​Yeni Yıl, Yenilenen Bir Yüz: Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Yeni Yıl, Yenilenen Bir Yüz: Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Yeni bir yılın olumlu enerjisini hissettiğimiz şu günlerde, pek çok yeni yıl kararının altına imzamızı atıyoruz. Kimilerimiz sevdiklerine daha çok zaman ayırmak istiyor, kimilerimiz iş hayatında bir adım öne çıkmayı planlıyor; kimilerimizin ilk aklına gelen daha sağlıklı bir bedene kavuşmak, kimilerimizinse biraz daha rahat çalışmak. Çoğunlukla Pazartesi sabahı başlayıp Salı öğleden sonra biten kısa ömürlü rejimler, yeni yıl kararlarının inandırıcılığını zedelese de kadınların “yeni yılda yapılacaklar” listesinde aksatılmaması gereken bir madde var: cilt bakımına özen göstermek.

(Fotoğraf: Pinterest)

Yanlış anlaşılmasın; kusursuz bir cildin sırlarını bulmuşuz da herkesten saklıyor değiliz. Ancak, bazı basit uygulama önerilerini paylaşarak ve cilt bakımı için doğru ürünleri seçebilmek hakkında bazı ipuçları vererek kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir yılın ilk adımlarını atmanıza yardımcı olabiliriz.

Hani hep duyarız ya, “Şu ünlü isim markamızın yüzü oldu.” denir. Anlayın, bir insanın yüzü aslında ne kadar önemlidir. Birisiyle tanıştığınızda ilk dikkatinizi çekecek şey karşınızdakinin yüzüdür. Bu nedenle yüzünüzü her daim canlı ve bakımlı tutmak, hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hem de dikkatli bakışların aradığı sorulara doğru cevapları vermenizi sağlayacaktır.

Güzellik Uykusu

Işıldayan, göz alıcı bir cilde sahip olabilmek için ilk yapmanız gerken, yeteri kadar uyumak. Boşuna “güzellik uykusu” dememişler; değil mi? Günümüzde hem yoğun çalışma hayatı hem de takip edilmesi gereken şeylerin çokluğu nedeniyle hepimizin uykusundan feragat ettiği bir gerçek. Geç saatlere kadar iş yetiştiren veya sevdiği birkaç romantik komediyi arka arkaya izleyen; hiç fark etmeksizin bütün kadınların en az 8 saat uyuması gerektiğini söylemeye gerek bile yok.

Vücut, kendisini uykuda yenileyip toparladığı için bu altın kuralın ihlal edilmemesi gerekiyor. Yüzünüz de vücudunuzun tepkilerini en kolay yansıtan bölge olduğu için yeteri kadar uyunmadığı durumlarda hemen olumsuz tepki verebiliyor. Sonuç olarak şişen gözler, asık bir surat ve halsiz bir beden, yüzünüzün asla saklayamayacağı bir yorgun görüntü yaratıyor; bu da size uykunun önemini bir kere daha hatırlatıyor.

Uyku önemli; peki ya uykudan önce ve sonra yapılması gerekenler neler?

Her Gece Yatmadan Önce

Gece yatmadan önce makyajınızın tamamen temizlendiğinden emin olmalısınız. Makyajınızı temizlemek için evdeki malzemelerinizle bir karışım yapmak yerine cildinizle uyumlu makyaj temizleyici malzemeler kullanmanız, cildinizin tamamen arınmasını sağlayacak ve bu sayede gece boyu nefes alan cildinizin sağlıklı bir onarım sürecine girmesine yardımcı olacaktır. Eğer geleneksel yöntemleri denemekte ısrarcıysanız, organik ürünleri tercih edebileceğinizi hatırlatalım.

Temizlenen yüzünüz, artık gecelik bir bakıma hazır! Nemlendirici, besleyici, parlaklık verici; pek çok yararı olan farklı cilt maskeleri sizi bekliyor. Cilt maskenizi seçerken faydası kadar cildinizie olan uyumunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin çok yağlı bir cildi daha çok beslemek için uygulayacağınız ve yağ ihtiva eden bir cilt maskesi, cildinizinde rahatsızlık yaratabilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Her gece olmasa da sık aralıklarla (örneğin haftada bir) cildinizin üzerindeki ölü tabakayı ortadan kaldırmak için bir “peeling” seansı yapmanız, yenilenmenize büyük katkı sağlayacaktır. Peeling uygulaması sırasında önemli olan, cildinizin yıpranmasına neden olmayacak kadar hafif ancak ölü deri tabakasını ortadan kaldıracak kadar etkili hareketlerle yüzü ovmaktır.

Suyun Mucizevi Gücü

Yeteri kadar uykuyla kendisini tamir eden ve gerekli “peeling” seanslarıyla yenilenmeye başlayan cildinizin en büyük yardımcılarından birisinin de su olduğunu unutmayın. Vücudumuz, pek çok yaşamsal fonksiyonu yerine getirmek için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle gün içerisinde belirli aralıklarla su içmek metabolik dengenizi düzenlemek ve vücut fonksiyonlarını çalışır tutmak için idealdir. Pek çok yaşamsal fonksiyon gibi cildinizin arınması da su sayesinde gerçekleşir. Kısacası ne kadar çok su, o kadar güzel bir cilt.

Sekiz bardak suyun mucizevi etkisini destekleyecek nemlendiriciler de bu ihtiyacı karşılamak için birebir. Yumuşak ve ışıltılı bir yüze kavuşmak için, yüzünüzün farklı bölgelerinde farklı etkiler yaratan nemlendiricilerden cilt yapınıza uygun olanları seçmeyi unutmayın.

Yüzün doğal yollarla nemlenmesi için gün içerisinde yüzünüzü yıkayabileceğinizi de hatırlatalım. Ancak bu yıkamalarda kullandığınız suyun çok soğuk veya çok sıcak olmaması gerekiyor; aman dikkat! Gereğinden fazla soğuk ya da sıcak su, cildinizin tahriş olmasına ve gözeneklerin zarar görmesine neden olacağı için yüzünüzü ılık suda, yumuşak hareketlerle yıkamanız daha yararlı olacaktır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kendinizi Tanıyın

Yüzün farklı bölümlerinin ihtiyaçlarının da farklı olması çok normal. Yüzünüzü tanıyarak bakım rutininizi bu farklı bölümlerin tamamını kapsayacak şekilde genişletin.

Örneğin göz çevresi, normal cilde göre 10 kat daha hassas olduğu için yanak veya çene bölgenizde kullandığınız makyaj temizleyici veya nemlendiricilerden farklı ürünlere ihtiyaç duymaktadır. Göz çevresinin, özellikle ilerleyen yaşlarda daha çok zarar gördüğü gerçeğiyle yüzleşmeye hazır olun ve önleminizi şimdiden alın. Gerek uzun vadeli yatırım olarak görebileceğiniz göz çevresi için özel geliştirilmiş serumlar, gerekse kısa vadeli çözüm olarak hayat kurtaran ve anında gerginlik sağlayan kremler; gözler kalbin aynasıysa göz çevresi de yüz bakımının olmazsa olmazı. Evden çıkmadan önce göz çevresine sürülen ve hem serinlik hem gerginlik sağlayan bu ürünlerin son yıllarda giderek popülerleştiğini de hatırlatalım.

(Fotoğraf: Pinterest)

Problemler, Çözümler

Yüzün farklı bölgelerinden T-bölgesi ve burun ise yine kendilerine özel ürünler gerektirecek kadar “ortalık yerdeler” diyebiliriz. Burun üzerinde çıkan siyah noktaların ne kadar başa bela olduğunu hatırlatmaya gerek bile yok. Tıkanan gözenekleri açmak ve siyah noktalarla başa çıkabilmek için temizleme jellerini veya farklı burun bantlarını deneyebilirsiniz.

En az siyah noktalar kadar sinirinizi bozan sivilcelerse başlı başına bir dert. Türleri, tedavileri, yapılması ve yapılmaması gerekenler derken hakkında kitaplar yazılabilecek bu cilt probleminin yüzümüzü nasıl da istemediğimiz bir görüntüyle gölgelediği ortada. Sivilce problemine çözüm olabilecek farklı medikal kullanımlar bir yana, kısa vadeli çözümlerle günü kurtarabileceğinizi unutmayın.

Sivilcelerinizin sizi sevmediğinden emin olmasanız da siz onları sevin ve sakın ha patlatmayın, kaşımayın, oynamayın; yoksa durum daha da içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Gününüzü mahvedecek bir şekilde bir anda ortaya çıkan bir sivilceye müdahale etmek yerine onu kapatıcı yardımıyla bir süre gizlemek, en akıllı yöntem olacaktır.

Kadınların yüz bölgesinde karşılaşabilecekleri bir diğer problem ise istenmeyen tüyler. Özellikle dudak üstü, çene ve kaş bölgesi, istenmeyen tüylerle en çok karşılaşılan bölgeler. Bu tür bölgelerde ağda, cımbız gibi uygulamaların yanı sıra dermatolojik olarak uygunluğu kanıtlanmış tüy dökücü kremleri de kullanabilirsiniz. İşi biraz daha teknolojik boyuta taşımak isteyenlereyse önerimiz farklı kullanım şekilleri olan yüz epilatörleri.

Birkaç Küçük İpucu

 • Yapılabilecekler ve yapılmaması gerekenler arasında kaybolur gibi olduğunuz noktada en yakın eczane, güzellik merkezi veya güzellik ürünleri satan mağazalardaki reyon görevlilerinden bilgi alabileceğinizi unutmayın.
 • Farklı ürünleri satın almadan önce deneme boylarını alarak cildinizin uygunluğunu veya ürünün etkisini deneyimleme şansınız olacaktır.
 • Cilt bakımı, kişiden kişiye farklılık gösteren, özel bir konu olduğu için arkadaşlarınızın uygulamaları veya dijital kanallardaki yorumlardan etkilenmektense kendi doğrularını keşfetmeye çalışın.
 • Ne olursa olsun, kendi güzellik rejiminizi yaratın ve bu rejime sadık kalmaya gayret gösterin.
 • Hakkımızda

  Offices

  2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

  Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

  Yazar

  Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.