Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Daima yanınızda olacak şekilde kompakt, aynı zamanda da bütün ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları çalıştıracak kadar güçlü. Laptoplar iş yerinde çalışmak ya da evde oyun oynamak için daima en iyi araçlardan biri olmuştur. Akıllı telefonlar ya da tabletler popülerliklerinden bir şey kaybetmemiş olsalar da, bir çok kullanıcı için video izlerken, internette arama yaparken ya da oyun oynarken, laptoplar hala yerleri doldurulamayan gereçler olmaya devam etmektedir. Pek sizin ihtiyaç duyduğunuz laptop hangisi?

Piyasada bir çok farklı boyut, fiyat ve özelliklerde laptop bulunmakta, bu da kendinize uygun laptopu seçerken bir çok zorluk çıkarmakta. Sayısız seçenek arasında kendinize uygun olan laptopu seçmek için nelere dikkat edilmeli gelin hep beraber inceleyelim.

İşletim sistemi

İşletim sistemi, bir bilgisayardaki donanımın doğrudan denetimi ve yönetiminden sorumlu yazılımlar bütünüdür. Bir bilgisayarda birden fazla program çalıştırıyorsanız bunlara ayrılan sistem kaynağını işletim sistemi düzenler. Kısacası bilgisayarınızı işlevsel kılan en önemli yazılımdır işletim sistemi. Ülkemizde ve dünyada yaygın üç işletim sistemi kullanılıyor: Windows, Mac OS X ve Chrome OS. Peki bu sistemlerden hangisi size göre? Özellikle bu üç işletim sistemine aşina değilseniz bu cevaplaması gerçekten zor bir soru. Bunun için dilerseniz bu işletim sistemlerini biraz daha yakından tanıyalım:

Windows 10:

Piyasadaki en yaygın ve esneklik sunan işletim sistemidir. En güncel versiyonu Windows 10, Microsoft’un amiral gemisi işletim sistemidir. Kendisinden önce gelen Windows 7 ve 8 işletim sistemlerinin üzerine bir çok iyileştirme yapılmış ve mevcut sistem oluşturulmuştur. En ucuz Laptoplardan tutun da en gelişmiş ve pahalı oyun bilgisayarlarına kadar birçok sistem Windows kullanmaktadır. Windows 10 ile gelen en önemli özelliklerden birisi de, PC ya da Tablet modları arasında geçiş yapabilmeniz ve de elinizdeki bilgisayarı (eğer dokunmatik ekranı varsa) tablet olarak da kullanabilirsiniz. Tablet uyumlu uygulamalar henüz yeterli sayıda olmasa da, Windows milyonlarca masaüstü programıyla uyumludur.

Mac OS X:

Sadece MacBook bilgisayarlar ile gelen bu işletim sistemi kimilerine göre en basit ve kullanışlı arayüze sahip. Eğer iPhone ya da iPad sahibiyseniz, bu size MacBook’unuz ile çok iyi entegrasyon olanakları sağlayacaktır. Şunu da bilmelisiniz ki, Mac OS X dokunmatik kullanım için tasarlanmamıştır, bunun da en büyük nedeni bugüne kadar çıkmış hiçbir MacBook dokunmatik ekrana sahip değildir.

Chrome OS: 

Sadece ucuz Chromebook’larda bulunan Chrome OS işletim sistemi, kullanıcıya basit, güvenli fakat limitli bir kullanım deneyimi sunuyor. Chrome OS, Windows’taki gibi bir uygulama menüsü, bir masaüstü ve kullandığınız pencereleri sürükleyebileceğiniz bir kullanıcı arayüzü sunuyor. Öte yandan, kullanabilceğiniz çok fazla çevirim dışı uygulama bulunmuyor ve olanlar da her zaman tatmin edici şekilde çalışmıyor, bu da Chromebook’ların internet bağlantısı olmadan kullanımını hayli kısıtlıyor. Gene de, sadece internette sörf yapayım, elektronik postalarımı kontrol edip, sosyal medyada fink atayım diyorsanız Chromebook güzel ve ucuz bir tercih olacaktır.

Linux: 

Ücretsiz olarak temin edinilebilen, bu sebepten de Microsoft tarafından da destek görmeyen bir işletim sistemidir. Açık kaynak olması ve programcıların da işletim sistemi üzerinde çalışma şanslarının olması, Linux'u bugun buralara kadar gelmesinde önayak olmuştur. Ayrıca diğer işletim sistemlerine göre de virüs bulaşma olasılığı en düşük olan Linux bazı kurumsal firmalar tarafından güvenlik nedenleriyle tercih edilmektedir. Şu an piyasada Ubuntu versiyonu sıkça görülen Linux'un Setup → Next → Next → Next sistematiğine pek ayak uyduramamış olması haliyle bizim gibi Windows'a alışmış yeni nesil için biraz yorucu gelebiliyor. Kimi zaman da satın aldığınız laptopta FreeDos ibaresi görebilirsiniz, içinden Linux çıkarsa şaşırmayın

Ekran

Ekran boyu: 

Alacağınız laptopun ne kadar taşınabilir olduğunu belirleyen unsurlardan biri de ekran boyu. Ekran boyu direkt olarak laptopun boyutunu etkiliyor ve bu da taşınabilirliğin temel unsurularından birini oluşturuyor. Almak istediğiniz laptopun diğer özelliklerini belirlemeden önce ilk ekran boyuna, yani laptopun büyüklüğüne karar vermenizi tavsiye ederiz. Ekranın karşısında ne kadar vakit geçireceksiniz, bilgisayarı farklı/daha büyük bir ekrana bağlayacak mısınız, alacağınız laptopu ne kadar sıklıkla ve ne süreyle yanınızda taşıyacaksınız? Bunlar kendinize sormanız gereken önemli sorular.

Ekran çözünürlüğü:

Ekran boy yanında, ekran ile ilgili bir diğer önemli unsur da ekran çözünürlüğü. Ekran çözünürlüğü, laptop boyutuna etki etmese de kullanım için önemli bir parametre oluyor. Laptop ekranına ne kadar içerik sığdıracağınız ve ekranda göreceğiniz görsellerin keskinliği direkt olarak ekran çözünürlüğüyle alakalı. Çoğu uygun bütçeli laptop 1366 x 768 çözünürlükte destek verirken, biz kesenin ağzını biraz daha açmanızı ve Full HD yani 1920 x 1080 çözünürlüklü bir ekran tercih etmenizi tavsiye ederiz. Piyasada daha yüksek çözünürlüklü ekranlar da mevcut fakat bu daha fazla enerji tüketimi anlamına geliyor bu da pil ömrünüzün daha az olması anlamına geliyor.

2’si 1 arada:

Günümüzde birçok dokunmatik ekran laptop bu kategoriye girmekte. Dizüstü bilgisayarınızı dilerseniz geleneksel dizüstü formatında, dilerseniz de tablet formatında kullanın. 2’si 1 arada laptoplar genelde iki şekilde karşımıza çıkmakta; Klavye ve gövdenden ayrılabilen, sökülebilir modeller ve de 360 derece arkaya yaslanabilen esnek modeller. Eğer almak istediğiniz laptopta tablet deneyimi aramıyorsanız, klasik laptoplar ile daha uygun bir bütçeyle benzer özelliklere sahip olabilirsiniz.

Dokunmatik ekran:

Eğer 2’si 1 arada yerine klasik bir laptop modeli tercih edecekseniz, dokunmatik ekranın nimetlerinden pek yararlanamayacak olmanızın yanında dokunmatik ekranın pil ömrü üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu da gözardı etmeyin. 2’si 1 arada modellerde ise dokunmatik ekran standart olarak gelmektedir.

İşlemci

CPU yani Central Processor Unit olarak da bildiğimiz işlemci aslında bilgisayarın beyni görevi görmektedir. İşlemciler, bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirirken gerekli komutları gerekli yerlere gönderme işlemini hallediyor. Kısacası Bilgisayar üzerinde yaptığımız en ufak bir hareketi bile işlemciden onay aldıktan sonra ekranımıza yansır. Günümüz teknolojisinde, neredeyse bütün elektronik cihazlarda birer işlemci veya daha ufak versiyonu olan mikroişlemciler bulunmaktadır.

İşlemci için daha çok iki kriter önemlidir ;

1) İşlemci Hızı : GHz cinsinden olan işlemci hızı, adından da anlaşılacağı üzere verilerin komutların daha hızlı iletilmesine yaramaktadır.

2) Ön Bellek : Cache olarak da tanınan önbellek ne kadar büyük olursa bizim için o kadar iyi olacaktır çünkü ön bellek aynı anda birden fazla işlem yapma imkanımızı artıracaktır.

İşlemci türleri :

-AMD A serisi - Intel Core i3/i5

-Intel Core i7

-AMD E serisi - Intel Pentium/Celeron

-Intel Atom

-Intel Core m3/m5/m7

RAM

İngilizce karşılığı “ Random Access Memory “ yani tam karşılığı rastgele erişim belleği olan RAM , dosyaların hızlı bir şekilde yazılıp okunmasına olanak sağlayan bir bilgisayar parçasıdır.Yani bir bilgisayarda RAM ne kadar yüksekse , yapılan bazı işlemler de o kadar hızlanır. Örnek verecek olursak, Excel üzerinde bir tabloda yaptığınız değişiklikler direkt RAM’de depolanır ve RAM ne kadar hızlı ise kayıt veya değişiklik işlemleri bir o kadar hızlı olur. Yalnız not olarak şunu belirtmek isterim ki, Eğer 4 GB üzerinde RAm kullanıyorsanız Windows'un 32 bit sürümünü kullanmanız, RAM’inizin 4GB’lık kısmından fazlasını çöpe atmanız anlamına gelmektedir, çünkü 32 bit Windows 4GB RAM den fazlasını görmüyor. Bu durumda Windows'un 64 bit olan sürümlerini kullanmakta fayda var.

Hard Disk 

Hard Disk veya diğer adıyla sabit disk, bilgisayardaki verilerin tutulduğu depodur. Bilgisayara yüklenen işletim sistemi, oyunlar ve diğer programlar sabit disk üzerinde bulunmaktadır ve bilgisayar kapalı dahi olsa bu veriler hard disk üzerinde saklanmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan sabit disk çeşitleri;

1) HDD: 

Döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten oluşan ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. Veriler sabit diskteki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir. HDD alırken 3 şeye dikkat etmek yararlı olacaktır ;

i) Hard diskin Kapasitesi : Depolama alanının ne kadar olcağını belirler ve haliyle ne kadar fazla olursa o kadar veri depolanabilir.

ii) Dönüş Hızı : Bu plakaların dönüş hızıdır ve RPM cinsinden belirtilir. RPM bize dakikada ne kadar döndüğünü belirten bir birimdir ve genelde 5400 ve 7200 RPM HDD ler piyasada bulunmaktadır.

Iii) Veri Aktarım Hızı : Hard diskin saniyede aktarabildiği veri miktarını belirtir. Kullanılan arabirime ve hard diskin özelliğine göre değişiklik gösterebilir.

2)SSD: 

SSD yani Solid State Diskler, HDD lerin aksine içlerinde plaka bulunmaz ve RAM lerde bulunan belleklere benzer belleklere verileri depolarlar.Plakalardan oluşmadığı için haliyle HDD ler kadar ses çıkarmazlar. Ayrıca okuma/yazma hızlarının çok yüksek olması ve darbeye karşı HDD’lere göre daha dayanıklı olmaları SSD lerin en büyük avantajıdır. Deazavantajları ise bir HDD üzerinde veri yükleyip silmek bir sorun teşkil etmezken, SSD’ler için sil, yükle ya da biçimlendir tarzı işlemlerin sık yapılması pek tavsiye edilmez. Ayrıca fiyatları da HDD lere göre çok yüksektir. Öyle ki bazen insan 2 Terabayt SSD mi alsam yoksa bir araba mı alsam diye kararsız kalabiliyor :)

Ekran Kartı 

Bilgisayar üzerinde yaptığımız işlemlerin, monitörde canlı olarak görünmesini sağlayan nacizane bir diğer parça da ekran kartıdır. Ekran kartı diğer bir adıyla grafik kartı, bilgisayar monitöründeki her türlü yazı, grafik, resim veya video gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Ekran kartlarının da kendilerine ait RAM leri bulunmaktadır ve RAM ekrana gönderilecek olan görüntü bilgilerinin depo edildiği saklandığı yerlerdir. Bilgisayarlarda veya laptoplarda bu bölümün hızlı çalışması görüntü kalitesi adına önemlidir.Yalnız şunu da unutmamamız lazım ki, ekran kartımız ne kadar iyi olursa olsun, monitörümüz özellikleri desteklemiyorsa, kaliteli bir görüntü beklememiz yersiz olur. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; üç boyutlu bir film alıp bunu 3D destekleyen bir BLU-RAY'e takıp sonra onu tüplü bir televizyonda izlemeye çalışırsanız benzer bir performans elde edersiniz.

Marka da özellikler kadar önemli

Alacağınzı laptopun özellikleri kadar, o laptopu üreten firma da önemlidir. Laptopunuz, kullanmaya başladıktan sonra bir sorun çıkarttığı durumda alacağınız teknik servis, laptopunuzu uzun yıllar kullanmanıza yardım edecektir. Üreticinin, ürüne verdiği destek kadar, tasarıma ve kullanıcı deneyimine verdiği önem de sizin yaşayacağınız deneyime artı bir değer katacaktır. 

Hangi laptop kime göre

Laptop terch edilirken, laptopta yapılacak işin de belirlenmesi ve laptopun buna göre seçilmesi önemlidir. Bunun için belirli bazı iş ve de kullanım alanları vardır ve bu iş ve kullanım alanları için doğru özellikleri belirlemek önemlidir:

Oyun 

Bilgisayar oyunu oynamak için laptop alacakların dikkat etmesi gereken özellikler; GPU, Ram, Hard Disk ve de ekrandır. Oyun oynarken yüksek verim almak için iyi bir harici ekran kartı ve de iyi bir işlemci almak önemlidir. Bunların haricinde Ekran büyüklüğü ve de çözünürlüğü eğer harici bir ekran kullanılmayacaksa da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bu durumda oyun laptopu için yüksek çözünürlüklü büyük bir ekran alınmasını tavsiye ederiz.

Tasarım 

Tasarımcılar için yapılacak eğer 3D modelleme gibi bilgisayarları zorlayan aktivitelere girilecekse iyi bir ekran kartı ve de yüksek bir CPU ve RAM olmazsa olmazdır. Bunun haricinde gene harici bir ekran kullanılması durumunda ekranın önemi azalsa da, gene de her zaman yanınızda her zaman harici bir ekran taşıyamayacağınız için biz gene de tasarım için laptop alırken ekran unsuruna dikkat etmenizi öneririz.

İş 

Eğer laptop kullanımınız Word ve Excell gibi uygulamlarda döküman, PowerPoint'te sunumlar hazırlamaktan öteye geçmeyecekse alacağınız laptopta RAM ve işlemci'ye dikkat etmenizi öneririz. 

Video/Fotoğraf editleme 

Video ve Fotoğraf editleme programlarını verimli kullanamnız için gene iyi bir işlemci yanıdna fazladan RAM koysanız fena olmaz. Bu ikisinin dışında hızlı ve yüksek kapasiteli bir Hard Disk işinizi hayli hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. 

Günlük Kullanım 

Eğer günlük kullanımınız sosyal medya kullanımı, video/dizi/film izlemekten öteye geçmeyecekse, rahat edebileceğiniz büyüklükte bir ekran yanında yapmak istediğiniz işlemleri yapmanızı kolaylaştıracak ortalama düzeyde bir işlemci ve RAM yeterli olacaktır.

Seyahat 

Seyahat ederken aşırı ağırlıktan kaçınmak her zaman avantajdır, bu nedenle de taşıması daha kolay olan hafif Ultrabook, Chromebook ve de Macbook Air'lara yönelmenizi tavsiye ederiz. Bunun haricinde daha az yer kaplayacağından, daha ufak bir ekran işinize yarayacaktır. Gündelik işlerinizi halledebileceğiniz bir konfigürasyon seçmenizi tavsiye ederiz. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA öğrencisi, Alve içerik ekibinin teknolojiden sorumlu ilk göz ağrısı.