Modası Asla Geçmeyecek 10 Parça

Hollywood filmlerinde izlemeye alıştığınız o ışıltılı giyinme odalarına veya uçsuz bucaksız gibi görünen gardıroplara sahip olmayabilirsiniz. Ancak asla modası geçmeyecek parçalara yatırım yaparak kendi küçük gardırobunuzu kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Sizin için listelediğimiz bu “Modası Asla Geçmeyecek 10 Parça” sayesinde hızla değişen trendleri yakalamaya çalışmak yerine zamansız stilinizi yaratabilirsiniz.

modası asla geçmeyecek kıyafetler

(Fotoğraf: Pinterest)

1. Trençkot

Geçmişi savaş meydanlarına dayanan trençkotların gardırobumuzun vazgeçilmezi olacağını kim tahmin edebilirdi ki? Tıpkı militer ceketler gibi erkeklerin ihtiyaç listesinden kadınların moda dolu dünyasına taşan trençkotları günümüzde farklı kumaşlar, dokular ve renklerde görmek mümkün. Peki  trençkot seçerken nelere dikkat etmeli?

Gardırobunuzda uzun yıllar size eşlik edecek trençkotu seçerken öncelikle etek boyunu dikkate almanız gerek. Eğer trençkotunuz diz üstünde biten bir eteğe sahipse dinamik ve sportif, ayak bileğinize kadar uzanan bir eteğe sahipse klasik ve elegan bir görünümün anahtar parçasına sahipsiniz demektir.

Trençkot seçerken dikkate almanız gereken bir diğer konu ise kumaş çeşidi. Su geçirmez pamuklu gabardin gibi kumaşlar seçebileceğiniz gibi farklı deri çeşitlerini de tercih listenize alabilirsiniz. Unutmayın, bir trençkotun olmazsa olmaz özellikleri su geçirmez ve hafif olması. Kumaş seçiminizi de bu kuralı ihlal etmeden gerçekleştirmeniz bir hayli önemli.

Tip: Klasik renklerden uzaklaşmak size iyi gelecektir. Erguvan, turuncu veya sezonun öne çıkan Pantone rengi Marsala gibi farklı renklerde trençkotlar soğuk havalara karşı bire bir!

trençkot

(Fotoğraf: Pinterest)

2. Beyaz Tişört

Hani hep duyarız ya “Bugün kendime pek özen göstermedim; bir beyaz tişört ve bir denim pantolon giyip evden çıktım.” lafını; işte bunu düzeltme zamanı. Beyaz tişört, doğru kullanıldığında günü kurtaran ve bu nedenle asla modası geçmeyecek parçalardan.

Beyaz tişörtünüzü “çabasız şıklık” olarak tanımlanan akıma kapılıp düz renkli, pileli bir etekle veya koyu renk bir skinny jean ile kombineleyebileceğiniz gibi biraz daha hareket katmak için tişörtünüzün beline geniş bir düğüm atabilir veya yaka bölgesine birbirinden renkli broşlar takarak sürüden ayrılabilirsiniz.

Tip: Günlük koşuşturmanızda rahatlığınızı ön planda tutmak isterseniz geniş yuvarlak yakalı bir beyaz tişört ve ona eşlik edecek bol kesimli bir pantolon tercih edebilirsiniz.

beyaz tişört

(Fotoğraf: Pinterest)

3. Kalem Etek

Fransız moda tasarımcısı Christian Dior kalem eteği ile zamansız bir parça yarattığının ne kadar farkındaydı bilemeyiz ancak kadınların kalem etekten vazgeçemediklerine eminiz. Şık ceketleri, dökümlü süveterleri veya kolsuz boğazlı kazakları keskin hatlarıyla tamamlayan kalem etekler, modern zamanların çalışan kadınlarına sonsuz seçenek sunuyor ve her zaman moda kalacağının garantisini veriyor.

Tip: Düz formlar size göre değilse payetli veya işlemeli bir kalem etek seçebilir veya etek ucu işlemeli modelleri tercih edebilirsiniz.

kalem etek

(Fotoğraf: Pinterest)

4. Deri Ceket

Evet, “o” ceket. Hepimizin gardırobunda parlayacağı günü bekleyen deri ceket. Kimi zaman dans pistinin yıldızı, kimi zaman şık bir davetin en havalısı, kimi zamansa hafta sonunun en eğlenceli kahve molasında tatlıyı fazla kaçırırken yanınızdaki suç ortağı. Beraberinde kullanılan aksesuarlar değişse de deri ceketiniz asla eskimeyecek, asla demode görünmeyecek.

Tip: Manşet veya kol ucu fermuarları, yaka veya omuz bölgesine serpiştirilen zımba ve çiviler, bel bölgesinde kendisine yer bulan zincirler; deri ceketiniz için pek çok farklı kişiselleştirme seçeneceği mevcut.

deri ceket

(Fotoğraf: Pinterest)

5. Siyah Topuklu Ayakkabı

Marilyn Monroe’nun da dediği gibi, bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir! Siyah, topuklu ayakkabılar ise Marilyn’in bahsettiği bu doğru ayakkabılar olmalı.

Peki madem dünyayı fethetmek aklımıza düştü, hangi ayakkabılarla yola çıkmalı? İnce ve yüksek topuklu “stiletto” modelleri mi? “Grunge” bir görünüm yakalamanızı sağlayacak platform tabanlı ayakkabılar mı? Parlak metal çivileriyle farklı bir çekiciliğe sahip olan kırmızı tabanlı ayakkabılar mı? Eğer seçmekte zorlanıyorsanız önerimiz her durum için, ne olur ne olmaz, birer tanesini gardırobunuza eklemeniz. Ne de olsa bir kadının “gereğinden fazla” ayakkabısı olamaz; değil mi?

Tip: Mevsim geçişlerinde siyah topuklu ayakkabılarınızın bakımını yaptırmak için kısa bir lostra ziyaretini ihmal etmeyin.

siyah topuklu ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

6. Bol Paçalı Pantolon

Bol paçalar sıklıkla “yeniden moda” ilan edildiklerine ve her sezon karşımıza çıktıklarına göre artık “her zaman moda” olduklarından emin olabiliriz. Madem öyle, kendilerini kutluyor ve listemize ekliyoruz.

Çoğunlukla “İspanyol paça” olarak bildiğimiz bol paçalı pantolonlar özellikle 70’li yıllarda moda sahnesinin başrol oyuncusu oldular. Başlangıçta yüksek belli ve bol kesimli olarak karşımıza çıkan bol paçalı pantolonlar zaman ilerledikçe yerlerini düşük belli, basen bölgesinde dar kesimli modellere bıraktılar. Abartılı bollukta paçaların kullanımında yaşanabilecek aksaklıklar düşünülmüş olacak ki günümüzde “bol paça” tanımı çizme veya botların etrafını saracak bolluktan öteye gitmiyor.

Siz siz olun dar kesimli, dizden itibaren bollaşan şık bol paçalı pantolonları gardırobunuzdan eksik etmeyin.

Tip: Bol paçalı pantolonla birlikte kullanabileceğiniz en uygun ayakkabı modellerinin dolgu topuklu ve platform tabanlı ayakkabılar olduğunu unutmayın.

Tip: Bol paçalı pantolonunuzun paça boyu ayakkabılarınızı tamamen kapatacak kadar uzun, yeri süpürmeyeceğiniz kadar kısa olmalı.

ispanyol paça pantolon

(Fotoğraf: Pinterest)

7. Beyaz Gömlek

Evet, bunu bekliyordunuz, eminiz. Çünkü beyaz gömlek, tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da asla modası geçmeyecekler arasında yer alıyor. Ancak bir farkla; kadınların dünyasında beyaz gömleğin binbir çeşidi var ve bu sayede zamansızlık yeni bir boyuta ulaşıyor.

Düğmesiz manşetli veya geniş yakalı; farklı tarzlarda karşımıza çıkabilen beyaz gömleklerin gardırobunuzdaki farklı parçalarla rahatlıkla kombinlenebilmesi, onları vazgeçilmez kılıyor. Bir düşünelim; beyaz bir gömleği nelerle tamamlayabilirsiniz? Siyah, dar kesimli bir pantolon? Gri, yün kumaşlı, bol kesimli bir pantolon? Klasik denim bir pantolon? Az önce uzun uzun anlattığımız bol paçalı pantolon? Uçuş uçuş bir etek? Alternatif, gardırobunuzun önünde uzun saatler geçirmenize neden olacak kadar çok.

Tip: Beyaz gömleğinizin her zaman ütülü olduğundan emin olun.

Tip: Gömleğinizin rengini koruması için yıkanırken renk bırakabilecek parçalarla birlikte yıkamamaya özen gösterin.

beyaz gömlek

(Fotoğraf: Pinterest)

8. Desenli Şal

Şallar, pek çok farklı boyutta ve desende karşımıza çıkabileceği için en “zamansız” olanı bulmak size biraz zor görünebilir. Ancak en sevilen üç deseni size hatırlatırsak işinizin kolaylaşacağına eminiz.

Kaz Ayağı Deseni: İlk kez İskoçya kırsalında el emeği hazırlanan kumaşlarda karşımıza çıkan ikonik siyah beyaz desen, zaman içerisinde farklı renkteki yorumlarıyla moda dünyasının klasiklerinden oldu. Şallarda sıkça karşımıza çıkan “kaz ayağı” deseninin orijinal adının “tazı dişi” deseni olması ise bir hayli şaşırtıcı.

Çiçek Deseni: Çiçekler bize genellikle yaz mevsimini hatırlatsa da çiçek deseni sonbahar ve kış sezonlarında da bir hayli popüler. Belki de yaza duyulan özlemdendir, ne dersiniz?

Şal Deseni: Adı üstünde, şal deseni. Hindistan ve Iran coğrafyalarından günümüze taşınan bu desen, pek çok farklı rengi içerisinde barındırdığı için her zaman popüler ve göz alıcı kalmaya devam ediyor.

İçerisinde farklı geometrik formları barındıran desenli şallar sizi sıcak tutmakla kalmıyor, aynı zamanda zamansız bir stile imza atabilmeniz ve kalabalığın içerisinde fark edilebilmeniz için yardımcınız oluyor.

Tip: Birden fazla desenli şalı aynı anda kullanmaya ne dersiniz? Üst üste veya birbirine burgu şekilde sarılarak kullanılan birden fazla şal sayesinde sıra dışı bir görünüm elde edebilirsiniz.

şal

(Fotoğraf: Pinterest)

9. Büyük Kolye

Madem, sonunda, aksesuarlardan bahsetmeye başladık, uzun yıllar boyunca aksesuar çekmecelerimizin baş tacı olabilecek büyük kolyelerden söz etmemek olmaz.

Büyük kolyeler, pek çok kadın için, şüpheyle karşılanan ve fazla iddialı bulunan aksesuarlar arasında yer alıyor. Kafanızda oluşabilecek soru işaretlerine çözüm ise büyük kolyeleri doğru kullanabilmenizi sağlayacak stil önerilerinden geçiyor.

Tip: Büyük taşlar veya plakalardan oluşan kolyenizi kullanırken kullanım şekline dikkat etmek gerekiyor:

- Yaka düğmesini iliklediğiniz gömleğinizin renkleriyle farklı tonlarda seçeceğiniz büyük kolyeniz dikkat çekici bir zıtlık yaratabilir.

- Büyük bir kolye kullandığınız zaman küpelerinizi aksesuar dolabınızda bırakmanız veya en azından küçük küpeler tercih etmeniz gerekir.

- Elbisenizle aynı tonlarda bir kolye tercih ederek elbisenizi daha zengin gösterebilir ve karşıdan bakıldığında daha etkileyici bir bütünlük yaratabilirsiniz.

büyük kolye

(Fotoğraf: Pinterest)

10. Küçük Siyah Elbise

Sadece bizim değil, herkesin favorisi olan siyah mini elbiseyi sona sakladık. Hani leziz ve keyifli bir akşam yemeğinin sonunda iştahla beklediğimiz o tatlıyı sona sakladığımız gibi. Tamam, yemekten bahsedip kafanızı karıştırmayalım; sahneyi moda dünyasının en ikonik parçasına bırakalım.

Küçük siyah elbise, geçmişi 1920’li yıllara dayanan, Coco Chanel sayesinde pek çok kadının gardırobunda baş köşeye yerleşen bir kavram aslında. Pek çok farklı markada bulabileceğiniz yüzlerce çeşit siyah kısa elbisenin moda dünyasında tek bir stili temsil etmesi ve bütün bu elbiselerin “küçük siyah elbise” olarak adlandırılması bazen kafa karışıklığı yaratmıyor değil. Ancak baştan söyleyelim, küçük siyah elbise söz konusuysa her türlü özgün yorumu yapmakta serbestsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi iki şart var; elbisenizin kısa ve siyah olması.

Tip: Küçük siyah elbisenizi seçerken aşağıdaki “en çok tercih edilen” modelleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

- Kalem etek şeklinde biten ve vücudu saran

- Boyun ve sırt bölümleri dantel veya şifon detaylarla zenginleşmiş

- Tek omzu açıkta bırakacak şekilde asimetrik

- Üstü dökümlü, altı çan etek şeklinde biten

siyah mini elbise

(Fotoğraf: Pinterest)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.