Lego ve Çocuk Gelişimi

50 yılı aşkın bir süredir evlerin zeminlerinde adım adım, parça parça yükselen, bunun yanı sıra zaman içerisinde farklı formlara giren, kendine yeni hikayeler içerisinde yer açan rengarenk bir dünyanın adı Lego. Danimarkalı marangoz Ole Kirk Christiansen’in 1940’larda tahtadan oyuncaklar yapmaya başlaması ve ardından bu oyuncakların plastiğe dönerek renklenmesiyle her birimizin özellikle de çocukluk yıllarında hayatının bir köşesine değen Lego, bugün sadece evler, dükkanlar, çiftlikler değil, derin sularda yelken açan korsan gemiler, yükselen helikopterler, son teknolojiyle donatılmış robotlar da demek.

İsmi Dancadaki “iyi oynamak” (leg godt) sözcük öbeğinden gelen Lego, iki yaş altı dahil her yaştan insanın oyunlar kurabileceği ya da sadece hobi maksatlı olarak evin bir köşesine bir obje tasarlayabileceği birçok parçadan meydana geliyor. Peki Lego bu parçalarla özellikle de çocuklar tarafından sadece oyunlar yaratılmasına ve eğlenceli vakit geçirilmesine mi olanak sağlıyor? Bir oyuncak olarak kendisinden basitçe beklenen bu olsa da, aslında onun çocuk gelişimi açısından bundan daha fazlasını sunduğu açık.

İki yaş altındaki ve civarındaki çocuklar için hem olası tehlikeleri ortadan kaldırmak hem de oyuncakları birleştirmelerine kolaylık sağlamak için geniş ebatlarda üretilen Lego parçaları, büyüyen yaşa ters orantılı olarak elbette küçülüyor ve bu arada kompleks bir hale gelirken de daha yaratıcı sonuçların ortaya çıkmasına imkan tanıyor. Bu anlamda yaptığı şey ise basitçe çocukların hayal güçlerini ve doğalarından gelen meraklarını harekete geçirmek.

Lego oyunlarıyla oynarken karşılarına çıkan parçaları nasıl kontrol etmeleri gerektiğini gören ve kavramaya çalışan çocuklar, çevrelerini daha iyi tanıyarak ve bilgi akışından daha üst düzeylerde faydalanmaya başlayarak, beyinlerinin bu yönde işlev görmesine olanak tanımış ve zeka gelişimlerine yeni bir kapı aralamış oluyorlar. Yeni şeyler inşa etmek ve ortaya çıkarmak çocukların kendi yaratımları üzerinde sahiplik anlayışı geliştirmelerini sağlarken, yaratıcı standartlarının yükselmesiyle büyük resmi daha iyi bir şekilde görmelerini mümkün kılıyor. Doğru parçayı tayin etmek, her bir parçanın birbiriyle nasıl uyum gösterebileceğini keşfetmek, böylece üç boyutlu düşünmek ve tamamen kendi girişimleriyle yeni baştan neler yapabildiklerini görmek, kuşkusuz ki bu anlamdaki en değerli zihinsel aktivitelerden.

Daha ileriki yaşlardaki çocuklar için özellikle de Lord of the Rings, Star Wars gibi karakter setleri üzerinden çeşitli seçenekler de sunan Lego’nun, çevreleriyle kurdukları iletişim sırasında çocukların yine kendilerine olan özgüvenlerinin, problem çözme yeteneklerinin ve sosyal becerilerinin gelişmesine de yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Bu anlamda yapılan araştırmalar da gösteriyor ki Lego gibi blok oyuncaklarla (toy block) oynayan çocukların;

  • Yer becerilerinde artış (Sprafkin vd. 1983 & Caldera vd. 1999),
  • Matematik yeteneklerinde gelişim (Wolfgang vd. 2001),
  • Yaratıcılıklarında ilerleme ve farklı problemleri algılama ve bu problemlere karşı çözüm üretme konularında daha yüksek performans (Pepler & Ross 1981),
  • Çevreleriyle olan iletişimlerinde, özellikle de arkadaşlıklar anlamında, daha sosyal hale gelme (Roseth vd. 2009),
  • Ve kelime haznesi, doğru gramer kullanımı ve sözlü kavrayış anlamında dil becerilerinde gelişim (Christakis vd. 2007) görünüyor.

Yapılan araştırmalara ilişkin daha detaylı bilgileri bu link üzerinden görebilir (İngilizce), Alve’deki tüm setlere ve en ucuz Lego fiyatlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Whatafy.com | Mommyish.com | Education.com

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.