Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

“Yeni baştan hayal edilen tasarımı, güçlü partner ağı ve yeni geliştirilen servisleriyle Samsung  Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, akıllı telefon seçenekleri içerisinde kullanıcılara en üst düzey deneyimi sunuyor.” Bunlar işte tam olarak Samsung CEO’su JK Shin’in, Mobile World Congress 2015’te şirketin yeni amiral gemilerini tanıtırken kullandığı kelimeler.

Photo by  Josh Miller/CNET

Tanıtımın gerçekleştirildiği o günden bu yana tüm teknoloji dünyasının ve meraklılarının üzerinde konuştuğu bu yepyeni iki cihaz, özellikle de tasarım anlamında Samsung’un yeni bir yaklaşım benimsediğinin apaçık birer kanıtı. Yalnız kullanıcıların kafası karışık. Galaxy S6 mı satın almalı yoksa Galaxy S6 Edge mi? Her iki ürün de hemen hemen birbirine benzerken aralarında ne gibi farklar var? Söz konusu farklılık yalnızca ekrandan mı kaynaklanıyor, yoksa arka planda başka ayrıntılar var mı?

Bu sorular havada uçuşadursun, biz onları tek tek yanıtlamaya ve benzerlikleri ve farklılıkları derli toplu bir şekilde ortaya koymaya çalışalım isterseniz.

Özellikler

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’teki özellikler neredeyse tamamen aynı. “Neredeyse” diyoruz, çünkü bu iki son teknoloji cihaz arasındaki tek gerçek fark  Galaxy S6 Edge’in ekranındaki çift taraflı kavislerden kaynaklanıyor. Bu kavisler de tabii bildirimleri görüntüleme, bilgi akışı ve gece saati gibi ek fonksiyonları beraberinde getiriyor.

2560x1440 piksel çözünürlükte 5.1 inç quad-HD Super AMOLED ekrana sahip olan her iki cihazın da dahili hafıza seçeneği 32 GB, 64 GB ve 128 GB şeklinde sıralanıyor. Ve moralinizi bozmak gibi olmasın ama, artık eskiden olduğu gibi ek bir microSD kartla hafızayı artırmanız mümkün değil.

Yine hem  Galaxy S6’nın hem de Galaxy S6 Edge’in arka kamerası optik görüntü sabitleme teknolojisini desteklerken, fotoğraf çekimlerinde 16 megapiksel çözünürlük sunuyor. Öte yandan ön kamera 5 megapiksel çözünürlükte karşınıza çıkıyor; bu kısım selfie’cilerin kulağına küpe olsun.

Her iki cihaz da Android’in en yeni sürümü 5.0 Lollipop ile piyasaya sürülüyor ve 64-bit Samsung Exynos sekiz çekirdekli işlemci ve 3 GB LPDDR4 RAM ile destekleniyor. Galaxy S6 2,550 mAh gücünde çıkarılamayan batarya ve Galaxy S6 Edge 2,600 mAh gücünde yine çıkarılmayan batarya ile gelirken, kablosuz şarj etme özelliğini de içlerinde taşıyorlar. Fakat bu özellikten faydalanmak için kullanıcıların kendi şarj pedlerine sahip olmaları şart.

Photo by  AndroidCentral

Renk konusunda birbirinden kısmen ayrışan iki cihazda Samsung, Galaxy S6’nın renkleri için siyah safir, altın platin, mavi topaz ve beyaz inciyi tercih ederken; Galaxy S6 Edge’de mavi topaz seçeneğini saf dışı bırakıp, onun yerine yeşil zümrütü ekliyor.

Tasarım

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge için Samsung tarafından yayınlanan videolarda şirket cihazların, uçak yapımında kullanılan aynı maddeden, yani alüminyum 1603’ten elde edilen metal çerçeveyle üretildiğine dikkat çekiyor. Buna ek olarak yine aynı videolarda, sunumlarda ve fotoğraflarda Galaxy S6 Edge’in Galaxy Note Edge’den ilham alınarak tasarlanan çift taraflı kavisli ekrana sahip olduğunu görüyoruz. Yukarıda da bahsi geçtiği üzere Galaxy S6 Edge ile artık ekstra ekran alanına sahip olacak, bu ekran sayesinde tek bir seferde daha fazla seçenek ve kısayol görüntüleyebiliyor olacağız.

Fiyat

Türkiye’deki çeşitli mağazaların 23 Mart itibariyle  Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ön siparişi almaya başlamalarıyla Galaxy S6’nın 32 GB’lık modeli ilk etapta 2,499 TL’den; Galaxy S6 Edge’in 32 GB’lık modeli ise 2,998 TL’den satışa sunulmaya başladı. Bu fiyatlar pek tabii ilerleyen günlerde düşüş ve artışlar gösterecektir. 10 Nisan’da ön siparişlerin teslim edilmeye başlamasıyla ne olduğunu bakıp göreceğiz.

Galaxy S6’nın ve Galaxy S6 Edge’in en uygun fiyatlarına Alve sayfaları üzerinde ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.