Apple iPhone 6S Plus vs. Samsung S6 Edge+

Bu karşılaştırmanın uzun uzun detayına girmeden önce şu gerçeği bir kabul edelim: Akıllı telefon seçimi, artık sadece marka ve modellerin tasarım ve donanım özellikleri arasında karşılaştırma yaparak verilen basit bir karardan ibaret değil. Geliriniz, yaşam tarzınız, içinde bulunduğunuz sosyal ortam, hobileriniz ve gündelik hayattaki alışkanlıklarınız sizi yönlendiriyor ve vereceğiniz karar üzerinde ciddi bir hakimiyet kuruyor. Dolayısıyla iPhone 6s Plus ve Samsung S6 Edge+ gibi akıllı telefon piyasasının son dönemdeki iki yıldızı arasında seçim yapma niyetiniz varsa, bu yazıyı okuduktan sonra kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi de bir gözden geçirip sonuca varmanızda fayda var. Şimdi vereceğiniz karara yardımcı olmak için göz önünde bulundurulması gerektiğine inandığımız tüm detayları içeren yazımızla sizi baş başa bırakalım.

Tasarım & Boyutlar

İşin kolay tarafından, yani iPhone 6s Plus’tan başlayalım. Kolay tarafı dememizin sebebi, alışkın olduğumuz üzere iPhone 6s Plus ve bir önceki modeli iPhone 6s arasında gözle görülebilir bir farkın bulunmaması, hatta neredeyse aynı olmaları: Aynı tek parça metal profil ve aynı pürüzsüz gövde. Belki dikkate değer tek fark, elinize aldığınızda farkına varabileceğiniz ağırlık farkı olabilir ama burada da çok küçük bir farktan bahsediyoruz zaten. Dolayısıyla Apple’ın ilk phablet’i olma özelliği taşıyan iPhone 6s Plus cephesinde tasarım açısından çok büyük değişiklikler olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca iPhone 6s Plus, kendisiyle aynı boyutlarda olan tüm rakiplerine kıyasla daha ağır kalıyor. 

Samsung S6 Edge+’a gelecek olursak; burada çok daha dikkat çekici bir tasarım örneğiyle karşı karşıyayız: Sertleştirilmiş iki cam arasında yer alan metal çerçevesi ve tabii ki kendisini rakiplerinden ayıran en dikkat çekici özelliği olan çift kavisli ekranı. Akıllı telefonlardaki ekran alışkanlıklarını değiştirmek konusunda Galaxy S6 serisiyle iddialı bir adım atan Samsung, yeniliği seven kullanıcıları şaşırtmayı Apple’a kıyasla daha iyi başarıyor, bu bir gerçek.

1 5.7 inç boyutundaki Samsung S6 Edge+, 5.5 inç’lik iPhone 6s Plus’tan daha ince, daha hafif ve tutuş açısından daha fonksiyonel olmayı sağlayabilmiş bir phablet; dolayısıyla kullanım açısından da daha fazla kolaylık sunduğu söylenebilir. İki ürünün tasarım ve boyut özelliklerini bir bakışta karşılaştırıp,  önemsediğimiz diğer kriterlerle devam edelim.

Özellikler iPhone 6S Plus Samsung S6 Edge+
Boyutlar 158,1 x 77,8 x 7,1 mm 154,4 x 75,8 x 6,9 mm
Ağırlık 192 gr 153 gr
Arka Kapak Alüminyum Cam
Çerçeve Alüminyum Alüminyum
Renk Seçenekleri Gri, gümüş, altın, gül rengi Siyah, beyaz, altın, gümüş
Ekran Büyüklüğü 5,5 inç 5,7 inç
Ekran Çözünürlüğü 1920 x 1080 / 401 ppi 2560 x 1440 / 518 ppi
Ekran Tipi IPS AMOLED
Kavisli Ekran Hayır Evet
3D Touch Ekran Evet
Hayır
Parmak İzi Sensörü Evet Evet


Ekran

Galaxy S6 Edge+’ın 5.7 inç Quad HD Super AMOLED ekranına karşılık, iPhone 6s Plus bize 5.5 inç Full HD IPS LCD ekran sunuyor ve merak edenler için hemen söyleyelim: İkisinin de renk performansları harika ve her ikisi de kusursuz siyahlar sunuyor. Aradaki küçük fark ise, iPhone 6s Plus’ın soğuk yüzeyde biraz daha mavimsi renkler veriyor oluşu. Parlaklık değerleri karşılaştırıldığında ise, iPhone 6s Plus’ın güneşli havada nispeten daha kolay okunabilir bir ekran sunduğunu söylemek de mümkün.

(Fotoğraf: Pinterest)

Tabii ekran karşılaştırması yaparken, her iki ürünün de en can alıcı özelliklerine değinmemiz gerek. Bunlardan ilki, iPhone 6s Plus ile birlikte gelen 3D Touch fonksiyonu. Bu fonksiyonu Apple’ın kendi sözleriyle tarif edecek olursak: “iPhone şimdi ekrana ne kadar baskı uyguladığınızı algılayabiliyor. Ekrana ne kadar baskı uyguladığınızı algılayıp, Dokunma, Kaydırma ve Kıstırma gibi tanıdığınız Multi-Touch hareketlerine ek olarak, sizi Peek ve Pop gibi yeni hareketlerle tanıştırıyor.” Kısaca bu özellik anlatılmaz yaşanır bir deneyim sunuyor demek yalan olmaz. Buna karşılık, Galaxy S6 Edge+, kendine has çift kavisli ekranı ile istediğiniz kişilere parmağınızı kaydırarak kısa yoldan ulaşım, seçtiğiniz bağlantılar için dilediğiniz renkte bildirimler almak gibi özellikler sunuyor. Bu özelliklerin işlevselliği ve hayatımızı kolaylaştırmak için sunduğu çözümler biraz tartışmalı olsa da, görsel açıdan kusursuz güzellikte. Sonuç olarak daha büyük bir ekran alanı, daha yüksek çözünürlük ve daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip olan Galaxy S6 Edge+’ın ekran karşılaştırmasında bir tık ileride olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Donanım

İşlemci

Samsung, Galaxy S6’da yer alan işlemcisinin daha iyi bir versiyonuyla piyasaya sürdüğü S6 Edge+ ile bizleri şaşırtmadı. Galaxy S6 Edge+’ın 1,5 GHz dört çekirdekli Cortex A53 ile 2,1 GHz dört çekirdekli Cortex A57 çekirdeğinden oluşan Exynos 7420 işlemcisine, iPhone 6s Plus 64 bit destekli 1.85 GHz Apple A9 işlemcisi ile cevap veriyor. 

(Fotoğraf: Forbes)

RAM

Apple’ın ilk 2 GB RAM’li telefonu olma özelliğini taşıyan iPhone 6S Plus’ı, Samsung Galaxy S6 Edge+ 4 GB RAM ile ikiye katlıyor olsa da, kafanızı daha fazla karıştırmadan şunu söyleyelim: Her iki ürün de daha şu an için piyasanın en hızlı ve en güçlüleri. 

(Fotoğraf: Androidauthority)

Depolama

Gelelim depolama alanı konusuna. iPhone 6S Plus’ın başlangıç modeli 16 GB hafıza ile birlikte geliyor. Bu her ne kadar telefonunu çok aktif kullanmayan tüketiciler için yeterli gibi görünse de, 4K videolar izlediğimiz bir çağda bunu kabul etmek pek mümkün değil elbette. Fakat almışken iyisi olsun diyenler için de 64 ve 128 GB’lık modeller de satışta. Bu konuda biraz daha insaflı davranan Samsung, son teknolojisi Galaxy S6 Edge+’ın başlangıç modelini 32 GB hafıza ile sunuyor ve alternatif olarak 64 GB’lık modele de sahip. Her iki telefonun da harici hafıza kartı ile depolama alanını artırmak mümkün değil maalesef. 

Multimedya

İşte en sevdiğimiz bölüme geldik. Bazen sırf bir telefonu satın almaya yetecek kadar önemli bir kriter olan kamera kalitesi konusunda her iki ürünün de yine rakiplerine fark atacak kadar iyi durumda olması şaşırtıcı değil tabii ki. 8 megapiksel inadından vazgeçerek nihayet 12 megapiksel kamera ile gelen iPhone 6S Plus’a karşılık, Galaxy S6 Edge+ 16 megapiksel koyuyor önümüze; fakat iki telefonun çektiği sonuçlar arasında gözle görülür bir fark yok diyebiliriz. Ön kameralarda ise her iki telefonun da 5 megapiksel çözünürlük sunduğunu görüyoruz. Ön kameraların ismini artık “selfie kamerası” olarak adlandırdığımız bir çağda, Samsung kimi kullanıcıları daha fazla mutlu edecek bir çözümle biraz daha öne çıkıyor: Daha geniş açı. Yani selfie’lerinize daha fazla sayıda arkadaşınızı sığdırmanız mümkün :) Galaxy S6 Edge+ ile çekilen selfie’ler daha tatmin edici renklere ve detaylara sahip; her ne kadar iPhone 6S Plus bunu rakibinin yanına bırakmayacak kadar güçlendirilmiş renkler kullanıyor olsa da, çektiğiniz fotoğraflarda gerçekçilik arıyorsanız bu özellik biraz yapay gelebilir size, söylemeden geçmeyelim. “Hangi telefonla selfie daha iyi çekilir?” gibi bir soru işaretiyle hareket edecekseniz, bu özellikleri kıyaslamanızda kesinlikle fayda var. 

Artık kamera denince aklımıza sadece fotoğraf çekmek gelmiyor; Video konusu var bir de. İki telefon da 4K çözünürlükte video kayıt imkanı sunuyor ve iki modelden de elde edilen sonuçlar gayet iyi. Konuyla ilgili iPhone 6S Plus’ın kayda değer avantajlarından biri 4K video kaydı yaparken süre kısıtlaması koymuyor olması. Her iki telefon da kayıt esnasında küçük ısınma sorunları yaşıyor olsa da, oldukça kaliteli bir video kayıt deneyimi sunmayı başarıyorlar. Eğer konuyu ağır çekim kabiliyetlerine getirecek olursak, gene iPhone 6S Plus bir adım ileride diyebiliriz. 1080p'de 120fps, ve 730p'de 240 fps çekim imkanı sunan iPhone'a karşılık  Samsung yalnızca 720p'de 120fps çekim olanağı sunuyor.

Müzik dinleme deneyimine geldiğimiz zaman ise işin rengi biraz değişiyor. Örneğin iTunes kültürünün bir uzantısı olarak oldukça başarılı bir Müzik uygulaması sunan iPhone 6S Plus’a karşılık, Galaxy S6 Edge+ için Spotify ve Deezer gibi uygulamaları indirmenizi tavsiye edebiliriz yalnızca. 

Peki, şimdi geliyoruz asıl soruya: iPhone 6S Plus mı daha iyi yoksa Galaxy S6 Edge+ mi? İşte bu sorunun cevabını vermek neredeyse imkansız. Yazının başında da bahsettiğimiz kişisel kriterleri iyi değerlendirmek, fiyat performans karşılaştırması yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurmak ve teknolojinin hızına yetişmenin artık çok zor olduğu bir dönemde yaşadığımızı unutmamak gerekiyor. Siz kararınızı verin, en iyi fiyat alternatiflerini size sunmak da Alve.com’dan olsun.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Teknoloji macerası 12 yaşındayken bilgisayar kasasının içini elektrik süpürgesiyle temizleyerek başlamış, öğrenmeye doyamayan bir içerik kişisi.