Galaxy S4 İncelemesi

Galaxy S4 birçok kişinin zihninde ilk bakışta benzer bir soru işareti yaratacaktır: Tek elle kontrol etmek mümkün mü? Bu noktada telefona yaklaşmanızı ve avucunuzun içerisine almanızı öneriyoruz; çünkü o zaman göreceksiniz ki kullanımınız sırasında en güçlü müttefikleriniz cihazın hafifliği ve inceliği olacak.

Galaxy S3‘ten boyut anlamında neredeyse hiç farklılaşmayan Galaxy S4’ün sürprizi aslında 4.8 inçlik ekran boyutunu 5 inçe yükseltmiş olmasında. Full HD Super Amoled ekrandaki çözünürlük seviyesinin 1920x1080 oranına taşındığı cihaz, kullanıcılara oldukça geniş bir ekranda derin ve canlı bir görüntü deneyimi yaşatıyor. Öyle ki bu canlılık (ve parlaklık) yoğun gün ışığı altında canınızı bir nebze sıkıp, sizi karanlık bir alana yönelme ihtiyacı içerisine sokabilir. Ekran camının Gorilla Glass 3 olmasıyla çizilmesinin daha da zor bir hal alması ise cihazın ekrana ilişkin bir diğer artısı.

13 megapiksellik arka kamerasıyla fotoğraf ve 1920x1080 çözünürlükle video çekimini üst düzeylere taşıyan telefon, yine 2 megapiksel ön kamerasıyla da Full HD kayıt yapabiliyor. Cihazın gündüz çekimleri bir o kadar başarılıyken, akşam çekimlerinin flaş kullanılmadığı takdirde yine birçok diğer telefonla aynı düşük performansı sergilediğini söyleyebiliriz.

Birçok uygulamanın aynı anda açık olması sırasında yaşanan performans kaybı problemine 2 GB bellekle önemli ölçüde çözüm bulunan cihazın, kendi dahili hafızası dışında (ki Türkiye’de şu an itibariyle 16 GB seçeneğiyle sunuluyor) veri depolama alanı Mikro SD kart aracılığıyla 64 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Üstelik her ne kadar ürün ilk lanse edildiğinde mümkün olmasa da, uygulamalarınızı artık Mikro SD karta yüklemeniz de mümkün. 16 GB dahili hafıza ile gelen cihazın, hali hazırda neredeyse yarısının gömülü yazılımlarla işgal edilmiş olmasını göz önünde bulundurduğunuzda, bu eklentinin ne kadar elzem olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır. Dropbox tarafından size tanınan ve iki sene boyunca kullanabileceğiniz 50 GB’lık alan ise cabası.

2,600 Amp’ye yükseltilen pil gücüyle cihazın şarj dayanıklılığı bir önceki modele kıyasla %20-%30 seviyesinde yükselmiş görünüyor. Ancak yeni bir model, yeni yazılımlar da demek ve siz de bunlardan faydalandığınızda aslında bu pille dengeleme sağlamış oluyorsunuz. Neyse ki cihaza ilişkin bir diğer lüksünüz, yedek pil desteğine geçebilmeniz.

Yazılımlara değinmişken, cihazla beraber gelen bazı diğer yeni özelliklerden de kısaca bahsetmekte fayda var. Telefonun ön kamerasının çevresine yerleştirilen sensörler sayesinde temassız kontrol ve tarayıcıyı bakışlarınızla (aslında kafa hareketinizle) kaydırmanıza olanak sağlayan araçlar, “cool” olarak ifade edebileceğiniz türden geliştirmeler. Fakat... buradaki “ancak”, bu özellikleri yalnızca Samsung tarafından geliştirilmiş yazılımlar aracılığıyla kullanabiliyor olmanız. Örneğin bir Chrome kullanıcısı olmanız durumunda bu özellikten faydalanmanız şu an için mümkün görünmüyor. Karanlık ortamlarda sensörlerin sizin kafa ve göz hareketlerinizi algılayamıyor olması da tabii ki bir diğer nokta. İzlediğiniz bir videonun telefonun “akıllı duraklatma” özelliği sayesinde kafanızı başka bir yöne çevirmenizle kendi kendine durması ise yine dikkat çekici. Ekrana tekrar bakmanızla, kaldığı yerden devam etmesi de hiç kuşkusuz öyle.

Güçlendirilen grafik kartıyla da beraber oyun performansının Galaxy S3’e oranla %50 civarında artmış olması ve gerçekleştirilen birçok testten yüksek skorlarla çıkması, cihazı oyun için de kullanacakları fazlasıyla tatmin etmeye hazır ve nazır. Ancak, ilerleyen aşamalarda arka taraftaki ısınmadan yakınmanız da pek uzak bir olasılık değil. Değinmeden geçmeyelim.

Son olarak, cihazın tüm üst sınıf teknolojisine karşın cihaz kapağının yarattığı plastik temas ve her ne kadar şık bir detay olsa da kenarlardan geçirilen metal çerçevenin soyulmaya başlaması ileride hayal kırıklığına neden olabilir. Böyle bir durumu önlemek adına en baştan telefonunuzu tüm darbelerden koruyacak bir kapak arayışı içerisine girmeniz, bizim size naçizane önerimiz.

Olumlu Öğeler:

  • Yüksek çözünürlüklü etkileyici görüntü
  • Güçlü işlemci
  • 13 MP kamera
  • Ek batarya kullanımı

Olumsuz Öğeler:

  • Kullanılan dış malzeme
  • Limitli dahili hafıza
  • Yoğun kullanımda ısınma problemi

Ayrıca...

En ucuz Galaxy S4 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.