Navigasyon Cihazı (GPS) Satın Alma Rehberi

Az gittiniz, uz gittiniz, eğri gittiniz, düz gittiniz… Baktınız ki hâlâ gittiğiniz yeri bulmakta güçlük çekiyorsunuz... Neden? Çünkü işiniz ya da sırf keyfiniz için sıklıkla yeni yerlere gidiyor, haritaları okumakta güçlük çekiyor ya da yol sormaktan kısaca nefret ediyorsunuz. Etmeyin; aracınıza uygun bir navigasyon cihazı (GPS cihazı) satın almayı göz önünde bulundurun ve bırakın hayatınız, bırakın yollar kolaylaşsın. Bu cihaza çünkü, herkesin de bildiği üzere bir kere gitmek istediğiniz varış noktasını girdiğinizde sistem hemen sizin için bir rota planlıyor, tüm adımları size sesli olarak bildiriyor ve yol boyunca kat ettiğiniz mesafeyi gösteriyor olacak. Bir saniye, bundan iyisi için henüz Şam’da kayısı yoklamaya gitmeyin, çünkü dahası var.

Birçok kişisel navigasyon cihazı en kısa mesafe, en hızlı zaman ve hatta -bazen- ücrete tabii olmayan yollar gibi güzergâh tercihleri arasından size seçim yapma şansı sunuyor. Sizin yapmanız gereken tek şey, karar vermek. Hatta öyle ki bazı portatif modeller bisikletler için özel güzergâh seçenekleri planlayarak, bisiklet kullanıcılarını otobana çıkmadan mümkün olan en güvenli şekilde ulaşmak istedikleri yere dahi yönlendiriyor.

Photo by Martin Fisch / CC BY

Bazense nasıl gideceğiniz değil, nereye gideceğiniz önemlidir. Bu noktada benzin istasyonları, ATM’ler, oteller ve turistik yerler dahil ihtiyaç duyabileceğiniz birçok yeri size listeleyen “İlgi Duyulabilecek Noktalar” (POI) özelliği, yine navigasyon cihazınız aracılığıyla aradığınız yer konusunda size şıppadanak yardımcı oluyor. Genel anlamda bu özellik sayesinde ilginizi çeken özel bir noktayı arayabilir, bulunduğunuz konuma en yakın olanlara göz gezdirebilir ya da farklı bir bölge içinde yoklama yapabilirsiniz. Hatta yeri geldiğinde yemek istediğiniz yemek doğrultusunda bir restoran arayışı yapmanız dahi mümkün (Çin yemeği mi? Alırız bi’ chopstick). Nereye gideceğinizi belirleyin, sisteme orayı söyleyin ve bırakın direksiyonunuz doğrultusunda yollar aksın, gitsin.

Akmıyorsa, o da ayrı bir problem tabii. Bilhassa dört tekerlekli araçlar özelinde tek kelime ve altı harften oluşan bu drama biz kısaca “trafik” diyoruz (siz içinizden geçenleri yine rahatça söylemeye devam edin). Az gidip, az gidip, sonra bakıp yine aynı yerde az gittiğinizi görerek söylenmektense, navigasyon cihazınızı tekrar karşınıza alıp konuşun ve gitmek istediğiniz yeri söyleyip/tekrarlayıp size birkaç saniye içerisinde alternatif bir rota çizmesini bekleyin. Sonra kaldığınız yerden yola tam gaz devam!

Neyse, tahmin ediyoruz navigasyon cihazlarına ilişkin bu denli bir giriş yeterli olmuştur. Gelin şimdi hep beraber navigasyon cihazı alırken nelere dikkat edilmeli konusuna göz atalım.

1- Ekran Ölçüsü

Ekran ölçüsü doğru navigasyon cihazını seçme aşamasındaki en önemli faktörlerden biri kuşkusuz. Bu anlamda 3,5 inçten 7 inçe uzanan bir skalada şu anda pazarın en can alıcı noktasını 5 inç navigasyon cihazlarının oluşturduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası TomTom Via 130 ya da Garmin Nüvi 3490 gibi 4,3 inçlik navigasyon cihazlarından birini seçerek yapmayı planladığınız harcamadan bir hayli tasarruf etmeniz mümkün. Diğer taraftan ancak, küçük yazıları seçmekle ilgili bir problem yaşıyorsanız, seçiminizi 7 inçlik parlak ekranı 800x480 piksel yüksek çözünürlüklü HD panelle güçlendirilen Goldmaster NAV-750 gibi bir cihazdan yana yapabilirsiniz. Bu, gözlerinizi hiçbir zaman kısmak durumunda kalmayacağınızı da garanti altına almış olmanız demek hem. Fakat şunu da unutmayın ki, navigasyon cihazı ne kadar büyük olursa arabanızın ön panelinde ya da ön cam alanında kaplayacağı alan da o kadar geniş olacaktır.

Photo by Richard Welty / CC BY

2- Harita Kapsama Alanı

Bugün satın alacağınız hemen hemen tüm navigasyon cihazları elinize önceden yüklenmiş bir haritayla ulaşacaktır. Ek bir haritaya ihtiyaç duymanız durumunda ise söz konusu haritayı ya da haritaları genelde cihazın üreticisi aracılığıyla satın alabilir ve bilgisayarınız aracılığıyla yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere yapım ve yenileme çalışmaları kaçınılmaz ve yollar sürekli olarak değişiyor; sizin de bu noktada haritanızı sürekli olarak güncel tutmanız önem kazanıyor ki, kendinizi çat diye bir yol ayrımında bulmayın. Bu güncellemeler geniş çeşitlilikteki bir cihaz grubu için bugünlerde satıcı firmalar tarafından ücretsiz olarak ya da tek seferlik ödeme ile sunulsa da, bazı firmaların her güncelleme için -pahalı da olabilecek- ek ücretler talep edebileceğini aklınızın bir köşesinde tutun. Tuttunuz mu? Eğer öyleyse dikkat etmeniz gereken nokta oldukça kolay; belli bir modele karar vermeden önce firmanın harita güncelleme politikasını kontrol edin ve eğer olur da eski bir model cihaz alırsanız yola çıkmadan önce haritaları güncellediğinizden emin olun.

3- İlgi Duyulabilecek Noktalar (POI)

Tüm navigasyon cihazları haritaya ek olarak entegre bir “İlgi Duyulabilecek Noktalar” (POI) veritabanıyla beraber geliyor ki bu özellik sayesinde biraz önce de bahsettiğimiz o Çin restoranını, ya da oyuncak mağazasını, oto tamirciyi veya turistik yeri elinizle koymuş gibi bulabilesiniz. POI veritabanının pek tabii cihaz bazında arşa kadar uzanması mümkün. Bu demek oluyor ki her cihaz arama yapma ve sonuç sağlama kısımlarını birbirinden farklı olarak ele alıyor. Bazıları oldukça geniş kapsamlı ve öngörülü bir şekilde mantıklı ve kesin sonuçlar sunmak için tasarlanmışken, diğer bazıları tam olarak yeterli olmayan bir veritabanıyla o benzin istasyonunu bulabilmeniz için dönerek, dönerek ve yeniden dönerek daireler çizmenize neden oluyor. Bu konuya eğilmenizde fayda var o yüzden. Unutmadan bazı cihazlar hücresel radyoyu internetteki POI aramalarıyla entegre ederek, gerçek zamanlı sonuçlara ulaşmanıza da olanak sağlıyor. Hadi yine iyisiniz.

Photo by Doug / CC BY

4- Sesli Navigasyon

Sesli navigasyon, adından da tahmin edeceğiniz üzere yerleşik konuşma sentezi kullanarak sokak isimleri ve kapı numaraları gibi bilgileri sesli bilgi olarak almanıza olanak tanıyan gelişmiş ve güzide bir özellik. Bu ekstra detayın özellikle size hiç de tanıdık olmayan ya da sadece birazcık tanıdık olan yerleri ziyaret ettiğiniz sırada veya “sola dön” gibi bir yönlendirmenin üç farklı sokaktan herhangi birini kast ediyor olabileceği fazlasıyla yapılaşmış şehirlerde hayatınızı kolaylaştıracağı kesin.

5- Bluetooth Desteği

Günümüzde birçok cihazın telefon arayüzüyle entegre edilebiliyor olması, inanın bize yine sonuna kadar kullanmanız gereken avantajlardan biri. Hele ki trafikte cep telefonuyla konuşmak yasak olduğundan giymek zorunda olduğunuz o hantal kulaklıklar yerine cep telefonunuzu Bluetooth destekli navigasyon cihazınızla bağlantılı hale getirdiğinizde, hands-free bir aramanın ne kadar konforlu olduğunu bizzat deneyimlemiş olacaksınız. Bu özelliği orta ve yüksek kalitedeki birçok navigasyon cihazında bulabilecek olmanıza karşın, satın alma notlarınızın bir kenarına not edin ki tüm cihazlar tüm telefonları desteklemiyor olabilir. Eğer bu özellik sizin için oldukça önemliyse satın alacağınız cihaza tam olarak karar vermeden önce ürünün cep telefonunuzla uyumluluğunu üreticinin sayfasından muhakkak kontrol edin.

Photo by GPS Magazine

6- Gerçek Zamanlı Trafik Güncellemeleri

Gerçek zamanlı yerel trafik güncellemeleri trafik durumuna ilişkin -bazıları aynı navigasyon ağındaki diğer araçlardan anlık sağlanan- en son bilgileri sunan bir özellik olarak karşınıza çıkıyor; ve bu doğrultuda yine bazı cihazlar problem çerçevesinde hemen, size daha önce de bahsetmiş olduğumuz alternatif güzergâhlardan birini ya da birkaçını çiziyorlar. Bu özelliğin faydalarından biri yol durumuna bağlı olarak sürekli olarak güncellenen tahmini varış zamanı kuşkusuz. Hani oturmuş sizi bekleyen birileri varsa ve siz de gecikiyorsanız, kısa bir aramayla tahminen ne zaman orada olabileceğiniz hakkında bilgi verebilirsiniz (Böylece onlar da boş boş bekleyip ağaca dönmemiş olurlar). Ek olarak bazı daha gelişmiş sistemler trafik güncellemelerinin yanı sıra yerel hava koşulları, benzin fiyatları ve yararlı olabilecek gerçek zamanlı bazı diğer bilgiler de sağlıyorlar. Gerçek zamanlı trafik güncellemesi servisi genelde aylık bir ücrete tabii olduğundan üretici firmanın bu doğrultuda talep ettiği ödemeleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

7- Şerit Kılavuzu

Birçok şerit ve yan yola sahip karışık kavşaklar için en büyük destekçiniz şerit kılavuzuna sahip olan bir navigasyon cihazı. Çünkü bu özelliğe sahip olan cihazlar “nereden gireceğim, ne yapacağım” endişesine mahal vermeden, seçtiğiniz rotadan bir anlık dalgınlığa gelip çıkmamanız için hangi şeriti takip etmeniz gerektiği konusunda sizi adım adım yönlendiriyorlar. Siz de böylece dönmeniz gereken herhangi bir yolu kaçırarak ani ve tehlikeli dönüşlerden mümkün mertebe kaçınmış oluyorsunuz.

8- ecoRoute

Günün sonunda baktığınızda tüm navigasyon cihazları A noktasından B noktasına en kısa veya en hızlı yoldan nasıl gidebileceğiniz konusunda size çeşitli güzergâhlar çiziyorlar, orada bir sıkıntı yok. Fakat bu cihazlardan sadece bazıları ecoRoute ya da Eco Routes özelliğiyle size en asgari düzeyde yakıt harcayabileceğiniz seçenekler sunuyorlar. Herhangi bir rota için yol hızı ve araç hızlanma verilerini temel alarak çalışan bu özellik, aynı zamanda farklı seyahatleriniz sırasında yapmış olduğunuz yakıt masraflarını da rapor olarak tutması açısından oldukça elverişli. Tabii olur da o raporu kontrol etmek isterseniz...

9- Google Bölgesel Arama

Google Bölgesel Arama ile donatılmış bir navigasyon cihazı dokunmatik ekran aracılığıyla arama terimini yazmanıza olanak tanıyarak yakındaki restoranlar, oteller, ATM’ler, alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi ihtiyaç duyabileceğiniz yerleri Google Yerel veritabı içinde aramanız konusunda size bir güzellik yapıyor. Gitmek istediğiniz yere karar vermenizin ardından atmanız gereken sadece tek bir tık. Sonra bir bakmışsınız güzergâh çizilmiş ve siz de oradan sadece birkaç dakikalık mesafedesiniz.

Kafanızda nasıl bir cihaz alacağınız konusu hala tam olarak netleşmedi mi? Endişelenmeyin, sakin olun ve aramaya Alve üzerindeki popüler navigasyon cihazlarına veya en ucuz navigasyon cihazlarına göz atarak başlayın. Üstelik “ürün tipi”, “ürün özellikleri” ve “ekran boyutu” gibi gelişmiş filtreler aracılığıyla aramanızı daha da daraltmanız ve sonuca emin adımlarla ulaşmanız mümkün. Şimdiden iyi sürüşler!