James Bond Gibi Giyinmek: Hangi Kıyafetlerle, Nasıl?

Bir İngiliz ajanının başından geçenleri anlatan James Bond hikayesi, anlatılmaya başlandığı 1953 yılından beri bütün dünya tarafından yakından takip ediliyor. Kitaplarla başlayan bu hikaye zaman içerisinde filmler, televizyon yapımları, çizgi romanlar ve bilgisayar oyunları gibi pek çok farklı mecra sayesinde milyonlarca insana ulaşmaya devam ediyor. Teknoloji büyük bir hızla gelişse, James Bond karakterine hayat veren aktörler değişse de değişmeyen bir şey var: James Bond şıklığı!

Belki başlangıçta klasik İngiliz asaletini yansıtır gibi görünse de zaman içerisinde James Bond karakteri, ilham alınacak farklı parçalarla zenginleşmiş sofistike bir stile kavuştu. Bindiği otomobilden kullandığı parfüme kadar incelenen James Bond bakalım size nasıl ilham verecek?

(Fotoğraf: CMG Digital)

Takım Elbise

James Bond denildiğinde gözünüzün önüne gelecek aktör kim olursa olsun, mutlaka şık ve üzerine oturan bir takım elbise giyiyordur. Ajanımız maceraları boyunca ne kadar farklı stili yansıtırsa yansıtsın, akla gelen ilk James Bond figürü mutlaka takım elbiselidir. Yıllar geçer, trendler değişir; takım elbise baki kalır.

Lacivert ve füme günlük takım elbiselerin siyah ve krem rengi smokinlerle yarışır halde karşımıza çıktığı Bond filmlerinden ilham alarak takım elbise seçerken dikkat etmeniz gerekenlerse şunlar:

 • Günlük takım elbisenizin yakaları fazla geniş (şal yaka) olmamalı. Smokin tarzı gece takım elbisenizde ise yakanın geniş olması ve farklı kumaştan ve renkten yaka kullanılması (kadife, ipek gibi) daha şık bir görünüm sağlayacaktır.
 • Takım elbisenizin düğmelerinin tamamını iliklenmemelidir. Örneğin, iki düğmeli bir cekette üstteki düğmenin iliklenmesi, alttaki düğmenin ise açık bırakılması gerekir.
 • Gece takım elbisesi kuşak ve papyon gibi şık aksesuarla zenginleştirilebilir. Aksesuarlar, gündüz takım elbiselerinizde de kullanılabilir. Takım elbise rengine zıt renklerde seçilecek bir mendil sayesinde küçük bir dokunuşla büyük fark yaratılabilir.
 • En sık tercih edilen markaların mağazalarında zevke uygun takım elbiseler denendikten sonra beden bilgileri not alınabilir. Bu sayede online alışverişlerde kolay ve hızlıca en uygun takım elbise bulunabilir.

takım elbise

(Fotoğraf: Pinterest)

Balıkçı Yaka Kazak

Her erkek balıkçı yaka veya yarım balıkçı yaka kazakların en çok kendisine yakıştığına inanır. Kimse kırılmasın ancak balıkçı yaka kazak en çok James Bond’a yakışır.

60’larda popülerlik kazanan, genellikle vücudu saran ve boyun çevresinde katlanan yakasıyla ikonik hale gelen balıkçı yaka kazaklar, James Bond’un vazgeçilmezlerinden. Genellikle aksiyon sahnelerinde karşımıza çıkmasından anlayabileceğiniz gibi balıkçı yaka kazaklar daha hareketli, sportif bir görünüm sergilemek isteyen erkeklerin ilk tercihi olabilecek nitelikte.

Tip: Balıkçı yaka kazakların alternatifi olan ve boyun çevresinde katlanmayıp sadece boyun çevresini saran yarım balıkçı yaka kazaklar, spor ceketlerden smokin ceketlerine kadar pek çok farklı ceket türüyle uyum sağlayabilir.

balıkçı yaka kazak

(Fotoğraf: Pinterest)

Uzun Kaban

James Bond, hikayesi onu nereye götürürse karşı koymadan gidebilecek cesarete sahip olabilir ancak yine de tedbiri elden bırakmaması gerekir. En az gizli görevler kadar zorlu olan kış şartlarına dayanabilmek içinse uzun ve şık bir kaban gerekir.

İlk dönem Bond karakterleri abartılı genişlikte kabanları tercih etse de günümüzde Daniel Craig tarafından canlandırılan James Bond, vücuda oturan kabanlarla karşımıza çıkıyor. Dize kadar uzanan kabanlarda kimi zaman yakanın hemen altından başlayan üç düğme tercih edilirken kimi zamansa beşerli iki sıra halinde dizilmiş on düğme tercih ediliyor. Her ne kadar James Bond gizli görevlerin adamı olarak genellikle siyah, gri ve lacivert gibi renklerde kabanlar tercih etse de siz günlük kullanımıza uygun yağ yeşili, deve tüyü, bordo gibi renkleri denemekten çekinmeyin.

Sade kabanları hareketlendirmek için çözümlerden birkaçı ise şöyle:

 • Kabanın yaka bölümünde işleme, zincir gibi detaylar bulunabilir.
 • Kabanın düğmeleri, kaban rengiyle zıtlık yaratacak şekilde tercih edilerek derinlik yaratılabilir.
 • Kabanın sırt bölümünden başlayıp eteğine kadar inen pileleri sayesinde sportif bir görünüm yakalanabilir.
 • Kabanın önünde yer alan ceplerin sayısı ve cep kapaklarının şekli (yuvarlak köşeli kapak, gizli kapak, düğmeli kapak vb.) de stilinizi farklılaştırmak için birebir.

palto

(Fotoğraf: Pinterest)

Mendil

Erkek stilinin kitabını yazanlar için mendiller, bir ceketin vazgeçilmezleri arasında yer alır. James Bond da stil sahibi erkekler listesinin baş sıralarında yer almanın gereklerini yerine getiriyor ve stilini mendillerle tamamlıyor. Günümüzde çoğunlukla özel günlerde tercih edilen mendilleri saklama kutularından çıkartıp yakalara yerleştirme vakti geldi! Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, sıra ona geldi:

 • Mendiller için uygulayabileceğiniz pek çok farklı katlama tekniği mevcut.
 • En basit mendil katlama tekniği olan “kare katlama” için mendili iki kere ortadan ikiye katlamak yeterlidir. Bu katlama tekniğinde mendil büyük bir kareden önce bir dikdörtgene, ardındansa bir kareye dönüşür. Elde edilen küçük kare mendil, açık uçları cebin dışında kalacak ve bir parmaktan fazla taşmayacak şekilde yerleştirilir.
 • Daha gelişmiş mendil katlama tekniklerini uygulamak için yaratıclığınızı zorlamanız veya James Bond gibi usta bir isimden yardım istemeniz gerekebilir.
 • Mendilinizin rengiyle ve deseniyle aynı renk ve desende bir kravat tercih ederek uyumlu bir görünüm sergileyebilirsiniz. Bu ikiliyi yine şık bir kol düğmesiyle tamamlayarak yaratabileceğiniz alternatifler için buraya göz atabilirsiniz.

mendil

(Fotoğraf: Pinterest)

Ayakkabı

Doğru ayakkabıyı seçmek zor görünebilir; ancak söz konusu olan James Bond ise, ayakkabı seçimi de tıpatıp gizli görevler gibi kolayca halledilir.

Jamed Bond gibi giyinmek isterseniz, tercih edeceğiniz ayakkabı modelinin öncelikle koyu renk (genellikle siyah) olması gerekir. Her ne kadar dünyanın pek çok farklı köşesinde, türlü türlü görev peşinde koşarken farklı tipte botları tercih ederken görsek de James Bond ile özdeşleşen ayakkabı modeli deri, bağcıklı, klasik ayakkabılardır.

Bağcıklı siyah deri ayakkabılar arasında seçim yapmaya çalışırken aklınızda bulunması gerekenler:

 • Klasik bir görünüm için ayakkabının bağcık renkleri de siyah olmalıdır. Farklı renkteki bağcıklar tercih edilecekse, ayakkabının taban veya topuk bölümlerinde de bu renklerle uyumlu detaylar olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ayakkabılarınız sade olabileceği gibi üzerinde çeşitli işlemeler de bulunabilir. Deri üzerine baskı tekniğiyle hazırlanan bu çizgi veya noktalı desenlerin kombininize ayrı bir hava katacağını unutmayın.
 • Ayakkabı seçiminde sağlığınızı da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Ayakkabınızın gereğinden fazla sıkı veya bol olması, zamanla hem ayakkabınızın görüntüsünün bozulmasına hem de ayak sağlığınızın kötüye gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle ayağınıza tam oturan, tabanı rahat modeller tercih etmeye özen gösterin.

klasik ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

Kol Saati

Kadınların ışıltılı mücevherleri varsa, erkeklerin de kol saatleri var. Hem de yüz yıllardır süregelen saatçilik geleneğinden süzülen birikim sayesinde giderek kusursuzlaşan ve bir stil imzası haline gelen kol saatleri.

James Bond gibi görevi asla hata kabul etmeyen bir isimden yola çıkarak asla hata yapmayacak saatleri seçmeye ne dersiniz?

Tip: Günümüzde her bütçeye uygun, kaliteli ve trendleri takip eden kol saati modellerini bulmak mümkün. Kol saati kullanmaya alışık değilseniz, öncelikle sade görünümlü ve bütçenizi zorlamayacak modelleri tercih edebilirsiniz.

Tip: Eğer kaliteli bir kol saatine yatırım yapmak isterseniz, benzer modeller arasında seçiminizi yaparken en sık kullanabileceğiniz model tiplerini ( deri kayışlı veya çelik kordonlu, kapalı kasalı veya mekanizması görünen, kurmalı veya otomatik gibi) karşı karşıya koyarak deyaylı bir değerlendirme yapmanız gerekir.

erkek kol saati

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.