Wikipad İncelemesi

Gün geçmiyor ki yeni teknolojik gelişmeler yaşanmasın; özellikle de benim gibi oyun hastalarına yeni kolaylıklar sağlanmasın. Tabletin dokunmatik ekranıyla bir GTA oynamak hele ki bir FIFA oynamak ne kadar zordur tahmin edebiliyorsunuzdur (Oynayan bilir). Neyse ki bu serzenişim(iz)e sonunda bir kulak kabartan oldu ve kendine özgü bir kontrol mekanizması ile, -bir Sony PSP’den ve 7 inçlik tabletten olma gibi bir izlenim yaratan- Wikipad’i bize sundu.

Peki nedir bu Wikipad; Wikipedia ile herhangi bir kan bağı var mı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Wikipad ile Wikipedia arasında herhangi bir kan bağı söz konusu değil. Tamamen oyun oynamak üzere tasarlanmış olan Wikipad, 7 inçlik bir tablet; ve ona monte edilebilen bir kontrol sistemi ile geliyor. Tablet biraz BlackBerry Playbook’u andırsa da işletim sistemi farklılığından arayüzlerinin haliyle değişiklik gösterdiğini söyleyebilirim.

Nvidia Tegra 3 işlemciye sahip olan  Wikipad ayrıca 1 GB Ram ve 16 GB dahili hafıza ile destekleniyor. Android tabanlı oyunların her birinin ortalama 1.5 GB - 2 GB yer kapladığını göz önünde bulundurursak, 16 GB alanın bize yeterli gelmeyeceğini düşünebiliriz. Bu durumda imdadımıza yetişen, depolama alanını 32 GB’a kadar yükseltebilen microSD’ler oluyor. Android 4.2 (Jelly Bean) işletim sistemi kullanan Wikipad, 7 inçlik ekranda 1280 x 800’lük çözünürlükle oyun oynamak anlamında geçer notunu ilk andan itibaren alıyor. Normal ağırlığı 332 gram olan tabletin gamepad’in monte edilmesinin ardından ulaştığı ağırlık ise yaklaşık olarak 666 gram. Cihazı Micro USB bağlantısı ile bilgisayarınıza ya da Micro HDMI girişi ile televizyonunuza bağlayarak daha büyük bir ekranda zombilere mermi yağdırmaya devam edebilirsiniz.

Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?

Bir  tablet olma özelliğinin yanı sıra Wikipad, 2 megapiksel ön kamerası ile Skype görüşmeleri yapmanıza ve selfie çekmenize de olanak sağlıyor. Tabii diğer tabletlerde olduğu gibi internet tarayıcılarında gezinip, gazete okuma imkanınız da her daim mevcut. Lakin ilginç olan (en azından benim garibime giden) cihazda bir arka kameranın bulunmuyor oluşu. Oyun oynamak üzere tasarlandığından üreticiler arka kameraya gerek duymamışlar olsa gerek… Diğer bir konu ise batarya. Tamamen eğlence teması üzerine inşa edilmiş olan Wikipad, 4100 mAh’lık bir batarya kullanarak geçer notu fazlasıyla hak ediyor. Yalnız fazla beklenti içinde olmamakta yine de fayda var. Nihayetinde devamlı oyun oynamak ve film izlemek şarjı hızlı tüketeceğinden, batarya söz konusu olduğuında bu gerçeği de göz önünde bulundurmak gerektiğini hatırlatmak isterim. Ayrıca benden size bir ipucu: Tablete gamepad takılı bir halde bırakıp gitmeyin; çünkü kollar tablete entegre haldeyken de şarjı tüketmeye devam ediyor. Aksi takdirde şarjınız biter, ruhunuz duymaz.

Arif’e tarif gerekmez ama Game Mapper işinize yarayabilir

Gamepad oyun oynarken bize büyük kolaylık sağlasa da, bazı oyunlarda uyumluluk göstermeyebilir. Fakat  Wikipad geliştiricileri sağolsunlar, bunu da önden önden düşünmüşler. Game Mapper özelliği ile oyun arayüzünde bulunan dokunmatik tuşlar gamepad üzreindeki tuşlara atanabiliyor. Böylece ekran ile yüz göz olmaktan bir şekilde kurtulabiliyorsunuz.

Ek olarak W Gmas ve TegraZone uygulamaları ile ek oyunlar edinebilmeniz veya Google Play’den istediğiniz oyunu indirip tabletinize kurabilmeniz mümkün. TegraZone’da bulunan oyunlar haliyle Tegra işlemcili tablete göre optimize edildiğinden, performansı daha iyi olabilir.

Unutmadan; tablet ile birlikte default olarak 3 adet oyun kurulu bir şekilde geliyor. Bunlar: Dead Trigger, HN Wikipad ve SG: DeadZone. Şahsen ben bu oyunları denerken herhangi bir kasma veya takılma gözlemlemedim; fakat 16 GB hafızanın tümünü doldurursanız biraz yavaşlama olacağını düşünüyorum.

Eğer bu detaylar size yetmediyse, bir de tabletin resmi demo videosuna göz atın:

Oyun oynamaya bayılıyorum, gittiğim her yere tabletimi beraberimde götürüyorum diyorsanız,  Wikipad’i Alve sayfalarında keşfedin ve hemen siparişinizi verin.

Experienceniz bol, bug ve lag’ınız az olsun. :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA öğrencisi, Alve içerik ekibinin teknolojiden sorumlu ilk göz ağrısı.