Apple Etkinliği: WWDC '14

Zamanın hızla akıp geçişi karşısında şaşkınlığımızı gizlememiz mümkün değil. Geçen sene WWDC '13’te duyurulan yenilikler için hazırladığımız blog yazısını ve yeni yazılımlardan donanımlara kadar tüm detayları bir bir hatırlarken, 2 Haziran günü bir de bakıyoruz ki bu sene 25. kez düzenlenen Worldwide Developers Congress için Tim Cook yeniden karşımızda! Tabii tüm ekip arkadaşlarıyla beraber. WWDC ‘14’e hoş geldik o halde; WWDC ‘14’e hoş geldiniz.

Her ne kadar medyada ve sektörde özellikle iWatch’un tanıtımı için bir süredir yüksek bir beklenti oluşmuş olsa da, en başta belirtmemiz gerekiyor ki WWDC ‘14 herhangi yeni bir donanımın tanıtılmadığı, ancak yazılımsal olarak bizi tümüyle tatmin eden bir etkinlik oldu. Konuşmasını bazı verilere değinerek açan Tim Cook, geçtiğimiz sene içerisinde sektörde %5 düşüş yaşanmasına rağmen Mac’lerdeki satışın %12 oranında bir büyüme gösterdiğini ve geçen yıl aynı dönemde lanse edilen OS X Mavericks’in tüm kullanıcıların erişimine sunulduğu Ekim 2013 tarihinden bu yana 40 milyon yükleme kopyasına ulaştığını söyledi. Bu sadece Apple için bir rekor değil, aynı zamanda bir işletim sisteminin tarihte kullanıcılar tarafından en hızlı şekilde benimsenişi anlamına da geliyor.

Peki ya yeniliklerden ne haber? İşte bu noktada sahne, Apple’ın Yazılım Mühendisliği biriminin Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi’nin…

OS X Yosemite ile başlayalım.

Mac OS X 10.10 Yosemite

Adını ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki ulusal parktan alan OS X Yosemite, Mac’ler için OS X Mavericks’in devamı niteliğinde geliştirilen ve yeni bir kullanıcı arayüzü sunmasının yanı sıra getirdiği bazı yeni majör özelliklerle Mac’lerin ve iOS tabanlı cihazların kusursuz bir entegrasyon içerisinde çalışmasını sağlayan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. “Continuity” olarak adlandırılan bu özellik;

- AirDrop üzerinden Mac ve iPhone, iPad gibi iOS tabanlı cihazlar arasında dosya paylaşımını (bu özellik önceden yalnızca Mac’ler arasında ya da iPhone’lar arasında dosya paylaşımına izin veriyordu),

- iPhone aracılığıyla Mac üzerinden arama kabul edilmesini, arama yapılmasını ve farklı bir telefon olsa dahi “yeşil baloncuk” içerisinde SMS gönderilmesini,

- Handoff ile iOS tabanlı cihazlarla Mac arasında sorunsuz bir geçiş deneyimi yaşanmasını mümkün kılıyor.

Handoff özelliği için örnek: Bir kullanıcı Mac üzerinden Safari’de açtığı bir internet sayfasını taramaya iPhone’unu eline alarak devam edebilecek ya da yazmaya başladığı bir e-maili iPad’inde tamamlayabilecek. Uygulama geliştiricilerin de uygulamalarını eklemleyebilecekleri Handsoff’un Apple lisanslı çalıştığı uygulamalar şöyle: Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Maps, Messages, Reminders, Calendar ve Contacts.

Continuity özelliğinin yanı sıra daha birçok yeni özellikle ve iOS 7’den alışık olduğumuz benzer yarı saydam bir tasarımla karşımıza çıkan OS X Yosemite, yeni bir dock, yeni uygulama ikonları ve tasarımı tamamlayan yeni bir Bildirim Merkezi’ni (Notification Center) de beraberinde getirmeyi ihmal etmiyor. Bildirim Merkezi’nin yeni tasarımı doğrultusunda Bugün (Today) görünümü artık yaklaşan etkinlikler, hatırlatıcılar, hisse senetleri ve hava durumu gibi o an hızlıca bakmamız gereken her şeyi bize gösteriyor olacak.

Yenilenen Bildirim Merkezi’ne ek olarak elden geçirilen Spotlight özelliği de artık kullanıcıların yalnızca bilgisayarlarında değil, Wikipedia ve Yelp gibi online kaynaklarda da arama yapmalarına olanak tanıyor.

Not: Bir mil kaç kilometreydi; bilen/hatırlayan? Eğer yoksa, artık Spotlight’ı birim dönüştürücü olarak da kullanabilirsiniz. (Yanıt: 1.609)

Online sürücü piyasasındaki rekabetin gittikçe kızıştığı bugünlerde, WWDC ‘14’teki atağını iCloud Drive ile yapan Apple şimdi, OS X Yosemite işletim sistemine sahip Mac’ler, iPhone, iPad ve iPod touch gibi iOS tabanlı cihazlar ve Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarlar arasında sunumlardan spreadsheet’lere, PDF dokümanlarından fotoğraflara kadar her türlü dosyanın güvenli bir şekilde tek bir noktada toplanmasını ve üzerinde çalışılmasını sağlıyor. İlk 5 GB’ı ücretsiz olarak sunulan iCloud depolama alanının duyurulan fiyatları ise 20 GB için aylık 0.99 dolar, 200 GB için ise 3.99 dolar. 1 TB’lık seçenek de ayrıca mevcut.

Etkinliğin gerçekleştirildiği gün developer’ların erişimine sunulan OS X Yosemite, Sonbahar itibariyle tüm kullanıcılar tarafından ücretsiz bir şekilde indirilip, kurulabiliyor olacak.

iOS 8

Beklendiği üzere Worldwide Developers Conference 2014’te iOS’un yeni sürümü iOS 8’i de tanıtan Apple, iOS 7’de olduğu gibi tümden farklı bir tasarım yaratmasa da karşımıza kullanıcı odaklı ve hayatlarımızı daha da kolaylaştıracağı apaçık belli olan yeni özelliklerle çıktı. Bu zaten Apple’ın tüketiciye en iyi dokunduğu alanlardan biri değil mi- ihtiyaçlarımızı bizden dahi önce sezip, ona göre yeni cihazlar ve uygulamalar geliştirmek.

iOS 8 ile gelen yeniliklerden öne çıkan bazılarını başlıklar ve maddeler halinde sıralamak gerekirse, Notification Center ile söze başlayabiliriz.

- Bildirim Merkezi (Notification Center): iOS 8 için geliştirilen interaktif bildirimler, kullanıcıların bir bildirimle, bulundukları uygulamadan çıkmadan etkileşime geçmelerini (örneğin gelen bir mesaja hızlı cevap vermek, Facebook postunu beğenmek ya da etkinlik davetini yanıtlamak gibi) veya kilit ekranında gösterilen bildirimlere ilişkin aksiyon almalarını sağlıyor.

- QuickType: Yeni iOS klavyesindeki QuickType özelliği yazılan içeriğin bağlamı doğrultusunda öngörüde bulunarak klavyenin üst kısmında beliren palette kelime önerilerinde bulunuyor. En önemlisi de QuickType kullanıcının konuştuğu kişiler ve kullandığı uygulamalar bazındaki yazım alışkanlıkları doğrultusunda kendini geliştirirek zaman içerisinde daha tutarlı önerileride bulunabiliyor. QuickType haricinde iOS 8 ile tarihinde ilk kez kullanıcıların üçüncü parti klavyeler yüklemesine izin verecek olan Apple, cihazın kullanımını kişiselleştirme anlamında böylece önemli bir adım atmış oluyor.

- Messages: Geliştirilen Mesajlar uygulamasıyla beraber artık mesajlaşma pencerelerine isim vermek, grup konuşmalarına birilerini eklemek ya da çıkarmak, yine grup konuşmalarından ayrılmak mümkün hale geliyor. Buna ek olarak WhatsApp’ta olduğu gibi bir grup konuşmasını “Do Not Disturb” özelliğiyle sessize almak, lokasyon paylaşımında bulunmak, uygulama içerisinde direkt olarak kaydedilen ses ve videoları paylaşmak Mesajlar’ın birçok kullanıcı tarafından uzun zamandır beklenen yeni özelliklerinden. Telefona gelen sesli mesajı, telefonun kilit ekranından çıkmadan ve hiçbir ekstra eforda bulunmadan sadece kulağınıza götürerek dinleyebilmeniz ve aynı şekilde yanıtlayabilmeniz de cabası.

- Health & HealthKit: Health, fitness bileklikleri ve çeşitli üçüncü parti cihazlardan (Nike, Withings, Fitbit vb.) toparladığı belirli sağlık ve fitness verilerini bir araya getirerek, bu verilerin tek bir ekran üzerinde görüntülenmesini sağlayan yeni bir uygulama. Bu uygulamadan yola çıkılarak yaratılan HealthKit ise tüm sağlık ve fitness uygulamalarının beraber çalışabilmeleri için üçüncü partilerin kendi uyumlu yazılımlarını geliştirmelerini sağlayan bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

- Siri: “Hey, Siri!” Artık Siri’ye ulaşmak için tek söylemeniz gereken bu. Evet, iPhone’unuzu elinize dahi almadan. Ayrıca ses tanıma için 22, yazım içinse 24 yeni dil (Türkçe dahil) öğrenen Siri, Shazam aracılığıya ortamda çalan şarkıları da tanıyor ve satın almak için sizi direkt iTunes’a yönlendirebiliyor.

- Aile Paylaşımı (Family Sharing): Family Sharing yine yeni iOS ile beraber gelen ve aile kaydının gerçekleştirilmesinin ardından, aile bireylerinin aralarında fotoğraf albümleri oluşturmalarına, ortak takvim paylaşmalarına ve birbirlerinin bulundukları konumları görmelerine olanak tanıyan bir özellik. Bunun haricinde Family Sharing maksimum altı kişiye kadar olacak şekilde aynı kredi kartını kullanan aile bireylerinin birbirleriyle satın aldıkları uygulamaları, filmleri ve kitapları da paylaşmalarına imkan sağlıyor. Son olarak çocukların, ebeveynlerinin izni olmadan uygulama satın almalarının önüne geçmek isteyen Apple, bir çocuğun kullandığı Apple cihaz üzerinden bir uygulama satın alma talebi üzerine annenin ya da babanın cihazına bir uyarı mesajı göndererek satın alma işlemine olumlu ya da olumsuz dönüş yapmasını istiyor.

Bunların haricinde OS X Yosemite için tanıtılan iCloud Drive ve Continuity özelliklerine de sahip olacak olan iOS 8, Sonbahar itibariyle kullanıcılar tarafından ücretsiz bir şekilde indirilip, kurulabiliyor olacak.

iOS 8’i destekleyecek olan cihazlar şöyle: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5. nesil, iPad 2, iPad with Retina display, iPad Air, iPad mini, iPad mini with Retina display.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.