Doğalgaza Alternatif Isınma Yöntemleri

Dondurucu soğuklarla boğuştuğumuz kış genelinde, eve gelen doğal gaz faturaları da can yakıcı olmaya başladı. Evimizi sıcak tutmak için doğal gaza abandıkça, gelen faturanın miktarı daha da can sıkıcı oluyor. Aşırıya kaçan faturalardan kurtulmak için ya da bir türlü ısınmak bilmeyen evimizi tekrar o eski, sıcak yuvamız haline getirmek için bir sürü farklı yöntem var aslında.

Sobayla büyüyen bir nesil olarak doğalgaza çok hızlı alışmış olsak da o eski nostaljik günleri de özlemle anmıyor değiliz elbette. Peki, şimdi 90’lı yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan doğalgazı bir kenara bırakırsak, bizi bu soğuklarda elektrikli, kömürlü ya da bunların tümüne alternatif olarak başka ne ısıtır? Gelin bunları beraber güvenli bir mesafeden inceleyelim.

(Fotoğraf: Pinterest)

Soba

Sokakları kış ayında is altında bırakan, kokusuyla genizleri yakan, bir zamanların en yaygın ısınma yöntemi tabii ki soba. Günümüzde doğalgazı bırakıp evine soba kuranların artış gösterdiği de bir gerçek. Kimi ucuz ısınma yöntemi olduğundan kimi ise eski günlere özleminden olsa gerek sobaya ciddi bir dönüş başlamış durumda. Üstelik sobalar nostaljik olmaktan öte çok da işlevseller; mesela üzerlerinde yemek yapmak, çamaşır kurutmak gibi birçok işinizi de aynı anda halledebilirsiniz. Doğalgazsız ısınma alternatifleri arasında ilk sıradaki yerini alan soba hakkında bilmeniz gerekense hangisini alacağınız: Çelik soba mı, döküm soba mı?

Çelik soba

Katı yakıt sobaları olarak bilinseler de soba denince ilk akla gelen modeldir çelik sobalar. Çelik gövdesi sayesinde içindeki ısıyı hızla dışarı verir ve ortamın ısısını çok hızlı bir biçimde değiştirir. Yakıt olarak kömür, yahut odun kullanabilirsiniz. Elbete bu yakıtı büyük miktarlarda almak çok daha ekonomik olacaktır ancak bunun için yakıtı muhafaza edebileceğiniz serin ve kuru bir yerinizin olmasına dikkat edin.

(Fotoğraf: Pinterest)

Döküm kuzine sobası

İçlerindeki özel bölme sayesinde kolaylıkla yemek yapılabilen döküm kuzine sobalar ile hem ısınma hem de yemek ihtiyacınızı tek yerden sağlamanız mümkün. Döküm olmaları sayesinde ısıyı daha uzun süre tutan, sönse de odayı ısıtmaya devam eden bu sobalarla ısınmak tam bir nostalji. Sobanın günümüzde yeniden moda olmasıyla üretilen retro modellerse eskiyi özlem duyan bizler için gayet uygun bir seçenek. Bu modellere bir göz atmakta fayda var, bizden söylemesi.

İpucu: Çelik sobaların döküm sobalara oranla çok daha düşük satış fiyatına sahip olmaları kısa vadede cezbedici olsa da ısıyı uzun süre tutuşu ile döküm sobalar uzun vadede çok daha kazançlı bir yatırım olacaktır.

Tüpgaz sobası

Halk arasında katalitik olarak bilinen bu sobalar tüpgazla çalışan modelleri ifade ediyor. Özellikle son yıllarda dış mekanlarda hayatımıza hızlı bir dönüş yaptıklarını da belirtmek lazım. Oturduğumuz kafede, restoranda ya da bir etkinlikte karşımıza çıkan tüpgazl sobalar, belki yakında evlerimizi de yeniden ısıtmaya başlarlar.

ISITICI

İnfrared ısıtıcılar

Günümüzde Ufo olarak anılsalar da artık birçok kaliteli marka infrared teknolojisini kullanarak bu ısıtıcıları üretmekte. Peki nedir bu infrared ısıtıcı? Aslına bakarsanız, infrared bizlere çok da yabancı bir teknoloji değil. Kısaca infrared ısısını objelere veren bir sistemdir. Yani, ısıtıcıdan yansıyan ışık değdiği objeleri ısıtır. Ekonomik olarak aynı aileden olduğu quartz tipi ısıtma sisteminden pek farklı değil. Yani halk arasından daha “ekonomik ısınma yöntemi” sağladığı bir şehir efsanesidir. Cihazı seçerken dikkat etmeniz gereken nokta kaç watt’lık alacağınızdır. Buna ısıtmak istediğiniz odanın büyüklüğüne bakarak karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Mesela ortalama 15M2’lik bir odaya 1500 watt’lık bir seçim yerinde olacaktır. Odanızın metrekaresi büyüdükçe tercih etmeniz gereken watt miktarı da aynı oranda büyümelidir.

Unutmayın: İnfrared, ışığının değdiği objeleri ısıtan bir teknoloji olduğundan cildinize ve özellikle gözlerinize direkt temas etmesinden kaçınmalısınız.

(Fotoğraf: Pinterest)

Quartz ısıtıcılar

Görünürde infrared teknolojisine benzeyen bu sistemin çalışma prensibi aslında birazcık farklı. Quartz ısıtıcılar objeler yerine havayı ısıtırlar, bu sebepledir ki ısırıcınızı kapatsanız bile, ortam sıcaklığını bir süre daha korumaya devam eder. Bu konuda  Isıtıcı Satın Alma Rehberi’mizi okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fanlı Isıtıcılar

İsminden de anlaşılacağı üzere fanlı ısıtıcılar ortam havasını ısıtıcı bir öğeden geçiren, vantilatörlerdekine benzer bir fan kullanır, böylece bulundukları alanda sıcaklığın artmasına katkıda bulunurlar. Infrared ısıtıcılar gibi doğrudan sıcaklık veren fanlı ısıtıcıların önemli avantajlarından biri üfleme yöntemiyle sıcaklığı daha geniş bir alana yayabilmeleridir; ancak bunun için öncelikle bir süre etraflarındaki havayı ısıtmaları gerekir.

Kapalı küçük bir ortamı, mesela bir odayı, fanı bulunmayan ısıtıcılardan daha hızlı ısıtma avantajına sahip olsalar da, fanlı ısıtıcıların iki büyük dezavantajı vardır: Bunlardan birincisi sesli çalışmaları, diğeri ise ortamdaki havayı kurutmalarıdır. Ayrıca harcadıkları elektrik enerjisi de bonusu olsun.

Elektrikli yağlı radyatör 

Görünümüyle kalorifer peteğini andıran yağlı radyatörler, tekerlekleri sayesinde evinizin mobil ısıtıcısı olmaya adaydır. Su yerine radyatör içindeki yağ ile ısıtma işlemini gerçekleştirir. Havayı kurutmaması ve odayı homojen bir şekilde ısıtmasıyla birçok evde tercih ediliyor. Alternatiflerine göre daha sağlıklı olması da bir diğer avantajı. Tüm bu özellikler düşünüldüğünde evinizde eğer bebeğiniz varsa ve onun odası için bir ısıtıcı almayı planlıyorsanız tercihiniz kesinlikle yağlı radyatör olmalı.

(Fotoğraf: Amazon)

Klima

Ülkemizde daha çok soğutma aracı olarak kullanılsa da, klima bir ısıtma aracı olarak da güzel bir tercih olabilir. Özellikle ülkemizin güney illerinde sıkça ısınmak için de kullanılan klima, harici motora sahip olduğundan dolayı kışın yoğun yaşandığı bölgelerde sizlere sorun çıakrtabilir. Evinizin büyüklüğüne göre nasıl bir klima seçmeniz gerektiği ise Klima Satın Alma Rehberi’mizden okuyabilirsiniz.

Elektrikli battaniye

Elektrikli battaniye, kendisi için yapılan “yüzyılın icadı” tanımlamasını hak eden bir buluş gerçekten. Sabahları sıcacık yatağınızdan çıkmaktan daha zor başka bir şey varsa o da buz gibi bir yatağa girmektir. O halde size harika bir haberimiz var! Uyumadan önce yatağınızın içine sererek sıcacık bir uykuya onunla merbaha diyebilirsiniz. Bu battaniyenin nasıl kullanılacağına gelince de uyku saatinizden 15 dakika önce çalıştırmanız yeterli. Ancak yine de siz siz olun uyumadan önce battaniyenin fişini prizden çekin. Ne olur ne olmaz.

Güneş paneli 

Doğalgaza alternatif en çevreci ve uzun vadede en ucuz ısınma yöntemi elbette güneş panelidir. Bu sistemle ısı elde etmek oldukça ucuz ve basittir. Güneş panelleri içinde yer alan koyu renkli yüzeyler sayesinde güneş ışınları yansıtılmayarak içeride tutulur. Tutulan bu ısı suya aktarılır ve istenilen alanda kolayca kullanılabilir. Yılın büyük bölümünün güneşli geçtiği bu coğrafyada, güneş panellerini ısınma ve enerji üretimi yöntemi olarak kullanmak çok karlı bir seçimdir olacaktır. Ancak kurulum maliyetinin yüksek olması sebebiyle henüz pek yaygınlaştığı söylenemez. Yenilenebilir sistemlerin en popüleri olan bu sistemi evinize kurmanız, tüketim maliyetinizi sıfıra indirmeniz anlamına geliyor. Yani güneş bedava olduğu sürece her ay gelen fatura derdine de son verebilirsiniz. Görüldüğü gibi güneş panelleriyle en azından evinizi ya da komşularınızı ikna ederek binanızın ısınma ihtiyacını karşılayabilirsiniz. En başta yapacağınız masraf ise kendisini birkaç yıl içinde amorti edip, bundan sonraki yıllarda sizi kara geçirecektir. 

(Fotoğraf: EveryChina)

Kış mevsiminin geçtiğimiz yıllara göre daha soğuk geçtiği gerçeğini aklınızın bir kenarına not edin ve sunduğumuz her yöntemin farklı avantajları olduğunu unutmayın. Eviniz ve kendiniz için en doğru yolu seçmeniz, yaşadığımız bu soğuk kışı sizin için daha yaşanabilir kılacaktır. Ayrıca daha etkili ısınma sağlamak için Kışın Evinizi Isıtacak 10 Pratik Yöntem yazımıza bir göz atın!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Yazar. Düz, sade yazar.