Her Erkeğin Muhakkak Sahip Olması Gereken 5 Ayakkabı

Stilin tamamlayıcısı ayakkabılar, moda dünyasında kendi hikayelerinin baş kahramanı olabilecek kadar önemli bir yere sahipler.

Bundan yüzlerce yıl önce durum neydi bilinmez ancak günümüzde ayakkabılar günlük giyimin olmazsa olmaz bir parçası kabul ediliyorlar. Sokağa ayakkabıları olmadan çıkan birisini görünce aklınıza neler gelebileceğinizi bir düşünecek olursanız, belki de ayakkabıların önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Ayakkabıların zorunluluktan doğan kullanımı, onlar üzerine farklı bir şeyler anlatmaya engel değil. Mevsime, kullanım alanına, trendlere göre pek çok farklı ayakkabı tercihi yapmanın mümkün olduğu günümüzde, her erkeğin ayakkabı dolabında olması gereken 5 farklı ayakkabı modelini ve bu ayakkabı modellerinin farklı kullanımlarını öğrenerek binlerce seçenek arasından size en uygun ayakkabı modellerini bulabilirsiniz.

1- Günlük (Casual) Ayakkabı

Günlük ayakkabılar, rahatlığı ön planda tutmalarıyla öne çıkan, abartısız modellerden oluşuyor. Kimi zaman spor ayakkabılardan rol çalsalar da günlük ayakkabıların aktif spor için kullanılamayacağı ortada.

Spor ayakkabılar ve günlük ayakkabıların birleşiminden ortaya çıkan bir New Balance veya Adidas Originals Stan Smith modelleri son dönemlerde en çok tercih edilen günlük ayakkabılar arasında yer alıyor. Bu tip bir günlük ayakkabıyı ofiste kullanmak isterseniz, ayakkabınızın düz renklerde ve olabildiğince sade bir model olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Unutmayın; günlük ayakkabılar artık takım elbiselerinizin altında bile tercih edilebilecek kadar popüler. Klasik şıklığı günün rahatlığına uyarlamak için gri bir takım elbise ve ona eşlik eden beyaz günlük ayakkabıları deneyebilirsiniz.

Sezonun trendlerini takip etmek için Lumberjack veya Fred Perry modellerini seçebilirsiniz. Eğer uzun sure dolabınızda tutmak isteyeceğiniz, yatırım amaçlı bir günlük ayakkabı arıyorsanız da tercihinizi bir çift siyah Givenchy veya beyaz Common Projects’ten yana kullanabilirsiniz.

casual ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

2- Kışlık Bot

Söz konusu olan sonbahar ve kış mevsimleriyse, yağmurun, çamurun, karın ne zaman karşımıza çıkacağını kestirmek kolay değil. Bu nedenle, özellikle soğuk mevsimlerde yeniden radarımıza giren botlar, adeta tam zamanında yetişen birer süper kahraman gibiler.

Dolabınızın demirbaşı haline gelecek botları seçmek içinse önünüzde pek çok farklı yol var.

Alacağınız botların boyunu, ihtiyaçlarınıza göre belirlemeniz gerekir. Örneğin, fazla yağış alan bir şehirde yaşıyorsanız veya işiniz gereği gün içerisinde farklı yerlerde bulunmanız gerekiyorsa uzun botları tercih edebilirsiniz. Uzun botlarınız sayesinde yağıştan ve birikintilerinden sıçrayan sulardan korunabilirsiniz. Eğer gün içerisinde kapalı mekanlarda zaman geçiriyorsanız ve botlarınızı sadece evden işe, okula, yakın mesafedeki bir yere giderken kullanacaksanız kısa botları tercih edebilirsiniz.

Süet, nubuk ve deri gibi farklı materyaller kullanılan pek çok bot modeli arasından size en uygun olanı bulmaya çalışırken zorlanacağınız kesin. Bütün bu malzemelerin, kendine özgü birer duruşu olduğuysa bilinen bir gerçek.

Siyah deri botlar rock’n roll bir görünümün anahtar parçası olabilecekken taş rengi süet botlar şehir hayatına daha adapte olmuş bir görünüm sağlayacaklardır. Nubuk botlar ise okul yıllarında kalmak yerine günümüze ayak uydurmuş durumda. Kahverengi, yeşil veya lacivert nubuk botların içi yünlü veya yastıklı modellerini bulmak ve hatıraları canlandırmak mümkün.

kışlık bot

(Fotoğraf: Pinterest)

3- Klasik Ayakkabı

Erkeklerin gardırobunun baş tacı olan klasik ayakkabılar zaman zaman günlük kullanıma göz kırpsalar da esasen önemli gecelerin yıldızı olmak için tasarlandılar.

Klasik ayakkabı modelinizin sivri burunlu veya küt burunlu olması, kişisel zevkiniz yerine tamamen fiziksel yapınızla ilgili olduğu için, bu konuda etrafınızdan öneri almak pek mümkün görünmüyor. Önemli olan, ayak yapınıza en uygun kalıbı bulup, bu kalıba sahip farklı renk, işleme, desen, taban kalınlığı gibi konularda değişiklik gösteren klasik ayakkabılar arasından sizi en iyi yansıtacak olanı bulmak.

Klasik ayakkabılar bağcıklı, püsküllü, kolej tipi, desenli gibi giderek artan bir çeşitliliğe sahip oldukları için, sayısız stil önerisinde yer alabilirler.

Örneğin siyah rugan ayakkabılar şık bir davetin aranan yüzü haline gelirken bağcıkların ortadan yok olduğu “loafer” tipi sizi o davetin sahibi gibi gösterebilir.

Klasik ayakkabılar, zaman içerisinde günlük kullanımda yer bulmaya başladığı için desenler sayesinde hareketlendirilen modellerle de sıklıkla karşılaşmak mümkün. Eğer desenli bir modeli dolabınıza eklemek isterseniz, kahverengi tonlarının favori olduğunu aklınızın bir köşesine yazın.

klasik ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

4- Spor Ayakkabı

Spor yapsanız da yapmasanız da aktif bir günlük hayatın en önemli unsurlarından olan spor ayakkabılar, dolabınızda olmazsa olmazlardan. Son dönemlerde farklı performans türleri açısından değerlendirilen spor ayakkabıların bir diğer özelliği de klasik veya günlük ayakkabılara alternatif olabilecek kadar şık olmaları.

Bir davette, bir defilenin en ön sırasında veya önemli bir toplantı masasında bile spor ayakkabılarla karşılaşmak mümkün.

Spor ayakkabı seçimi sırasında, hava giriş çıkışı sağlayan, gün boyunca içerisinde rahat edilebilecek modeller ön plana çıkıyor. Performansa dayalı sporlar için özelleştirilmiş modeller dışında, günlük hayatta kullanılabilecek yürüyüş ayakkabıları, giderek hızlanan şehir hayatına adapte olmak isteyen erkekler için birebir.

spor ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

5- Espadril

Evet, siz bu satırları okurken muhtemelen yağmur yağıyor veya termometre zangır zangır titriyor. Ancak havaların soğuması, espadril gibi yazlık ayakkabıları satın almak için engel değil. Aksine, yaza olan özlemimizi birazcık da olsa dindirebildiği için espadrilleri göz önünde bulundurmak herkese çok iyi gelecektir.

Espadril, genellikle kauçuk veya hasır tabanlı olarak üretilen, bez ayakkabılara verilen genel bir isim. Özellikle sıcaklığın tavan yaptığı yaz aylarında radarımıza giren espadriller, ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerinde de sıkça tercih edilir hale geldi.

Farklı desenleri sayesinde sıradışı bir görünümün imzası haline gelen espadrillerin yanı sıra günlük şıklığı tamamlayacak düz renk espadriller de bir erkeğin ayakkabı dolabının baş kahramanlarından.

erkek espadril

(Fotoğraf: Pinterest)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.