Yaz Sıcağında İçinizi Ferahlatacak 9 Kitap

Yaz. Üç harflik bir mucize. Bir cümlede anıldığı, bir yerde bahsi geçtiği anda dahi içinizi ferahlatan bir kelime. Bir yıl içerisinde yalnızca bir sezon sürebilir ama önünüzdeki üç sezonu atlatacak kadar enerjiyle doldurur sizi; sonra bir bakmışsınız ki, yenisi gelmiş. Gidilecek yerlerin listeleri çıkarılır, programlar düzenlenir, alışverişler yapılır ve sonra bir bakarsınız ki tıklım tıkış valizinizin üzerine oturmuş, ha gayret fermuarı kapatmaya çalışıyorsunuz. Fakat o valize, ya da en azından çantanıza koymayı unuttuğunuz bir kitap yok mu sizce de? Belki var, muhtemelen yok. O yüzden oturduk, yazın “light” olarak adlandırılabilecek kitaplarının yerine yine “light” ama aynı zamanda içinizi ferahlatacak, ruhunuzu hafifletecek, sizi bir anlamda geliştirecek 9 kitabı ardı ardına sıraladık. İşte bizce bu yaz tatilde zevkle okuyabileceğiniz 9 kitap; istediğiniz bir tanesinden başlayabilirsiniz.

1- Sevgiye Dönüş, Marianne Williamson

Yeni çağ öğretilerinin en etkili isimlerinden Marianne Williamson’ın en önemli eserlerinden Sevgiye Dönüş, kim olduğunu hatırlamak, egolarını sakinleştirmek ve bu dünyadaki gerçek anlamı keşfetmek isteyenlerin uzun yıllardır değişmez rehberi. Bu satırları okuduğunuza göre siz de henüz geç kalmış sayılmazsınız. Ara ara yeniden ve yeniden okunabilen bu kitabın en mucizevi yanı, cümlelerin o günkü ruh halinize göre yeniden anlamlanma özelliği taşıması aslında. Zamansız ve mekânsız bir bilgi de zaten böyle değil mi?

sevgiye dönüş

2- Ölüm Yok Korku Yok, Thich Nhat Hanh

Yaz temasında “ölüm” konusuna girmek başta biraz abesle iştigal karşılanabilir fakat eğer elinizde dünyanın en önemli zen ustalarından Thich Nhat Hanh’a ait Ölüm Yok Korku Yok kitabı varsa, bu kitapla nerede olursanız olun denizdeki dalgalar ve dinginlik üzerine düşünebilir, özünüze ait neşenin farkına varmak için sakinleşebilirsiniz. Tezahür etmek ya da etmemek, bütün mesele pekâlâ bu olabilir. “Koşullar yeterli olduğunda tezahür ederiz” der Thich Nhat Hanh. Dalai Lama onun, bize kişisel iç huzur ile dünyadaki barış arasındaki bağlantıyı gösterdiğinden bahseder. Okurken satırlar arasında derin nefesler aldıkça Thich Nhat Hanh’a sevginizi iyi ki varsın diyerek göndereceksiniz. Tecrübeyle sabit.

ölüm yok korku yok

3- Zero Limit, Joe Vitale

Yine yeniden yazmak anlamına gelen Hawai’nin kadim öğretisi “Hooponopono”, “seni seviyorum, üzgünüm, lütfen beni bağışla, teşekkür ederim” dörtlemesiyle içinizdeki tüm kusurlu gördüğünüz parçaları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Hawai Üniversitesi’nde de öğretilen bu özel teknik, evrenin planının kusursuz bir parçası olduğunuza dair yeterince ikna edici bir yaklaşıma sahip. Zero Limit'i okurken pek çok mucizeye tanıklık ederek satırlardaki bilgeliği hayatınıza adapte etmeniz mümkün. Çünkü sıfır noktasında benlik değil, bütünlük var; ve bütünlük ise sizi varoluşla kusursuz bir şekilde uyumlu hale getirir.

zero limit

4- Yuvaya Yolculuk, Kryon - Lee Carroll

Aydınlanmış varlıklarla karışmaya/tanışmaya hazır değilseniz de, olun. Çünkü Kryon, Lee Carroll aracılığıyla bizlere “üst perdeler”den bilgiler aktarıyor. Sıradan bir Amerikalı olan Michael’ın bilgeler önderliğinde kendi karanlığından aydınlığa geçişini anlatan Yuvaya Yolculuk, gezegendeki varoluş düzenine dair derin ve sağlam bir inceleme. Bizim buralarda yapmaya yönelik bir varoluş mevcut, onların oralarda ise olmaya yönelik. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi de ziyaret eden Lee Carroll ve ekibinin insan bilincini yükseltme çalışmalarına başladıkları kitap, işte bu kitap.

yuvaya yolculuk

5- Beş Sevgi Dili, Gary Chapman

Herkesin malumu, ilişkiler zor zanaat. Fakat dünyaca ünlü terapist Gary Chapman bu noktada der ki: Herkesin konuştuğu bir sevgi dili var; o dili öğrenirseniz hayat her iki taraf için de çok daha kolaylaşır. Neler mi bu Beş Sevgi Dili? Kaliteli zaman, onay sözleri, hediye alma, hizmet eylemleri ve fiziksel temas. Mesela sevgiliniz sizden cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bunun yerine ona bir akşam yemeği sürprizi yaparak iyi geleceğini düşünüyorsunuz. Sonuç? O hâlâ kendini kötü hissetmeye devam ederken siz de “zaten ona yaranılmaz” diyorsunuz. Ama eğer kendinizin ve onun dilini öğrenirseniz, Sezen Aksu’nun da söylediği gibi “yaz bitmeden” huzur içinde sevgiyle konuşabilir, epik şiir bile yazabilirsiniz!

beş sevgi dili

6- Düşünce Gücüyle Tedavi, Louise L. Hay

Aklınızdan bir sayı tutun. Tuttuğunuz sayı ne bilmiyoruz ama ne olmadığını (muhtemelen) biliyoruz: 50 bin. 50 bin, beynimizden günde ortalama geçen düşünce sayısı. Düşündüğümüz her şey yaşayacağımız her şeyin belirleyicisi olduğuna göre ne kadar olumsuzluk o kadar mutsuz, ne kadar olumluluk o kadar mutlu bir yaz geçireceğimiz anlamına gelecektir. Çünkü evrensel güç dediğimiz bu muhteşem “şey” bize saygısından bizi kendi değerlerimize göre kabul eder ve inançlarımızı ayna gibi yaşamamıza yansıtır. O zaman hemen olumlu düşünmenize engel olan bütün kalıpları kaldırın ki holistik şifanın kapıları size de açılsın. Yeni çağ spiritüellik hareketinin öncülerinden Louise L. Hay, tüm sorunların önce zihinsel katmanda oluştuğunu, sonrasında ise bedensel katmana geçerek hastalığa yol açtığını ve kendi kanserden kurtulma hikâyesini uzun zamandır bütün dünyaylacömertçe paylaşıyor. Bilinçaltı tekrar yoluyla öğrenir; Düşünce Gücüyle Tedavi kitabındaki olumlamaları tekrar ettikçe kalıpların kırıldığını, yepyeni bir döngünün başladığını göreceksiniz.

düşünce gücüyle tedavi

7- Gölge Etkisi, Deepak Chopra - Debbie Ford - Marianne Williamson

Yeni çağ spiritüelleri (-miş gibi yapanlardan değil, gerçekten öyle olanlardan bahsediyoruz) affetmenin, yargılardan arınmanın ve korkuları sevgiye dönüştürmenin öneminden bahsederler. Affetmek güzel de, nasıl? İşte üç önemli rehber Deepak Chopra, Debbie Ford ve Marianne Williamson Gölge Etkisi isimli kitapta size karanlığınızdan nefret etmeden onu dönüştürmeniz için hızlandırılmış bir kurs veriyorlar adeta. Diyorlar ki, “Gölgemizi inkar etmeden, onu kabullenerek ışığa çıkarabiliriz. Karakter bozuklukları sizin kötü olduğunuz yerde değil, incindiğiniz yerde oluşur.”

gölge etkisi

8- Şimdi’nin Gücü, Eckhart Tolle

Evet… “Aydınlanma”, insan üstü bir başarı fikrini çağrıştıran oldukça havalı bir kelime; inanın biliyoruz. Fakat bu noktada Eckhart Tolle der ki, “Ego bunu böyle anlatmayı sever. Tek yapmanız gereken, ismin ve formun ötesindeki gerçek doğamızı bulmak.” Bizi özgürleştirecek bilge öğretilerden bir kısmı hiç kuşkusuz Şimdi’nin Gücü’nde doğru zamanda ve doğru yerde huzurumuza çıkmak için bekliyor. Bu kitap, saf bilinç ve şimdide kalmak üzerine yazılmış gerçekten de en önemli kitaplardan biri. Şimdi, size kaybolan yıllarınızı verebilir.

şimdinin gücü

9- Aslında Giden Erkek Yoktur, Seda Diker

Hanımları bir adım daha öne alalım şimdi. Yine pek iştah açıcı bir konu sayılmaz gerçi ama yazın ayrılıklar biraz daha kavurucu olabiliyor; neyse ki ilişki danışmanı Seda Diker var. Yıllardır bilinçaltınızda birikmiş ayrılık tortularını Seda Diker’e emanet edip, denizin, kumun, güneşin, yer yer de sörfün tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü malumunuz giden erkek yoktur aslında. Teslimiyet ve akışa güvenmek konularında gireceğiniz bütün sınavlardan Seda Diker'in Aslında Giden Erkek Yoktur kitabını okumaya başlayarak geçer not alabilirsiniz. Giden erkeklerin geri dönmeleri de cabası! Yalnız dikkat, kitabı okumanın sağlamış olduğu muhteşem dönüşüm sayesinde geri gelenleri sevgiyle gerisin geri gönderebilir, titreşiminizi sizin için daha uygun birine ayarlayabilirsiniz. Bu arada çok su ve kum da yutmayın.

aslında giden erkek yoktur

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Kitap editörü, öykü danışmanı, bazen yazar…