Anneler Günü İçin Hediye Önerileri

Coğrafyalar farklılık gösterebilir, takvimler ayrı günleri işaret edebilir, ritüeller daha önce hiç duymadığımız bir biçimde sergileniyor, kutlamalar yabancı olduğumuz bir dilde gerçekleştiriliyor olabilir; ancak Anneler Günü’nde hepimiz için aynı kalan bir şey var ki, o da kutlamanın özünde yatan asıl neden: Minnettarlık.

Tarihte Yunanlar ve Romalılar tarafından da özellikle ana tanrıçalar Rhea ve Kibele’nin onuruna festivallerle kutlanan anneler ve anneliğin, Anneler Günü ismi altında modern dünyadaki doğuşuna baktığımızda, takvimlerin bizi 20. yüzyılın başlarına götürdüğünü görüyoruz. 1905 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis’in girişimiyle ilk olarak 1908 yılının Mayıs ayında, çocukları için türlü fedakarlıklarda bulunan anneleri onurlandırmak adına düzenlenen ilk Anneler Günü etkinliğinin yoğun ilgi görmesi, Jarvis’e de bu anlamda bir motivasyon kazandırıyor. Bu günün takvimlerdeki yerini resmi tatil olarak alması için büyük bir çaba gösteren Jarvis, 1914’te amacına ulaşarak Amerikan hükümetinin Anneler Günü’nü resmi olarak kabul etmesinde önemli bir rol oynuyor.

Bugün birçok yerde eski çağlardaki gibi festivallerle ya da Etiyopya’daki gibi ailelerin bir araya gelip şarkılar söylemesiyle kutlanmasa da, Anneler Günü’nün önemi her birimiz için oldukça büyük. Kimi zaman bir buket çiçek, kimi zaman bir kutu çikolata ya da içten verdiğimiz bir öpücük o gün annelerimizi memnun etmek için yeterli olsa da, bazen ona beğendiği ya da istediği bir şeyi armağan etmek size de kendinizi çok iyi hissettirmiyor mu? Kendi adımıza konuşalım; öyle.

Bu anlamda sürdürdüğümüz ufak çaplı bir araştırma sonrasında, Anneler Günü’nde annenize alabileceğiniz hediyelerle ilgili küçük bir derleme yaptık. Belki bunlar sizin aradığınız Anneler Günü hediyelerinden biri olmayacak; ancak yine de aralarında sizi yönlendirecek birkaç fikirle karşılaşacağınıza eminiz. Listenin keyfini çıkarın.

Parfüm

Ünlü modacı Christian Dior der ki, “bir kadının parfümü, kendisi hakkında onun el yazısından daha çok şey anlatır”. Bu açıklamaya tamamen katılıyor, hiç katılmıyor ya da kısmen katılıyor olabilirsiniz; ancak şu bir gerçek ki parfüm, özellikle kadınlar için vazgeçilmez tamamlayıcılardan biri. İşte bunlar da bizim Anneler Günü için parfüm önerilerimiz:

Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh

Lancome Poeme

Viktor Rolf Flowerbomb

Christian Dior Miss Dior Cherie

Dolce Gabbana Pour Femme

Kolye

Kolye de yine kadınların en sevdiği aksesuarlardan biri olsa gerek. Hediye için bu tarz bir aksesuara yönelecek olursanız, bir kuyumcuda anneniz için özel olarak belki ismiyle ya da sevdiği bir sembolle bir kolye tasarlatmanız gerçekten şık ve anlamlı bir hareket olacaktır. Eğer özel tasarım bir şey için vaktiniz ve bütçeniz uygun değilse de, Alve’nin kolye kategorisinde bulunan ürünlere bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Astrolojiye birçok kadının türlü anlamlar yüklediğini göz önünde bulundurursak, anneniz için bir burç kolyesi, doğru ve hedefi 12’den vuran bir hediye seçeneği olabilir.

Takı Seti

Kolyedense, daha kapsamlı bir aksesuara gitmek de isteyebilirsiniz tabii. Hani takımı tamamlamak derler ya, o hesap. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey, kolyeye uygun ya da kolyeyle aynı kompozisyonda tasarlanmış küpeleri de hediyenize ilave etmek olacaktır. Hoşunuza giden ve aklınıza yatan bir takımı Alve’nin takı seti kategorisinde de bulmanız mümkün.

Saç Şekillendirici

Ah, şu kadınların saçlarından çektikleri… Dibi gelir, kırılır, elektriklenir, derdi hiç bitmez. Derdi bitmez ama önlem alınabilir, düzeltilebilir, şekillendirilebilir. Dolayısıyla eğer evdeki eksikliğini fark ettiyseniz ve annenizi saçlarıyla daha barışık hale getirmek istiyorsanız, ona bir saç şekillendirici hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Sonra, bu önemli ihtiyaç konusunda bizi uyarmadınız, demeyin.

Çay Makinesi

Saç şekillendiriciden çay makinesine nasıl atladığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Hobi konusundan serbest çağrışım yaptı diyelim. Malum, saç konusu da çay konusu da kadınların genelde iyi vakit geçirdikleri ve özenle üzerine titredikleri iki alan. Hele ki anneniz çayın yanı sıra misafir ağırlamayı da fazlasıyla seven bir kişiyse, çay makinesi bu Anneler Günü’nde onu fazlasıyla mutlu edecek hediye olmaya aday.

Ekmek Yapma Makinesi

Bu sefer serbest çağrışım, mutfak konusuna sıcak sıcak giriş yapmışken geldi. Sıcak, evet. Kendi ekmeğini evinde kendi kendine yapma fikrinin aniden bir trende dönüşmesi ve bu alanda üretici firmaların sayısının artmasıyla beraber ekmek yapma makinesi en az bir tost makinesi, blender ya da kettle kadar mutfağın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline geldi. Üzerinde dumanı tüten ev yapımı bir ekmek hazırlamak ve o taptaze kokuyla mutluluktan uçmak her annenin hakkı ne de olsa. Bilhassa da onu mutfaktan alamıyorsanız.

Güneş Gözlüğü

Diğer birçok hediyenin aksine, güneş gözlüğünün tam olarak ihtiyaca yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü doğru güneş gözlüğü seçimi konusunda hazırladığımız rehberde de okuyabileceğiniz üzere, güneş gözlüğü her ne kadar lüks olarak algılansa da tam bir ihtiyaç aksesuarı. Doğru ultraviyole korumaya sahip olduğu sürece gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından ve olası rahatsızlıklardan koruyan güneş gözlükleri, şıklığın da kuşkusuz tamamlayıcısı. Hem sizin için, hem de anneniz.

Fotoğraf Makinesi

Facebook, Instagram ve Pinterest derken fotoğraf çekme, filtreleme ve yayınlama tutkusu sadece Y kuşağını değil, X kuşağını da etkisi altına almış durumda (Z kuşağından hiç bahsetmiyoruz bile). Siz de zaten tüm sosyal medya hesaplarınızdan konuya hakim olduğunuz üzere, bir de #selfie modası almış başını gidiyor. Dolayısıyla neden annenize bu Anneler Günü’nde küçük bir dijital fotoğraf makinesi hediye edip, kendisini deklanşörle tanıştırmayasınız?

Tablet

Küçük ve yine şık bir tabletin, özellikle annelerinden uzakta yaşayanlar için doğru bir hediye seçimi olacağı kanısındayız. Hiçbir şey elbette onun yanında olmak gibi olmayacaktır ancak modern dünyanın koşullarını, getirilerini ve götürülerini ne de olsa hepimiz biliyoruz. Skype bugünler için var; tabletler de öyle.

Bu önerilerden herhangi biri umuyoruz ki size Anneler Günü hediyesi için fikir vermiştir. 11 Mayıs hızla yaklaşırken, annenizle beraber mutluluk dolu bir gün geçirmenizi dileriz. Kendisini bizim için de kutlayın. :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.