DSLR Satın Alma Rehberi

Akıllı telefonlarımızla fotoğraf çekmeye başladığımızdan beri dünya genelinde fotoğraf makinesi satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüş bir yandan fotoğraf makinesi üreticilerini tedirgin ederken, diğer bir yandan da onları amansız bir mücadele içerisine sürüklüyor. Her fotoğraf makinesi üreticisi farklı özellik ve donanımlarla müşterileri tavlamaya çalışıyor. İşte bu bahsettiğim düşüşten en az etkilenen fotoğraf makinesi türü DSLR'ler diyebiliriz.

Çektiğimiz anlar kadar o anları çekerken kullandığımız fotoğraf makinesi de önemlidir. Sevemediğimiz, elimize oturmayan, ya da tipini beğenmediğimiz bir makine ile fotoğraf çekmek, bir noktadan sonra şevkimizi kıracaktır, bu da çektiğimiz fotoğraftan, fotoğraf makinesini yanımızda taşıma alışkanlığımıza kadar bir çok şeyi etkileyecektir. Seçtiğimiz amaca uygun, istediğimiz standartları karşılayabilecek doğru makineyi seçmek ise farklı bir hikaye. Fotoğraf makinesi seçerken, dikkat etmemiz gereken bir çok unsur varken, genel kullanım için en uygun, hiçbir şekilde bizi hayal kırıklığına uğratmayacak tek bir fotoğraf makinesi türü var o da DSLR’ler. Bunun en büyük sebebi, SLR’ler ve dijital çağ ile gelişen DSLR’ler, o kadar uzun süredir kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor ki, artık yenilik namına bir şey sunamasalar da, her çıkan yeni model bir öncekine kıyasla daha iyi özellik ve kullanıcı deneyimi sunuyor. Çok uzun süredir pazardaki yerini koruyan DSLR’ler, bu sayede diğer fotoğraf makinesi türlerine kıyasla daha fazla objektif seçeneği ve aksesuar alternatifi sunuyorlar.Durum böyle olunca da, beklendiği üzere en çok satan modeller de DSLR’ler oluyor.

Gelin hep beraber DSLR alırken nelere dikkat edilir inceleyelim.

SLR ve DSLR nedir?

Açılımı tek mercek yansıtma (Single Lens Reflex) olan SLR’ler, objektif ile film arasına yerleştirilmiş açılır kapanabilen bir ayna yardımıyla, objektiften geçen görüntüyü vizöre aktaran fotoğraf makineleridir. Dolayısıyla da vizörde oluşan görüntü tam olarak çekeceğimiz görüntü olur. Günümüzde gelişen dijital çözümler sonucunda, film yerine yerleştirilmiş bir sensör yardımı ile görüntü artık dijital olarak da kayıt edilebilmekte ve bu mantıkla çalışan makinelere Dijital SLR ya da DSLR denmektedir.

DSLR çeşitleri

Piyasada genellikle karşımıza üç çeşit DSLR çıkmakta, giriş seviyesi, gelişmiş ve profesyönellere yönelik modeller. Peki nedir bu modellerin arasındaki farklar? Genelde giriş seviyesi modeller fotoğrafa ilk adım atan kullanıcılara hitap eden, aslında görüntü kalitesi olarak daha gelişmiş orta düzey makinelerle benzerlik gösteren modellerdir. Farkları ise boyut olarak daha ufak olmaları, daha gelişmiş modellere kıyasla daha az tekerlek ve tuş barındırmaları, dolayısıyla da daha basit bir kullanıcı deneyimi oluşturmalarıdır. Eğer fotoğrafa yeni başlıyorsanız ya da kısıtlı bir bütçeniz varsa giriş seviyesi DSLR’lere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Giriş seviyesi ile profesyonel modeller arasına konuşlandırabileceğimiz gelişmiş modeller, görüntü kalitesi olarak giriş seviyesi DSLR’ler ile benzer sonuç verirken, profesyonel modellerine yakın bir kullanıcı deneyimi sunmaktadırlar. Daha iyi kullanıcı deneyimi demek, daha basit menüler, gövde üzerinde ayarlamaları yapabileceğimiz daha fazla tuş ve tekerleği barındırması demektir.

En pahalı ve gelişmiş modeller ise profesyonel seviye DSLR'ler oluyor. Genelde bu çeşit fotoğraf makinelerinde alt segmentlere oranla daha büyük sensör bulunur, bu da görüntü kalitesinde bariz fark olduğu anlamına gelir. Profesyonel seviye fotoğraf makineleri genelde diğer türlere oranla daha büyük olurlar.

Ne kadar DSLR’ler arasında böyle bir sınıflandırma yapılsa da, bütün seviyedeki DSLR’ler ile profesyonel sonuçlar elde edebilirsiniz.

DSLR alırken nelere dikkat etmeliyiz

Alacağınız DSLR’yi seçereken ise ayıracağınız bütçe kadar, fotoğraf makinesinin özellikleri ve ağırlığına da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. İhtiyaçlarınıza tam olarak karşılık verebilecek bir fotoğraf makinesi almak, o makineyi severek uzun yıllar kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Dikkat etmenizi tavsiye edeceğimiz bazı özelliklere gelince:

Sensör

Bir fotoğraf makinesinin en önemli parçalarından birisidir sensör. Elde edeceğiniz fotoğrafın çözünürlüğü, ışığa olan hassasiyeti yani elde edilecek görüntünün kalitesini direkt olarak etkileyen parçalardan birisidir. Sensör için ne kadar büyük o kadar iyi desek abartmış olmayız. Sensör büyüdükçe, yüksek ISO'da elde edilecek görüntü de bir o kadar iyi olacaktır. Direkt bir etkisi olmasa da, sensör boyutu dolaylı yolda elde edilecek alan derinliğini de etkilemektedir.

(Fotoğraf: Imaging Resource)

Piyasada bulunan DSLR'lerde büyüklüklerine göre sırasıyla üç tip sensör bulunmaktadır APS-C, tam çerçeve ve de orta format. Giriş seviyesi DSLR'lerde APS-C sensörler ile karşılaşırken, profesyonel modellerde genelde tam çerçeve ve orta format sensör bulunmaktadır. Tam çerçeve sensörler, film zamanından kalma 35mm standart alınarak tassarlanmış olup, APS-C sensörler genelde tam formatların yarısı boyunda oluyorlar. orta format sensörler ise genelde en büyük boyutlu sensörler oluyorlar ve bu amaçla üretilen fotorğaf makineleri genelde ürün ve model çekimlerinde kullanılıyor.

Video özellikleri

Eğer video çekmek için bir DSLR almayı düşünüyorsanız, video özelliklerine dikkat etmenizi öneririz. Video özellikleri derken makinenin kayıt yapacağı format, çözünürlük ve saniyede geçen kare sayısından (FPS) bahsediyoruz. Bu özelliklerin yanında, makinenin video çekimi sırasında manuel ayarlarda değişiklik yapmaya olanak sağlaması ve de mikrofon, kulaklık gibi video aksesuarlarına destek vermesi de önemli.

Vizör özellikleri

Vizör çekmek istediğimiz görüntüyü izlememizi sağlayan ufak bir bakaç sistemidir. Vizörün kapsamı ve de büyütme oranı dikkat etmemiz gereken unsurlardır. Giriş seviyesi bir çok DSLR %100 kapsam sağlamaz, bunun yerine daha ufak oranda kapsam sağlar, bu da vizörden baktığımızda gördüğümüz görüntü ile deklanşöre basıldığında elde edilecek fotoğrafın arasında az da olsa bir fark olacağı anlamına geliyor. Büyütme oranı ise, vizörden gördüğümüz görüntünün büyüklüğünü belirler. Büyütme oranı arttıkça, vizörde göreceğimiz detay daha fazla olacaktır bu da kompozisyon yaratırken daha fazla detay göreceğimiz anlamına gelmektedir.

(Fotoğraf: PremierePro.net)

Ekran özellikleri

Çoğu fotoğrafçı hala fotoğraf çekerken vizör kullanmayı tercih etse de, fotoğraf makinesi ekranının hayatımızı kolaylaştırdığı gözardı edilemez bir gerçek. Ekranın döndürülebilir olması, farklı ve zor açılarda fotoğraf çekimini kolaylaştıracağı gibi, video çekimi sırasında fotoğraf makinesini çok daha işlevsel kılacaktır. Bunun haricinde ekranın büyüklüğü ve çözünürlüğü de hem fotoğraf çekerken hem de çektiğimiz fotoğrafları fotoğraf makinesi ekranında incelerken bize büyük avantajlar katacaktır.

Otomatik Netleme

Otomatik netleme günümüzde hemen her makinede bulunan bir özellik olsa da, otomatik netleme sistemleri arasında büyük fark vardır. Günümüzde bütün DSLR'ler faz algılama sistemi sayesinde otomatik netleme yapabilse de, fotoğraf makinelerinde esas fark yaratan nokta makinede kaç tane otomatik netleme noktası olduğudur. Otomatik netleme noktası sayısının fazla olması, daha hızlı bir otomatik netleme sağlayacağı gibi, aynı zamanda daha detaylı bir şekilde otomatik netleme yapabileceğimiz anlamına geliyor.

Wi-Fi

Yeni fotoğraf makinelerinin çoğunda olan bir teknoloji, dahili wi-fi olması. Wi-fi olması, fotoğraf makinesini akıllı telefon, tablet ya da laptopa bağlama imkanı sağlıyor, bu da fotoğraf makinesindeki fotoğraf ve videoları bu cihazlara kablosuz bir şekilde aktarmamızı sağladığı gibi, akıllı telefon ve tabletler üzerinden fotoğraf makinesini kablosuz bir şekilde kumanda edebilmemizi sağlıyor.

Boyut ve Ağırlık

Özellikle gün boyu fotoğraf makinesini yanında taşıyacaklar için ağır bir gövde ve objektif kombinasyonu gerçekten yorucu olabilir.Boy ve ağırlıktan daha da önemlisi, alacağınız fotoğraf makinesi ile kullanacağınız objektif. Unutmayın ki, çektiğiniz fotoğrafta esas farkı yaratan unsur kullandığınız objektiftir. Çektiğiniz fotoğrafın keskinliğinden tutun da görüş açısına kadar her şeyi etkiler seçeceğiniz objektif.

DSLR’lerin avantaj ve dezavantajları

Piyasadaki diğer modeller gibi, DSLR'ler de mükemmel değil. Her fotoğraf makinesi türü farklı alanlara hitap edebiliyor, bu da piyasadaki çeşitliliği arttırıyor. Diğer fotoğraf makinesi türlerinde olduğu gibi, DSLR'lerin de avantaj ve dezavantajları var:

Avantajları

  • Daha geniş objektif seçeneği
  • Hızlı otomatik netleme sistemi
  • Uzun pil ömrü
  • Hızlı görüntü işleyebilmesi
  • Boyutlarının büyüklüğü nedeniyle, büyük ve ağır objektiflerle kullanıldığında daha dengeli bir hissiyat vermesi

Dezavantajları

  • Diğer fotoğraf makinesi türlerine kıyasla daha ağır olmaları
  • Büyüklük sebebiyle diğer insanlar tarafından daha çok dikkat çekmesi
  • Fotoğraf çekerken aynanın açılıp kapanması sebebiyle oluşan sarsıntının diğer fotoğraf makinesi türlerine oranla daha fazla olması
  • Aynanın açılıp kapanma hareketi sırasında vizörün kapanması ve de çekim sırasında neyi çektiğimizi göremememiz.

Kime göre?

DSLR'ler piyasada genel kullanıma en çok hitap eden fotoğraf makinesi türü diyebiliriz. Bunun en büyük nedenlerinden birisi hem yüksek kalitede görüntü elde edilebilmesi hem de çoğu modelin yüksek performans gösterebilmesi. Bütün bu sahip olduğu özellikler, DSLR'leri genel kullanım için ideal bir seçenek yapmasının yanında, özellikle spor ve vahşi hayat fotoğrafçılığı için bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Eğer almak istediğiniz aynasız bir model mi yoksa DSLR mi karar veremediyseniz Aynasız fotoğraf makinesi satın alma rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Almak istediğiniz gövdeye karar verdiniz fakat hangi objektifi seçeceğinize karar veremediniz mi? O zaman da sizi ayrıntılı bilgi alabileceğiniz Objektif satın alma rehberimizi okumaya davet edelim.