Kompakt Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şu anki fotoğraf makinesi pazarının önemli bir dilimine sahip olan kompakt fotoğraf makineleri adının da zaten açık ettiği üzere kompakt, kullanımı kolay ve genel anlamda mümkün olan en az eforla iyi kalitede fotoğraf çekme özellikleriyle biliniyorlar. Yapacağınız şey oldukça basit: Deklanşöre basın ve fotoğraf makinesinin objektif hızını, açıklığı, fokusu ve temiz bir görüntü yakalamak için ışık duyarlılığını otomatik olarak ayarlamasına izin verin. Kompakt fotoğraf makineleri, daha geniş görüntü sensörü, daha çok manuel kontrol ve değiştirilebilir lensler sunan DSLR fotoğraf makinelerinin aksine cebe sığabilecek türde cihazlar. Öte yandan bir fotoğraf makinesi için cebinizden daha az para çıkmasını sağlayacak oluşları da göz ardı edilemez bir gerçek.

Sony Cyber-shot DSC RX100 III

Bu anlamda bir kompakt fotoğraf makinesi satın almaya karar vermek işin kolay kısmı. Hatta aceleniz varsa şu an piyasadaki en iyi kompakt fotoğraf makinesi modellerine kısaca değindiğimiz blog yazımıza da gidip göz atabilirsiniz. Fakat insan kendi kendine karar verip sıfırdan bir fotoğraf makinesi almak istediğinde piyasadaki yüzlerce model karşısında ister istemez durup düşünüyor: Hangi fotoğraf makinesini almalıyım? Gelin o yüzden, kompakt fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, kısa başlıklar halinde inceleyelim.

1. Megapiksel her şey demek değil; ondan önemli sensör var

Siz de dahil olmak üzere daha önce herkesin başına gelmiştir; gelmediyse de elektronik cihazlar satan bir mağazanın fotoğraf makinesi standına gidin ve yerinde deneyimleyin. Orada biri çıkıp satış görevlisine muhakkak şu soruyu yöneltecektir: “Bu fotoğraf makinesi süper görünüyor, kaç megapiksel?” Aslına bakacak olursanız bir fotoğraf makinesinin daha yüksek megapiksele sahip olması, onu daha iyi bir fotoğraf makinesi yapmaz (artık). Belki bundan bir 10 yıl önce fotoğraf makineleri 2-3 megapikselden 4-5 megapiksele geçiş yaptıklarında bu konu önemliydi, ancak şunu garanti ederiz ki artık değil. Çünkü yalnızca birkaç tanesine baktığınızda dahi göreceksiniz ki kompakt fotoğraf makineleri artık 10 megapikselden başlayıp 16 megapiksele ve bazı durumlarda daha üst seviyelere dahi çıkış yapıyorlar. Çektiğiniz fotoğrafların büyük boy baskılarını alıp, duvarınıza çerçeveletip asmayı planlıyor musunuz? Yanıt hayırsa o ekstra megapikseller gerçekten hiçbir işinize yaramayacak.

Bu noktada diyeceğimiz o ki fotoğraf makinesi alırken sensör boyutuna dikkat etmek çok daha önemli. Küçük boyutlardaki görüntü sensörleri fotoğraf makinesinin boyutunu da doğru orantılı olarak belirleyen ve daha uygun hale getiren bir faktör; yalnız bu aynı zamanda çok fazla megapikselin cihazın düşük ışık çekimlerinde performansını düşüreceği anlamına da geliyor. Küçük sensör her ne kadar nispeten daha yetersiz görüntü kalitesi anlamına gelse de birçok kullanıcı için elverişli bir kullanım sunar. Özellikle olağanüstü bir görüntü kalitesindense kullanışlı ve ucuz fotoğraf makinesi arayışı içerisindeyseniz, küçük sensörlü bir kompakt fotoğraf makinesinin sizin için biçilmiş kaftan olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sony Cyber-shot DSC TX30

Photo credit

Peki küçük sensör boyutu sayısal anlamda nasıl ifadelerle karşımıza çıkar? Sony DSC-W800’de olduğu gibi küçük olarak ifade ettiğimiz birçok sensör çaprazlama olarak 1/2,3 inç boyutundadır. Buna ek olarak kompakt fotoğraf makinelerinde daha geniş sensör boyutlarına ulaşmak mümkün olsa da bu cihazlar genel olarak küçük fotoğraf makinesine ihtiyaç duyan fotoğrafçılık meraklılarına yönelik olarak tasarlanır ve daha pahalı fiyatlarla piyasaya sunulurlar. Canon Powershot S120 örneğin 1/1.7 inçlik sensörüyle bu segmentteki iddialı cihazlardan bir tanesidir.

Klasik 10 x 15 cm ölçülerinde fotoğraf basmak için 5-6 megapiksellik bir fotoğraf makinesi yeterli olacaktır.

2. Zoom faktörü iyi güzel de, objektif odak uzaklığı da ihmale gelmez

Bir fotoğraf makinesinin zoom menzili bir pazarlama taktiği olarak sıklıkla ön plana çıkarılan detaylardan biridir. Fakat o, başında sayı, sonunda ise “x” gördüğünüz ibare her ne kadar bir fotoğraf makinesinin objektifinin ne kadar uzaklara ulaşabileceğini gösterse de, size aslında tüm hikayeyi anlatmaz. Öte yandan genellikle 35 mm eş değeri olarak açıklanan objektif odak uzaklığı ise fotoğraf makinesinin kapsayacağı görüş alanı anlamında size daha çok fikir verir. Odak uzaklığı temel olarak fotoğraf makinesinin objektifinin sensörüne olan mesafesini ifade eder; bu da zaten gösterişli objektiflerin neden o kadar uzun olduğunun açık yanıtıdır: Kırmızı Başlıklı Kız’ın “büyükannesi”nin de iddia edebileceği üzere, size daha büyük odak uzaklığı sunmak için.

Samsung WB250F

Photo by CNet

Daha basit olacak şekilde şöyle açıklayalım: Bir objektif daha uzun odak uzaklığına ayarlandığında (diğer bir ifadeyle zoom-in/yakınlaştırma yapıldığında) görüntü yakınlaşacak, bu da beraberinde kare içerisindeki alanının azalmasına neden olacaktır. Tam tersi senaryoda objektif daha kısa odak uzaklığına ayarlandığında (diğer bir ifadeyle zoom-out/uzaklaştırma yapıldığında) çekilen kare daha geniş açılı bir alanı yansıtacaktır.

Bu noktada DSLR fotoğraf makinesi kullanan kişiler koşullara uyması için objektiflerini birkaç hamlede değiştirebilirler hiç kuşkusuz, onlar için hayat kolay. Fakat söz konusu kompakt fotoğraf makinesi olduğunda tek bir sabit objektife bağlı kalmak durumundayız. Bu objektif her ne kadar bir yere kadar ayarlanabilse de, kapsamın limitli bir oynama alanı sunacağı aşikar. Dolayısıyla bir kompakt fotoğraf makinesi seçerken daha çok ne çeşit fotoğraflar çekeceğinizi önden bilmek ayrı bir önem teşkil ediyor. Eğer sıklıkla dış mekan, spor etkinliği ya da aile ve arkadaşların da dahil olduğu grup çekimleri yapacaksanız Nikon Coolpix AW100 gibi 28 mm odak uzaklığına sahip bir cihaz pekala işinizi görecektir. Öte yandan eğer merakınız insanların, hayvanların, çiçeklerin ve diğer tekil öznelerin -özellikle de belirli bir mesafeden- yakın plan fotoğraflarını çekmek yönündeyse o halde daha uzun odak uzaklığına sahip bir kompakt fotoğraf makinesi size ihtiyaç duyduğunuz büyütme oranını sağlayacaktır. Sözün özü fotoğraf makinesi satın alırken yalnızca zoom faktörünü değil, objektif odak uzaklığını da göz önünde bulundurun.

3. İyi bir düşük ışık performansı flaşa duyacağınız ihtiyacı azaltır

ISO’yu orada burada duymuş, kenarda köşede okumuşsunuzdur. Ama şu soru -muhtemelen- aklınızın bir köşesine sürekli olarak takılıp kalmıştır: ISO nedir? ISO temel olarak bir fotoğraf makinesinin ışığa olan duyarlılığının ölçütüdür. Daha düşük ISO, sensörün ışığa daha az duyarlı, daha yüksek ISO ise daha çok duyarlı olmasının önünü açacaktır. Fakat özellikle ikincisinin söz konusu olduğu durumlarda fotoğraftaki noise (gürültü) de ISO ile beraber artacak ve fotoğraftaki potansiyelin kumluluğun yükselmesine neden olacaktır. Aşağıdaki tabloyu inceleyecek olursanız ISO değerleri özelinde ortaya çıkan temel farklılıkları görebilirsiniz.

ISO/ASA Nitelikler Optimum Koşullar
50 Düşük duyarlılık ve kumlanma/gürültü Parlak ışıklar, gün ışığında açıkhava çekimleri, sabit portreler
100 Düşük-orta duyarlılık ve kumlanma/gürültü Parlak ışıklar, gün ışığında açıkhava çekimleri, sabit portreler
200 Orta duyarlılık ve kumlanma/gürültü Parlak ışıklar, gün ışığında açıkhava çekimleri, sabit portreler
400 Yüksek duyarlılık ve kumlanma/gürültü Orta düzeyde ışık koşulları, doğal ışığa sahip iç mekanlar; bulutlu, yağmurlu ve kış günleri; hareket halindeki özneler
800 Çok yüksek duyarlılık ve kumlanma/gürültü Düşük ışık koşulları, sert rüzgarlar, spor ve dans gibi aktiviteler sırasındaki hızlı hareketler, çok titrek ellere sahip fotoğrafçılar
1600 Oldukça yüksek duyarlılık ve kumlanma/gürültü Düşük ışık koşulları, sert rüzgarlar, spor ve dans gibi aktiviteler sırasındaki hızlı hareketler, çok titrek ellere sahip fotoğrafçılar

Görece düşük ISO değeri fotoğrafı çekmek için yeterli ışığı sağlayacak daha uzun süreli pozlamaya -yani daha yavaş deklanşör hızına- ihtiyaç duyar. Bu nedenle de eldeki hareketi bulanık görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Görece yüksek ISO değeri ise fotoğrafı öylesine hızlı yakalarlar ki, bu durum görüntüdeki bulanıklık olasılığını minimum seviyeye indirir. Bu da işte kompakt fotoğraf makineleri için genelde yanımızda tripod taşımayacağımızdan, görüntü sabitleme özelliğinin gereksinim olarak karşımıza çıktığı yerin ta kendisidir.

Kompakt fotoğraf makineleri de dahil olmak üzere dijital fotoğraf makinelerinde ISO genel olarak ayarlanabilir formatta tüketiciye sunulur. Bu noktada zihninizin bir köşesine almanız gereken not, eğer içinde hareket geçen kareler yakalamayı ya da düzenli olarak düşük ışık koşullarında çekimler yapmayı planlıyorsanız, alacağınız fotoğraf makinesinin en yüksek ISO değerinin 800 ve hatta belki de 1600 olmasına dikkat etmeniz olacaktır.

4. Konu LCD olunca ekran çözünürlüğü de en az ekran boyutu kadar önemli

Fotoğraf makinenizin LCD’sini fotoğraf ve video çekmek ve ardından onlara tek tek göz atmak için kullanacağınızdan ekran konusuna da dikkat etmeniz şart. 3 inçlik bir ekran bu anlamda tercih sebebi diyebiliriz. Fakat olur da daha küçük ekranlı bir model beğenecek olursanız yine de 2.5 inçten daha azını seçmemenizi tavsiye ederiz. Fotoğraf makinesi LCD’leri genellikle noktalar ile ölçülür ve daha büyük değerler daha keskin ekranlar anlamına gelir. 3 inçlik standart bir ekranın keskinliği anlamında örneğin 230 bin noktalı bir LCD kabul edilebilir bir miktardır. Bununla beraber 460 bin ya da 921 bin noktalı LCD’ye sahip bir fotoğraf makinesiyle hiç kuşkusuz detayları daha iyi görebilir ve cihazın açık hava performasından çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Nikon Coolpix AW110

Photo by Blogcdn

Ek olarak piyasada dokunmatik ekranlı fotoğraf makineleri bulmanız da mümkün. Bu özelliğe sahip modeller temel olarak çekim ayarlarını size dokunmatik ekran aracılığıyla yaptıracaktır; alışılagelmiş fiziksel kontrol tuşları bu tip cihazlarda bulunmayacağından, deklanşöre de ekran aracılığıyla basmak durumunda kalırsanız, şaşırmayın. Bu modellerin önemli bir avantajları da var tabii. O da fiziksel kontrol tuşlarının ortadan kalkması nedeniyle arka ekranın tıpkı Sony Cyber-shot DSC-TX30 modelinde olduğu gibi daha da genişlemesi ve 3.3 inç boyutuna ulaşması/ulaşabilmesi. Eğer siz daha çok manuel kontrol tuşlarıyla oynamayı seven biriyseniz, dokunmatik ekranlı kompakt fotoğraf makinesi sizin için çok da tatmin edici bir tercih olmayacaktır. Öte yandan otomatik ayarlardan memnunsanız da bu modeller hayatınızı son derece kolaylaştıracak ve hızlılaştıracaktır, o da ayrı bir konu.

Vizöre sahip kompakt fotoğraf makineleri LCD ekrandaki görüntünün seçilmesinin güç olduğu durumlarda (örneğin parlak gün ışığında) yakalayacağınız kare anlamında size yardımcı olacaktır.

5. Görüntü sabitleme özelliği olmazsa olmaz

Birkaç satır yukarıda da bahsettiğimiz gibi şayet enstantene çekimler için yanınızda sürekli olarak bir tripod taşımayı düşünmüyorsanız, fotoğraf çekerken titreme olasılığı yüksek ellerinizin yardımına koşan özellik optik görüntü sabitleme olacaktır. Bugün piyasaya baktığımızda orta aralıkta ve yüksek kalitedeki tüm kompakt fotoğraf makineleri bu özelliği beraberlerinde getirseler de, eğer daha uygun fiyatlı bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, bu özelliğin cihazda olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim ki, tıpkı zoom’da olduğu gibi görüntü sabitleme de optik ve dijital formatlarda bulunabilir. Dijital sabitleme tekniklerinde sıklıkla karşılaşılan bir problem, görüntü çözünürlüğünde yaşanan kayıplardır. Bununla beraber iyi bir kompakt fotoğraf makinesinden en iyi sonuçlar için hem dijital hem de optik sabitleme özelliği sunması beklenir.

Canon Powershot G12

Kompakt fotoğraf makinesi almalısınız, çünkü...

  • Yalnızca deklanşöre bir kere basarak fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Entegre objektifleri sayesinde küçük ve hafif olan kompakt fotoğraf makinelerini istediğiniz her yere kolayca götürebilirsiniz.
  • Sualtı fotoğraf makinesi aldığınız takdirde mavinin yeni tonlarını keşfedebilirsiniz.

Kompakt fotoğraf makinesi almamalısınız, çünkü...

  • Kompakt fotoğraf makinelerinde kurcalayabileceğiniz sofistike manüel ayarlar bulamazsınız.
  • Aynasız DSLR fotoğraf makinelerinin aksine farklı objektifler takıp çıkaramazsınız.
  • DSLR fotoğraf makineleriyle karşılaştırdığınızda daha düşük fotoğraf kalitesiyle karşılaşırsınız

Sonuç

Her şey göz önünde alındığında fotoğrafçılık fotoğraf makinesiyle değil, o makinenin görüntüyü ortaya çıkarma kabiliyetiyle yakından ilişkilidir. Gündelik fotoğrafçılar kompakt fotoğraf makinesi nasıl seçilir konusunda kısa bir ön araştırma yaparak pürüzsüz bir alışveriş ve fotoğraf çekim deneyimi yaşayabilirler. Bugün her baktığınız fotoğraf makinesinde size yardımcı olacak onlarca özellikle karşılaşacaksınız, fakat unutmayın ki bunlardan bir kısmı fotoğraf kalitesini önemli ölçüde etkilerken, diğer bir kısmı hiç de önemli olmayan özellikler olarak karşınıza çıkacaklar. Yukarıda bahsi geçen, kompakt fotoğraf makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken beş noktayı göz önünde bulundurarak ve bu doğrultuda Alve’deki filtreleri kullanarak ihtiyacınız olan kompakt fotoğraf makinesini bulma olasılığınızı önemli ölçüde artıracaksınızdır. Bol şans diliyor ve çekiyoruz… gülümseyin!


Kaynaklar: skroutz.gr | pcmag.com | cnet.com | ebay.com