Bir Erkeğin Gardırobunda Mutlaka Bulunması Gereken 10 Şey

“İyi giyinmek bir görgü biçimidir” der Tom Ford; haklıdır da. Düz bir beyaz gömlek, ihtiyaç duyduğunuzda kutusundan çekip çıkartacağınız bir çift siyah bağcıklı klasik ayakkabı, kalıcı bir kokuya sahip çekici bir parfüm, kış için bisiklet yaka kaşmir bir kazak bir erkeğin gardırobunun vazgeçilmez parçalarından sadece birkaçıdır üstelik. Onu her ne kadar uzun bir liste olmasa da temel bazı diğer gereksinimler takip eder ki, bu yazıda tam olarak o gereksinimlerden bahsedecek ve size bir erkeğin gardırobunda muhakkak bulunması gereken 10 parçayı listeleyeceğiz. Herhangi birini kaçırmamak adına yazıyı sonuna kadar takip etmeyi ihmal etmeyin!

1- Beyaz gömlek

Yazının girişinde bahsi geçtiği üzere stil sahibi her erkeğin gardırobunun olmazsa olmazlardan ilki model anlamında oldukça düz ve sade bir havaya sahip bir gömlektir. Eğer bu gömleklerden birkaç tane seçecekseniz, ilkinin beyaz olması, gömleği hemen hemen her okazyonda ve hemen hemen her renkle kullanabilecek olmanız açısından önem taşır. Tabii siz, bir yetmez üç tane, o da yetmez beş tane diyenlerdenseniz, sonraki renkleri tercihen açık mavinin tonlarında yapabilirsiniz. Unutmayın, bir gömleğin rengi ne kadar koyuysa, size o derecede daha az resmi bir hava katar.

beyaz gömlek

(Fotoğraf: Pinterest)

2- Chino pantolon

İlk olarak çölde savaşan İngiliz askerleri için krem tonlarında üretilen bu pantolonlar, özellikle son yılların erkek modasının en vazgeçilmez parçalarından biri olarak gardıroptaki yerini alıyor. “Adam Gibi Giyin” blogunda da tanımlandığı üzere tarz olarak denim ile kumaş pantolon arasında kalan, dokuma olarak ise pamuklu kumaştan üretilen chino pantolonlar, kahverengiden tutun da yeşile, griden tutun da turuncuya neredeyse her renkte bulunabiliyor. Bizim yaz için tercihimiz krem ve koyu maviden, serin günler içinse gri tonlardan ya da petrol mavisinden yana. Üzerine de mevsimine göre bir gömlek, tişört ya da kazak geçirdiniz mi, tamamdır.

chino pantolon

(Fotoğraf: Pinterest)

3- Takım elbise

İş yerinde giymek durumunda mısınız yoksa değil misiniz bilmiyoruz ama şu bir gerçek ki her erkeğin gardırobunda muhakkak bir takım elbiseye yer vermesi gerekiyor. İdeal olaraksa en az iki. Tabii ki söz konusu takım elbisenin vücudunuza oturması takım elbise seçimi sırasındaki dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri. Eğer gardırobunuzda yalnızca bir adet takım elbiseye yer açacaksanız da, o takım elbisenin koyu renklerde ve tarz olarak zamansız bir yaklaşıma sahip olduğunu stiliniz pahasına garantiye alın.

takım elbise

(Fotoğraf: Pinterest)

4- Klasik ayakkabı

Gömlekten bahsettik, takım elbise seçmenin inceliklerine kısaca değindik; peki sırada ne var? Evet, ayakkabı. Fakat sizin de gayet iyi bildiğiniz üzere herhangi bir ayakkabı değil, takım elbisenizle de giyebileceğiniz şık bir klasik bağcıklı ayakkabı. Klasik bir topuklu ayakkabı kadınlara ne ifade ediyorsa, klasik ayakkabının da erkeklere az çok aynı şeyi ifade ettiğini rahatlıkla söylemek mümkün. Yine, tek bir çift klasik ayakkabı satın alacaksınız ilk tercihinizi siyahtan yana, takip edenleri ise yine siyah veya kahverengiden yana yapmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Fakat bu noktada sahip olduğunuz takım elbisenin rengini de dikkate almayı ihmal etmeyin. Belki de kahverengi bir ayakkabı ona hiç uyum sağlamayacaktır?

klasik ayakkabı

(Fotoğraf: Pinterest)

5- Casual ayakkabı

Klasik ayakkabıyla hazır aşağı kadar inmişken, tekrar yukarı çıkmaya başlamadan önce gardırobunuzda yer vermeniz gereken bir diğer modele değinelim; casual ayakkabı. Günlük olarak hemen hemen her şeyin altına kullanabileceğiniz casual ayakkabılar, mokasen gibi daha şık bir tarza sahip olanlardan Converse’in klasik modellerine kadar farklı çeşitlerde karşınıza çıkan çiftleri kapsıyor. Bu ayakkabılar pek tabii ayaklarınızı yerden kesmeyecektir ama doğru seçimi yaptığınız sürece öyle hissetmenizi sağlayacaktır, orası kesin.

converse

(Fotoğraf: Pinterest)

6- Kot pantolon

Lana Del Rey’in de bizzat söylediği gibi;

Blue jeans, white shirt…

Walked into the room you know you made my eyes burn.

(It was like, James Dean, for sure.)

Yani bu ne demek? Yan anlamıyla jean’ler -ya da Türkçedeki adıyla kot pantolonlar- işçi pantolonu olarak yaptıkları başlangıçlarından James Dean’le artan popülaritelerine ve günümüzde dönüştükleri ikonik formlarına kadar özellikle erkeklerin en önemli moda parçalarından biri olma özelliğini daima sürdürdüler. Bunun nedeni ise çok açık. Art of Manliness web sitesinin kısaca özetlediği gibi çünkü, jean’ler imaj, kullanışlılık ve rahatlığın bir araya geldiği ender kombinasyonlardan biri; ve işte tam da bu yüzden her erkeğin gardırobunda en az birkaç çeşit bulunması gereken parçalardan. O yüzden iyi bir kot pantolon alırken çok sıkı değil ama dar, çok sert değil ama bacaklarınızı bükmenize izin verecek sertlikte ve tabii ki mavi tonlarda bir seçim yaptığınızdan emin olun. Bir de pantolonun belinin ancak kemerle sıkılarak oturacak genişlikte olmadığına dikkat edin.

kot pantolon

(Fotoğraf: Pinterest)

7- Polo yaka tişört

İlk olarak Fransız tenisçi René Lacoste tarafından, sahada daha rahat hareket edebilmek adına geliştirilen polo yaka tişörtler, daha sonradan polo ve golf gibi genelde erkekler tarafından oynanan spor dalları tarafından da hararetle benimsendi; ve o günden itibaren onlarca marka tarafından tasarlanan düzinelerce modelle bugüne kadar her daim hem spor, hem klasik, hem de casual tarzın önemli tamamlayıcılarından biri oldu. Polo yaka sweatshirt’leri bilmiyoruz ama gardırobunuzda polo yaka tişörtlere yer açmak için birçok neden sıralamak mümkün; şık olmaları ve size de koşulsuz şartsız şıklık kazandırmaları bunlardan yalnızca biri. Polo yaka tişört seçimi sırasında her ne kadar göz zevkinize güvenecek olsanız da, şunu aklınızın bir köşesinde bulundurmayı ihmal etmeyin: Yumuşak pamuk veya yünden yapılan düz renkli polo yaka tişörtler çok daha şık ve klasik bir tarza sahipken, daha sert pamuklu dokumalardan elde edilen desenli polo yaka tişörtler daha casual bir hava yaratırlar.

polo yaka tişört

(Fotoğraf: Pinterest)

8- V yakalı kazak

Tropik iklimde yaşamadığımıza göre havaların sürekli açık, sürekli güneşli ve sürekli sıcak olmasını istemek Pollyanna’cılık dahi değil, yalnızca hayalperestlik olurdu. O yüzden iyisi mi siz gardırobunuzun olmazsa olmazlarını belirler ve seçerken tişörtlerin üst rafında, dilerseniz ince, dilerseniz de genel vücut ısınıza bağlı olarak kalın birkaç kazağa yer açın. V yakalı kazak gerçeğini ise hiçbir şekilde es geçmeyin. Çünkü bu model bir kazağı alttan bir kravatla, açık yaka bir gömlekle ya da bisiklet yaka bir tişörtle giyebilir, soğuk havayı hiç dert etmeden birkaç dakika içerisinde dışarı çıkmaya hazır ve nazır hale gelebilirsiniz.

erkek kazak

(Fotoğraf: Pinterest)

9- Trençkot

Hazır havalar konusuna kısaca değinmişken, bulunduğumuz iklim kuşağı gereği hangi mevsim olursa olsun ön görülemeyen yağışlardan size biraz dert yanalım. Dert yanalım yanmasına da önerimizi de yapalım. Bu havalar için kurtarıcınız, kırmızı bir Superman pelerini değil, bej bir trençkot. Lamı cimi yok. Sizi ilkbahardan sonbahara kadar taşıyacak olan bir kruvaze mont, dilerseniz takım elbiseniz dilerseniz de tişört ve kot pantolon kombininiz üzerinde sizi bir yandan yağmurdan koruyacak, öte yandan da havanıza hava katacaktır. Ne derdi Hülya Uğur? Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun.

erkek mont

(Fotoğraf: Pinterest)

10- Güneş gözlüğü

Tahmin ediyoruz bunun gelmek üzere olduğunun farkındaydınız. Ya da değil. Evet belki güneş gözlüğünü bir gardırop parçası olarak görmüyorsunuzdur, hatta aksesuar olduğundan güneş gözlüğünün bu liste içerisinde ne aradığını merak ediyorsunuzdur ama beyler, sakin olun. Yani: Keep calm & wear a pair of sunglasses. Doğru güneş gözlüğü seçimi rehberimizde de daha önce önemine değindiğimiz üzere güneş gözlükleri yalnızca yazın güneşli havalarda değil, yeri geldiğinde sonbahar ve kış aylarında da kullanmanız gereken bir aksesuar. Ve bu aksesuarın temiz olması ve hem yüzünüze hem de içerisinde bulunduğunuz duruma uyum sağlaması, güneş gözlüğü kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan sadece bazıları.

Bu anlamda gardırobunuzda (ya da artık oraya koyuyorsanız, komodin gözünüzde) en az iki adet güneş gözlüğüne yer açın. Bunlardan ilki hem bir takım elbiseyle hem de polo bir tişörtle günlük olarak kullanabileceğiniz klasik ve gerçekten kaliteli bir model (hatta belki el yapımı?), ikincisi ise kaybetme olasılığınızın son derece yüksek olduğu durumlarda takabileceğiniz ucuz (ama yine de size yakışacak) bir model olsun. Sonradan bu nasihatimizin faydalarını gördüğünüzde bize teşekkür edersiniz.

güneş gözlüğü

(Fotoğraf: Pinterest)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.