Online Ayakkabı Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Online alışveriş yaparken mouse imlecinin “satın al” butonu üzerinde en çok gidip geldiği kategorilerden biri ayakkabı olsa gerek. Biliyoruz; bunun için kendinizce geçerli nedenleriniz, endişeleriniz var. Herhangi bir online mağazanın ayakkabı kategorisinin altını üstüne getirip, özellikle de tasarımcı ayakkabılarını tekrar tekrar (sağlı-sollu, zoom’lu-zoom’suz) incelerken, “ya uymazsa”, “ya ayağıma istediğim gibi oturmazsa”, “ya kalitesi göründüğü gibi değilse” şeklinde onlarca sorunun aklınızda mantar gibi türediğini tahmin edebiliyoruz.

Ancak bir de şu açıdan düşünün…

İstediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz bir çift ayakkabı için içine gömüldüğünüz rahat koltuğunuzdan kalkmak, bitirmeniz gereken onca şey varken işinizi yarıda bırakmak ya da bulup bulamayacağınızdan emin dahi olamadığınız o modelin arkasında mağaza mağaza koşturmak artık çok demode, sıkıcı ve en önemlisi de yorucu değil mi? Üstelik aynı fiili oturduğunuz yerden, onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce ayakkabı seçeneği arasından sadece parmaklarınızı ve kişisel beğeninizi kullanarak gerçekleştirebilecekken… Öyleki, tek bir ekran hareketi ya da paylaşım butonuyla eşinizden, sevgilinizden ya da arkadaşınızdan görüş dahi isteyebilirsiniz! (Ek not: Bazı durumlarda fiziksel mağazadan direkt gidip alışveriş yapma fikrini biz de destekliyoruz.)

Peki, lafı nereye getireceğiz…

Şuraya: Tüm bu söylediklerimiz iyi hoş da, internetten ayakkabı satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Evet, konumuz tam da bu; online ayakkabı alışveriş yapma zevkini, kolaylığını ve kapınıza kadar gelen o kutunun paketini açma ve kapağını kaldırma heyecanını nasıl problemsiz ya da çözüleceğini bildiğiniz minimum problemli bir sürece dönüştürebilirsiniz. Şöyle:

1. Aklınızda kesin olarak belirlediğiniz bir model yoksa da, ne tarz bir ayakkabı almak istediğinizi online mağazaların altını üstüne getirmeden önce kafanızda kabaca belirleyin. Tenise başladınız ve tabanı elverişli bir tenis ayakkabısı mı arıyorsunuz, iş toplantıları için siyah yüksek topuklu ayakkabıya mı ihtiyacınız var ya da kar yağışı bu sene önceki senelerden daha yoğun görünüyor ve kışlık bottan ziyade bir deri çizme almanın daha mantıklı olacağını mı düşünüyorsunuz… Bu tarz doğru soruları kendinize yöneltmeniz binlerce arama sonucu arasında ağır ağır ve güçlükle ilerlemenizden çok ama çok daha kolay bir online alışveriş deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

2. Aradığınız çifti bulmak için arama motorlarından ya da Alve’nin moda kategorisi için de geliştirilmiş fiyat ve ürün arama motorundan faydalanın. Tek bir platform üzerinde onlarca mağaza ve markayı bir araya getiren Alve, filtreleme seçenekleriyle aradığınız ürüne daha hızlı ulaşmanızı sağlarken, karşılaştırma fonksiyonu sayesinde de en uygun fiyatları bulmanıza olanak tanıyacaktır.

3. Almak istediğiniz ayakkabıya karar vermenizin ardından, doğru numarayı seçmek adına ayakkabı numaranızı tekrar gözden geçirin. Unutmayın ki farklı ayakkabı modelleri (ve hatta aynı modeldeki farklı markalar) için ayak numaranız farklılık gösterebilir. Bu noktada, eğer mevcutsa daha önceden aldığınız benzer bir model ayakkabının numarası size yeni alışverişiniz konusunda ışık tutacaktır. Ek olarak, bazı online mağazalar tarafından sağlanan beden tablolarından da faydalanmayı ihmal etmeyin.

4. Ürün tanımına dikkatlice göz atarak, ayakkabıda kullanılan materyalin aradığınız, istediğiniz ya da rahat hissettiğiniz çeşitte olduğundan emin olun.

5. Siyah, beyaz, mavi, kırmızı, kahverengi, yeşil… Özel bir renk arıyorsanız, ayakkabı araştırma süreciniz içerisinde örneğin Alve’deki renk filtrelerinden faydalanarak karşınıza çıkan sonuçları daha hedef odaklı hale getirin. Eğer renk önceliğiniz değilse de, beğendiğiniz ayakkabıyı alışveriş sepetine eklemeden önce renk seçeneklerine son bir göz atmanız karar aşamasında etkin bir rol oynayacaktır.

6. Belki de online alışveriş sürecinin en önemli noktası olarak, online mağazanın kargo ve iade politikasını dikkatlice inceleyin. Eğer mümkünse, sepetinize o süper şık ayakkabı çiftini ya da çiftlerini eklemeden önce online mağazanın ücretsiz kargo sağlayıp sağlamadığını, sağlamadığı takdirde kargo ücretinin ne kadar olduğunu internet sitesi içerisinde ya da telefon üzerinde öğrenmeye çalışın. Bir diğer çok önemli adım olarak, online mağazanın iade ya da değişim politikası konusundaki yaklaşımını titizlikle araştırın. Elinize ulaşan kullanılmamış ürünün defolu olması, uymaması, ayağınızda istediğiniz gibi durmaması ya da herhangi bir neden olmaksızın hoşunuza gitmemesi durumunda iade ve değişim haklarınızdan ve nasıl uygulayacağınızdan haberdar olun.

7. Şayet yeni ayakkabıların elinize ulaşması konusunda aceleniz varsa ya da o ayakkabıları özel bir tarihte giymeniz gerekiyorsa, ürünün stoğu ve online mağazanın kargolama süreci hakkında bilgi edinin. Bugünlerde artık bütün mağazalar ve kargo firmaları ürünleri neredeyse rekor denilebilecek bir zaman içerisinde elinize ulaştırıyor olsalar dahi, işi şansa bırakmamak ve söz konusu süreci takip etmek son derece faydalı bir hareket olacaktır.

8. Satın alın. İyi alışverişler. :)

Alve’de Ayakkabı Alışverişi

Alve sistemine kayıtlı ve ayakkabı satışı yapan birçok online mağaza sayesinde çeşitli marka, model ve renkteki erkek, kadın, çocuk ve bebek ayakkabılarına Alve’de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Alve’deki ayakkabı modellerini görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Öncelikli ve en kolay yöntem olarak Alve’deki tüm sayfalarda görebileceğiniz arama ve karşılaştırma motorunu kullanarak aradığınız ürünü buraya isim ya da model koduyla yazıp, sonuçlara ulaşabilirsiniz. (Örn: “topuklu ayakkabı” ya da “Calvin Klein Mod Logo Jacquard erkek günlük ayakkabı”)

2. Arama motoru yerine önce anasayfadaki Moda - Güzellik kategorisine tıklayarak, ardından Kadın Ayakkabıları kategorisi için Kadın Moda, Erkek Ayakkabıları içinse Erkek Moda kategorilerine girebilirsiniz.

3. Eğer spor ayakkabı arayışı içerisindeyseniz önce anasayfadaki Hobi - Spor kategorisine, ardından Spor Giyim kategorisine ve son olarak da Spor Ayakkabı kategorisine tıklayabilirsiniz. Burada aradığınız spor ayakkabıyı “erkek”, “kadın” ve “unisex” gibi cinsiyet kriterlerine, ya da “tenis ayakkabısı”, “basketbol ayakkabısı”, “koşu ayakkabısı”, “futbol ayakkabısı” ya da “yürüyüş ayakkabısı” gibi kullanım kriterlerine bağlı olarak filtreleyebilirsiniz.

4. Son olarak çocuğunuz, bebeğiniz ya da favori yeğeniniz için ayakkabı bakıyorsanız, yine önce anasayfadaki Çocuk - Bebek kategorisine tıklayarak, ardından Çocuk Ayakkabıları kategorisi için Çocuk Moda, Bebek Ayakkabıları içinse Bebek Moda kategorilerine girebilirsiniz.

Tekrar iyi alışverişler!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.