HTC One (M8) İncelemesi

Bir şeyi mükemmelleştirmek için bazen sadece birkaç küçük dokunuşa ihtiyaç duyarsınız. Bazen de fazlasına. Tıpkı HTC’nin geçen yıl piyasaya sürdüğü amiral gemisi HTC One modelini, bu sene birazcık daha genişletirken daha da güçlendirip, üstelik daha elegan hale getirdikten sonra M8 koduyla yeni baştan yaratmış olduğu gibi. Hanımlar ve beyler, işte karşınızda yeni HTC One (M8)!

Birçoğu plastik dış yapıya sahip Android tabanlı akıllı telefonlardan kendini şık alüminyum gövdesiyle önemli ölçüde ayıran ve ayırmaya devam eden bir telefon HTC One. Yeni modelinde de tasarım ve üretimdeki muazzam işçilik muhafaza edilmiş ve buna ek -bazen eksik- olarak bazı fiziksel değişimler de yaşanmış durumda. Bir önceki modeldeki 4,7 inçlik ekran, yeni modelde 5 inç mesela. Ancak bezellerin de daraltılması sonucunda gövdede aşırı bir genişleme gözlemlemiyorsunuz. Üstelik telefonun arka kısmındaki kavisli yapı, hem tutuş kolaylığı hem de estetik kaygı açısından artı bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Ön yüzdeki fiziksel tuşların kaldırıldığı ve bunun yerine ekranın alt kısmına 3 adet yazılım tuşunun eklendiği yeni HTC One, iç donanım anlamında da iddialı bir cihaz.

Qualcomm® Snapdragon™ 801, dört çekirdekli işlemciye sahip olan HTC One (M8), oyunlarda ve günlük aktivitelerde üstün performans sergilerken, geliştirilen 2600 mAh kapasitesindeki bataryasıyla da telefonu tekrar şarj etme gerekliliğini daha uzun bir zaman dilimine yayıyor (%40 oranında iyileştirme). Tabii, sizin de bildiğiniz üzere batarya mevzusu, sizin cihazı ne yoğunlukta kullanıp kullanmadığınıza bağlı. “Üstün Güç Tasarrufu Modu” sayesinde arama/aranma ve mesaj atma/alma gibi temel fonksiyonların haricinde neredeyse tüm özelliklerini devre dışı bırakabilen cihaz, HTC’nin belirttiği üzere %5 batarya gücünde 15 saate kadar dahi çalışmaya devam edebiliyor.

16 GB ve 32 GB dahili hafızaya sahip olan yeni HTC One’ın cihazla beraber yeniden aramıza dönen özelliklerinden biri microSD kart yuvası. Bu şekilde 128 GB’a kadar artırılabilen hafıza, hiç kuşkusuz, fotoğraf ve müzik severlerin gönlünü çelecek en can alıcı noktalardan biri. Fotoğraf ve müzikten bahsetmişken kamera ve ses sistemini atlamak olmaz. BoomSound ismini verdiği ön hoparlörleriyle selefine göre ses çıkışını yeni modelde %25 oranında artıran HTC’nin, özellikle kulaklık kullanılmadığı durumlarda biraz fazla gümbür gümbür olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunseverleri memnun edebilecek bir nokta gerçi. Kulaklık demişken, yeni kulaklık girişinin cihazın üst kısmından altına taşındığını belirtmeden geçmeyelim.

En çok merak edilen konulardan biri olan kameraya gelecek olursak da, en başta çözünürlüğün 4 megapikselde bırakıldığını belirtmek isteriz. Ancak, bu demek değil ki kamera bir önceki cihazdakiyle aynı özelliklerde. Hayır, hiç de değil. Diyafram aralığı geliştirilen ve arka kısmında yeni HTC One ile iki kameraya yer veren HTC, ikinci kamerayla derinlik bilgilerini yakalarken, ortaya daha iyi kalitede ve daha iyi odaklanmış fotoğraflar çıkmasını sağlıyor. Renklerdeki canlılık ve keskinlik de cabası. Tabii her şeye rağmen, görüntüye zoom yaptığınızda ya da fotoğrafa dikkatli baktığınızda bazı çözünürlük problemleriyle karşılaşmanız mümkün.

Son olarak cihaz, Android 4.4.2 KitKat tabanlı olarak HTC Sense’in yeni versiyonu Sense 6.0 ile elinize geçiyor. BlinkFeed’in de geliştirilmiş özellikleri ve yeni tasarımıyla ilk andan itibaren sizi büyüleyecek kolaylıkta ve güzellikte olduğunu söyleyebiliriz. Aşina olmayanlar için kısaca tanımlamak gerekirse, BlinkFeed, şahsi popüler ağlarınızdan ve kaynaklarınızdan çeşitli sosyal medya paylaşımlarını ve haberleri, takviminiz dahil size tek bir akış üzerinden gösteren son derece kullanışlı bir arayüz. Fazlasıyla sevilesi.

Olumlu Öğeler:

  • Şık alüminyum tasarım
  • Üstün performans
  • Motion Launch
  • Gelişmiş kamera modları
  • LCD3 ekran
  • Artırılabilir hafıza

Olumsuz Öğeler:

  • 4 megapiksel kamera
  • Bir önceki modele göre daha geniş yapı

En ucuz HTC One (M8) fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

--

(Photo credit: TechnoBuffalo.com)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.