​Evinizin Güvenliğini Sağlama Yöntemleri

Güvenlik, sadece dışarıya çıktığınızda değil, sıcacık evinizde otururken bile önemsemeniz ve ciddi önlemler almanız gereken bir konu. Kapıyı kilitlemeden yaşadığımız günler artık eskide kaldı. Artık hayatımızda kameralarla 24 saat izlenen, güvenlikli siteler var. Elbette herkes o süper güvenlikli sitelerde yaşamıyor. Hal böyle olunca da, herkes kendi ev güvenliğini kendi yöntemlerine göre şekillendirmek durumunda. Alınacak yöntemler bütçeye göre değişse de hepsinin caydırıcılığı en üst seviyede. Yaşam alanınızda kendinizi daha güvende hissetmek için eviniz ve bahçenizde alabileceğiniz güvenlik yöntemlerine bir de yakından bakalım!

(Fotoğraf: Pinterest)

Önlemlere Kapınızdan Başlayın

Ev güvenliği denince akıllara ilk gelen yer kuşkusuz daire kapısıdır. Herkesçe doğru bilinen genel yargı ise çelik kapının diğer kapı türlerine göre daha sağlam ve hırsızlara geçit vermediği. Birçok insan çelik kapı yaptırdığında hırsızın giremeyeceğini düşünüyor ve başka hiçbir önlem almadan hırsızın içeri girdiği güne kadar kendini güvende hissediyor. Ancak o iş öyle değil.

Hırsızlar için tahta kapıyı açma süresi 15 saniyeyse, çelik kapı için 2 dakika. Yani, bir hırsız için çelik kapının varlığı tek başına caydırıcı bir unsur olmazken, iyi bir kilit sistemi hırsızı hırsızlık yapmaktan bile vazgeçirebilir.

Peki çelik kapınız var ama nasıl bir kilit yapısı seçmeliyim diye düşünüyorsanız, buyurun buradan devam edelim.

(Fotoğraf: Pinterest)

Tuzaklı barel 

Adının kırılan olduğuna bakmayın. En büyük özelliği, ilk darbeyle barel kırılıyor ve ikinci bir müdahaleyi imkansız hale getiriyor olması.

Rozet

Barelli kilidiniz varsa pek ihtiyaç duymayacak olsanız da görüntü olarak hırsızları caydırmada epey etkilidir.

Dıştan monteli emniyet kilidi

Kapı esnetmelerini imkansız hale getirmesi, tercih edilmesindeki en büyük sebep. Dışarıdan anahtarla, içeriden mandalla kilitleyebileceğiniz sistem hırsızlar önündeki en büyük engellerden.

Şimdi tüm bu teknik özelliklerle donatılmış eve kapıdan girmenin zorluğu aşikar. Ancak unutulmaması gereken kapının geceleri ve evde kimse yokken birkaç defa kilitlenmesi. Sanıyoruz ki bu kadar güvenlik önleminin boşa gitmesini kimse istemez.

Kapı Emniyet Kelepçesi

Kapı güvenliğinizi daha da artırmak istiyorsanız kapınıza, bir kapı emniyet kelepçesi taktırabilirsiniz. Yalnızca evde biri varken kullanılabilen ancak kilit açılsa bile kapının açılmasına engel olan bu aparat evinizin adeta küçük bir kahramanı olmaya aday desek abartmış olmayız. Yalnız yaşıyorsanız, kapınıza bir tane yaptırabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Evinize Girmeye Çalışan Yabancıların Korkulu Rüyası: Alarm Sistemleri

Evinize yabancıların ne zaman girmeye çalışacağını bilemezsiniz ve bu yüzden hep tetikte olmalısınız. Bazen siz uyurken bazen de ailenizle çıktığınız bir tatilde yokluğunuzu fırsat bilip evinize girebilirler. Bu iş için üretilmiş, profesyonel bir çözüm arıyorsanız, çok doğru bir yerdesiniz.

Evinize kapı ve pencere sensörlü bir  alarm sistemi kurarak, evinizde yaşanacak en ufak hareketlilikte hemen haberdar edilirsiniz. Bu sistemlerin son yıllarda epey geliştiğini de belirtmekte de fayda var. Sistem evinizde şüpheli bir durum fark ettiğinde cep telefonunuzdan sizlere ve yetkililere hemen haber veriyor.

Eski teknoloji alarm sistemlerinde elektrik kaynağını keserek alarmı kapatabilmek mümkündü ve bu kullanıcıların en çok eleştirdiği konulardan biriydi. Ancak şimdi durum değişti ve artık telefonunuzu kullanarak siz şehir dışındayken bile evinizin içinden anlık ses kaydı alabiliyorsunuz.

Gelişen teknolojiyle artan güvenlik seviyesi kullanıcılarını artık fazlasıyla tatmin ediyor. Davetsiz misafirleri de bir o kadar evinizden uzak tutuyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Güvenlik kamerası

Genellikle sokaklar ve apartman çevresi için tercih edilse de son yıllarda ev içi kullanımlarına da çok sık rastladığımızı söylemeliyiz. Üstelik sadece eve giren çıkanı kontrol etmek için değil, çocuğunu bakıcıya emanet eden ebeveynler tarafından da sıkça tercih ediliyor. Web’den ve cepten istediğiniz an evinizi izlemenize olanak sağlaması yönüyle de oldukça işlevsel.  Güvenlik kamerasının hırsızlığa karşı videolu kanıt sunması yönünden en caydırıcı ve garanti güvenlik yöntemi olduğu da tartışılmaz bir gerçek.

İşler sadece kamera sistemini kurmakla bitmiyor elbette. Bu sistemden verim alabilmek için bir de  CCTV, yani kapalı devre televizyon sistemi kurarak, çekilen görüntünün kayda almak gerekiyor. Kamera sistemi görüntüsüyle bile caydırıcı unsur olsa da bazen yetmiyor ve hırsızlar bu riski alabiliyorlar. Çalınan eşyalarınızın bulunabilmesi ve suçluların daha rahat yakalanabilmesi için sistemi tam anlamıyla kurmakta fayda var.

(Fotoğraf: Pinterest)

Pencere Mandalı

Basit ama etkili bir çözüm olan pencere mandalı, güvenlik yöntemleri arasında hem en çok kullanılan hem de en etkili çözümlerden biri. Plastik doğramalarda iç kısma bir aparat yerleştiriliyor ve dışarıdan pencereyi açmaya çalışanlar, bu küçük ama etkili savaşçıyla karşılaşıyor.Sistem basit ama dediğimiz gibi en etkililerinden biri.

Pencere Demiri

Evde klima yoksa ve yaz aylarında pencereyi ardına kadar açarak uyuyanlardansanız, bu yöntem tam size göre! Hele ki giriş ve birinci kat gibi tırmanması kolay bir katta oturuyorsanız, kesinlikle pencerelerinize demir yaptırmayı düşünmelisiniz. Estetik bir çözüm olmadığını kabul ediyoruz ancak söz konusu can ve mal güvenliğiyse gerisi teferruattır.

Alarmlı Kapı Takozu

Güvenlik önlemlerinize yaratıcılık katarak, evinizin davetsiz misafirlerine hiç beklemedikleri bir sürpriz yapmaya ne dersiniz?

Kapalı olan kapınızın altına yerleştireceğiniz bu aparat sayesinde kapınız beklenmedik biri tarafından açılırsa, alarm ötmeye başlayacak.

Unutmamanız etmeniz gereken tek şeyse, bu makinanın varlığı. Yani gece su içmek için kapıyı açtığınızda bu minik canavarın orada olduğunu ve eğer dikkat etmezseniz çılgınlar gibi öteceğini asla unutmamalısınız.

(Fotoğraf: KCMetroMoms)

Kapı Barikatı

İlla çelik kapınız olacak ve tüm sistemi ona uyduracak değilsiniz ya? Bu da tahta kapılar için rahatlıkla kullanabileceğiniz alternatif bir güvenlik uygulaması. Genellikle Amerikan filmlerinde kötü karakterin ayağıyla kapıyı kırma girişiminden hemen önce kapının arkasına konulan ve kırılmayı engelleyen barikat sistemini neden siz de eviniz de uygulamayasınız ki?

Harekete Duyarlı Seyahat Alarmı

İster evinizde olun, isterseniz de tatilde, gittiğiniz her yerde güvenliğiniz için elinden gelen her şey yapan portatif bir canavar adeta. Kapıya ya da pencereye takıyorsunuz ve mışıl ışıl uyuyorsunuz. Biri içeri girmek istediğindeyse yüksek sesiyle pişman ediyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Panik Butonu

Kablosuz, aparatsız, sistemsiz güvenlik arayanlara, en güzel mobil uygulama panik butonu! İOS ve Android uyumlu telefon sahiplerinin ücretsiz indirebildiği uygulamanın çalışma prensibi basit. Kapınızın önünde tıkırtı yapan birileri olduğunda, ya da evde birinin olduğunu fark ettiğinizde sizi çaresizlikten kurtarıyor ve sadece bir butona basarak daha önceden haber verilmesini istediğiniz kişileri bu panik halinizden haberdar edebiliyorsunuz.

Özellikle evde yalnız yaşayanların telefonlarından eksik etmemesi gerektiğini de belirtmeden geçemeyiz.

(Fotoğraf: iTunes)

Köpek

Alarm sistemleri, ev içi kameralar yokken o vardı. Evet, köpekler. Evlerin daimi ve en sadık bekçileri Sahibine gönülden bağlı, hayvanların en vefalı türü köpekler, iyi eğitildiklerinde en teknolojik güvenlik sistemleriyle kapışabileceklerine şüphe yok.

Ayrıca yabancı birini gördüklerinde havlamaları, sahiplerine zarar verildiğinde saldırganlaşmaları sürpriz de değil. Bazı köpek türler doğuştan bekçi doğuyor. Mesela kangal, doberman ve akbaşlar bu iş için doğmuş köpekler.

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer, sahiplenmek istediğiniz köpeğin aynı zamanda sizin güvenliğinizi de sağlamasını istiyorsanız evinizin bahçeli olması en önemli kriterlerden biri. Çünkü bu denli büyük boyutlardaki köpekler evde yaşamaya pek uygun olmazlar.

Eğer bir köpeğin sorumluluğunu alamayacağınızı düşünüyorsanız, dikkat köpek var tabelasının bile fazlasıyla işe yaradığını söylemekte fayda var. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Yazar. Düz, sade yazar.