Aksesuarlarınız, En Yakın Arkadaşlarınız

Size en yakın arkadaşınızı sorsak, kiminiz ilkokuldan beri yan yana durduğunuz bir ismi, kiminiz anne veya babanızı, kiminizse kardeşinizi söylersiniz. Ancak size bir sır verelim, en yakın arkadaşınız, aksesuarlarınız.

Tarihte bir mevki sembolü olan aksesuarlar, öncelikle savaş meydanlarında, ardından saray salonlarında vazgeçilmez oldular. Osmanlı saraylarında bizzat padişahlar tarafından yaratılan mücevherlerden tutun da Fransız saraylarında kullanılan işlemeli yelpazelere kadar, tarihin pek çok döneminde aksesuarların günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu bir gerçek.

(Fotoğraf: Pinterest)

Günümüzdeyse aksesuarları kullanmak, biz farkında olmasak da stilimizi kişiselleştirmenin en kolay ve yaratıcı yolu. Kimi zaman aksesuarların gücünü göz ardı etsek de, giderek kişiselleşen ve özgünlüğün ön plana çıktığı şu günlerde, aksesuarlara gereken önemi göstermenin zamanı geldi.

Çantaların Gücü Adına

Çantalar, hem pek çok kişisel eşyamızı yanımızda taşımamıza hem de kendimizi farklı şekillerde ifade etmemize yarayan birer süper kahraman. Farklı boyutları, kullanım şekilleri ve materyalleri ile bizlere yüzlerce alternatif sağlayan çantalar arasında en popüler 5 çanta modelini ve bu çantalara uygun nasıl kombinler yaratılabileceğini merak ediyorsanız, sizi şöyle alalım.

(Fotoğraf: Pinterest)

Süper kahraman olarak adlandırdığımız çantaları daha da renkli ve eğlenceli bir hale getiren çanta aksesuarlarıysa son dönemin en çok takip edilen aksesuar trendlerinden. Çantaların fermuarlarına takılan renkli tüyler veya kürklerden hazırlanmış karakterler, birkaç sezon daha bizlerle birlikte olacak gibi.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kadınların boy boy, renk renk, desen desen çantalarına karşılık erkeklerin birbirinden şık ve fonksiyonel tercihlerini de göz ardı etmemek gerek. İş hayatının vazgeçilmezi evrak çantaları ve yanımızdan ayırmadığımız cüzdanlar keşfedilmek için sizi bekliyor. Biraz daha rafine bir stilin peşinde koşanlar içinse ilk tercihin deri kartlıklar olduğunu hatırlatalım.

Zamanın Peşinde

Öyle bir aksesuar var ki, insanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından birisine hizmet ettiği için “en vazgeçilmez” aksesuarlar arasında yer alıyor. Birbirinin yerini alabilecek tasarımlar, kimi zaman bazı aksesuarları vazgeçilebilir kılsa da zamanı öğrenebilme tutkusu, saatlerin bileğimizden hiç ayrılmamasını sağlıyor.

Erkekler için saatler performansıyla öne çıkan birer “zaman makinesi” olarak görülürken kadınlar, saatleri bileklerinde ışıltılı bir stil öğesi olarak kabul ediyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Renkli Dokunuşlar

Stil, sadece pantolon veya gömlek gibi ana elamanların değil, küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratan aksesuarların da katkılarıyla tamamlanan bir yapboz gibidir. Tam da bu yüzden, mendil, fular, yaka çiçeği gibi akesuarların tamamlayıcı gücünü göz ardı etmemek gerekir.

Üzerine kişinin baş harflerinin nakışla işlendiği mendillerden tutun da kenarları el emeği dantellerle bezenmiş olanlarına kadar, mendillerin stil dünyasındaki yerinin ayrı olduğu ortada. Bir bayram geleneği olarak nesilden nesile hediye edilen mendiller belki çoktan unutuldu ancak stil defterine bir not düşecek olan yaka mendillerini radarınızdan uzak tutmamakta fayda var.

(Fotoğraf: Pinterest)

Fularlarsa hem kadınlar hem erkekler için renkli ve stil sahibi birer imza niteliğinde. Kadınlar için fularlar pek çok amaca hizmet ediyor. Örneğin;

- Fularınızı boynunuza bağlayarak soğuktan korunabilirsiniz. Ancak yine de şıklıktan ödün vermeye gerek yok. Farklı fular bağlama stillerini deneyerek günün her anında farklı bir tarzın izini sürebilirsiniz.

- Fularınızı çantanızın sapına bağlayarak onu bir çanta aksesuarına dönüştürebilirsiniz.

- Fularınızı ceket veya palto gibi bir parçanın üzerinden omuzlarınıza alarak renkli bir görünüm yakalayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Erkekler içinse fularlar, özellikle Italyan stiliyle özdeşleşmiştir. Fularlar desenleri sayesinde sakin bir görünüme bir anda hareket katabilecekleri gibi görünümünüzü gündüzden geceye taşımanızı da sağlayabilirler.

Kökeni onyedinci yüzyıla dayanan kravatlarsa, özellikle iş dünyasının ve resmi davetlerin vazgeçilmezleri. Fransa hakimiyetinde bulunan Hırvat askerlerin boyun bağlarından yola çıkarak isimlendirildiği rivayet edilen bu aksesuarın kullanımı zor olsa da erkeklere farklı bir şıklık kattığı ortada.

(Fotoğraf: Pinterest)

Yıldızlar Geçidi

Gökyüzündeki yıldızların ışıltısını üzerinde taşımak isteyen kadınların gözdesi olan yüzük, kolye, bilezik ve küpelerden bahsetmeden aksesuar konusunu sonlandırmak mümkün değil.

Geçtiğimiz yıllarda “arm party” trendi sayesinde kadınların bileklerine sıra sıra dizilen bileklik ve bilezikler, adeta altın çağını yaşadı. Tek bir bileziğin asla yetmediği gerçeğini kabul ederek bu akıma kendini kaptıran kadınların uzun yıllar yetecek bir aksesuar hazinesine yatırım yaptığını söylesek yanlış olmaz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Pırlanta, elmas veya zümrüt gibi taşlarla süslü yüzükler sonsuz birlikteliğin habercisi olarak kabul ediliyor. Günlük kullanımda ise daha sade modeller tercih ediliyor. Yüzüklerin tamamlayıcısı olan şahmeranlarsa kadınların ellerinde yeni hikayeler yaratıyor.

2016’da Bizi Neler Bekliyor?

Hayatımızda eşsiz bir yeri olan farklı aksesuarların 2016’da nasıl karşımıza çıkacağına bir göz atalım:

-Sallantılı küpeler, 2016’nın ilk aylarından itibaren hayatımızda olacak. Ancak bu defa sallantılı küpeleri tercih ederken abartma şansımız var. Küpelerinizi rahat rahat omuz hizasından da daha aşağıya kadar uzatmaktan çekinmeyin.

-Kürklü çanta aksesuarları, geçtiğimiz yılın son aylarında giderek daha da popüler bir hale ulaşmıştı. 2016’da da bu şirin, renkli aksesuarların bizi terk etmeye niyeti yok gibi.

-Çanta ve fularların popüler kültüre yaptığı göndermeler önümüzdeki sezonda da bizi sarıp sarmalamaya devam edecek. Grafik desenler ve çizgi kahramanlar, en klasik çanta modelini bile renklendirecek.

-Işıltılı ve işlemeli saç aksesuarları, hiç olmadığı kadar radarımızda olacak. Pek çok defilede en az kıyafetler kadar ilgi çeken saç aksesuarları, podyumdan sokağa taşacak.

-Kolyeler, giderek daha çok yer kaplayacak. Sallantılı küpeler gibi kolyeler de stilin “başrolünde” olmaya aday.

-Deneme niteliğinde birkaç parçayla podyumlarda gördüğümüz şeffaf aksesuarlar, yeniden karşımıza çıkacak. Özellikle şeffaf çantaların yeniden popüler olacağından eminiz.

-Tahta veya metal gibi farklı malzemelerin kullanıldığı, büyük zincirlerin ön plana çıktığı farklı kullanımlar da 2016 boyunca bizimle olacak.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.