iPad Mini İncelemesi

iPad Mini’nin satışa sunulduğu andan itibaren en çok dikkat çeken özelliği hiç kuşkusuz tasarımı ve cihazın kullanımını oldukça kolaylaştıran boyutları oldu. Diğer iPad nesli ile kıyaslandığında oldukça ince bir yapıya sahip olan iPad Mini’nin, ürünü hangi amaçla kullanıyor olursanız olun, bir süre sonra elinizde bir tablet olduğunu unutturup sizde kağıttan okuyormuş hissi yarattığı bir gerçek.

Beklenenin aksine cihazın Retina Display ile piyasaya sürülmemiş olması, belki de tek olumsuz özelliği olarak düşünülebilir. Aslında iPad 2’de son derece başarılı şekilde çalışan birçok uygulama ve oyunun, aynı işlemciye sahip iPad Mini’de de sorunsuzca yer alması için yapıldığı belli olan bu tercih pek de sürpriz sayılmazdı. Yine de bu durumun, daha önce retina ekranı deneyimlememiş bir kullanıcı için herhangi bir fark yaratmadığını; hatta 4:3’lük görüntü oranı sayesinde rakiplerine kıyasla oldukça başarılı bir ekran genişliği tatmini sağlayarak dezavantajlı durumu ortadan kaldırdığını da söyleyebiliriz.

iPad 4’te de yer alan 5 MP arka kamera, 1080p video kaydı yapabiliyor; buna ek olarak ön tarafta yer alan FaceTime kamera ile de 720p çekim yapmak mümkün. Cihazın boyutları ve tutuş kolaylığı fotoğraf ve video çekimleri için gayet fonksiyonel olsa da ek bir özellik olarak dahili flaşın bulunmaması bazı kullanıcılar açısından olumsuz bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Kuşkusuz ki Apple’ın kullanıcılarına yaşattığı en başarılı deneyim olan müzik ve market uygulamaları iPad Mini’de de kusursuza yakın şekilde yerini alıyor.

Fotoğraf ve video kaydetme özelliklerinin kullanımında kolaylığı oldukça arttıran boyutlardan, oyunseverler açısından da oldukça işe yarar bir özellik olarak bahsedilebilir; nitekim tutuş rahatlığı sayesinde oyunlardaki kontrol oranı ciddi şekilde artıyor.

Cihazın en önemli artılarından biri ise pil ömrü. 16.3 watt-saat’lik kapasitedeki bataryası, küçük ekran ve düşük çözünürlüğü pil ömrü açısından bir avantaj olarak değerlendirirsek kesinlikle tatmin edici. Sadece bir kez şarj ederek 10 saate kadar Wi-Fi bağlantısı ile internette gezinme veya video izleme & müzik dinleme imkanını kolaylıkla sunuyor. Dolayısıyla ortalama bir iPad kullanıcısının alışkın olduğu şekilde 2 veya 3 günde bir şarj etme durumu iPad Mini için de geçerliliğini koruyor.

“Kritik” bir fark olarak nitelemenin zor olduğu retina ekran özelliğinin eksikliği dışında; iPad Mini’nin normal bir tablet kullanıcısının tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek, kullanımı zevkli ve ergonomik özellikleri açısından da avantajlı bir ürün olduğunu söylemek mümkün.

Olumlu öğeler:

  • 1024x768 çözünürlükte 7.9-inç ekran
  • 4G LTE desteği
  • 5 MP iSight kamera, 1.2 MP "FaceTime" kamera
  • Siri

Olumsuz öğeler:

  • Retina Display özelliğinin bulunmaması
  • A6X'e göre daha düşük işlemci performansı

Ayrıca...

En ucuz iPad Mini fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.