2015'in En Cool Teknolojik Cihazları

İnsan neredeyse yılın 365 günü bir teknolojik yenilikle karşılaşınca, hangi birini takip etse, hangi birini satın almak için fiyat karşılaştırıp araştırma yapsa bilemiyor tabii. Gündelik hayatta bize sağladıkları faydalar ve hayatımızı kolaylaştırıcı çözümleri nedeniyle tercih ettiğimiz teknolojik ürünlerin yanı sıra, sırf dünyada olup biten mühendislik ve tasarım harikası buluşlara duyduğumuz meraktan da para harcamayı ihmal etmiyoruz çoğu zaman. Fakat hayatta her şeye olduğu gibi bu işlere de ayıracak pek vaktimiz olmuyor; örneğin telefonumuzu ya da tabletimizi değiştirip bir üst seviye yeniliğe adapte olmakla uğraşmak yerine eskisiyle devam etmeyi tercih ediyoruz. Ancak artık Aralık geldi çattı, koskoca 2015’i geride bırakıyoruz ve 2016 yılında bizi kim bilir ne yeni çılgınlıklar bekliyor... değil mi? O yüzden siz bu listeye ve 2015’te kaçırdığınız en havalı teknolojik ürünlere bir dönüp bakın istedik…

Apple Watch

“Bu ilk değil, son da olmayacak” inanışından hareketle zaten yapıldı dediğimiz her şeyi önümüze bambaşka bir tasarımla sunmak konusunda başarısını inkar edemeyeceğimiz Apple, 2015'te akıllı saat piyasasına da giriş yaptı. Ürün 2014 yılındaki bir Apple etkinliğinde sürpriz olarak lanse edilmiş fakat çıkışı için hayranlar 1 yıl kadar bekletilmişti. Apple Watch, rakiplerine kıyasla çok daha estetik olduğu kabul edilen tasarımı, iPhone kullanıcılarının da vazgeçemediği stabilite özelliği ve akıllı saat konseptine dahil ettiği yenilikçi teknolojisi ile 2015’te hayatımıza giren en “havalı” teknolojik ürünlerden biri.

apple watch

(Fotoğraf: Wareable)

Samsung Galaxy S6

Samsung’un bugüne dek piyasaya sunduğu akıllı telefonlar arasında tasarım açısından geldiği en üst nokta olduğu tartışmasız şekilde kabul edilen Galaxy S6 serisi, 2015’te hayatımıza giren bir başka güzellik. Yılın ilk yarısında çok sayıda yeni akıllı telefon modeliyle tanışma şansımız oldu; fakat Samsung Galaxy S6, tasarımına getirdiği yepyeni bakış açısı ve rakiplerini daha iyisi için çok daha fazla çalışmaya zorlayacak kamerası ile zirvede yerini almayı başardı. İşin ilginç tarafı, Galaxy S6’nın Galaxy S6 Edge ile “Ben sadece kendimle yarışırım” diyecek kadar iddialı gelmesi ve teknoloji tutkunlarını kendi modelleri arasında seçim yapmaya zorlaması oldu. Sizin de kafanız hala karışıksa, bu iki model arasında rahatça karşılaştırma yapabilmeniz için hazırladığımız yazıya şuradan kısa bir göz atabilirsiniz.

samsung galaxy s6

(Fotoğraf: Tech Radar)

Windows 10

Her teknolojik ürünü çantamızda taşımamız gerekmiyor elbette Dizüstü bilgisayarlarımızdan tabletlere ve akıllı telefonlarımıza kadar her alanda, kullanıcı deneyiminin asıl kahramanları olan işletim sistemleri arasına bu yıl, radikal değişimleriyle göze çarpan Windows 10 da katıldı. Windows 7 ve 8’e dikkate alıp geliştirmeleri bu yönde yaptığına dair bizi kendine inandıran Windows 10, PC kullananlar için 2015 yılındaki en iddialı teknolojik gelişmelerden biri.

windows 10

(Fotoğraf: Info World)

LG 55EG960V 4K OLED TV

Teknolojinin her alanında olduğu gibi, hayatımızın vazgeçilmez objelerinden olan televizyonlarda da standartlarımız çok yükselmiş durumda. Bundan daha 10 yıl öncesine kadar plazma televizyonların büyüsüne kapılmış, evdeki eskilerden kurtulmaya çalışıyorduk; şimdi ise LED TV'ler bile kesmiyor, OLED teknolojisinin göz kamaştırıcı dünyasını merak ediyoruz. İşte bu noktada 2015’in en çok konuşulan modellerinden biri LG 55EG960V 4K OLED TV. 1 cm’den ince çerçevesi, kavisli ekranı ve harman kadron ses teknolojisi ile bu cihazın geleceğin televizyon teknolojisini 2015 yılında gözlerimizin önüne serdiğini ileri sürsek yanlış olmaz.

LG 55EG960V

(Fotoğraf: HD TV Test)

Sony Action Cam X1000V

Video kamera denince birkaç yıl önce aklımıza sadece 90’lar geliyordu değil mi? Akıllı telefon ve tabletlerdeki görüntü kaydetme teknolojileri son 10 yıl içerisinde öyle büyük bir hızla ilerledi ki, yeni nesil, fotoğraf makinesi veya video kamera görünce müzeye teslim edecek kadar konudan uzaklaştı. Fakat Sony’nin video kamera alışkanlığımızı yeniden kazandırmak konusunda yaptığı atılımlar meyvesini verip 4K teknolojisini de destekler hale gelince, yeniden “havalı” kategorisine giriş yapan bu şahane oyuncaklar bir kez daha göz ardı edilemeyecek bir pozisyona yerleştiler. 2015’in ilk aylarında tüketiciler ile tanıştırılan Sony Action Cam X1000V de işte bu anlamda 4K görüntü ve slow motion (ağır çekim) fonksiyonlarıyla özellikle doğa sporları ile ilgilenen teknoloji tutkunları için yılın akılda kalacak ürünlerinden biri oldu.

sony action cam x1000v

(Fotoğraf: Gizmodo)

Sony Xperia Z5

Akıllı telefon piyasasına girişi daha 2014 yılında merak konusu olmaya başlayan ürünlerden biri de Sony Xperia Z5’ti. Klasik seçeneği haricinde Compact ve Premium olmak üzere toplamda üç farklı modelle satışa sunulan Xperia Z5, parmak izi okuyucusu ile piyasaya sürüldüğü gibi dikkat çekmeyi başardı ve akıllı telefon seçimini Sony’den yana yapanları tatmin etti denilebilir. 2015’in son günlerinde, Ocak 2016’da Marshmallow güncellemesini alacağı dedikoduları hızla yayılmaya başlayan Xperia Z5, bir süre daha Sony’nin amiral gemisi olma özelliğini koruyacak gibi görünüyor.

xperia z5

(Fotoğraf: Tech Radar)

iPad Pro

Hayatımıza girmesiyle birlikte çoğumuz için tablet kelimesiyle neredeyse eş anlamlı hale gelen iPad, 2015 yılında piyasaya sürdüğü Pro modeli ile bir tabletten fazlasını sunma konusundaki iddiasını katlamış durumda. Ekran boyutlarını her geçen gün daha da büyütüp rakipleri ile bu alanda kıyaslanabilir hale gelen Apple ürünlerinin en önemli örneklerinden biri olan iPad Pro, 5.6 milyon pikseli, geniş renk seçeneği ve diğer modellerde yer almayan dört köşeye birden yerleştirilmiş hoparlörleri ile hem kullanım hem de fiyat açısından 2015 yılında tanıştığımız en üst seviye tabletlerden biri oldu.

ipad pro

(Fotoğraf: Mac World)

HP Stream X360

Çoğumuzun kararsızlık içinde kaldığı “Laptop mu alsam tablet mi?” sorusuna kesin bir cevap verme iddiasında olan bir ürünle daha tanıştık 2015’te: HP Stream X360. Dizüstü bilgisayar modunda işlerinizi hallettikten sonra stand moduna getirip en sevdiğiniz diziyi izlemek ve ardından katlanır modda oyun oynamak gibi aslında hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir tasarıma sahip olan ürün, kullanıcılar tarafından ekran kalitesi göz önünde bulundurulduğunda düşük not almıştı. Yine de teknolojik oyuncakları seven ve yalnızca bir tabletle yetinemeyen, gün içerisinde dizüstü bilgisayar ihtiyacını da omuz ağrıları çekmeden karşılamak isteyenler için bu yılın bize getirdikleri arasında fırsat verilebilir bir ürün olduğunu söylemek gerekli.

hp stream x360

(Fotoğraf: The Register)

LG G4

Hem fiyat/performans dengesinde yakaladığı istikrarlı başarı, hem de kullanıcılarını her seferinde daha da mutlu eden ve piyasadaki rakiplerinden sıyrılmasını sağlayan farklı tasarımlarıyla LG, akıllı telefon pazarının yükselen oyuncularından. G2 ve G3 modelleriyle hızlı şekilde giderek artan memnuniyet, LG G4 için de hem merakı hem de beklentileri artırmıştı. Tasarımında cesur olarak bile nitelendirilebilecek bir kararla deri arka kapak özelliğiyle gelen LG G4, 2015’in en yüksek notu alan akıllı telefonlarından biri olmayı başarmış görünüyor. Eğer trendlerden geri kalmamak ve yılı iyi bir Android cep telefonu ile kapatmak istiyorsanız, kesinlikle iyi bir seçenek.

lg g4

(Fotoğraf: Tech Radar)

iPhone 6s

Yoksa “havalı” ve “teknolojik” kelimeleri yan yan geldiği halde iPhone’den bahsetmeyeceğimizi mi sandınız? Hiç olur mu öyle şey! Yıllardır alıştığımız üzere bir önceki modeliyle arasındaki farkın kullanıcıları ne kadar tatmin edeceği tartışmaya açık olan iPhone 6s, bu sefer daha ikna edici olmak için üzerinde iyi düşünülmüş bir akıllı telefon. Live Photos, 3D Touch gibi özellikleriyle yenilikçi, tasarımıyla ise yerinde saydığı konuşulan iPhone 6s’i, liderliği kimseye kaptırmadığı yüksek fiyat anlayışı nedeniyle 2015’te henüz deneyememiş olanlar için hala geç değil; en azından 2016 Eylül'e kadar. :)

iphone 6s rose

(Fotoğraf: Mac World)

Bitirirken...

2016'da bizi kim bilir ne yeni teknolojiler, ne mühendislik ve tasarım harikaları bekliyor değil mi? Öngörebildiğimiz birçok şey olsa da, içimizde hep bir merak oluyor yine de. Yetişmenin adeta imkansız olduğu bu döngüde sanki aylar ve yıllar yerine ürün lansmanları arasında geçen süreyi bir zaman birimi yapmış gibiyiz. Bazıları için kulağa ne kadar çılgın gelirse gelsin, bazıları için de bu oldukça eğlenceli. Eğer sizin de 2015 yılında yakalayamadığınız veya imkan bulamadığınız, fakat denemeyi çok istediğiniz teknolojik ürünler varsa, aslında hiç de geç değil. Hatta yeni bir yılla birlikte istediğiniz o ürün de biraz daha eskimiş ve çok daha uygun hale gelmiş olacak, bir de böyle düşünmek gerek değil mi? :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Teknoloji macerası 12 yaşındayken bilgisayar kasasının içini elektrik süpürgesiyle temizleyerek başlamış, öğrenmeye doyamayan bir içerik kişisi.