Aynasız Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Popülerliği her geçen gün biraz daha artan aynasız fotoğraf makineleri, amatörden profesyonele bir çok fotoğrafçının da dikkatini çekmeye başladı. Özellikle DSLR'lere oranla daha küçük olmaları ve gene DSLR'lere yakın performans göstermeleri, bir kısım fotoğrafçıya "neden daha ağır ve taşıması daha zor bir fotoğraf makinesi yanımda bulundurayım ki" dedirtmiş ve DSLRlerini sattırıp aynasız sistemelere geçmesine neden olmuştur.
Temel fark ise, DSLR'lerde sensör ile objektif arasında bulunan ve objektiften geçen görüntüyü optik vizöre taşıyan aynanın kaldırılması sonucu objektif yuvasının sensöre daha yakınlaşması ve dolayısıyla da DSLR'lere kıyasla aynasız fotoğraf makinelerinin daha ufak olmasıdır. Objektif yuvasının sensöre yakın olması, gövdede olduğu gibi objektiflerin boyunu da etkilemiş ve DSLR'lere kıyasla daha ufak ve hafif objektifler üretme imkanı sunmuştur.

Performans olarak incelediğimizde ise, aynasız fotoğraf makineleri, DSLR’lerin bir adım gerisinde diyebiliriz fakat bu fark her geçen gün kapanmakta ve rahatlıkla ekleyebiliriz ki çok yakın bir gelecekte arada belirgin bir fark kalmayacaktır. Bir diğer dezavantaj ise aynasız sistemler, daha çok yeni olmaları nedeniyle DSLR’ler kadar fazla lens seçeneği sunmuyorları, fakat adaptör yardımıyla bütün DSLR objektiflerini aynasız gövdelere takabilmesi, aynasız fotoğraf makinelerinin objektif yelpazesini DSLR’lerin bir adım ilerisine koymakta. Burada tek sorun, çoğu adaptörün otomatik netleme imkanı sağlamaması, sağlayanların da çok maliyetli olması.

Aynasız fotoğraf makinelerini DSLR’lere kıyasla daha geniş bir seçenek sunmasının en büyük nedeni ise çeşit çeşit sensör boyutuna sahip olmalarıdır. Piyasada genelde kompakt fotoğraf makinelerinde bulunan 1/2.3” (inç) lik sensör barındıran sistemlerden tutun da, orta format sensör barındıran profesyonel fotoğraf makinalarına kadar çok geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Aynasız Sistemler

Pentax Q Sistem

Pentax’ın üretmiş olduğu ve modeline göre içerisinde 1/2.3 ya da 1/1.7 inçlik sensör barındıran değiştirilebilir objektifli aynasız fotoğraf makinesi sistemi. Çok ufak boyutları ve farklı objektif seçenekleriyle eğlenceli bir seçim olacaktır. En büyük dezavantajı ufak sensör boyutu nedeniyle düşük görüntü kalitesi ve de optik ya da elektronik dahili bir vizör barındırmaması.

Nikon 1 Sistem

Nikon’un üretmiş olduğu ve içerisinde 1 inçlik sensör barındıran, CX format diye de anılan aynasız fotoğraf makinesi sistemi. Çoğu rakibine kıyasla daha ufak sensör barındırsa da, hem görüntü kalitesi hem de düşük ışık performansı birçoğunun ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Geniş ve kullanışlı objektif skalası yanında Nikon’un üretmiş olduğu adaptör yardımıyla bütün Nikon objektiflerinin otomatik netleme sistemi ile birlikte kullanılabileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu sistemin en ilgi çekici modeli ise tartışmasız tamamen suya dayanıklı olan AW1 modeli. Hiç bir ekstra kılıf gerekmeden gövde ve lensleri tamamen su altı fotoğrafçılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmişler. Bu sistem için ayrıca tam bir video canavarı benzetmesi yapsak abartmış olmayız.

Micro Four-Thirds Sistem

Olympus ve Panasonic ortaklığında oluşturulan bu sistem içindeki bütün fotoğraf makineleri 4/3 inçlik sensör kullanmaktadır. En büyük avantajı ise hem Panasonic hem de Olympus’un ürettiği objektiflerin bu sistemdeki herhangi bir fotoğraf makinesinde kullanılabiliyor olması. Bunun haricinde Olympus’un ürettiği modeller daha “retro” bir tarza kayarken, Panasonic modelleri daha modern bir görünüme sahipler. Büyük sensör ve makinelerin fiziksel yapısı nedeniyle hem görüntü kalitesi hem de düşük ışık performansı gayet iyi. Otomatik netleme performansı ve makinelerin tepki hızları bütün rakiplerinden bir adım daha ileri.

Fujifilm X Sistem

Fujifilm’in kullandığı ve gerçekten büyük bir hayran kitlesi olan bu modeller, fotoğrafçıların özellikle de sokak fotoğrafçılarının ilgisini çekiyor. İçlerinde bulundurdukları APS-C sensör ve X-trans teknolojisi sayesinde çok üst düzey fotoğraf makineleriyle yarışabilecek bir görüntü kaltiesi ve düşük ışık performansı sunuyor. Otomatik netleme hızı olarak rakiplerinin birazcık gerisinde kalmış olsalar da, genel kullanıcı deneyimi olarak bir çok rakibinden çok daha üstün durumda desek abartmış olmayız. Bunun haricinde Fujifilm gerçekten çok çeşitli ve güzel bir objektif yelpazesi sunmakla birlikte, objektifleri performansları ile göz dolduruyor. Rakiplerinden bir adım ileriye taşıyan bir diğer özelliği ise X sistemin, çoğu modelinde vizör barındırırken en ileri modellerinde (X-Pro1 ve X-Pro2) hem elektronik hem de optik vizörü aynı anda barındırdığı Hibrit sitemine sahip olması ve bir tuş yardımıyla bu vizörler arasında geçiş yapabilmesi.

Canon EOS-M Sistem

Canon’un, üzerinde APS-C sensör barındırdığı aynasız fotoğraf makinesi sisteminin adı. Yetersiz objektif seçenekleri ve de özellikleri bakımından rakiplerinin gerisinde gövdeler sunması nedeniyle hala beklenen ilgiyi göremiyor. Aynasız fotoğraf makinesi pazarının ne kadar önemli bir pazar olduğunu kavrayan Canon’dan yakın zamanda çok daha gelişmiş ve tatmin edici modeller çıkarması bekleniyor.

Sony A Sistem

Sony’nin hem APS-C hem de 35mm format sensör barındıran aynasız fotoğraf makinelerine verdiği isim. Performans ve kullanım olarak üst düzey makineler barındırmasının yanında, hem fotoğrafçılara hem de videoculara hitap ediyor. En büyük handikapı ise kısıtlı objektif seçenekleri. Buna karşılık piyasada her kullanıcının ihtiyacını karşılayacak çok kaliteli ürünler sunuyor Sony.

Leica M/T/SL

Aslında rangefinder diye anılsa da, Leica M'ler için aynasız desek yanılmış olmayız. Leica fotoğraf makineleri aynasız fotoğraf makinesi kavramından çok daha öncesinde vardı ve dünyada ilk dijital aynasız fotoğraf makinesini piyasaya süren marka Leica olmasa da, Leica'nın kullandığı M bayonete sahip Epson RD-1di. Fakat bu model çok uzun ömürlü olmadı ve 2 sene sonra APS-H sensöre sahip Leica M8 piyasaya sürüldü. Günümüzde, Leica M sistemin yanında Leica T ve son olarak da profesyonellere yönelik Leica SL sistemlerini piyasaya sürdü. Leica'yı diğer sistemlerden ayıran en temel farklar; Leica'nın bir lüks markası olması nedeniyle çok yüksek fiyatlara satılması, bunun yanında da marka altında birden fazla aynasız sistem barındırması.

Sensör

Aynasız fotoğraf makinelerinde farklı boyutlarda sensör kullanılabiliyor. Bu yönden sadece full frame ve de APS-C sensör kullanan DSLR’lere göre daha geniş çeşit sunuyor. Çok ufak sensör kullanan modellerden tutun da, full frame ve hatta orta format kullanan modellere kadar geniş bir ürün çeşitliliği sunmakta. Sensör boyu aynı zamanda alınacak fotoğraf makinesinin boyutunu da etkiliyor. Sensör boyutu büyüdükçe genelde gövdenin boyutu da büyüyor fakat ne olursa olsun DSLR'lere oranla daha ufak formlarını korumayı başarıyorlar.

Vizör

Piyasadaki aynasız fotoğraf makinesi modellerinin geneline baktığımızda ya elektronik vizör kullanıldığını ya da hiç vizör kullanılmadığını görüyoruz. İstisna bir iki modelde ise hem elektronik vizör hem de optik vizörü birleştirmiş hibrit vizör teknolojisi ile karşılaşabiliyoruz. Bu modellerde dilediğimiz zaman bir tuş yardımıyla optik vizörden elektronik vizöre geçebiliyoruz. Aynasız fotoğraf makineleri ilk çıktığında, kullanılan elektronik vizör DSLR'lerde bulunan optik vizöre kıyaslandığında çok kullanışsız kalıyorlardı, fakat günümüzde elektronik vizör sistemleri de çok gelişti ve optik vizör le yarışabilir duruma geldi.

Elektronik vizörlerin en büyük avantajı gözün görüğü değil de makinanın çekeceği görüntüyü göstermesi. Bildiği üzere insan gözü ışık farkında dijital sensörlere oranla çok daha fazla detay algılayabiliyor ve bu da gördüğümüz fotoğraflar ile çektiğimiz fotoğraflar arasında fark olmasına neden oluyor. Bu farkı ortadan kaldırmak için yani vizörde gördüğümüz karenin aynısını çekebilmemiz adına elektronik vizörler, optik vizörlere kıyasla bir adım önde diyebiliriz.

Otomatik Netleme

Aynasız sistem fotoğraf makineleri ilk çıktığında sorun otomatik netlemeydi. DSLler kadar hızlı ve güvenilir değillerdi. Fakat günümüzde bu sorun ortadan kalkmış diyebiliriz. Yeni piyasaya sürülen modeller en az DSLR'ler kadar tepkili ve hızlılar. Fakat, gene de spor fotoğrafçıları ve foto muhabirleri işlerini şansa bırakmayıp DSLR'lerle çalışmaya devam etmeleri anlaşılabilir bir durum.

Boyut ve Ağırlık

DSLR'lerde olan ayna sisteminin adından da anlaşılacağı üzere aynasız fotoğraf makinelerinde olmaması, onların aynı zamanda daha ufak olabilmesine olanak sağlıyor. Yani DSLR'lerin ağırlığından sıkılmış olan fotoğrafçılara daha hafif bir alternatif oluşturuyor. Özellikle daha az ağırlıkla seyahat etmek isteyenlere kesinlikle aynasız kullanmalarını öneririz.

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları - Ayna olmaması sebebiyle ufak boyut. - Çekim yaparken aynanın olmamasından dolayı gövdenin daha az titremesi - Sensör ile objektif yuvası arasındaki mesafenin gene ayna olmaması nedeniyle ufak olması, bunun sonucunda da adaptörler yardımıyla bir çok objektifin gövdeye takılabiliyor olması - Gövde üzerinde bulunan tuşların ihityaca göre kişiselleştirilmesi ve istenilen özelliklerin atanabilmesi - Piyasada bulunan bir çok objektif, adaptörler yardımıyla takılabiliyor olması Dezavantajları - Otomatik netleme sistemleri ne kadar iyileşmiş olursa olsun DSLR’lerin hala bir adım gerisinde - Piyasada bulunan bir çok objektif, adaptörler yardımıyla takılabiliyor olsa da bu adaptörlerin çoğunun otomatik netleme yapamaması yapanların da çok pahalı olması - Aynalı optik vizör sistemi olmadığından dolayı ya elektronik vizör ya da rangefinder tipi ayrı optik vizör kullanılabilmesi

Kime Göre?

Aynasız fotoğraf makineleri, aynı DSLR'lerde olduğu gibi bir çok kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık verebilecek şekilde üretilmişler. Yalnız, otomatik netleme performansının birazcık daha yavaş olması sebebiyle spor ve aksiyon fotoğrafçılarının ilk tercihi aynasız fotoğraf makineleri olmayabilir. Bunun haricinde, özellikle daha hafif ve her zaman yanınızda rahatça taşıyabileceğiniz bir makine istiyorsanız aynı zamanda da görüntü kalitesinden ödün vermek istemiyorsanız kesinlikle aynasız fotoğraf makinelerine yönelmenizi öneririz. Fotoğrafa yeni başlayacak olmanız ya da profesyonel olmanız bir şeyi değiştirmez, aynasız fotoğraf makineleri hemen her seviyeden fotoğrafçıya hitap edebiliyor. Özellikle de boyutları ve objektif seçenekleri nedeniyle, sokak fotoğrafçıları ve seyahat fotoğrafçıları için ideal bir seçenek oluyor Eğer almak istediğiniz bir aynasız model mi yoksa DSLR mi karar veremediyseniz DSLR satın alma rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Almak istediğiniz gövdeye karar verdiniz fakat hangi objektifi seçeceğinize karar veremediniz mi? O zaman da sizi ayrıntılı bilgi alabileceğiniz Objektif satın alma rehberimizi okumaya davet edelim.