Galaxy Note 4 Almadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kullanıcısından editörüne birçok teknoloji meraklısının da hemfikir olduğu üzere, Galaxy Note 4 karşımıza Samsung’un bu zamana kadar ürettiği en cesur ve en şık cihaz olarak çıkıyor. Yepyeni alüminyum çerçevesi sayesinde bu zamana kadarki Samsung modellerinden dokunuş anlamında da çok daha farklı hissetmenizi sağlayan cihaz, yeni QHD ekranıyla gözlerinizi adeta 5.7 inçlik ekrandan alamamanıza neden oluyor (sanki bunun için herhangi bir nedene ihtiyacınız varmış gibi - gülüşmeler). Tabii Peter Parker’ın Ben Amca’sının da söylediği gibi büyük sorumluluk büyük güçle beraber gelir. Bir önceki modelden (Galaxy Note 3) bu cihaza yaptığı tüm geliştirmeleri yeni bir işlemciyle destekleyen Samsung, daha fazla dahili hafıza ve yazılım olanaklarıyla da ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her şeyi size sunmakta hiç geri kalmıyor.

Zaman her şeyin devası. Biliyoruz, Galaxy Note 4’ü elinize almanızın ardından geçen sürede her gün yeni bir şey öğrenecek ve cihazı adım adım daha detaylı kendi başınıza keşfedeceksiniz ama biz kısa bir listeyle aranızdaki ilk bağı kurmak istiyoruz. Hem belki de cihaza ilişkin sadece ön bir yoklama yapıyorsunuzdur, kim bilir? Öyleyse, başlayalım.

1- Evet, Galaxy Note 4 gerçekten de metalden

Hafif bir belirsizlik durumu yaşatsa da, evet, Galaxy Note 4 metal bir çerçeveye sahip. Alüminyum ve magnezyumdan yapılan bu ince ve havalı hat üstelik, cihazın bir köşesinden başlayıp diğer üç köşeyi dönerek başlangıç noktasına kürkçü misalindeki tilki gibi dönmekten kendini sakınmıyor. Bu, kuşkusuz, bir yandan cihaza sert bir hava katarken diğer yandan da görünüş anlamında geçtiğimiz yılların plastik telefonlarını bir hayli gölgede bırakacak cinsten bir detay. Tüm bunları belirtmişken fakat, pahlanmış kenarların çizilmeye ve darbe almaya önceki versiyonlardaki sert plastikten çok daha yatkın olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Güzelliğin ne de olsa bir bedeli var!

2. Arka kapak hala çıkarılabilir ve daha neler neler

Her ne kadar büyük ölçüde metal aksama yer verse de, Galaxy Note 4’ün arka kapağı hala plastik ve önceki Samsung modellerinden de aşina olduğunuz ve benimsediğiniz üzere çıkarılabilir özelliğe sahip. Bu kapağı yerinden çıkarınca tabii Micro SIM’e, MicroSD karta ve, doğal olarak, çıkarılabilir bataryaya ulaşıyorsunuz. Eğer olur da telefonun 32 GB’lık dahili hafızası size yeterli gelmezse (ki niye gelsin?), SD kart slotuna 128 GB’a kadar ek bir kart daha ekleyebilirsiniz. Elinizi korkak alıştırmayın!

3. Optik Görüntü Sabitleme özelliği fotoğraf çekerken titreyen ellerinizin yardımına koşuyor

Galaxy Note 4, Optik Görüntü Sabitleme özelliğiyle beraber Galaxy S5’te rastlanan en büyük sıkıntılardan birine artık bir son veriyor (alkışlar). Bu küçük ama son derece faydalı özellik telefona dahil kamerayı sabitleyerek, düşük ışıkta çekilen fotoğraf ve videolardaki hareket bulanıklığını ve kumlanmayı en aza indirgeyerek, cihazın düzgün kareler ortaya çıkarmasını sağlıyor.

Bilhassa video çekimi anlamında oldukça işe yarayan bu özellik, yürüyüş yaptığınız ya da kamerayı elinizde sağa sola çevirdiğiniz esnada çekimin görüntü anlamında herhangi bir pürüze uğramamasına yardımcı oluyor. Tabii bu Optik Görüntü Sabitleme özelliği tek adımlık bir düzeltme değil ve Samsung’un hem sensör hem de yazılım anlamında daha ileri seviyede geliştirmeler üzerinde çalışması şart.

4. Büyük ekranla cihazın yazılımsal özellikleri sayesinde başa çıkın

Galaxy Note 3’ten çok az bir ölçüde daha dar olsa da, Galaxy Note 4 hala ve ciddi anlamda büyük bir telefon. Tahmin ediyoruz ki dünya üzerinde çok az insanın -ve belki de yalnızca Hulk’ın- 5,7 inçlik ekranın tümüne ulaşabilecek büyüklükte elleri vardır; ama hadi yine şanslınız, çünkü Samsung bu problemi çözüme kavuşturacak birkaç yazılımsal özellikle karşınıza çıkıyor.

Bu doğrultuda ayarlar sekmesindeki “Tek Elle Kullanım Modu”nun altında tüm ekranın ölçüsünü düşürerek tek elle kullabilmenize olanak tanıyan özellikleri açabilir, aynı zamanda klavyeyi kaydırmanızı sağlayacak seçenekleri görebilirsiniz. Ayrıca “Yan Tuş Paneli”ni etkinleştirerek fiziksel tuşların fonksiyonlarından dokunmatik ekran aracılığıyla faydalanabilirsiniz.

Tüm bunlar tabii ki Galaxy Note 4’ü küçük bir telefon haline getirmiyor; fakat yalnızca bir elinizin müsait olduğu durumlarda, ekranın erişemediğiniz noktalarına bir Boğaziçi Köprüsü, bir Galata Köprüsü vazifesi görerek size yardımcı oluyor.

5. Hızlı şarj özelliği cihaza ihtiyaç duyduğu gücü 30 dakika içerisinde veriyor

Hem Samsung’un kendi hızlı şarjını hem de Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisini destekleyen Galaxy Note 4, uygun bir duvar şarj aleti ile kısa sürede şarj edilebilecek bir mühendislik arka planıyla karşınıza çıkıyor. Bu anlamda Samsung, doğru şarj cihazıyla Galaxy Note 4’ün 30 dakika içerisinde %50’lik enerjiye ulaşabileceğini öne sürüyor ki, yapılan testler de (cihazın şarj olma esnasındaki kullanımına da bağlı olarak) bu iddiayı yaklaşık olarak doğruluyor. Facebook akışını iki dakika kontrol etmeyin de deneyin, görün.

6. Eğer not alırken kaleme ihtiyaç duyanlardansanız, S Pen hala sizin için biçilmiş kaftan

Samsung, Galaxy Note 3’ten gelen S Pen’de önemli ölçüde değişiklikler yapmamış olabilir; fakat çok fazla geliştirme yapılması gerekiyor muydu, o da ayrı bir tartışmanın konusu tabii. Elde tutuşu daha kolay bir hale getirmek anlamında artık çıkıntılı bir yapıya sahip olan S Pen, gövdesinde hala tek bir tuş bulundurmakla beraber en önemli geliştirmelerini yazılım kısmında sunuyor.

Temassız Komut (Air Command) hemen hemen aynı olmakla beraber, -Action Memo ve S Note dahil- başlattığı tüm uygulamalar tasarım ve kullanılabilirlik anlamında bazı yenilemeler ve geliştirmelerden geçmiş durumda. Action Meme notlarınızı şimdi ana ekranınıza widget olarak kaydedebilir, S Note’unuzda daha temiz ve kolay bir şekilde gezinebilirsiniz. You’ve got the power!

7. Selfie “Out”, geniş açılı panorama selfie “In”

Eğer Instagram’da paylaştığınız 10 fotoğraftan en az 6’sı (hadi en iyi ihtimalle 5’i) sizin kendi fotoğraflarınızsa, tebrikler, siz de selfie’cilerden birisiniz demektir. Bu durumda temin edelim ki Galaxy Note 4’ün bünyesinde sizi şımartacak bazı iddialı özellikler bulunuyor. 3.7 megapiksel ön kamera zaten oldukça iyi fotoğraflar çekiyor çekmesine de, asıl büyük özellik ne biliyor musunuz? Yine bu ön kamerayla çekebileceğiniz süper geniş açılı panoramik selfie’ler.

Yapmanız gerekenler basit: Kamerayı başlatın, ön kameraya geçiş yapın ve “panorama selfie” modunu açın. Ardından yandan mı bakıyorsunuz, kafanızı mı eğiyorsunuz, arkadaşlarınızla şekilden şekile mi giriyorsunuz, artık nasıl poz vermek istiyorsanız o pozu verin ve “deklanşör”e bir kere basarak ileri geri götürün -merak etmeyin; yazılım tüm fotoğrafları birleştirerek, size tüm arka planın ya da fotoğraf karesine girmeye çalışan herkesin sığdığı geniş açılı tek bir kare veriyor olacak. Selfie’ler kimilerince biraz garip bulunabilir ama bu mod sayesinde en azından hoş bir kompozisyon yaratma şansı yakalanabilir diye düşünüyoruz.

8. Çoklu Pencere’nin yerini keşfedin, sonrasında faydalanın cihazdan faydalanabildiğiniz kadar

Çoklu Pencere (Multi Window), Galaxy Note 4’e sahip olan herkes için 5.7 inçlik ekrandan maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlayan ve başlatması öncekine göre çok daha basit olan bir özellik olarak karşınıza çıkıyor. Artık Recents (çoklu görev) menüsünü açtığınızda her uyumlu Çoklu Pencere uygulamasına ait kartta, o uygulamayı direkt Çoklu Pencere’de açmanıza izin verecek bir ikon görüyor olacaksınız. Yihu!

Buna ek olarak benzer bir kenar çubuğunu açmak için artık geri gitme tuşuna uzun süreli basabilir ve böylece yan yana çalışması için iki uygulamayı ana ekrana taşıyabilirsiniz.

9. Hayat sizin için de biraz hızlı akıyorsa, ağır çekime alın

½, ¼ ve ⅛ hızındaki ağır çekim video ve Optik Görüntü Sabitleme özellikleriyle Galaxy Note 4, çok düşük hızda oldukça iyi videolar çekebilecek bir cihaz. Ancak bu tarz videolar çekerken, kayıt zamanı konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü ⅛ hızda 20 saniye boyunca yalnızca rüzgarda hareket eden çiçekler kompozisyonlu bir video çekecek olursanız, sonuçta ortaya 2.6 dakikalık bir video çıkar ki, kimsenin 2 dakikanın üzerinde rüzgarda oraya buraya savrulan çiçekler videosu izlemek isteyeceğini tahmin etmiyoruz. Şayet festival filmlerinden birine kısa film çekimi yapmıyorsanız… Yine de siz elinizi yavaş çekim konusunda korkak alıştırın.

10. Bazı şeyler Galaxy S5’te bıraktığınız gibi

Samsung, Galaxy S5’te bulunan kalp ritmi izleyiciyi ve parmak izi okuyucuyu, cihazın bu sensörlerine ilişkin yazılımsal ya da donanımsal herhangi bir geliştirme yapmadan Galaxy Note 4’e de taşıyor. Kalp ritmi izleyici yine arkada kameranın altında, parmak izi okuyucu ise ana ekran tuşunda bulunuyor.

Eğer S Health uygulamasında sağlığınıza ilişkin düzenli (en azından günlük) bir kalp ritmi kaydı tutmak istiyorsanız, söz konusu sensörün bir şekilde faydalı olacağını söylemek mümkün; fakat, söz konusu ana ekran tuşundaki parmak izi okuyucu olduğunda, bu özelliği kullanmak için muhtemelen çok fazla bir ihtiyaç içerisine girmeyeceksinizdir. Galaxy Note 4’ün fiziksel büyüklüğü de göz önünde bulundurulduğunda, cihazın kilidini açmak için parmağın ana ekran tuşundan geçirilmesi ne yazık ki oldukça güç ve PayPal kimlik doğrulama işleminin dışında da parmak izi okuyucuyu kullanmanızı gerektirecek öyle aman aman sayıda ve özellikte şey bulunmuyor.

Tüm Samsung akıllı telefon modellerine ve en ucuz Galaxy Note 4 fiyatlarına Alve üzerinden ulaşabilirsiniz.

--

Bu yazı orijinal olarak İngilizce dilinde AndroidCentral web sitesi üzerinde yayınlanan makale üzerinden Türkçeye uyarlanmıştır. Fotoğraflar da yine aynı makaleye aittir.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.