Fiyat ve Ürün Karşılaştırma Siteleri: Akıllı Alışverişe Açılan Kapılar

Siz ona karşılaştırma motoru ya da ürün ve/veya fiyat karşılaştırma sitesi diyebilirsiniz; aslına bakarsanız biz de çoğu zaman öyle adlandırıyoruz ama bir kavram daha var ki, onu da sahiplenmeyi ihmal etmeyelim: Karşılaştırmalı alışveriş sitesi. Kavramlara takılmamak belki de en iyisi gerçi. Herneyse… Karşılaştırmalı alışveriş sitesi tamlaması, alışveriş yapan kişilerin aradıkları ya da almak istedikleri ürünleri fiyat, özellik ve bazı diğer kriterler doğrultusunda filtreleyebildikleri ve karşılaştırabildikleri dikey arama motorlarını ifade eder. Bu mekanizma içerisinde, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da bu tarz sitelerin pek çoğu sayfalarında yer verdikleri ürünlerin listelerini pazarda hizmet veren birçok farklı perakendeciden toplar, ancak bu ürünlerin satışını çoğu zaman direkt olarak gerçekleştirmezler. Gerçekleştirenler de yok mu? Tabii ki var.

Peki, karşılaştırmalı alışveriş sitelerinin kullanıcılar açısından yarattığı avantajlar neler? Saymakla bitmez diye bir iddiamız yok; tabii ki biter ama bu avantajlardan belki de en önemlisi, alışveriş yapmayı planlayan bir kişinin belli bir ürünü nereden satın alacağına karar vermek için kendi başına geniş çaplı bir araştırmaya girmesine gerek olmayışı. Neden olsun ki? Farklı mağazaların bir ürüne ait satış fiyatlarını tek bir kanal üzerinde listelemek ve bu listeler araclığıyla kullanıcıyı önerilen bağlantılara yönlendirmek zaten tam da karşılaştırma motorunun sunduğu temel hizmetlerden!

Bu kadar mı? Değil. Karşılaştırmalı alışveriş siteleri, fiyat konusuna ek olarak, ürünlerin ve tabii markaların da özellikler anlamında birbirleriyle kıyaslanmalarına imkan tanıyarak kendiniz, aileniz ya da o özel kişi için en iyi ürünü bulmanıza yardımcı olurlar. Bunu yaparken de yalnızca marka, tarz, renk ve çeşitli değerlerin filtrelenebilme seçeneklerinden değil, aynı zamanda ürüne sahip diğer kullanıcıların site üzerinde yaptığı yazılı ürün değerlendirmelerinden de faydalanırlar. “Daha ne olsun!” diyorsanız, değerlendirmelerin bir diğer bacağını takdim edelim: Mağaza değerlendirmeleri. Tıpkı ürünlerde olduğu gibi bir mağazadan alışverişini tamamlayan kullanıcının, satın alım sürecine ilişkin deneyimini gerek yazılı gerek puanlama sistemi aracılığıyla fiyat karşılaştırma sitesi üzerinde paylaşmasıyla, diğer kullanıcılar da bu fırsattan hemen yararlanır ve mağazanın güçlü ve zayıf olduğu alanlar konusunda bilgilenme şansı yakalarlar. Mağazaların da tabii bu anlamda çoğu zaman yanıt verme hakları saklıdır.

Birçoğu kullanıcılara ücretsiz olarak hizmet veren karşılaştırma motorları, mağazalar açısından da birçok avantajı bünyelerinde bulundururlar kuşkusuz. Tıpkı bir online alışveriş merkezi mantığında çalışan bu siteler, bir mağazanın diğer mağazalarla aynı platform üzerinde bir araya gelmesine olanak tanırlar. Bunun da neticesinde o mağaza sorgulanan aramalara ilişkin diğer mağazalarla birlikte ürünlerini listeleme ve tıpkı bir alışveriş merkezindeki gibi “hop” diye kullanıcıların karşısına çıkma şansı yakalarlar; zahmetsizce ve bir tık uzaklarında olacak şekilde.

Bu kadar teorik bilgi yeter tahmin ediyoruz; gelin şimdi bir fiyat karşılaştırma sitesinin nasıl çalıştığını ve ne kolaylıklar sağladığını www.alve.com’da görelim! 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.