Nikon D3200 İncelemesi

Amatör kullanıcılara hitap eden ve profesyoneller için tasarlanan DSLR fotoğraf makineleri arasındaki fark gün geçtikçe azalıyor. Bu gelişimin en iyi örneklerinden biri ise Nikon D3200.

APS-C formatında 24.2 megapiksel CMOS sensöre ve mükemmel bir çözünürlüğe sahip Nikon D3200’ün giriş seviyesinde bir fotoğraf makinesi olduğunu söylemeye neredeyse dilimiz varmıyor; çünkü bu özelliğiyle Canon EOS 5D Mark III de dahil olmak üzere, yüksek fiyatlı birçok profesyonel seviyedeki cihaza meydan okumuş durumda. 6,016x4,000 piksel fotoğraflar elde etmenize imkan tanıyan Nikon D3200, rakiplerine kıyasla daha küçük boyutlara sahip ancak kalın ve kısa gövdesi oldukça rahat bir tutuş sağlıyor.

Başlangıç seviyesindeki fotoğraf makinesi kullanıcıları için fiyat/performans oranı oldukça cazip olan Nikon D3200’ün 3 inç’lik ekranındaki bilgi ve yönlendirmeler gayet anlaşılır şekilde hazırlanmış. Ekranın fiziksel özelliklerine indiğimizde, karşımıza 921.000 altpiksele sahip ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı durumlarda dahi kolay kullanım sağlayan bir cihaz çıkıyor.

Dijital kamerasını fotoğrafın yanı sıra video çekimleri için de değerlendirmek isteyen başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için Nikon D3200 yine gayet yerinde bir seçim. 1080p Full HD videolar kaydedebileceğiniz bu şık oyuncakla, en yüksek çözünürlük ayarında saniyede 24 kare çekim yapabilirken; 1280x720 piksel çözünürlükte saniyede 24, 25 veya 30 kare çekim ulaşabileceğinizi belirtmiş olalım.

Nikon D3200, çektiğiniz fotoğrafları ekstra bir bilgisayar programına ihtiyaç bırakmayacak şekilde düzenleyebilmenize de olanak sağlıyor. Monokrom ayarlarından özel efektlere, görüntü kırpmadan boyutlandırmaya kadar her türlü rötuş ve düzenleme işlemini 3 inç’lik ekran üzerinden rahatça yapabilirsiniz. Özellikle amatör kullanıcılar için bu tarz özellikler bazen hayat kurtarıcı olabiliyor değil mi? Üstelik ek bir ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz ve cihazın USB girişine takarak kullanabileceğiniz Wi-Fi aktarıcı sayesinde fotoğraflarınızı kablosuz olarak bilgisayarınıza, akıllı telefonunuza ya da tabletinize de aktarmanız mümkün.

Nikon marka DSLR fotoğraf makineleri arasında yüksek çözünürlüğe sahip modellerden biri olarak karşımıza çıkan D3200, bu özelliğiyle rakiplerine de fark atıyor. D3100’den sonra ciddi anlamda geliştirilmiş bir başlangıç seviyesi cihazla fotoğraf işine gönül vermiş ancak henüz profesyonel makinelerle uğraşabilecek mesaiyi harcamamış kullanıcılar için gerçekten de ideal. Özellikle oldukça iyi hale getirilmiş video kayıt modu ve kullanıcı rehberinin yanı sıra; kolay anlaşılabilir yönlendirmeleri, daha fazla bağlantı özelliği ve çok daha iyi bir LCD ekran ile birlikte, Nikon D3200, alanında son zamanların en iyisi ve fiyat/performans oranıyla size uzun yıllar boyunca memnuniyet vaat ediyor.

Olumlu Öğeler:

  • 24,2 MP kamera
  • Mükemmel görüntü kalitesi
  • Kullanımı kolay rehber modu
  • Video kaydı için harici mikrofon bağlantısı

Olumsuz Öğeler:

  • Küçük pentamirror vizör
  • Dahili AF (otomatik netleme) motorunun bulunmaması

En ucuz Nikon D3200 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

(Photo credits: NikonBaby.Com, KenRockwell.Com)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.