Alve İle Ürün Aramak Şimdi Daha da Güvenli

Emin ellerdesiniz. Neden çünkü, daha önce yalnızca kayıtlı Alve.com kullanıcıları için geçerli olan HTTPS protokolü, Nisan 2015 itibariyle -kayıtlı olsun ya da olmasın- Alve.com’da gezinen tüm ziyaretçiler için varsayılan protokol olarak belirlendi. Kısacası Alve.com’da artık HTTP (hiper metin aktarım iletişim kuralı) değil, HTTPS (güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) kullanılıyor olacak. Peki bu ne demek? İsterseniz konuya önce terimlere yabancı olanlar için HTTP ve HTTPS nedir, ne değildir ve aralarındaki farklar nelerdir gibi başlıklardan giriş yapalım.

HTTP vs. HTTPS

Gün içerisinde hepimiz internete bağlanıyor ve ister Google Chrome olsun isterse de Safari, herhangi bir web tarayıcısından atlaya zıplaya önümüze gelen onlarca internet sitesini geziyoruz. Bazen yalnızca bir haber okuyor, bazen sosyal medyada dolanıyor, bazense de bir online mağazada gördüğümüz ve beğendiğimiz bir ürünü satın almak için cüzdanımızdan kredi kartımızı itinayla çıkarıyoruz. İşte sayfaları gezindiğimiz esnada aldığımız tüm bu online aksiyonlar internet iletişimi için belirli protokoller aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu temel protokollerden biri HTTP, diğeri ise HTTPS.

HTTP söz konusu olduğunda tarayıcınızın başına geçiyor ve adres çubuğuna yazdığınız web adreslerindeki metin ve görsellere erişebilmek için birtakım verilerle etkileşim içine giriyorsunuz. HTTP’nin görevi bu noktada size tarayıcılar aracıyla o veriyi sunmak. Bundan fazlası değil. Yani sunucu ve son kullanıcılar arasında otomatik olarak gidip gelen verinin nasıl aktarıldığı ya da herhangi bir şekilde aktarılıp aktarılmadığı HTTP’nin ilgi alanı içerisine girmiyor. HTTPS ise öte yandan veri etkileşimi konusunda aynı akışa sahip olsa da, bu işlemleri tamamen güvenli bir ortam içerisinde gerçekleştiriyor. Yani bir göndericiyi ve alıcıyı diğerinden tamamen ayırıyor. Bu güvenli ortamı sağlamak içinse faydalandığı protokolün kısa adı, tahmin ediyoruz ki sizin de daha önce birçok kez karşılaştığınız üzere, SSL (Secure Sockets Layer - Güvenli Giriş Katmanı). SSL bu noktada gelen ya da giden verinin gerçek anlamını gizlemek için matematiksel bir algoritma kullanıyor ve veriyi özenle şifreliyor. Yani bunun anlamı şu: Bu kompleks algoritma sayesinde SSL, veriyi kırılması imkansız ya da ciddi anlamda güç bir forma dönüştürüyor ve bu da adresle bağlantı kurduğunuzda verilerin/bilgilerin sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek olmasını sağlıyor.

Elektronik Ticarette HTTPS’nin Önemi

Hemen birkaç satır öncesinde bahsettiğimiz üzere HTTPS güvenli giriş katmanı üzerinden çalışan bir protokol. Bu da demek oluyor ki, internet aracılığıyla ne zaman herhangi bir önemli veri işlemi ya da ödeme gerçekleştirilecek olursa olsun, işlemin güvenilirliğini sağlamak için kullanılan protokol HTTPS’dir. Online alışveriş, online ödeme, online para transferi ya da online bankacılık gibi işlemler sırasında tarayıcınızın adres çubuğuna baktığınızda HTTPS protokolünün (çoğunlukla bir kilit sembolüyle) hemen orada olduğunu görürsünüz. Bu da karşı tarafa aktardığınız bilgilerin (ad-soyad, kredi kartı numarası, bağlantı noktası vb.) herhangi bir şekilde başka kişilerin erişimine maruz kalmayacağı anlamına gelir.

Alve’de Neden HTTPS Kullanıyoruz?

Bir ürün ve fiyat karşılaştırma motoru olarak Alve, şu an için herhangi bir ürünün direkt satışını gerçekleştirmiyor olsa da bir şeyi garanti altına almayı hedefliyor. O da tüm kullanıcıların Alve.com’da gezinirken, araştırma yaparken veya ürünleri görüntülerken sahip oldukları gizlilik haklarını emniyete almak ve aynı kullanıcıları farklı tarafların olası gizlilik ihlallerine karşı korumak. Bu amaçla tüm sayfalarına ait protokolü HTTPS olarak belirleyen Alve, kullanıcının, özellikle halka açık Wi-Fi gibi bağlandığı ağın güvenli olmadığı, internet servis sağlayıcısı ya da işvereni tarafından herhangi bir sebeple gizlice takip edilme ihtimalinin bulunduğu durumlarda gizliliğinin korunmasına yardımcı oluyor. Yani Alve’de gönül ferahlığıyla gezinebilir, almak istediğiniz ürünü diğerleriyle karşılaştırabilir ve en uygun fiyatı araştırabilirsiniz. İyi alışverişler! :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.