Anneler Günü'nde Annenizi Şımartmanın En İyi 10 Yolu

Anneler Günü’nde annenize alacağınız bir buket çiçek, ona sunacağınız güzelce paketlenmiş şık bir hediye elbette oldukça tatlı bir jest; fakat şöyle de bir gerçek var ki, annenizin aslında sizden istediği ona ayıracağınız kıymetli vaktiniz. Tabii diğer taraftan da bakacak olursanız bunu yılda yalnızca bir kere yapıp geçmemek lazım. Ne de olsa küçük yaşınızdan beri her gözyaşı döktüğünüzde koşan, sizi favori yemeklerinizle şımartan ve her şeyin sizin için yolunda gitmesi adına çaba sarf eden ilk kişi, hep o oldu; muhtemelen de hep o olacak.

Neyse, bu konuda yaşamanız gereken aydınlanmayı ve omuzlamanız gereken sorumluluğu size bırakıyor ve bu Anneler Günü’nde annenizi tüm gün şımartabileceğiniz 10 öneriyi arka arkaya aşağıda listeliyoruz.

1- Tek bir bardağı kaldırmasına dahi izin vermeyin

Baştan anlaşalım; -özellikle- Anneler Günü’nde annenizin ne temizlik yapmasına, ne yemek pişirmesine, ne de herhangi bir ev işiyle uğraşmasına izin verin. Yapılacak iş bir bardağı bulaşık makinesine yerleştirmek kadar kolay olsa dahi önünü kesin, bardağı elinden alın ve işlemi siz tamamlayın. Makineye bulaşık deterjanı koymayı da unutmayın tabii.

2- Küçükleri de kutlamaya dahil edin

Ailenizde eğer küçük bir çocuk (ya da çocuklar) varsa onları da muhakkak kutlamanın bir parçası haline getirin. Bu anlamda mesela onlarla annenizin kahvaltısını yatağına gönderebilirsiniz. Minik bir jest olarak tepsinin köşesine güzel bir çiçek iliştirmeyi ihmal etmeyin; tercihen kendi topladıklarınızdan.

3- Güzel bir brunch yapın

Kahvaltı kısmı bir önceki adımdaki gibi aradan şıklıkla çıkabilir, ya da programınıza bağlı olarak hiç gerçekleşmeyebilir de. Öyle bir durumda annenizin Pazar günkü ilk yemeğinin tabir-i caizse “harikulade”den daha azıyla tanımlanamayacağından emin olun. Bunun içinse önünüzde iki seçenek var. İlki; onun favori mekanlarından birine önden rezervasyon yaptırmanız. İkincisi ise, annenizin daha çok evde yenilen öğünlerden mutluluk duyan biri olması durumunda, büyük gün gelmeden önce tüm aileyi (anneniz hariç) omlet hazırlama yeteneklerini geliştirmeleri ve pratik yapmaları konusunda teşvik etmeniz. İyi olan Pazar günü ocak başına geçmeye hak kazansın!

4- Öğleden sonrasını onun sevdiği aktivitelere ayırın

Karnınız doyduğunda, gerçek eğlenceye sıra gelmiş demektir. Bu anlamda annelere hitap edecek ve Anneler Günü’nden son derece keyif almalarını sağlayacak şey pek tabii anneden anneye farklılık gösterecektir. Siz kendi annenizi daha iyi bilirsiniz ama mesela, o uzun zamandır gitmek istediği ama bir türlü fırsat bulamadığı spada onun adına bir rezervasyon yaptırabilirsiniz (sizden!). Birkaç haftadır aklının bir köşesinde olan topuklu ayakkabıyı beraber gidip görebilir, ona fikir verebilir ya da internetten sipariş edebilirsiniz. Belki de bunların hiçbiri değil de, anneniz daha çok bir doğa aşığıdır ve tüm aileyle birlikte bir yürüyüşe çıkmak için can atıyordur. Öyle bir durumda omlet hazırlığı için topladığınız tüm aileye tekrar bir haber uçurun; çünkü hepiniz annenizin gününü gün etmek için tabanlarınızı kuvvetlendirmek üzeresiniz. Bu arada anneniz için bir çift yürüyüş ayakkabısına ne dersiniz?

5- Güzellik konusuna el atın

Annelere güzel kokan şeyler armağan etmek kusursuz bir Anneler Günü’nün en iyi taraflarından biri olsa gerek. Deneyimlerimize dayanarak söyleyebiliriz ki, çiçeksi bir kokuya sahip yeni bir parfümün sıkılışında yaşanan o anlık duygu, çok az tecrübe edilen anlardan bir tanesi. O yüzden bu Anneler Günü için onun sevdiği esanslarda bir parfümü alışveriş sepeti atmak için aklınızın bir köşesine not edin.


6- Sakin olun, yavaşlayın

İnanın ya da inanmayın, şımartılarak geçen uzun bir gün belli bir süre sonra bunaltıcı bir hale gelebilir de. Buraya kadar önerdiğimiz tüm aktiviteler her ne kadar eğlenceli ve rahatlatıcı olsa da, aileye evde de geçirilecek bir zaman dilimi yarattığınızdan emin olun. Salonda hep beraber oturmak, rahatlamak, sohbet etmek ve belki alttan usul usul çalan güzel bir müzik dinlemek yaşanılan en iyi anlardan bir tanesidir. Dolayısıyla bu önemli adımı atlamamaya özen gösterin.

7- Hediye verdiğiniz anı özelleştirin

Doğum gününüzde akşam üzeri öyle bir an gelir ki, o an arkadaşlarınız ve aileniz tarafından dört gözle hediye yağmuruna tutulmayı beklersiniz; özellikle de günü bir yemekle ya da partiyle kutluyorsanız. Peki ya anneniz için Anneler Günü’nde neden böyle özel bir anın yaşanmasını sağlamayasınız? Anneniz tarzına düşkün bir kadınsa örneğin, ona bir kolye armağan etmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. O gün için mutfağa hiç girmeyecek ama genel olarak mutfaktan çıkamayan bir kadınsa da onu hoşuna gidebilecek ve sahip olmadığı bir küçük ev aletiyle şımartabilirsiniz.Çay makinesi mesela?

8- Ziyafet verin

Anneler çoğu zaman ailenin en iyi aşçılarıdır. Bu her ne kadar bir onur olsa da, kimi zaman taşıması güç bir yük haline de gelebilir. Ailenin geri kalanı annenizin yeteneğine sahip olmasa dahi, kusursuz bir ziyafet ortaya çıkarmak için elinizden gelenin en iyisini fazlasıyla yaptığınızdan emin olun. Annenizin favori yemeklerinin tariflerini bir araya getirin ve enikonu mutfağa girişin. Tatlıyı da unutmayın tabii.

9- Melekler gibi uyumasını sağlayın

Bu öneriyi mesela senelik bir alışkanlık haline getirmenizde hiçbir sakınca yok. Annenize konforlubir yastık, ipek pijama ya da aklınıza gelebilecek herhangi başka bir uyku vakti hediyelerinden birini -ya da birkaçını- alın ve uyumaya gittiğinde bulması için yatak örtüsünün altına saklayın. Onu tüm gün şımarttığınız bir plan yapmanız, annenize hayatındaki en iyi Anneler Günü’nden birini yaşatacaktır.

10- En Önemlisi: Onu sevdiğinizi söyleyin

Tüm gün boyunca annenizi bu sürprizlerle şımartırken ve neşelendirirken altın kuralı unutmayın ve onu ne kadar sevdiğinizi ve sizin için ne kadar değerli olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmeyin.

Bu yazı  Tracy Matthews web sitesi üzerindeki makaleden uyarlanarak ve esinlenilerek hazırlanmıştır.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.