​Kış Mevsiminde Çocuklar Nasıl Giyinmeli?

Mevsim değişiklikleri, tıpkı bizim için olduğu gibi, çocuklar için de türlü zorluğa hazırlıklı olmayı gerektirir. Bünyeleri yetişkinlere oranla daha zayıf olan çocuklar, mevsim değişiklikliği döneminde dış etkenlere karşı daha duyarlı hale gelirler. Kış mevsimini yaşamaya başladığımız şu günlerde havanın giderek soğuması ancak güneşin de kendini göstermeye devam etmesi nedeniyle pek çok ebeveyn, çocuklarını nasıl giydirmeleri gerektiğini düşünür hale geldi. Kalın kazaklara merhaba mı demeli yoksa kat kat giydirmeyi mi tercih etmeli? Gün içerisinde üşür mü yoksa fazlaca hareketli olduğu için terleyip üşütür mü? Çocuklarını kış mevsiminde hem soğuğa dayanıklı hem de stil sahibi bir şekilde giydirmek isteyenler için soruları bir kenara bırakıp cevaplara bakalım istedik.

(Fotoğraf: Pinterest)

1. Lahana Bebeği Hatırlayın

Evet, pek çok genç ebeveynin artık hatırlamakta güçlük çektiği, belki de hiç tanışmadığı lahana bebeği hatırlama zamanı. Kat kat giyindiği için şişen ve “lahana gibi olduğu” için alaycı cümlelerle karşılaşan kahramanımız, aslında en doğru olanı yapıyormuş da haberimiz yokmuş.

(Fotoğraf: Pinterest)

Havaların değişkenlik gösterdiği, kimi zaman günlerin, kimi zamansa gün içerisinde farklı saatlerin birbirinden çok başka mevsimlerde yaşandığı günümüzde, her ihtimali düşünerek giyinmekte fayda olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzu giydirirken, üç farklı katmanda kıyafet giydirmeyi planlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Temas Katmanı

Çocuğunuzu giydirirken ilk adım, tenine temas edecek parçaları seçmek. İnce dokunmuş, nefes alan (yani hava alışverişi sağlayan) ve kaliteli kumaştan üretilen parçaların bir adım önde olduğunu unutmayın. Bu ince parçalar, çocuğunuzun ilk koruma katmanı olacak.

Sıcaklık Katmanı

Kalın dokulu gömlek, elbise veya pantolonlar, yün  kazaklar veya hırkalar; bu katman, çocuğunuzu sıcak tutmak için var. Çocuğunuzun hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde isterseniz tek bir kalın parça, isterseniz birkaç farklı ince parçanın üst üste giydirilmesiyle oluşturacağınız bu ikinci katman, gerekli sıcaklık hissini sağlamak ve vücut ısısını dengede tutmak için bir hayli önem taşıyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Koruma Katmanı

Günlük hava durumuna göre yağmur, kar veya sert rüzgarlara karşı koruma sağlayacak bir dış katman olarak mont seçebilir ve çocuğunuzun kıyafetini tamamlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Peki ya katmanlar halinde giyinmenin faydaları neler?

 • Değişen hava koşullarına uygun olarak bazı kıyafetleri çıkartabilir veya yeniden giydirebilirsiniz.
 • Özellikle küçük yaşta bir çocuğunuz varsa, gün içerisinde vücut sıcaklığını doğru noktada tutmak için farklı parçaları bir arada kullanabilirsiniz.
 • Şapka, bere, eldiven, atkı gibi farklı aksesuarlar yardımıyla çocuğunuzun kıyafetlerini renklendirebilirsiniz. Bu sayede birden fazla parça kıyafet giymiş olmanın yarattığı karışıklık hissini, renkli bir hayal gücünün ürettiği yaratıcı karmaşaya çevirebilirsiniz.
 • 2. Bu Tarz O’nun

  Çocuğunuzu kış mevsiminde hem sıcak tutmak hem de stil sahibi bir şekilde giydirmek istiyorsanız yapmanız gereken ikinci şey, onların da bir stil yaratma güdüsü olduğunu kabul etmek; buna hiç inanmasanız bile. Evet, kızınız kışın ortasında en sevdiği çiçekli yazlık elbisesini giymek isteyebilir. Evet, oğlunuz en sevdiği süper kahramanın basılı olduğu tişörtünü karlı bir günde bile çıkartmak istemeyebilir. İşte burada, yukarıda bahsettiğimiz katmanlar halinde giyinme kuralını uygulayarak kontrolü ele alabilirsiniz.

  Çocuğunuza kış mevsiminin özelliklerini, bu mevsimde bu tür kıyafetlerin yalnız başına giyilemeyeceğini ve neden birkaç farklı parça kıyafeti bir arada giymesi gerektiğini eğlenceli bir şekilde anlatabilirsiniz. Belki o çiçekli elbisenin kışlık arkadaşları onu çok özlemiştir ve o günü birlikte geçirmek istemişlerdir ya da belki süper kahramanımız, yün kazakların içinde saklanarak bir sonraki yaz için güç toplamalıdır. Ne dersiniz?

  (Fotoğraf: Pinterest)

  Farklı parçaları bir araya getirme oyunları bir yana, o parçaları seçerken de çocuğunuzun fikirlerini almayı ihmal etmeyin. Örneğin; kızınıza bir sweatshirt alacaksanız, sizin fonksiyonel beklentilerinizi karşıladığı sürece (kollarının yeterince uzun olması, kalın bir kumaştan yapılması, kapüşonlu olması vb.) onun sevdiğini söylediği renk, desen veya işlemeleri seçmeniz, ilerleyen zamanlarda bu kıyafeti severek giymesini sağlayacaktır. Unutmayın, severek giyilen kıyafetler, bir çocuğu giydirirken en iyi yardımcılarınız olacaktır.

  3. Kurallar, Kurallar

  Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de giyinirken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar olduğunu unutmamak gerek.

 • Çocuğunuz için seçeceğiniz kalın kumaşlı kıyafetlerin, çocuğunuzun hareket kabiliyetini kısıtlamaması gerekir. Dilediği gibi koşup oynayamamak bir yana, çocuğunuzu giydirme şeklinizin yanlış olması nedeniyle çocuğunuz düşebilir, yaralanabilir.
 • Çocuğunuz için yapacağınız dış giyim alışverişinizde fosforlu veya neon renklere yönelerek güvenlik konusunda doğru bir adım atabilirsiniz. Bu tür canlı renkler, özellikle karlı, yoğun yağmurlu veya sisli günlerde çocuğunuzun görünür olmasını sağlar; trafikteki motorlu araçlar, motorlu bisikletler, bisikletler veya yayalara bir uyarı niteliğindedirler. Çocuğunuzun bu renkli kıyafetler sayesinde çok eğleneceği de ortada.
 • Çocuğunuzu, gün içerisindeki planına uygun olacak şekilde giydirmeye özen gösterin. Eğer çok hareketli bir gün geçirecekseniz, birkaç parça yedek kıyafeti yanınıza almayı unutmayın. Bu sayede hareket nedeniyle terleme veya yağmurda ıslanma gibi durumlara karşı önleminizi almış olursunuz.
 • Gün içerisinde gerçekleştireceğiniz aktiviteler eğer açık havada ise, aktivite başlangıcında en dış katmanda yer alan kıyafeti muhakkak çıkartın. Çocuğunuz başlangıçta üşüyecek olsa da aktivite sırasında vücut ısısı artacaktır. Aktivite sonrasında, en dış katmandaki kıyafetini yeniden giydirerek bu ısıyı korumasını sağlayabilirsiniz.
 • Vücut ısısını kaybetmemeyi amaçlarken vücuttaki kan akışını durduracak kadar sıkı giyinmek, sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenler özellikle ayakkabı veya eldiven gibi parçaları çok sıkı şekilde kullanmamak gerekir.
 • Eğer farklı yerlerinde zincir, bağcık, ip, fermuar gibi detaylara sahip kıyafetler tercih edecekseniz, bu detayların çocuğunuza zarar vermeyecek şekilde hazırlandığından (sivri ucu olmayan, silikon/tahta gibi materyallerden yapılmış, kolay dolanmayan vb.) emin olun. Eğer herhangi bir tehlike yaratacağını düşündüğünüz detaylar varsa, bunları küçük dokunuşlarla modifiye edin.

  (Fotoğraf: Pinterest)

 • Biraz da Trendler

  Çocukların kendilerine özel bir dünyaları olsa da çocuk giyiminde, yetişkinlerde olduğu gibi farklı trendlerden söz etmek pek mümkün değil. Dönemsel olarak popülerleşen oyun karakteri, süper kahraman ve televizyon/sinema yıldızlarından esinlenerek hazırlanan parçaların daha çok dikkat çektiğinden şüphemiz yok. Bizim dünyamızda yer alan “70’ler geri mi dönüyor?” gibi soruların yerini “Acaba Ben10 hala popüler mi?” sorusu aldığı için işiniz zor gözükebilir ancak sorunun cevabını yine en iyi çocuğunuz bilir.

  (Fotoğraf: Pinterest)

  Cinsiyetsiz renkler olarak tanımlanan yeşil, sarı, kahverengi, turuncu ve beyaz giderek daha sık kullanılır hale geldiği için çocuk giyiminde de bu renkleri bolca görüyoruz. Mavi ve kırmızı (hatta çoğunlukla pembe) sizin için yeterince “cool” değilse, bu yeni renk alternatiflerine merhaba diyebilirsiniz.

  Renklerin hem yaratıcılığı körüklediği hem de doğallık trendinde göz kırptığını söylememek olmaz. Doğallık trendi demişken, artık pek çok ebeveynin kıyafet seçerken organik, kaynağı belli malzemelerden üretilmiş ürünlere göz atmayı tercih ettiğini de hatırlatalım.

  Hiç eskimeyecek tek trendi anlatarak son noktayı koyalım: Abiden, kuzenden, komşunun çocuğundan; yaşça büyük birisine artık küçük gelen kıyafetleri giymek. Bütçeniz ne kadar geniş olursa olsun, kullanılabilir durumda ve temiz kıyafetleri nesilden nesile aktararak bu geleneği yaşatmayı unutmayın. Bir parça kıyafetin pek çok farklı çocukta nasıl farklı hikayelerin baş rolünde yer alacağına siz de inanamayacaksınız. 

  Hakkımızda

  Offices

  2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

  Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

  Yazar

  Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.