Samsung Galaxy Note 5 İncelemesi

Samsung’un 2015’in ortasında tanıttığı  Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile tasarım konusunda artık köklü bir değişikliğe gittiğinin sinyallerini almıştık. Aradan çok geçmeden aynı yılın Ağustos ayında tanıttığı Galaxy S6 Edge+ ve bu değerlendirmenin de konusu olan Galaxy Note 5 de bu değişikliğin artık tüm ürün hattında gerçekleşeceğinin apaçık kanıtı olarak karşımıza çıktılar.

Bu noktada Galaxy Note 5’e baktığımızda öncülü olan  Galaxy Note 4’ten özelliklerden daha çok tasarım anlamında farklılaştığını görüyoruz. Mesela önceki Galaxy Note modellerindeki plastikten yapılma suni derinin yerine, arka kapakta cam levha ile karşımıza çıkan Galaxy Note 5, artık ucuz, dokulu plastik duygusunu tamamen ortadan kaldırıyor. Buna tabii destek olan bir diğer etmen de cam levhanın içine nüfuz ettiği ve cihazı çepeçevre saran alüminyum aksam.

Tablet 123

Öte yandan da her şeyin bir bedeli olduğunu unutmayın. Tasarımda incelip küçülerek 153.2 x 76.1 x 7.6 mm ölçülerine gelen ve cam ve alüminyum detaylarına rağmen 171 grama düşen Galaxy Note 5, artık alışmış olduğunuz gibi değiştirilebilir bataryaya ve hafızası artırılabilir microSD kart yuvasına sahip değil. Fakat en azından yeni ölçüleri ve arka taraftaki hafif kavis sayesinde 5.7 inçlik phablet boyutlarına rağmen elde daha rahat tutulabilir durumda. Tabii siz yine diğer elinizi de hazırda bulundurun.

Samsung’un  Galaxy Note 5’teki en büyük yeniliklerinden biri hem yazılımsal hem de donanımsal olarak S Pen’de yapmış olduğu geliştirmeler olsa gerek. Artık cihazın alt kısmına tuş gibi bastığınızda kendini direkt dışarı atan S Pen ekranı açmadan dahi siyah ekran üzerinde hızlı notlar almanızı sağlıyor. Hız konusu üstelik kalemin duyarlılığı anlamında da gerçekten etkili sonuçlar ortaya koyuyor ki, zaten elinize aldığınızda bizzat deneyimleyeceksiniz. Fakat dikkat edin de kalemi çıkarta-taka obsesif kompulsif bozukluk geliştirmeyin.

Android Authority

Türkiye’de iki farklı renk seçeneği (altın ve siyah safir) ile piyasaya sürülen Galaxy Note 5’in performansı da yine her anlamda geçer not almaya en baştan aday. Galaxy S6’nın zaten çokça övülen özelliklerini miras alan ve bununla da yetinmeyerek geliştirmelere giden Samsung, Galaxy Note 5’de Exynos 7420 işlemciyi 4 GB RAM ile bir araya getiriyor. Bu başka bir ifadeyle şu demek: Multitasking işlemleri dahi ısınmadan, başarılı ve akıcı bir şekilde sağlayan “önlenemeyen güç”.

Cihazın en önemli eksilerinden biri belki de yalnızca 32 GB ve 64 GB seçenekleriyle üretilmiş olması; ve buna rağmen microSD kart slotuna yer verilmemesi. Fakat bu noktada optik imaj sabitleyici özelliğine sahip 16 megapiksel kamera yeniden bir nebze gönlünüzü alacaktır diye tahmin ediyoruz (dosyaların tümünü profesyonel bir yaklaşımla düzenlemek için RAW olarak kaydetmediğiniz ve 4K videolar çekip durmadığınız sürece). Fotoğraf çekme konusundaki rüştünü çıkarttığı son modellerle ortaya koyan Samsung,  Galaxy Note 5’te de yine öncülüne göre çok daha parlak ve gerçek tonlarda fotoğraflar çekilmesinin önünü açıyor. 5 megapiksellik ön kamerayla artık YouTube bağlantılı canlı yayın kaydı yapabilecek olmanız da cabası. Artık neyiniz varsa, dünyayla paylaşma zamanı!

Olumlu Öğeler:

  • Cam ve alüminyum tasarım
  • Rekor kıran teknik özellikler
  • Üstün fotoğraf kalitesi
  • Kullanışlı S Pen kalemi
  • Kablosuz şarj

Olumsuz Öğeler:

  • Dahili hafızaya ek microSD kart slotunun eksikliği
  • Değiştirilebilir bataryaya yer vermemesi
  • Batarya performansı
  • Fiyat

En ucuz Samsung Galaxy Note 5 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.