Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hani her elektronik ev eşyasının kendine göre bir kıymeti vardır ama soracak olsanız çamaşır makinesinin önemini anlata anlata bitiremezdik herhalde; keza buzdolabının da öyle. Bugünkü bildiğimize en yakın çalışma metoduyla 1900’lerin başında icat edilen ve patentinin kime ait olduğu hala daha tartışma konusu olan elektrikli çamaşır makineleri hayatımıza girdiği günden bu yana yalnızca kıyafeten ve dolayısıyla bedenen temiz kalmamıza değil, aynı zamanda omuzlarımızdan da önemli bir iş yükünün kalkmasına olanak sağlıyor. İtirazı olan? Yoksa devam ediyoruz.

Evet; çamaşır makineleri iyi güzel, çamaşır makineleri harika. İçinizden herhangi biri elini çamaşır makinesi ayarlarına sürmemiş olsa dahi en azından bir gömleğini, bir iç çamaşırını, hadi onu da bırakın bir kirli çorabını doldurma kapağını açıp yıkanması için kazana atmıştır -diye tahmin ediyoruz-. İşte bu noktada şunu diyeceğiz: İster haşır neşir olun isterseniz de uzaktan akraba, şu an bir çamaşır makinesi arayışı içerisinde olduğunu biliyoruz. O yüzden de size bu rehberi sunuyoruz ki çamaşır makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, bilin.

Çamaşır Makinesi


1- Yeriniz mi dar, yoksa yeniniz mi dar?


Çamaşır makinesi araştırırken vereceğiniz kararın temelini en başta onu yerleştirmeyi planladığınız alan oluşturmalıdır. Dolayısıyla artık mezurayı alıp ölçme-biçme işlemine mi girişirsiniz (ki tavsiye ederiz) yoksa göz kararı ilerlemeyi mi tercih edersiniz bilmiyoruz ama işe ne büyüklükte bir çamaşır makinesine uygun yeriniz olduğunu saptamakla başlayın.


2- Makineye dolu tarafından bakın


Ardından gelen en önemli adım ne boyutta bir yıkama kapasitesine ihtiyaç duyduğunuza karar vermek. Burada yer kısıtı nedeniyle almak istediğiniz daha büyük çamaşır makinesinden feragat etme gibi bir ihtimal var; yok değil. Fakat böyle bir problem yaşamıyorsanız genel olarak 5 - 12 kg arasında farklı yıkama kapasitelerine sahip çamaşır makinelerinden dilediğiniz birini tercih edebilirsiniz. Peki ama hangisini?

7 kg Çamaşır Makinesi

Bu noktada evde kaç kişi yaşadığınızın önemi büyük. Dört kişilik bir aileyseniz örneğin, 7 kg yıkama kapasitesine sahip bir çamaşır makinesi, kazan kapasiteninin makul büyüklüğü sayesinde bir yandan hafta içerisinde daha az yıkama yapılmasını sağlarken, öte yandan çalışmak için günlerce dolmayı beklemeyecektir. Ek olarak 7 kg çamaşır makinesi genel olarak tümünü olmasa da yorganlarınızın, battaniyelerinizin, perdelerinizin ve hatta pamuklu halılarınızın bir kısmını yıkayacak, sizi ikide bir kuru temizlemeye gitme derdinden kurtaracak bir iç hacme sahiptir.

Bununla beraber tek başınıza yaşıyorsanız ya da düzenli olarak daha az sayıda kıyafet yıkamayı tercih ediyorsanız seçiminizi daha küçük kazana sahip bir çamaşır makinesinden yana yapmanız hem makinenin doğru çalışması hem de tasarruf yapmanız anlamında daha yerinde olacaktır, onu da belirtmeden geçmeyelim.


Bir kilo çamaşır yaklaşık olarak dört erkek gömleğine ya da bir kot pantolon ve gömleğe ya da bir banyo havlusu ve üç küçük el havlusuna karşılık gelir.Yıkama esnasında tamburlanma hareketi, suyun ve kimyasalların kıyafetlerin etrafında rahatça hareket edebileceği şekilde gerçekleşmesi için çamaşır makineninizin kazanını maksimum %80 dolulukla çalıştırmanız gerekir.3- Çok hızlı gitmeyin


Hemen hemen her yıkamanın vazgeçilmezi devir hızı, devir hızlarımız… Yıkanmalarının ardından kıyafetler şıpır şıpır damlamasınlar ve gerek kurutma makinesinde gerekse de çamaşır ipinde mümkün olan en kısa sürede kurusunlar diye hayatlarımızı kolaylaştıran sıkma programları, genel olarak 800 - 1.400 devir hızı aralığında kendilerine yer bulsalar da, bazı modellerde 1.600 devir ya da daha üstü bir sıkma hızını gördükleri de oluyor. Fakat bu noktada yanıtlanması gereken soru şu: Daha hızlı devir daha mı iyi demektir? Belki, ama kesinlikle her zaman için değil.

Her ne kadar yüksek devir, kıyafetlerin de çamaşır makinesinden o denli kuru çıkacağına ve sizin de vakitten o oranda tasarruf edeceğinize işaret etse de devir hızını yüksek ayarda kullanmayı sürdürmek her zaman için uygun bir tercih olmayacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta kıyafet üreticisinin o kıyafet için verdiği yıkama talimatlarına göz atmak. Eğer daha narin yıkanması gereken bir kıyafeti çamaşır makinesine yüksek devirde sıktıracak olursanız istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız neredeyse kaçınılmaz hale gelecektir. Buna yıpranmalar, ipliklerde sökülmeler, baskılarda solmalar/aşınmalar ve hatta bedende küçülmeleri dahil edebilirsiniz.

1200 devir Çamaşır Makinesi

Eğer genel olarak kıyafetlerin çok çabuk şekilde kurumasına ihtiyaç duymuyorsanız, 1.000 ya da en fazla 1.200 devir çamaşır makinesi ihtiyaçlarınıza cevap verecek, üstelik kıyafetlerinizin de mümkün olduğunca yeni kalmasına imkan tanıyacaktır.


Eğer çamaşır makinesinin ardından genel olarak kurutma makinesi ya da çamaşır makinesinin kurutma fonksiyonunu kullanıyorsanız, 1.200 devir üzeri sıkmaya sahip bir çamaşır makinesine yatırım yapmanız, kurutma makinesinin kıyafetleri kurutmak için harcayacağı enerjiyi azaltarak uzun dönemde kâr etmenizin yolunu açacaktır.4- Enerjinizi boşa harcamayın


Satın alacağınız çamaşır makinesinin 10 yıldan fazla bir ömrünün olacağını dikkate alarak, karar verme aşamasında hem ev içi ekonomiye katkıda bulunmak hem de çevreyi korumak anlamında makinenin enerji performansını da değerlendirmeniz önem teşkil ediyor.

Araştırmanız sırasında yüksek enerji sınıfına sahip çamaşır makinelerinin düşük enerji sınıfına sahip modellere göre daha pahalı olduğunu görmeniz gayet normal. Fakat bu noktada asıl göz önünde bulundurmanız gereken, yüksek enerji sınıfı çamaşır makinelerinin kullanmaya başladığınız andan itibaren elektrik faturalarınıza yapacağı olumlu yöndeki katkı olmalıdır. Düşük enerji sınıfına sahip çamaşır makineleri ürünü satın alırken her ne kadar size daha ucuza mâl olacak olsa da, enerji tasarrufu yüksek olmadığından hem faturalarınızı kabartacak, hem de çevreyi olumsuz bir şekilde etkilemenize sebebiyet verecektir. Bu anlamda karar verirken en az A enerji sınıfı çamaşır makinelerini incelemeniz ve yıkama, durulama ve sıkma için makinenin benzer enerji tüketimi koşullarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz bizim naçizane tavsiyelerimizden.

A Enerji Sınıfı Çamaşır Makinesi


5- Yıkasın da, kurutsun da


Ülkenin eğer güney bölgelerinde yaşıyorsanız, şanslısınız. Çamaşırları makineden çıkartıp asmanızın ardından muhtemelen ikinci güne kalmadan gerisin geriye toplayarak gardıroptaki yerlerine koyacaksınızdır. Bu konuda ne yazık ki kuzeydekilerin ve iç bölgedekilerin o kadar şanslı olduklarını söyleyemeyeceğiz. Öte yandan şöyle de bir gerçek var ki yıl boyunca bol güneş alan bir coğrafyada yaşasanız da yaşamasanız da artık yeni yapılan evlerin balkonları ya çamaşır asmak için çok ufak ya da yok. Siz de bu tarz bir evde oturuyorsanız ya da günlük hayatınızda o pantolonu, o gömleği, o bluzu acilen yıkayıp giymeniz gereken anları sık sık yaşıyorsanız, yardımcınız bir kurutma makinesi ya da kurutmalı bir çamaşır makinesi.

Bu noktada kurutmalı çamaşır makinesinin hem bir avantajı, hem de dezavantajı mevcut. Avantajı, kurutma makinesi için evde fazladan bir boş alana ihtiyaç duymuyor oluşunuz. Buraya kadar her şey güzel; fakat işin dezavantajı bu makinede kazan kapasitesi nedeniyle yıkayabileceğinizden ancak daha az kiloda bir çamaşırı kurutabileceğiniz. Böyle bir durumda düzgün bir kurutma yapmak için kıyafetlerin önce bir yarısını ayrı, ardından gerekiyorsa diğer yarısını ayrı olarak makineye atmanız lazım. Aksi takdirde yeriniz varsa bir kurutma makinesi satın alma seçeneğine de yavaştan sıcak bakmaya başlayabilirsiniz. Bakın, burada bazı kurutma makinesi modelleri mevcut mesela.

Programlar ve çeşitli diğer hususlar


Teknolojinin gelişimiyle birlikte sadece cep telefonları ve bilgisayarlar değil, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar da hayatlarımızı kolaylaştıracak şekilde akıllandılar ve çeşitli yeni özellikleri beraberlerinde getirir oldular. Dolayısıyla en başta baktığınızda küçük ama sıra kullanıma geldi mi size büyük rahatlıklar sağlayacak bazı özellikleri de kısa kısa listeleyelim.

Çamaşır Makineleri

  • Bazı çamaşır makineleri artık otomatik tartma gibi yapılacak yıkamanın verilerini bazı özel sensörler aracılığıyla tanımlayan ve kazana atılan kıyafetlerin ağırlıklarını ve kirlilik oranlarını belirleyen bir sistemle karşımıza çıkarlar. Bu da genel olarak beraberinde makinenin yıkama için gerekli olan su ve deterjan miktarını kendi başına tayin etmesi anlamına gelir.
  • Günümüzdeki hemen hemen tüm çamaşır makineleri hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebileceğiniz, 30 dakika civarında kısa yıkama programları sunarlar. Sizin de vaktiniz değerliyse satın alacağınız çamaşır makinesinde bu özelliğin olup olmadığına bakmayı ihmal etmeyin.
  • Piyasadaki birçok çamaşır makinesi çamaşırları kolayca çıkarabileceğiniz genişçe açılan kapaklara sahipler; buraya kadar herhangi bir problem yok. Fakat makineyi evdeki bir köşeye yerleştirecekseniz kapağın hangi tarafa doğru açıldığını önden tespit etmeniz şart.
  • Yıkama ve sıkma esnasında çamaşır makinesinin çıkardığı ses de yine satın alma işlemini gerçekleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biri. Bu anlamda makinenin ses seviyesi ve titreşim söndürme yeteneğini, ek olarak da yüksek devir hızıyla çalışırken ne derece sabit kalabildiğini sorgulamaktan çekinmeyin. Bu arada şunu da bir yere not edin ki, düşük sesli çalışan çamaşır makineleri yıkama aşamasında 50 desibel ya da daha azını, sıkma aşamasında ise 70 desibel ya da daha azını üretirler.
  • Günümüzde bazı çamaşır makinelerinde rastlayabileceğiniz buhar teknolojisi alerjenleri ve güç lekeleri kumaşa zarar vermeden ortadan kaldıran daha sağlıklı, daha efektif bir temizleme deneyimi sunarlar. Buhar teknolojisini aynı zamanda üzerine kötü koku sinmiş giysileri bu kokulardan arındırmak ya da ütü yapmadan önce kıyafetleri nemlendirmek ve böylece daha rahat üyü yapmak için de kullanmanız mümkün.
  • Çift su girişli çamaşır makineleri tek su girişli çamaşır makinelerinin aksine ana yıkama esnasında evdeki sıcak su sisteminden yararlanırlar. Bu da alınan suyun makine içerisinde ısınması gerekliliğini ortadan kaldırarak yıkama süresinde kısalmaların yolunu açar.
  • Eğer evde küçük çocuk varsa, çocuk kilidi olan çamaşır makineleri arkanızın dönük olduğu durumlarda içinizi ferah tutabileceğiniz şekilde çalışırlar. Yani, bu kilidin aktif olduğu durumlarda makine (modeline de bağlı olarak) küçüklerin ne panelle oynamasına ve ayarları değiştirmelerine izin verecektir, ne de kapağın açılmasına.

İşte şimdi hazırsınız! Yukarıdaki tüm noktaları göz önünde bulundurarak hangi özelliklere sahip bir çamaşır makinesine ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin, Alve’de kolay bir şekilde araştırmanızı yapın ve aradığınız modeli en uygun fiyata hangi online mağazanın sattığını tespit ederek alışverişinizi tamamlayın… İyi yıkamalar! :)