​Ofiste “Serbest” Şıklığın Kuralları

Alışılmışın dışında kariyer planlarının yapıldığı, iş hayatının her zamankinden daha rekabetçi olduğu, çalışma ortamınınsa giderek günlük hayatın merkezi haline geldiği 21. yüzyıl, ofis kurallarının da değişmesini sağlıyor. Şirketler, yaratıcı gücü elinde bulunduran nitelikli çalışanları “tavlayabilmek” için pek çok farklı yöntemi deniyor. Bundan yıllar önce, takım elbise zorunluluğu olan şirketlerin haftada bir gün serbest kıyafet günü şeklinde uyguladığı “Free Friday” gibi yöntemler, giderek iş hayatının her anına yayılıyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Son dönemlerde, eğer ki özellik gerektiren bir iş kıyafeti söz konusu değilse, farklı sektörlerdeki şirketlerin çoğunluğunda “ofis kıyafeti” konusundaki kuralların esnediğine şahit olmak mümkün. Özellikle yaratıcı sektörlerin çalışanlarına mal edilen bu durum, artık kurumsallığıyla övünen, ciddiyetiyle tanınan pek çok şirket için de geçerli olmaya başladı.

Gömleğin yaka düğmesini açarak başlayan özgürlük, yakalı tişörtler giymeye kadar uzandı. Etek-ceket ikilisinin yerini günlük şıklığı yansıtan sade elbiseler aldı. Madem ofis artık daha rahat bir şıklığa müsaade ediyor, neden bu kuralları kendimiz yaratmayalım diye düşündük ve ofiste serbest kıyafetin sınırlarının ne olduğu, ne tür tercihler yaparak iş ortamında bir adım öne gidilebileceği gibi bazı noktaları sıraladık.

Nereden Başlamalı?

İş hayatınızda yeni bir sayfa açıp, yeni bir şirkette çalışmaya başlamadan önce, o şirketin genel giyim kurallarına bir göz atmanızda fayda var. İlk yapılması gereken, iş görüşmesi sırasında etrafa bir göz atmak. Görüşmeyi yapacağınız kişinin pozisyonu ve giyim tercihi, size yardımcı olacaktır. Eğer ki iş görüşmesi sırasında yeterince gözlem yapma şansınız olmadıysa veya iş görüşmeniz ofis dışında gerçekleştiyse, ofisteki ilk gününüzü çok göze batmadan geçirmeye dikkat etmelisiniz.

Erkekler için koyu renkli uzun kollu gömlekler ve tamamlayıcısı “chino” pantolonlar, ilk günün kurtarıcısı olacaktır. Ofis ortamınızı biraz inceledikten sonra uygunluğa göre gömleğinizin yakasını açıp kollarını kıvırarak daha “rahat” bir görünüm elde edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kadınlar içinse sade, koyu renkli, orta boy elbiseler ve fazla yüksek topuklu olmayan ayakkabılar güvenli bir kombin tercihinin anahtar parçaları. Günün gidişatına göre, çantanıza daha önceden attığınız ışıltılı bir broş veya desenli bir şal ile görünümünüzü hareketlendirebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Nelerden Uzak Durmalı?

Ofiste yerleşmiş belirli kıyafet kuralları olmaması, aklınızdan her geçeni giyebileceğiniz anlamına gelmez. Özellikle serbest giyim imkanı sunan büyük şirketler, sağladıkları özgürlüğün suistimal edilmemesi konusunda özen gösterirler.

Ofise terlik, sandalet gibi farklı model ayakkabılarla gelmek, hem profesyonellikten uzak bir görüntü sunacak hem de alaycı konuşmaların konusu olacaktır. Günlük hayatta bile terlik ve sandaletlere adapte olamamış “şehir insanlarının” ofiste bu tür tercihlere ne kadar uzak olacağını tahmin edebilirsiniz.

Günlük şıklığı benimsemiş bir çalışma ortamında, gereğinden şık giyimli bir çalışan dikkatleri üzerine çekecek ve garip karşılanacaktır. Bu nedenle, eğer ki özel bir sebep yoksa, gece tercih edilebilecek, ağır kıyafetleri iş ortamına sokmayın. Ofisten sonra katılmanız gereken özel bir davet varsa, gece giymeniz gerekenleri bir gamboç veya çanta içerisinde yanınıza alın, ofisten çıkarken üzerinizi değiştirin ve gündüzden geceye devam edin.

Erkeklerin ofiste tercih etmemesi gerekenler

 • yuvarlak veya derin V yaka tişörtler
 • yırtık, taşlanmış, zincir ve zımbalarla bezenmiş denim pantolonlar
 • büyük desenler veya yazılar içeren gömlekler
 • olumsuz mesaj içeren tişörtler
 • kısa şortlar

Kadınların ofiste tercih etmemesi gerekenler

 • çok yüksek topuklu ayakkabılar
 • fazla dekolteli elbise veya bluzlar
 • çok ses çıkaracak şekilde bir arada kullanılan kolye, bileklik türü aksesuarlar
 • abartılı bir makyaj
 • abiye kıyafetler

Peki Ya Çözüm?

Her çalışma ortamı, kendi yazısız kurallarını yarattığı için tek bir çözümden bahsetmek mümkün değil. Ancak kendi çalışma ortamınıza uygun “kuralsız” kuralları koymanız mümkün.

Ofiste serbest şıklığın ilk kuralı, içinde rahat edebileceğiniz kıyafetler seçmektir.

Erkeklere Notlar

Seçeceğiniz kumaş pantolon, yumuşak kumaşlı, vücudunuza oturan kalıpta ve günlük hareketinize uygun şekilde esneyebilecek bir model olmalıdır.

Seçeceğiniz gömlek, göz yormayan, genel itibariyle sade ancak detaylarıyla farklılaşan bir gömlek olmalıdır. Yaka düğmelerinin renkli olması, manşet içlerinin desenli olması, isim ve soyisim baş harflerinizin gömleğinize işlenmesi gibi ufak detaylarla farklılık yaratabileceğinizi unutmayın.

Seçeceğiniz tişört, tok bir kumaştan yapılmış ve yakalı olmalıdır. Mevsimsel olarak gerek tek başına gerekse bir spor ceketle tercih edilebilen tişörtler, spor veya klasik, pek çok koşula uyum sağlayabildiği için çalışan bir erkeğin gardırobunda önemli bir yere sahiptir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Seçeceğiniz ayakkabılar, gün içerisinde rahat etmenizi sağlayacak yumuşak tabanlı klasik ayakkabı veya sade spor ayakkabı olmalıdır. Günümüzde, aktif bir yaşam tarzını yansıtacak şekilde, pek çok spor ayakkabının ofis ortamında da tercih edilebilir hale geldiğini unutmayın.

Kadınlara Notlar

Eğer bir elbise tercih edecekseniz, abartılı, uzun bir model veya iddialı, kısa bir model yerine orta boy bir model tercih etmelisiniz. Elbisenizin kesimi, rengi ve detaylarını vücudunuzun yapısına göre seçerek kendi stilinizi ofis yaşantınıza yansıtabilirsiniz.

Eğer gömlek ve pantolon/etek ikilisini tercih edecekseniz, klasik “beyaz gömlek - koyu renk pantolon/etek” ikilisinin yanı sıra sınırları biraz daha genişletecek renk seçimlerine yönelebilirsiniz. Gönlünüz hangi renkten yana olursa olsun, gömleğinizin pantolonunuzdan/eteğinizden en az bir ton daha koyu renk olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer klasik ayakkabılar tercih edecekseniz, orta topuklu ayakkabıları veya babetleri, sportif bir duruş sergileyecekseniz sade günlük ayakkabıları gardırobunuzun baş köşesine yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde farklı ihtiyaçlarınızı içerisinde barındıracak genişlikte bir çanta taşımaya özen gösterin. Çantanızda kişisel bakım ihtiyaçlarınızın yanı sıra bir son dakika toplantısı öncesi hayatınızı kurtarabilecek seyahat boyu saç şekillendirme veya makyaj ürünlerini de bulundurmayı ihmal etmeyin.

(Fotoğraf: Pinterest)

Unutmadan, çekmecenizde veya çantanızda mutlaka bir aksesuar bulundurun. Belki bir iş arkadaşınızla aynı elbiseyi giymişsinizdir ve sizi o anda bir adım öne geçirecek olan şey, çekmecenizde veya çantanızda sakladığınız o aksesuarınızdır; kim bilir?

Renklerin Gücü

Ofis ortamında seçeceğiniz kıyafetlerinizin renkleri, kişiliğiniz ve hedefleriniz hakkında ipuçları verir. Peki ya siz renklerin iş dünyasında ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

 • Mavi ve tonları, dinginliği ve rahatlığı ifade eder.
 • Yeşil ve tonları, doğallığı çağrıştırır ve güven verir.
 • Sarı ve tonları, dikkat çekici ve yaratıcılığı simgeler.
 • Kırmızı ve tonları, tutkulu ve hareketli bir iş hayatının sinyallerini verir.
 • Siyah ve tonları, güçlü bir karakter ve düzen anlamına gelir.
 • Beyaz ve beyaza yakın açık renkler, tutarlılık ve devamlılığın yansımasıdır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Özetle, ofiste kendi şıklık kurallarınızı koyarken:

 • Çalıştığınız sektörün ve şirketinizin genel yaklaşımını yansıtacak,
 • Önemli bir toplantı, iş arkadaşlarıyla iş yemeği, ofiste kutlama saati gibi farklı durumlara uygun,
 • Çalışma arkadaşlarınızın dikkatini dağıtmayacak, rahatsız etmeyecek,
 • Rahat ve verimli çalışmanızı sağlayacak,
 • Karşınızdaki insanlara doğru mesajları iletecek,

tercihler yapmalısınız.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.