Çadır Satın Alma Rehberi

Müzik festivallerinin, yazın deniz kenarında kurulan kampların en önemli parçası çadırlar, evimizden çok uzaklarda bizleri ev konforunu yaşatmak için tasarlanmışlar. Her türlü doğa koşuluna dayanmasından tutun da, gündelik ihtiyaçlarımızı sağlayabileceğimiz bir çok konfor ile donatılmış çadırlar, her kesimden meraklıya farklı seçenekler sunuyor.

Bu yazıya geldiğinize göre siz de çadır kampçılığına gönül vermiş ya da vermek üzeresiniz demektir. O halde geçelim çadırı tanımaya ve hangi özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğine. Çadırınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur var. Çadırda kaç kişi olacağınız ve hangi amaçla, nerede kullanacağınız gibi.

Pinterest

İster festivale gidecek olun, ister yüksek irtifada kar içinde kamp yapacak olun, her ihtiyacın çadırı farklıdır. “Benim çadırım her koşula uyum sağlasın” gibi bir derdiniz asla olmamalı. Gerekirse farklı şartlar için birden fazla çadır almalısınız. Seneye de giyerim mantığıyla gereksiz büyük boyutlarda alacağınız bir çadır sizi yormaktan ve sırtınıza ağırlık yapmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır, bilmelisiniz. Elbette özellikleri arttıkça artan fiyat da cabası.

Kısacası çadır seçmek öyle kolay bir iş değil. En doğru seçimi yapmak için birçok seçeneği aynı anda değerlendirmelisiniz. O halde lafı çok uzatmayalım ve çadır alırken neye dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceğiniz yazımıza bir an evvel başlayalım.

Kaç Kişisiniz?

Çadırlar, 2, 3, 4 ve 5+ kişilik olarak farklı boyutlarda olur. Seçiminizi yaparken en ön planda tutmanız gereken şey, elbette çadır içindeki konforunuz. Bunu acı tecrübelerle öğrenmeyin diye diyoruz ki çadırınızı en az +1 kişi olarak düşünün. Yani 2 kişi için bir çadır bakıyorsanız, 2 kişilik çadır size asla yetmeyecektir. Eğer çantalarınızı da çadırın içine alacaksanız -ki almalısınız, 4 kişilik çadır en ideali olacaktır. Ama yok ben yatmadan yatmaya çadıra girerim, biraz alan darlığından bir şey olmaz diyorsanız, 3 kişilik çadır da işinizi görür. Pinterest

Pinterest

En iyisi ufak bir hesaplama yapalım ve çadırınızı matematiksel olarak nasıl seçmeniz gerektiğini şöyle özetleyelim. Konforlu bir uyku için; çadırın iç tentesine değmeden, matınızın sığacağı kadar bir alanı (ortalama 55cm. en ) sadece kendiniz için ayırabilirsiniz. Bunu alacağınız çadırın boyutlarına bakarak da hesaplayabilirsiniz.

Eğer ailecek bir çadır tatiline çıkacaksanız, mutlaka 5 kişilik ve üzeri çadırlar tercih etmelisiniz. Ancak sırt çantanızda taşıyamayacağınız kadar ağır olduklarını hatırlatmakta fayda var. Kamp alanına arabayla gidecekseniz ve uzun süreli konaklama yapacaksanız böyle bir model tercih ederek, ailecek ucuz bir tatil yapmayı garantileyebilirsiniz.

Hangi Mevsim ve Hava Şartlarında Kullanacaksınız?

Ülkemizde satılan çadırlar 3, 4 ve 5 mevsim olarak adlandırılıyor.

3 mevsim çadırlar

Yani yazlık çadırlar. Fazla yağışın olmadığı bahar aylarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hafif ölçekli rüzgarlara da dayanıklıdırlar.

Yaz aylarında düzenlenen müzik festivallerinde, deniz tatilinde ve bahar aylarında gideceğiniz bir kamp faaliyeti için 3 mevsim çadırlar işinizi fazlasıyla görür. İşin en güzel yanı ise, sıcak gecelerde dış tenteyi tamamen çıkararak, tüm geceyi yıldızları izleyerek geçirebilecek olmanızda. Ege ve Akdeniz’in bakir kalmış sayılı koylarında ve kamp alanlarında unutulmaz bir tatil için ihtiyacınız olan çadırların 80 lira gibi komik paralardan başladığını da söylemeliyiz.

Pinterest

4 mevsim çadırlar

Yağmur da yağsa, çok sert rüzgar da esse, hatta üzerinize kar bile yağsa sizi koruyabilecek nitelikte üretilmiş çadır türleridir. Adı üstünde, 4 mevsim boyunca sizin konforunuzu sağlamak için kalın ve su geçirmez naylon kumaştan üretilirler.Yemek yapmaya uygun, korumalı yapısı ve havalandırma sistemi sayesinde kamp ocağınızla yemek yapabilir, termosunuz için sıcak su ihtiyacınızı çadırdan dışarı çıkmadan da halledebilirsiniz.

Pinterest

5 mevsim çadırlar

Yüksek irtifada yapılacak dağ faaliyetleri için üretilmiş özel tasarımlı, çok güçlü çadırlardır. Çadırı ayakta tutmaya yarayan poller, 5 mevsim çadırlarda sayıca daha çoktur. Sonuçta kimse -20 derece havada çadırının rüzgardan alabora olmasını istemez, öyle değil mi? Profesyonel dağcı değilseniz, kesinlikle 5 mevsim bir çadıra ihtiyacınız olmaz.

Pinterest

Çadırın Boyutu

Çadırınızı seçerken boyutlarına mutlaka bakmalısınız ve büyüklüğünü kendi boyunuza göre vermelisiniz. Mesela kısa boylu biriyseniz, çok uzun bir çadır almanıza gerek yok. Ancak uzun boylu biriyseniz ya da dar alan fobiniz varsa, aynı kişi sayısına sahip daha geniş çadırları tercih edebilirsiniz.

Eh tabii bir de dikkat etmeniz gereken şey, çadırın yüksekliği. Yani çadır arkadaşınızla bağdaş kurup, iki lafın belini kıramadıktan sonra çadır kampının ne zevki olur ki? Hele bir de termosunuzdaki sıcak suyla yapacağınız çayın lezzeti de bir başka olur.

Hazır çadır boyutlarına gelmişken şunu hatırlatmakta fayda var. Çadırın genişliği ve konforu arttıkça ağırlığı da artar. Başlarda 1-2 kiloluk farktan bir şey olmayacağını düşünseniz de, uzun mesafeli yürüyüşlere çıktığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Çadır Tipleri

Piyasada çok çeşitli tasarımda çadır bulabilirsiniz. En bilinen 3 çadır modeli ise şöyle;

Üçgen çadır

Adından anlaşılacağını gibi bu çadırlar üçgen formundadır. İki ucundaki çubuklar sayesinde ayakta kalır ve poller sayesinde yere sabitlenir. Ancak rüzgarlı havada kullanışa pek uygun değildirler.

Pinterest

Tünel tipi çadır

Şekil olarak tünele benzediğini söylemeye gerek yok herhalde. Kurulumunun pek kolay olduğu söylenemez. Tabii bir de buna kurulurken yere sabitlenme zorunluluğunun olması da eklenince, çadır kampçılığına yeni başlayacaklara pek uygun olduğunu söyleyemeyiz.

Pinterest

Dome (kubbe) tipi çadır

En sık karşılaşacağınız çadır tiplerinden biri de kuşkusuz dome tipidir. Giriş çıkış kolaylığı, yemek yapmaya müsait oluşu ve iç hacminin genişliğiyle gönlümüzün prensidir o. Hele bir de çantanızı, kamp ocağınızı ve ayakkabılarınızı koymanız için geniş bir de bagaj sistemine sahipse, keyifli bir kamp sizi bekliyor demektir.

Pinterest

Poller (çubuklar)

Çadırınızın iskeletini oluşturan, esnek, içleri boş çubuklardır onlar. Fiberglass olanlar ucuz ve hafiftirler ancak dağın zorlu koşulları için pek uygun olduklarını söyleyemeyiz. Daha dayanıklı olan poller alüminyumdan yapılanlardır.

Fiyat

Çadır alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da fiyatı.Doğadaki eviniz: çadırınızdır. Sizi yağmurdan da, rüzgardan da içine girdiğiniz çadırın koruyacağının bilincinde olun. Eğer kamp bütçenizde kısıntıya gitmeniz gerekiyorsa, en son sırayı kesinlikle çadırınıza vermelisiniz.

İncelemeye başladığınızda göreceksiniz ki 80 liradan 2000 lirayı aşan fiyatlara kadar çadır bulabilmek mümkün. Ancak olay, en iyisini, en kalitelisini almakta değil; ihtiyacınıza uygun olanını almakta. Ne bir tık iyisi ne bir tık kötüsü. Sadece ihtiyacınız olanını almalısınız. Çünkü artan özelliklerin bütçeyi artırdığını unutmayın ve seçimlerinizi bunları gözeterek yapmaya gayret edin. Ayrıca ilk gördüğünüz çadırı almaya kalmayın. Beğendiğiniz bir modeli farklı sitelerden kıyaslayarak almak size büyük fiyat avantajı sağlayacaktır. Bu konu için en doğru yerdesiniz. Kıyaslamaya başlamak için hemen tıklayın.

Çadır Alırken;

  • Taban kumaşının yırtılmalara karşı sağlam olmasına dikkat edin.

  • Pamuk karışımlı çadır kumaşları ıslandıkları takdirde ağırlaşacaktır. Bu sebeple çadırınızın hızlı kuruyabilen naylon olmasına dikkat edin.

  • Fermuar yapısının kaliteli olmasına ve kumaşa sıkışmıyor olmasına dikkat edin.

  • Birden fazla girişinin olması, çadırda birden fazla kişinin konaklaması halinde giriş ve çıkışlarda büyük kolaylık sağlar.

Çadır Kurarken;

  • Çadırı kuracağınız arazinin kesici taşların olmamasına dikkat edin ki çadır tabanınız aşınıp yırtılmasın.

  • Çadırınızın dikiş yerlerinin bantla tutturulmuş olmasına dikkat edin. Bu bantlar, rüzgarda çadırınızın dikiş yerlerinden ayrılmasını engelleyecektir.

  • Çadırın kapısını rüzgarın tersine gelecek şekilde kurun.

  • Çadırınızı kurarken, dış tentenin iç tenteye değmediğinden emin olun.

Daha fazla

Uyku Tulumu