Yılbaşı Hediye Rehberi: Kime, Ne Alınır?

İçinden coşku ve mutluluk geçen melodiler sizin de sadece kalabalık bir caddedeyken değil, yalnız başınızayken de kulaklarınızda çınlıyorsa, sizin için de yeni yıla geri sayım başlamış demektir. Bir kuple de biz mırıldanalım o halde: Jingle bells, jingle bells, jingle all the way... (Evet, kabul ediyoruz; etraftaki en iyi seslerden değiliz.)

Her neyse… Derin bir nefes alın siz, heyecan katsayınızı azalan takvim yapraklarıyla ters orantılı olarak dengeleyin ve içinizden bir dilek tutun: Yeni yıldan istediğim…

Evet… Tahmin ediyoruz ki kendi dileğiniz çoktan aklınızdan (ya da gönlünüzden) geçti; o halde yakınlarınızın dilekleri için yılbaşı ağacını süslemeye başlayabiliriz demektir. Ne de olsa Noel Baba emektar ren geyiklerine rağmen o kadar hediyeyi tek başına taşıyamaz. İyisi mi siz hala vakit varken 2014 yılbaşı hediyelerini seçmeye ve bu sürecin tadını çıkarmaya koyulun. Endişelenmeyin, biz yardım için buradayız.

yılbaşı hediyeleri

Nereden mi başlamalı? Kolay; listeden. Yılbaşı hediyesi almak istediğiniz tüm kişilerin isimlerini bir yere not alın ve bütçenize (ve tabii ki modunuza) göre ne büyüklükte bir harcama yapabileceğinize karar verin. Baktınız yakın çevrenizdeki kişileri listeledikçe almanız gereken yılbaşı hediyelerinde bir artış, kişi başına ayırdığınız bütçede ise bir düşüş yaşanıyor, hemen yeni bir yönteme başvurun. Örneğin, gruplama. Bu, şu anlama geliyor: Eğer listelediğiniz kişiler içerisinde aynı aileye ya da ekibe mensup birkaç farklı kişi varsa, onlara o aileyi ya da ekibi temsilen tek bir hediye seçin. Monopoly, Scrabble, Tabu ya da Jenga gibi bir masa oyunu bu anlamda hayat kurtarıcı olabilir mesela…

Peki, gruplama yöntemiyle bir ya da birkaç hediye bulduk diyelim; kişisel olarak kime, ne almalı? İşte bu yazının devamında çocuklara, erkeklere, kadınlara ve evlere özel hediye önerilerimizi bulacaksınız. Keyfini çıkarın!

Çocuklar İçin Yılbaşı Hediyeleri

Hediye seçiminde çocukların yaşı malum, en önemli kriterlerden biri. Henüz okula başlamamış çocuklara farklı hediyeler alınması gerekirken, ilkokul çağındaki çocuklara farklı, “teenage” kategorisine giren ve kendilerini elbette “çocuk” olarak adlandırmaktan pek hoşlanmayan arkadaşlarımıza ise onların moduna uygun hediyeler seçmekte yarar var. Bir noktada cinsiyet de hediye seçimi konusunda belirleyici bir faktör olarak öne sürülebilir belki ama son yıllardaki trendin erkek çocuklara alınacak hediyelerle kız çocuklara alınacak hediyeleri çok kalın çizgilerle birbirinden ayırmadığını söyleyebiliriz. Hele ki söz konusu hediye Lego ya da Playmobil gibi çocukların hem motor becerilerini geliştiren hem de eğlenmelerini sağlayan oyunlardansa.

Bebek oyuncaklarıyla başlayalım. Güvenlik, kaliteli malzeme ve oyunun sunduğu aktivite çeşitliliği, bebeklere oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden... Bu anlamda 6 aydan daha büyük bebekler için karnındaki düğmelere basıldığında sayı saymanın yanı sıra meyve ve hayvan isimlerini de söyleyen Chicco Teddy Ayıcık gibi şirin bir oyuncak, küçük yeğeninizin, kuzeninizin ya da kendi bebeğinizin 2014’teki yeni gözdesi olabilir (kıskanmak yok!). Ya da derseniz ki “Ben bu şebeği bir doğaya çıkarayım; biraz kıkırdasın, gülsün, etsin”, o halde uğramanız gereken durak, Fisher Price yağmur ormanı jimnastik merkezi. Üstelik yumuşacık zürafasıyla!

çocuklar için yılbaşı hediyesi

Bebekliğin daha ileri evrelerinde olan küçükler için yine seçenekler sonsuz. Özellikle çocuk gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynadığı defalarca vurgulanmış Lego, farklı yaş gruplarına hitap eden setleriyle 50 yılı aşkın bir süredir olduğu gibi, bugün de hala popüler. Bu anlamda 1-5 yaş aralığındaki çocuklar için Lego Duplo setlerini, 5 yaşını aşmış ve daha ciddi oyunlara merak saran minik arkadaşlarımız için şehir planlaması yapabilecekleri Lego City, sosyal bir çevre oluşturabilecekleri Lego Friends ya da efsanevi Lego Chima setlerini tercih edebilirsiniz. 8 yaş üzerine gelince… Güç sizinle olsun! Lego Star Wars seti, kuşkusuz ki yeni Jedi şövalyelerinin yetişmesine adım adım tanıklık edecektir.

Peki… Yılbaşı hediyesinin gideceği evde yeterince boş alan olduğunu düşünüyorsanız, rengarenk bir oyun parkını neden dikkate almayasınız? Hele ki içerisinde ek olarak oyuncak arabalar ya da oyuncak bebekler bulunuyorsa… Karar sizin.

Lego setleriyle kısaca değindik ancak ilkokul çağındaki çocuklara başka ne hediye edilebilir? Yine bizim aklımıza gelen ilk şeylerden biri, Nintendo Wii ya da Nintendo 3DS gibi bir oyun konsoluna sahip olan genç arkadaşlarımıza alınacak yeni bir oyun. Elbette hem okul öncesi yaşta hem de okula başlamış olan tüm kız çocuklarının Barbie’lere ne kadar düşkün olduklarını hatırlatmamıza gerek yok. Aynı şekilde, erkek çocukların her dönem gözdesi olan kumandalı oyuncaklar için fazla söze gerek olmadığı gibi. Bu arada oyuncak bebeklerin bahsi geçmişken, bizim favorilerimizden birinin Pepee peluş kuklalar olduğunu da belirtelim.

Onlu yaşlarındaki gençlerin hayatlarında moda, takdir edersiniz ki en az biz yetişkinlerinki kadar önemli bir rol oynuyor. Bu anlamda sıra dışı renkleriyle modern bir klasik olan Converse ayakkabılar, özellikle gençler için etkileyici bir armağan olabilir. Ek olarak teknolojiye ve teknolojik aletlere düşkünlüklerini en az bizim kadar siz de bildiğinizden, bütçeniz doğruıltusunda bir MP3 çalar seçimine gidebilirsiniz. Ve inanın, hediye edeceğiniz bu müzikçaların illa ki pahalı bir iPod olması şart değil; seçenekler bol.

Kadınlar İçin Yılbaşı Hediyeleri

Bir kadına alacağınız hediye için önerimiz, bu yılbaşında bir değişikliğe gitmeniz ve ona sıra dışı bir hediye sunmanız olacaktır. Örneğin bir saç bakımı terapisi, rahatlatıcı bir masaj ya da belki son dönemin favorilerinden, bir cupcake ya da makaron yapım kursuna katılım davetiyesi… Kadınları hepimiz az çok biliyoruz ama onu kişisel olarak en iyi siz tanıyorsunuz, o yüzden hayal gücünüzü kullanın!

kadınlar için yılbaşı hediyesi

Ancak yine de hediye anlamında tercihinizi klasik bir seçenekten yana kullanmak isterseniz, gitmeniz gereken ilk reyon tabii ki, kadınların en sadık dostlarından biri olan parfüm olacaktır. Doğru parfüm seçimi konusunda kararsızsanız, Alve sayfalarındaki rehberimiz size pekala yardımcı olabilir.

Bütçeniz doğrultusunda yepyeni bir kol saati, şık bir takı seti veya alışkanlıkları doğrultusunda şık ya da spor bir çanta değerlendirebileceğiniz bir sürü ek alternatiften sadece birkaçı.

Unutmadan… Kullandığı telefon için sevdiği renkte güzel tasarlanmış bir cep telefonu kılıfı da hediyeye karar verme aşamasında size yardımcı olacaktır. Ya da hatta yeni bir akıllı telefon! Kadınların teknolojiden hoşlanmadığını kim söyledi?

Erkekler İçin Yılbaşı Hediyeleri

Gözlerinizi kapatın ve bir erkeğin hediye olarak ne isteyebileceğini düşünün. Umarız ki çok zorlanmadınız? Tabii ki cevap oldukça basit: Teknoloji! Yapmanız gereken tek şey hediye alacağınız kişinin ilgi alanlarına kısa bir göz atmanız ve sonrasında seçim için araştırmaya başlamanız. Fotoğraf çekmekten (ve Instagram’dan belki?) zevk alıyorsa mesela bir dijital fotoğraf makinesi ya da sahip olduğu makineye ait fotoğraf makinesi aksesuarları onu dünyanın en mutlu insanlarından biri yapabilir. Aynı şekilde, kullandığı akıllı telefona uyumlu bir teknolojiyle karşısına çıkmanız da öyle. Mesela mı? Evin en sevdiği köşesine koyup bangır bangır müzik çalacağı bir taşınabilir ses sistemi; nasıl geliyor kulağa? Evet, farkındayız, gürültüden biraz yüzünüzü buruşturdunuz.

erkekler için yılbaşı hediyesi

İçinizden eğer “Başka, başka?” diye geçiyorsa, önerilerimiz henüz tükenmedi, endişelenmeyin. Şık bir laptop ya da tablet çantası, teknolojinin hızla geliştiği bu çılgın çağda hediye alacağınız kişinin cihazını tüm benliğiyle koruyup, aynı zamanda her seferinde sizi ona hatırlatabilir (biraz duygusala mı bağladık, ne?)

Eğer tabii ki imkanınız varsa, bir tablet almayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ev İçin Yılbaşı Hediyeleri

Ev hediyesi için özgün ve yaratıcı davranarak hediyeyi kendi ellerinizle hazırlamanız ve güzel bir şekilde paketleyerek sunmanız, tahmin ediyoruz ki bu yılbaşının en içten hediyelerinden biri olacaktır. Örneğin, kurabiye! Şık bir şekilde paketlenmiş ve hatta yanına yapım için gerekli mutfak gereçleri konmuş kurabiye dolu bir sepetin, herkesin içindeki kurabiye canavarını o an açığa çıkaracağına neredeyse eminiz.

Sadece kurabiye yapımı sizi kesmiyor ya da bu kurabiyeleri yapacak zamanınız ne yazık ki yoksa, yine mutfak bazlı düşünüp, hediye için küçük ev aletlerine yönelebilirsiniz. Malum havalar soğudu ve hepimizin vitamine ihtiyacı var; bu anlamda meyve sıkacağı ailenin tüm fertleri için fazlasıyla yararlı olabilir. Çay ve özellikle kahve makinesi, hatta yine çocukları göz önünde bulundurduğumuzda patlamış mısır ve waffle makinesi (mmm...) hediye için değerlendirmeye alabileceğiniz diğer aletlerden.

Tabii tüm bir ailenin fotoğrafını salonun en güzel yerine yerleştirilmiş bir dijital fotoğraf çerçevesinde görmek de hoş olabilir!

Umuyoruz ki 2014 yılbaşı hediyeleri için bu önerilerimizle size bir şekilde yardımcı olabilmişizdir.

Hepinize mutlu yıllar! :)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.