IFA 2015'te Olan Bitenler: Akıllı Evler, Akıllı Telefonlar, Akıllı Saatler

25.09.2015 e-ticaret
0

Her yıl Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA, bu sene de yine birbirinden ilginç tasarım fikirlerine, ürün duyurularına ve sürprizlere ev sahipliği yaptı. Pazarın büyük oyuncularının akıllı evlere, yeni akıllı telefonlara, televizyonlara ve akıllı saatlere ilişkin inovatif yaklaşım ve çözümlerini teknolojiseverlere tanıttıkları Nesnelerin İnterneti (IoT: The Internet of Things) platformu ise bu anlamda kalabalığın etkinlikte en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri oldu.

Biz de IFA’nın çıktıları hala etkisini sürdürürken Eylül başında gerçekleştirilen bu etkinliğe bir göz atarak, en çok dikkatimizi çeken yenilikleri özet halinde listeleyelim istedik.

SmartThings (Nesnelerin İnterneti)

Samsung’un, geçtiğimiz yıl satın aldığı aynı isimli şirket üzerinden akıllı evler için yarattığı yeni platformu SmartThings’i tanıtması, bu sene IFA’da yaptığı en önemli çıkışlardan biriydi kuşkusuz. Evinizde neler olup bittiğini uzaktan görüntüleyebilmenizi ve kontrol edebilmenizi sağlayan bu platform biri evinize zorla girmeye çalıştığında veya su sızıntısı gibi ev içi problemler yaşadığınızda size bilgilendirme gönderen bir teknolojiye sahip.

Nispeten düşük maliyetli farklı tipte sensörler aracılığıyla bilgileri tek bir merkezde toplayan SmartThings, evde dikkatinizi çekebilecek bir olay yaşanması halinde bu bilgiyi akıllı telefonunuza ya da tabletinize (iOS/Android) gönderdiği güncellemeyle size bildiriyor.

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Note 5 & Galaxy S6 Edge+

Koreli şirketin  Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile birlikte benimsediği yeni tasarım anlayışı IFA’da yeni görücüye çıkardığı Galaxy Note 5’te de kendini apaçık ortaya koydu. Markanın serideki en göz alıcı modeli olarak tanıtılan Galaxy Note 5, üstelik yalnızca üretim kalitesi değil performans anlamında da oldukça iddialı bir telefon; ya da diğer adıyla aslında phablet.

Daha detaylı Galaxy Note 5 incelemesi ise blogun bir diğer sayfasında okumanız için sizi bekliyor.

Tanıtıldığı gün itibariyle Avrupa mağazalarındaki raflarda yerini alan  Galaxy S6 Edge+ ise tahmin edeceğiniz üzere yine geçtiğimiz aylarda tanıtılan Galaxy S6 Edge’in 5.7 inçlik daha geniş ekranlı versiyonu. Teknik özellikler anlamında da yine üstün performans sunan cihazın 16 megapiksellik kamerası ve optik imaj sabitleyicisi ile hemen hemen her kullanıcıyı tatmin edecek bir performans ortaya koyduğu ise su götürmez bir gerçek.

Huawei Ascend Mate S & Huawei G8

Fuarda, yine Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle çalışan iki yeni cihaz tanıtımı da, dünyadaki lider akıllı telefon üreticileri arasındaki yerini sağlamlaştırmak istediğini kanıtlar bir biçimde Çinli telefon üreticisi Huawei’den geldi. 5.5 inçlik Full HD ekranı, 8 çekirdekli işlemcisi ve 3 GB RAM kapasitesiyle kullanıcıların karşısına çıkan Huawei Ascend Mate S aynı zamanda şirketin ilk su geçirmez telefonu olma özelliğini de taşıyor.

Force Touch teknolojisi ve bu teknolojinin uygulaması da yine aynı ölçüde etkileyici, fakat yalnızca cihazın lüks versiyonunda desteklenen bir özellik. Ekrandaki parmak basıncının farklı seviyelerini algılayan Force Touch, aynı zamanda uygulamaya bağlı olarak farklı fonksiyonları da etkinleştirebiliyor. Bir kullanıcı örneğin bir fotoğrafın belli bir noktasına basınç uyguladığında fotoğraf uygulaması bu nokta üzerine odaklanıyor ve basıncın oranına göre odağı ya azaltıyor ya da artırıyor.

Force Touch’a ilişkin bir diğer dikkat çekici ayrıntı, bu özellik sayesinde Mate S’in bir tartıya dönüştürülebiliyor olması; ki bu da 400 gramı aşmayan ağırlıktaki bir nesnenin cihazın üzerine konduğu takdirde doğru bir şekilde tartılmasına olanak sağlıyor.

Henüz Türkiye’de satışa sunulmamış olsa da tasarım ve performans anlamında Huawei Ascend Mate S’in Huawei G8’den daha pahalı bir fiyata satılacağı aşikar. Daha orta seviyede bir akıllı telefon olma özelliği taşıyan Huawei G8’in de 13 megapiksellik kameraya, Snapdragon 615 SoC işlemciye, 3 GB RAM’e ve 32 GB dahili hafızaya sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Sony Xperia Z5 Serisi

Bu sene Berlin’de Sony tarafından bir değil, içerisinde dünyanın ilk 4K ekranlı akıllı telefonunun da olduğu tam üç yeni telefon tanıtıldı. Tüm bu modeller arasında konuya Sony Xperia Z5 özelinde bakacak olursak, Sony’nin benzer bir tasarım fakat önemli birkaç değişiklikle akıllı telefon pazarındaki en güzel telefonlardan birini ürettiği söylenebilir.

Sony’nin “küçük mucize”si olarak adlandırılabilecek modeli Xperia Z3 Compact’ın ise artık bir halefi var: Xperia Z5 Compact. Amiral gemisi modellerde karşılaştığımız tüm üstün özelliklere bünyesinde yer veren Xperia Z5 Compact, üstelik bunu yalnızca 4.6 inçlik hem cebe hem de ele daha rahatlıkla sığan bir ekranla yapmayı başarıyor.

4K çözünürlük ise artık yalnızca televizyon ekranlarına ve bilgisayar monitörlerine tanınmış bir ayrıcalık değil. Bu çözünürlükte bir ekranı bir akıllı telefon ekranına entegre eden ilk şirket olarak Sony, Xperia Z5 Premium adını verdiği yeni ürününde mobil cihazlar için yeni bir ekran çözünürlüğü standardını da beraberinde getirmiş oluyor.

Yukarıda bahsi geçen tüm bu modellerin hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Üç cihaz da 8 çekirdekli işlemci, 32 GB dahili hafıza, parmak izi okuyucu sensör ve 3 GB RAM (Xperia Z5 Compact için 2 GB) ile kullanıcıların ellerindeki yerlerini alıyorlar. Ortak özelliklerden bahsetmişken, Intelligent Active Mode ve SteadyShot teknolojileriyle geliştirilmiş ve 4K çözünürlükte video kaydı yapma imkanı sağlayan 23 megapiksellik kameranın da varlığına değinelim. Sony bu yeni kamerasıyla barı yükselterek, Android işletim sistemli akıllı telefonlar klasmanındaki en iyi kamera iddasını bir kez daha kanıtlıyor.

Akıllı Saatler

Akıllı telefonlar konusuna ara verip akıllı saatler tarafına geçiş yaptığımızda, IFA’nın bu kategorinin takipçilerini de dikkate değer yeni ürün lansmanlarıyla oldukça memnun ettiğini görüyoruz. Bu ürün lansmanlarından biri Motorola tarafından tanıtılan ikinci jenerasyon Moto 360, diğeri ise Samsung tarafından tanıtılan Gear S2.

2014’ün gerçekten de en güzel akıllı saatlerinden biri olan Moto 360 ikinci jenerasyon için yapılan geliştirmeler ve yenileştirmelerle kurma kolunun daha yüksek bir noktaya taşındığı iki yeni ekran seçeneğiyle (42 mm ve 46 mm) karşımıza çıkıyor. 8 çekirdekli işlemciye sahip olan saat 512 MB RAM’de 4 GB hafızayla çalışırken, 400 mAh bataryası sayesinde şarj anlamında çok daha uzun süre dayanacağını da garanti ediyor.

Apple Watch’ın ana rakibi olan Gear S2’yi IFA’da resmi olarak tanıtan Samsung ise bu modelinde Motorola’daki gibi yuvarlak bir ekran kullanıyor. Göz alıcı bir tasarıma sahip olan Samsung’un bu yeni akıllı saati ekranı kaplamayan ve menüler ve uygulamalar arasında kolayca gezinmenizi sağlayan döner bir bezel ile karşınıza çıkıyor. Daha önceden klasik bir dalış saatini kurcalamış olanlar, bu mekanizmayı hemen anımsayacaklardır.

Televizyonlar

Önde gelen televizyon üreticileri beklendiği üzere bu sene de Ultra HD (4K) HDR çözünürlüklü televizyonların ilgi odağında olduğu, fakat üç boyutlu cihazların meraklı gözler tarafından arandığı birçok ürünle IFA 2015’teki yerlerini aldılar.

Etkinlikte gördük ki bu üreticilerden LG Electronics, etkileyici kontrast oranı, kusursuz siyah ve canlı renklerle görüntü kalitesini bir üst seviyeye taşımak için HDR (Yüksek Dinamik Aralık) teknolojisinden faydalandığı OLED teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu bahsi geçen “kombo” kombinasyonu destekleyen serideki ilk televizyonlar ise 55 inçlik ekranıyla LG EF9500, 65 inçlik ekranıyla LG EG9600.

Samsung’un adı fuarın televizyon kategorisinde de tabii ki çokça anıldı. Bu alanda JS7000 serisinin 55, 60 ve 65 inçlik modellerini tanıtan Koreli şirket, bu televizyonların Ultra HD’yi desteklediğini göstererek cihazların yine Samsung tarafından geliştirilen Tizen OS platformu tabanlı olduklarını belirtti.

Philips’in 65 inçlik televizyonu Ambilight TV ise etkinliğin kesinlikle en keyifli sürprizlerinden biri oldu. Ekranın arkasındaki 10 LED piko-projektör aracılığıyla görüntüyü televizyonun arkasındaki alana yayan bu model, özellikle video oynarken ya da müzik çalarken ortaya gerçek anlamda etkileyici ve şaşırtıcı sonuçlar çıkartmasıyla tanındı, tanınacak.

Son olarak Panasonic de yine etkinlikte LG cihazlara rakip kendi OLED TV modeli CZ950’yi tanıttı. Philips’e göre HDR teknolojisi sayesinde en doğru renk performansını sunan bu televizyon, üstelik DCI (Digital Cinema Initiatives)’nin profesyonel renk standart aralığının %90’ına da yer vererek izleyicilere çok daha gerçekçi bir film deneyimi yaşatıyor.

Fakat sürprizler burada sona ermiyor…

Star Wars BB-8 Droid

Artık bir yandan Star Wars serisinin Aralık’ta vizyona girecek The Force Awakens (Güç Uyanıyor) filmini heyecanla beklerken, diğer yandan da özel bir “güç” ile uzaktan kontrol edebileceğiniz yeni robot BB-8 Droid ile oynayabilirsiniz.

Daha önceden tasarladığı küresel robotuyla tanınan Sphero’nun Star Wars yeni filmindekine sadık kalarak tasarladığı yeni Droid, her ne kadar gerçek boyutundan çok daha küçük bir formda oturma odanızın ortasına gelecek -ve orada gezecek- olsa da, onu özel akıllı telefon uygulamasıyla uzaktan kontrol ederken büyük bir keyif yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kendi kimliğine sahip olan ve sanal hologramlar oluşturan BB-8 Droid ile Star Wars evreninie bir adım daha yaklaşmaya hazır olun.

Acer CloudBook Aspire One

Etkinlikte öğrenciler için ideal olabilecek yeni düşük maliyetli Windows 10 laptoplarını tanıtan Acer, bu yeni 11 ve 14 inçlik modellerinde HD çözünürlüklü ekrana, 2 GB RAM’e, 16 ve 32 GB dahili hafızaya ve 7 saate kadar dayanıklı pil ömrüne yer veriyor.

Sözün özü her sene tüketici elektroniğinde yaşanan gelişmelere ve yaklaşan trendlere ışık tutan IFA, beğensek de beğenmesek de yakın gelecekte hayatlarımıza girmesi çok muhtemel ürün ve teknolojileri bizimle bir kez daha buluşturmaktan geri kalmadı, zaten kalmasın da. Şimdi sıra 2016'da!

E-commerce Journal

E-commerce Journal, e-ticaret üzerine haberler ve görüşler paylaştığımız bir "köşe"dir.

Bu bölümde e-ticaret, perakendecilik, marketing ve iletişim profesyonelleri tarafından kaleme alınmış, onların kendi uzmanlıkları alanındaki deneyimlerini, bilgilerini ve ortaya konan en iyi uygulamalara ilişkin görüşlerini paylaştıkları yazılara ulaşabilirsiniz.