Kahve Yapma Sanatı

Lezzetiyle ve kokusuyla, her yudumunda bambaşka hazlar yaşatan içecek: Kahve.

Tabii ki sadece lezzeti için değil, dikkat toplamaya yardımcı oluşu ve uyku açma özellikleri için de onu çok seviyoruz. İçilen bir fincan sıcak kahvenin yarattığı mutluluğu ve canlılığı başka bir içecekle yakalamak imkansız. İşte bu yüzden sabah, öğle, akşam fark etmeksizin elimizde olmaya devam edeceğine eminiz. Kahveyi bu kadar övmüşken, bu lezzetin geldiği yerden ve kahve çekirdeklerinden bahsetmemek olmaz. Anavatanı Etiyopya olan kahve çekirdeklerinin en lezzetli ve en aromatik hali yengeç ve oğlak dönenceleri arasında kalan bölgelerde bulunuyor. Tıpkı şaraplık üzümlerde olduğu gibi kahve çekirdeklerinin lezzetine, çevresinde yetişen diğer bitkiler de etki ediyor. Hatta bitkinin yakınlarında bir volkan varsa, kahvenin lezzetinde hafif bir kül aroması oluyor. İşte tam da bu yüzden hangi ülkenin hatta hangi bölgenin çekirdeklerinden yapılmış bir kahve içtiğiniz çok önemli. Kahve çekirdekleri üzerine sizi arkadaş ortamlarınızda “cool göstermeye yetecek” bilgiyi verdik, şimdi de sıra kahve çeşitlerini tanımakta. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Kahve zincirlerinin ülkemize gelmesiyle içtiğimiz kahve çeşidi arttı. Temelde kahve 4 yöntemle hazırlanır. Şimdi bu yöntemleri ve bu kahveleri evinizde hangi makinelerle yapabileceğinizi anlatacağımız kısma geçelim. İlk yöntem:

Espresso

İçtiğimiz birçok kahvenin temel bazını oluşturan kahve türü  espressodur. Yapımı, belli ölçülere sadık kalmayı gerektirdiğinden dolayı zordur. İnce öğütülmüş kahve, makinede belli bir basınç ve yüksek ısıdaki suyla süzülerek hazırlanır. Tam ölçü vermek gerekirse, 7 gr. sıkıştırılmış kahveden 30ml.’lik suyun basınçla geçmesiyle 1 shot Espresso çıkar ortaya.

(Fotoğraf: Pinterest)

Piyasada çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz  kahve makineleriyle bu lezzeti evinizde de yapabilirsiniz. Unutmayın, Espresso yapabilen bir makineniz varsa, Cappuccino’dan Americano’ya, Cafe Latte’den Mocha’ya kadar birçok kahveyi yapabilirsiniz. Makine işi tamamsa şimdi geçelim, Espresso bazlı kahve çeşitlerini birkaçını öğrenmeye.

Cafe latte

Latte, yani süt. Espresso üzerine eklenen ve buharda ısıtılan bol süt ile hazırlanan bu leziz içeceğin kendine özgü bir de fincanı var. İnce, uzun ve kulplu cam fincana süt köpüğü ya da tatlı krema ekleyerek Cafe Latte’nize harika bir sunumla servis edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

En basit tarifiyle 2 ölçek Espresso’ya 10 ölçek süt ekleyerek evinizde de bu lezzeti kolayca yapabilirsiniz. Dışarıda içmeye alıştığınız tüm bu kahveleri ve çok daha fazla çeşidi evinize ya da ofisinize yapabilmek için Espresso yapabilen bir kahve makinesi almanız yeterli olduğunu unutmayın.

Cappucino

Yumuşak içimi sayesinde ülkemizde en çok tercih edilen çeşitlerden biri olan Cappucino, 1 shot (30 ml.) Espresso ve 1 ölçek (30 ml.) sütle hazırlanarak, 1 ölçek süt köpüğüyle servis edilir. Yapım olarak Cafe Latte’yle benzerlik gösterse de sütün ısıtılması ve dokusu itibariyle farklılaşır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Americano

Kahvesini sütsüz sevenlerin tercihi Americano. Yapımı gayet basit. İki shot Espresso üzerine 3 ölçü sıcak su ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Elbette bu kahve türünde standardın dışına çıkarak, kendi damak tadınıza uygun şekilde su-kahve dengesini ayarlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Peki Iced (buzlu) Americano nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyiz. Onun da tarifi en az sıcağı kadar basit. Sıcak su yerine soğuk su kullanın, bardağınızın içine birkaç parça buz atın. İşte size buzlu Americano’nuz hazır.

Mocha

Sıkı durun. Şimdi size 2 iyi haber vereceğiz. Birincisi dışarıdaki kahvecilerde bir karton bardağına liralar ödediğiniz kahveyi, evinizdeki Espresso makinenizle yapabilirsiniz. İkinci iyi haberse, Mocha tarifini verecek olmamız. Çikolatalı şuruplarla tatlandırılan Espresso bazlı kahvenin yapımı çok kolay. 1 ya da 2 shot Espresso’ya, damak tadınıza göre süt ekleyin ve dilediğiniz kadar çikolatalı şurup ekleyerek kahvenizi tatlandırın. Beyaz çikolata şurubu eklerseniz de adı White Chocolate Mocha olur.

(Fotoğraf: Pinterest)

Filtre kahve

Avrupa’da Espresso bazlı kahveler yaygınken kuzey Amerika’da en çok filtre kahve tüketiliyor. Elbette bunda Avrupa’daki kahve dükkanlarının Amerika’yı henüz keşfedememesinin de payı var.

Filtre kahveyi iki şekilde yapmak mümkün. Birincisi  filtre kahve makinesi yardımıyla ikinci yöntem ise French Press.

(Fotoğraf: Pinterest)

French Press, üstten basarak kahveyi sudan ayırma yöntemine sahipken,  Filtre Kahve makinelerinde kahve kağıt, çelik ya da altın kaplama filtrelerinden geçerek yapılıyor. En verimli sonuç altın kaplamalarla alınırken, en ucuz yöntemlerde başı kağıt filtreler çekiyor.

Sade olarak içilebildiği gibi içine süt katarak da tüketebilirsiniz. Yanında da en sevdiğiniz çikolata varsa değmeyin keyfinize.

Eğer kahve keyfinize biraz yaratıcılık ve lezzet katmak istiyorsanız mutlaka aromalı olanlarını denemelisiniz. Vanilya, çikolata, badem, Irish Cream ve fındıklı en çok sevilenler arasında. Evinizi ya da ofisinizi saran kahve kokusuna bayılıyorsanız, bu aromaları da bir denemelisiniz.

Filtre kahvenin yapımı aslında sizin damak tadınıza kalmış bir konu. Ancak genel bir tarif vermek gerekirse bir fincan kahve için 1 ölçek ya da 1 tatlı kaşığı kahve kullanmanız ideal olacaktır. Ardından makinenizi çalıştırın ve yaklaşık 98 derece sıcaklıktaki suyun kahveyle buluşmasını bekleyin. Birkaç dakika sonra evinizi kahve kokusu sarmış, fincanınız sıcacık kahveyle dolmuş olacak.

Türk Kahvesi

Sıra, hazırlanış biçimiyle dünyadaki hiçbir kahveye benzemeyen Türk Kahvesi’nde. Kahve suya eklenir ve neredeyse kaynayana dek pişirilip, tercihe göre şeker eklenir. Yapması maharet gerektiren bol köpüğü ile yapımı en zor kahveler listesinin başında yer alması sürpriz değil. Ancak onun da kolayı çıktı ve bol köpüklü kahveler yapabilen  Türk Kahvesi makineleri girdi hayatımıza. Hem hızı hem de bol köpüğüyle artık herkes kahve ustası olabilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Ama her şeyi makineden beklememek ve Türk Kahvesi’nin de bir ölçüsü olduğunu unutmamak gerek. Okkalı bir Türk Kahvesi yapabilmek için öncelikle soğuk su kullanmalısınız. Kahvenizin incecik çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. (dünyadaki tüm kahve çeşitleri arasında en ince çekilen kahve türüdür.) Ardından fincan başına 2 çay kaşığı (5 gram.) kadar kahveyi ekleyin ve tercihinize göre şeker ekleyin. Kahve karışımınız artık pişmeye hazır. Sunumunda mutlaka suyunuz hazır olsun. Yanında bir parça çikolata ya da lokum da varsa sizden iyisi yok.

Hazır Kahve

Granüllü kahve, instant kahve ya da hazır kahve, yani halk arasında yaygın olarak kullanılan adıyla Nescafe. Üretiminde kullanılan işlemler sebebiyle gerçek anlamda kahve değiller. Hele ki gerçek kahve severler için hazır kahve, asla bir kahve sayılmıyor. Tabii ki bu gerçek, ülkemizde en çok tüketilen kahve türü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kolay yapımı ve uzun raf ömrünün olması tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden. Ancak hazır kahveyle yapılan Frappe’ye haksızlık etmemek gerek.

Frappe

Yunanistan’da en çok tüketilen kahve nedir deseler, cevap bellidir: Frappe. Bizim kahvehanelerimizde hunharca çay içilirken, onların mahalle kahvehanelerinde aynı oranda Frappe içiliyor. Bu lezzeti yapabilmek için sahip olmanız gerekenler; hazır kahve, soğuk su ve buz. Bunun için herhangi bir makineye ihtiyacınız yok. Çünkü bir makinesi yok. Sadece bir karıştırıcıya (bu ağzı kapanabilen bir kavanoz ya da kokteyl shaker’ı olabilir) biraz su ve 2 kaşık hazır kahve ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Dilerseniz karışıma şeker de ilave edebilirsiniz. Karışımı bardağa ekleyin ve üzerini suyla (isteğinize göre sütle) doldurun. Birkaç parça buzla ve pipetle Frappe’niz hazır!

(Fotoğraf: CoffeeLife)

Klasik hazır kahvelerden sıkıldıysanız ve sıcak yaz aylarında evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir içecek arıyorsanız, bu tarifi bir kenara not edin!

Verdiğimiz tariflerle evinizde tıpkı dışarıdaki kahvecilerde içtiğiniz kalite ve lezzette kahveler hazırlayabilirsiniz. Üstelik çok daha düşük maliyetlerle. Küçük bir maliyet hesaplaması yapmak gerekirse; her gün bir karton bardak Cafe Latte için harcadığınız parayı kenara koyarsanız, iki ayın sonunda hem bir Espresso makineniz hem de bir yıllık kahve ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Yazar. Düz, sade yazar.