Ürün Değerlendirmesi Neden Önemlidir & Alve'de Nasıl Yapılır?

Bunlar, tüketici olarak bir ürün satın almadan önce her birimizin aklından ister istemez geçen soruların ta kendisi değil mi? Özellikle de o ürünü online olarak satın almayı planlıyorsanız ve kategoriye pek aşinalığınız yoksa, siz de o araştırma ve karar verme sürecinde konu hakkındaki düşünceleri git gide yoğunlaşanlardan biri değil misiniz? Hadi bizden saklamayın; biliyoruz, öylesiniz.

Bu noktada sizi, Alve’nin “ürün değerlendirme” aracıyla tanıştırmak isteriz. Sitenin en kullanışlı özelliklerinden biri olan “ürün değerlendirme”, Alve üyelerinin sahip oldukları bir ürüne ilişkin olumlu ve olumsuz görüşlerini aktarabilmelerine olanak tanıyan ve böylece tüm diğer Alve kullanıcılarının aradıkları ürüne ilişkin kişisel deneyimlerden haberdar olmalarını sağlayan bir fonksiyondur. Kullanıcıların ürün araştırma ve satın alma kararı verme adımlarına yardımcı olan bu fonksiyon, ürüne sahip kullanıcıların ondan ne derece memnun olduklarını ve ürünün beklentilerini ne derece karşıladığını gösteren tecrübeye dayalı kişisel bir nitelik taşır.

“Bir ürüne ilişkin nasıl değerlendirme yazarım?”

1. Alve'ye Giriş Yapın / Kayıt Olun

Hâlihazırda kayıtlı bir kullanıcı değilseniz, değerlendirme yapmak için atmanız gereken ilk adım “ Üye Olun” butonuna tıklayarak Alve sistemine kayıt işleminizi gerçekleştirmek, eğer daha önceden kayıt gerçekleştirdiyseniz de “Giriş” butonuna tıklayarak sisteme üye girişinizi yapmaktır.Son derece kolay ve hızlı olan kayıt işlemini ayrıca Google ve Facebook hesaplarınız aracılığıyla da tamamlayabilirsiniz.

2. Ürünü Bulun

Hakkında değerlendirme yapmayı düşündüğünüz ürünü Alve üzerinde iki farklı şekilde tespit etmeniz mümkündür:

  • Ürün arama ve fiyat karşılaştırma motoruna ürünün adını girerek, ya da
  • Kategoriler içerisinde gezinerek.

3. Ürün Değerlendirme Formuna Ulaşın

Değerlendirme yapmak istediğiniz ürünü Alve içerisinde bulmanızın ardından (örneğin;  iPhone 6 16 GB), ürünün farklı online mağazalardaki fiyatlarını ve teknik özelliklerini gösteren sayfanın alt kısmına doğru mouse’unuz ile inmeye başlayın ve kırmızı “Ürünü değerlendirin” sekmesi altındaki ilişkin kırmızı butona tıklayın.


4. Ürün Değerlendirmenizi Yazın

Ürün değerlendirmesi iki bölümden oluşmaktadır:

  • Beğeni derecesi: 1’den 5’e kadar olan beğeni derecelerinde “5”, üründen son derece memnun kaldığınız, “1” ise hiç memnun kalmadığınız anlamına gelir.
  • Metin: Ürüne ilişkin kendi kelimelerinizle aktaracağınız deneyiminiz, o üründen kişisel olarak aldığınız memnuniyeti ve/veya yaşadığınız memnuniyetsizliği detaylı bir şekilde ortaya koyar.

Değerlendirmenin yayınlanması için beğeni derecesinin seçilmesi hem de değerlendirmenin yazılması gereklidir.


Metni Yazma & Yayınlama

Ürün değerlendirmesi sayfasına ulaştığınızda, karşınıza çıkan boş metin kutucuğu ne yazacağınıza ilişkin zihninizde soru işaretlerinin oluşmasına ya da endişeli bir ruh hali içerisine girmenize neden olmasın. Bu iki faktörün değerlendirmenizi yazmanız konusunda yıldırıcı olmasına izin vermeyin. Neden çünkü, değerlendirme yazmanın izlenecek herhangi spesifik bir rotası ya da rehberi yok. Yapmanız gereken tek şey, bir arkadaşınızın sizden onunla bir ürün hakkındaki görüşünüzü paylaşmanızı istediğini varsaymanız. Bu tarzda bir yaklaşım değerlendirme yazarken bu ürünü neden seçtiğinizden onu ne amaçla kullandığınıza ilişkin yalın bir dil kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Ürünün, sizin bakış açınızdan performans anlamında olumlu ve olumsuz ne özelliklere sahip olduğu, satın alma kararını vermeden önce arkadaşınızın neleri göz önünde bulundurması gerektiği konusunda aydınlatıcı olacaktır.

Son olarak seçtiğiniz ürüne ilişkin bir hayalkırıklığınız ya da özel bir memnuniyetiniz varsa onu da belirtmekten sakınmayın. Yazınızı tamamlamanızın ardından eğer ürüne ilişkin beğeni derecenizi de seçtiyseniz, gönül rahatlığıyla turuncu “Paylaşın” butonuna tıklayabilirsiniz demektir. Klavyenize sağlık. :)

Sıkça Sorulan Sorular

Ürün değerlendirmelerine ilişkin gorus@alve.com adresine en çok gönderilen sorulara yanıtlarımızı aşağıda görebilirsiniz:

  • Sisteme giriş yapmama ve ürünün Alve’de görünüyor olmasına rağmen neden “ürünü değerlendirin” sekmesini göremiyorum?

Ürün değerlendirmesi ancak farklı online mağazalar tarafından sunulan ve tek bir sayfada gruplanan ürünler (örneğin; Samsung Galaxy Note 4) ve Alve’nin içerik ekibi tarafından seçilen ürünler için geçerlidir.

  • Değerlendirme metnimi ya da beğeni derecemi nasıl değiştirebilirim?

Değerlendirmenizi Alve’deki hesap sayfanız üzerinden düzenleyebilirsiniz. Sisteme giriş yapmanızın ardından önce sağ üst köşede görünen kullanıcı adınıza tıklayın, ardından ürün değerlendirmelerine ilişkin satırın üzerine gelin. “Ürün Değerlendirmeleri”ni seçmenizin ardından söz konusu değerlendirmenizin metnini ve beğeni derecesini değiştirebilirsiniz.

  • Değerlendirmem neden artık görünmüyor?

Değerlendirme, internet sitesinin kullanım koşullarına uygunluk göstermediği ya da diğer kullanıcılara yardımcı olmak anlamında zayıf olduğu durumlarda Alve ekibi tarafından geçici ya da kalıcı olark askıya alınabilir.

  • Değerlendirme durdurulduğunda, söz konusu değerlendirmenin yazarı bilgilendiriliyor mu?

Herhangi bir değerlendirmenin durdurulması, değerlendirmeyi yazan kişinin e-mail aracılığıyla otomatik olarak bilgilendirilmesiyle gerçekleşir. Bu nedenle Alve’ye girdiğiniz ve güncellemeleri almak istediğiniz e-mail adresinin doğru olduğundan emin olmanız önem taşır.

Ürün değerlendirmeleri bir kullanıcının ürün araştırması yaparken faydalanabileceği en kullanışlı ve güvenilir araçtır. Kısa kayıt işleminizi gerçekleştirmenizin ardından, sahip olduğunuz ürünlere ilişkin deneyimlerinizi paylaşabilir ve diğer Alve kullanıcılarının satın alma süreçlerine yardımcı olabilirsiniz. Alve sayfası değerlendirmelerinize ev sahipliği yapmak için sizi bekliyor!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.