Alve'de Koca Bir Yıl ve Aralık Nasıl Geçti?

Takvime bir de baktık ki, günler teker teker devrilmiş ve biz çoktan yılın son günlerini saymaya başlamışız.

Ne kadar oldu yola çıkalı sahi?

Dün gibi hatırlıyoruz. Oldukça serin ama kış güneşinin aydınlattığı bir Mart sabahıydı Yapı Kredi Plaza’daki küçücük ofisimize yerleştiğimiz gün. Kutusundan çıkmaya hazır bekleyen monitörler, bir yandan burnumuzdan içeri dolan yeni mobilya kokusu ve tam ortada biz; uzun süredir üzerinde kafa yorduğumuz projeyi sonunda başlatacak olmanın verdiği haz, heyecan ve mutluluk. Yani, o gün bugündür bünyemizden bir an dahi ayrılmamış olan o muhteşem üçlü.

Peki ne değişti bu zamana dek; ne aşamalardan geçtik Alve’de?

Sadece 6 online mağaza işbirliğimiz vardı mesela en başta. Bu sayının en kısa sürede kat be kat üstüne çıkmamız gerekiyordu ki, kullanıcılarımızın aradıkları ürünlere en uygun fiyatlarıyla hızlıca ulaşabilmelerini sağlayalım. Öyle de yaptık. Aralık ayının sonuna geldiğimizde sistemde kayıtlı online mağaza sayımızı 150’ye ulaştırdık. Şimdi teknoloji, moda ve elektronik ev eşyaları başta olmak üzere tüm kategorilerimizde kullanıcılarımızın karşısına 1,5 milyonu aşkın ürünle çıkıyoruz. Tabii ki kısa sürede bu sayıya ulaşmamızda işbirliği gerçekleştirdiğimiz ana entegratörlerimizin (IdeaSoft, ProjeSoft ve T-Soft) önemli katkılarını da es geçmek mümkün değil.

Neler yaptık, nerelere gittik?

Ekim ayında Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve dünya çapında kadın yazılımcıların gelişimine ve yetişmesine katkıda bulunan Rails Girls etkinliğine sponsor olduğumuzu ve orada kısa bir sunum gerçekleştirdiğimizi duymuş veya okumuş olabilirsiniz. Ancak duymadığınızı -ya da gözden kaçırdığınızı- düşündüğümüz bir şey var ki, o da, geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki birçok önemli internet sitesiyle beraber Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği’nin (ETİD) üyelerinden biri olduğumuz (içten tebriklerinizi ne kadar takdir etsek az). Bir de tabii merakla katıldığımız ve yakından takip ettiğimiz etkinlikler var. Kısa notlarımızı yine blogumuzda okuyabileceğiniz Webrazzi Summit 2013 örneğin. Ek olarak ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi ‘13 ve 6-7 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve bizim de hazır ve nazır bulunduğumuz Webit Congress 2013.

Yeni ofis, yeni manzara...

Başta dedik ya hani bir Mart sabahıydı ve biz gözlerimizi Yapı Kredi Plaza’daki küçücük ofisimizde açmıştık diye; işte, zaman geçti ve birkaç ay sonra baktık ki sayısı artan ekibimizle beraber biz artık oraya sığmıyoruz, uzun ve zahmetli bir araştırma sürecine girdik. Şimdi Şişli’deki Nursanlar İş Merkezi’nin 12. katında yer alan ofisimizde bir yandan İstanbul’un güzel silüetini izliyor, bir yandan bu satırları yazıyor, bir yandan da Alve’nin ürün portföyünü en kapsamlı, uluslararası ödüllü arama motorunu en gelişmiş, arayüzünü ise en kullanışlı haline getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Bir saniye… Hangi ödüllü? Onu da açıklamadan geçmeyelim. Webrazzi haberini okuduysanız şayet orada da bahsi geçtiği üzere Türkiye pazarına Yunanistan’ın en büyük 5 internet sitesinden biri olan Skroutz.gr’ın deneyimini ve desteğini alarak giriş yapan Alve, kullanıcılara online alışveriş deneyimini aynı mühendislik ekibi tarafından yönetilen platform üzerinden yaşatıyor.

- 2006 yılında Ermis Awards tarafından “Telecommunications & Computing” kategorisinde,

- 2007 yılında yine Ermis Awards tarafından “Websites & Microsites/Media & Publications” kategorisinde,

- 2013 yılında E-Volution Awards tarafından “Best B2C E-Commerce Service” ve “Innovative Interface Design” kategorilerinde,

- Ve 2013 yılında Ermis Awards tarafından yeniden ödüle layık görülen bu platform, Ocak ayı içerisinde ise iddialı bir şekilde European Business Awards’ta yarışıyor olacak. Bize şans dileyin!

Yılın en popülerleri...

Arama motorumuzdan bahsettiğimiz bu noktada, bir de yıl içerisinde karşılaştığımız ve topladığımız bazı veriler hakkında konuşalım istiyoruz. Şöyle bir bakıyor ve görüyoruz ki Alve’yi lanse ettiğimiz günden yıl sonuna kadar en popüler 5 ürün şu şekilde listelenmiş:

- Galaxy S III Mini i8910 8GB

- iPhone 5s 16 GB

- Galaxy S4 i9500 16 GB

- Xperia Z1

- iPhone 4 8 GB

En popüler 5 kategori ise:

- Cep telefonu

- Kombi

- Televizyon

- Epilatör

- Lego

Peki ya en çok aranan 5 anahtar kelime?

- Samsung Galaxy S4

- Samsung Galaxy S3

- iPhone 5

- HTC One

- Lego Chima

Ve Aralık 2013...

Dolu dolu geçen bir yılı birkaç paragrafta böyle kısaca özetledikten sonra gelelim Aralık özelinde nasıl bir ay geçirdiğimize…

Yılbaşının yaklaşmasıyla beraber insanların artan hediye arayışları, bizim de sayfalarımızda bir hareketliliğe neden olarak yeni ziyaretçi sayılarına ulaşmamızı sağladı. Özellikle ay ortasında yayınladığımız yılbaşı hediye rehberi birçok kişi tarafından yoğun ilgi gördü ve online tüketiciler yakın çevrelerine alabilecekleri armağanlar konusunda geniş bir fikir çeşitliliğine sahip oldular.

Aralık ayında ulaştığımız yeni sayıları Kasım ayı sayılarıyla karşılaştırmalı olarak bu grafikte görebilirsiniz:

Ve son olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Aralık süresince 47 yeni online mağazayla işbirliği gerçekleştirmemiz üzerine toplamda 150 online mağazaya ulaşarak, yeni bir mesafe taşı kat etmiş olduk. Ne di(le)yelim… Nice 150’lere! :)

Yakın zamanda Ocak yazımızla görüşmek üzere… Alve’yi takip kalın! :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.