here

İnsansız hava araçları (UAV) hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bunun en iyi yolu aslında kendi drone'unuzu uçurmaktır. Bu sayede hem bu araçların nasıl çalıştıkları, ne kadar ulaşılabilir oldukları ve aslında kullanımında ustalaşmanın ne kadar zor olduğunu göreceksiniz.

Kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

Drone uçurmadan önce kesinlikle kendinizi, bulunduğunuz ülkenin hava sahası kuralları ve güvenli uçuş ile ilgili genel kurallar hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bunlarla ilgili son yıllarda ülkemizde bir çok yasa çıkmış ve bu yasalara uymayanları çeşitli cezalar beklemekte.

enter image description here

Drone almadan önce bilmeniz gerekenler

Drone uçurmak aslında belli bir miktar uzmanlık gerektirir. Bunun haricinde piyasada çeşit çeşit drone var ve bu drone'lar farklı içerik ile piyasaya çıkmakta. İşte bu nedenle bir drone alıp elinize “eee, şimdi ne yapacağım?” dememeniz için aşağıdaki maddelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bütün drone'ları uçurması kolay değildir

Eğer bir drone alcaksanız ilk bilmeniz gereken, uçan bir şeyi kontrol etmek göründüğü kadar kolay değildir. Mesela bir quadcopter’i (dört pervaneli robot helikopter) uçurup havada sabit tutmak imkansızdır ve bunu içindeki bilgisayar sayesinde gerçekleştirebilmektedirler. Her drone'un içinde bir uçuş kontrol sistemi vardır ve her drone'un uçuş kontrol sistemi farklı olacağından dolayı, bütün drone'lar arasında uçururken farklılıklar olacaktır. Örnek vermek gerekirsek bazı uçuş kontrol sistemler daha çevik bir kontrol hedeflerken bazıları ise daha sabit bir uçuş sağlamak için programlanmışlardır.

İş drone uçurmaya ve beceri derecesine geldiğinde, diğer uzaktan kumandalı araçların aksine drone'larda sihirli bir fiyat eğrisi ortaya çıkmakta. Normalde uzaktan kumandalı arabalar, helikopterler ve teknelerde fiyat arttıkça kullanım da zorlaşırken, drone'larda fiyat arttıkça kullanım kolaylaşıyor.

Bütün drone'lar aldığınız andan itibaren uçmaya hazır değildir

Drone dünyasına adım attıktan sonra karşınıza RTF, BNF ve ARF gibi bazı terimler çıkacaktır.

RTF: Ready-To-Fly yani uçuşa hazır anlamına gelir. Bunları uçurmak için ek bir gereksinim yoktur fakat pilini şarj etmek, pervaneleri takmak ve uzaktan kumandayı drone ile eşleştirmek gibi bazı işlemler yapmanız gerekebilir. BNF: Bind-And-Fly yani Bağla-Ve-Uçur adı verilen drone'lardır. Bunlar kutu içeriğinde bir kumanda ile satılmazlar ve elinizdeki ya da ayrı alacağınız bir kumanda ile eşleştirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda kumanda ve drone'un eşleşeceğinden emin olmanız lazım çünkü ne kadar frekansları da tutsa bazı kumandalar ile drone'lar eşleşmeyebilir. ARF: Amost-Ready-to-Fly yani Neredeyse-Uçmaya-Hazır drone'lar için kullanılır. Genellikle bir alıcı ve verici olmadan kutudan çıkarlar. Bazı modellerin motorları, pilleri ve hatta uçuş kontrol sistemi olmayabilir. ARF’nin tanımı oldukça geniştir o nedenle alacağınız drone'da bu ibare ile karşılaşırsanız içeriğini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Akıllıca yatırım yapmanız lazım

Eğer almak istediğiniz drone ucuz bir drone değilse ve buna doğru şekilde yatırım yapmak istiyorsanız paranızı akıllıca kullanmanızı öneririz. Bu bağlamda sizlere bazı öneriler hazırladık:

enter image description here

İyi bir kumandaya yatırım yapın

Alacağınız iyi bir kumanda yapacağınız en iyi yatırım olabilir. Kumandalar, akıllı telefonların aksine kolay kolay çağın gerisinde kalmazlar. Bu nedenle alacağınız iyi bir kumanda sizi uzun uzun yıllar idare edebilir.

İyi bir şarj aleti satın alın

İyi bir şarj aletine yatırım yapma fikri biraz saçma gelebilir ama iyi bir kumanda gibi iyi bir şarj aleti de size uzun yıllar hizmet edecektir. Ayrıca ucuz şarj aletlerinin şarj sürelerinin daha uzun olabileceği gibi güvenilir değillerdir. Pahalı şarj aletleri hemen her boyuttaki pilleri şarj edebilir ve bu bağlamda iyi bir şarj aleti akıllı bir yatırım olacaktır.

Harici aksiyon kamerasına yatırım yapabilirsiniz

Eğer alacağınız drone ile fotoğraf ya da video çekmek istiyorsanız, en basit opsiyonunuz dahili bir kameraya sahip dronelara yönelmeniz. Fakat kendi alacağınız bir aksiyon kamerasını takmanız size bir çok avantaj kazandıracaktır. Öncelikle kamerası olmayan bir drone almak, diğer alternatiften daha ucuz olacaktır. Ayrıca dahili kamerası olmayan drone'lar GoPro gibi popüler kameralar ile uyumlu olacaktır bu da boyut olarak ufak ve hafif olan bu kameraların drone’un pil ömrü üzerinde daha az etkisi olacağı anlamına gelir.

Dengeleyici çekim kalitenizi artıracaktır

Dengeleyiciler de tercihe göre alınacak ekipmanlardan birisidir. Drone üzerinde monte edeceğiniz kameranın daha efektif olmasına yarayacaktır ve çektiğiniz görüntülerin daha kullanılabilir olmalarını sağlayacaktır.

Pervaneler

Kötü haber: Bir drone’u her seferinde düzgün bir şekilde yere indirmek mümkün olmayabilir. Yere sert bir iniş ya da bir ağacın karşınıza çıkması... aksilikler her zaman karşımıza çıkabilir. İyi haber: Drone’lar çarpışmalara dayanması mantığıyla üretildiğinden dolayı her seferinde “acaba çarpacak mıyım” endişesi taşımanıza gerek yok. Drone’ların çoğu parçası özenle göreceli olarak hassas ve önemli parçaları korumak için sağlam materyallerden üretilmişleridir. Bu durumda en zayıf nokta pervaneler olmaktadır. Çoğu drone yedek pervaneler ile gelmekle birlikte, bu pervaneler en ucuz ve takılması en kolay parçalardır.

Araştımaya vakit ayırın

En az alacağınız parçalar kadar o parçaları araştırmanız için harcayacağınız vakitte önemli hem bu sayede gereksiz masraflardan ya da size uygun olmayan seçimlerden kaçınmış olursunuz.

Satın alma rehberi

Ne tür bir drone arıyorsunuz

Eğer bir drone alacaksanız herhangi bir drone almak gibi bir niyetiniz yoktur. Genelde drone'lar 3 ana kategoride incelenirler.

enter image description here

Kameralı drone'lar

Bunlar bir çok kişinin ismine aşina olduğu drone'lardandır. Kameralı drone'lar genellikle uçuşa hazır quadcopterlerdir ve video ve fotoğraf çekimleri için üzerilerinde sabitlenmiş kamera taşımaktadırlar. Kameralı drone'ların oldukça fazla kullanım alanı vardır ve çoğu kullanıcı bu drone'ları sadece bir amaç için almaz. Bu drone'ların en yaygın kullanım amacı ise dünyayı farklı bir açıdan keşfetmek, anıları ve gittiği yerleri farklı bir şekilde ölümsüzleştirmek ve de uçuş deneyimini tatmak.

FPV/Yarış Drone'ları

Eğer drone yarıştırmak ve drone'lar ile akrobatik hareketler yapmak size çılgınca bir fikir gibi geliyorsa haklısınız! Eğer drone yarışlarına katılmak gibi bir hayaliniz varsa hemen şimdi yapın derim. İşte bu drone uçurmanın süper heyecanlı ve bağımlılık yaratıcı yanı. Yarış drone'ları aynı yarış arabaları gibidir. Daha hızlı ve çevik olmaya programlanmışlardır. Drone yarışları gerçekten bir spor dalı olarak geçmektedir ve bunun gerçek müsabakaları yapılıp bunların sonunda gerçek para ödülü verilmektedir. Bundan seneler sonra bu sporun alacağı hali kimse tahmin bile edemiyor fakat teknoloji geliştikçe her şey daha da etkileyici bir hal alıyor.

Oyuncak drone'lar

Adından da anlaşılacağı üzere, uçmak dışında pek bir işlevi olmayan drone'lardır. Bu drone'lar çoğunlukla zaman öldürmek ya da kendinize uygun drone'u seçerken üzerinde pratik yaptığınız drone'lardır ve fiyatları da oldukça makuldür. Ama dediğim gibi, böyle bir drone alacaksanız fazlasını beklememenizi öneririz.

DIY vs Ready to Fly

Bir drone almanın en iyi yanı bir drone almanıza gerek olmaması. Kendiniz de pekala bir tane yapabilirsiniz. Tabii ki bu kolay bir süreç olmayacaktır fakat temel olzrak bir kaç parçayı doğru şekilde yerleştirmek, kalibre etmek ve hesaplamaktan ibarettir. Bir sıkıntı ile karşılaşmanız durumunda ise zaten bütün parça ve diyagramlar elinizin altında olacağından kendiniz drone’u tamir edebileceksiniz.