Sony Xperia Z1 İncelemesi

3… 2… 1… Cheese! Sony’nin 2013’ün son çeyreğinde Android tabanlı akıllı telefon kategorisinde piyasaya sürdüğü Xperia Z1 modeli, bir önceki modele (Xperia Z) göre yalnızca daha hızlı bir donanıma değil, aynı zamanda daha iyi bir bakış açısına, yani kameraya da sahip.

5 inçlik ekranda herhangi bir farklılık olmamasına karşın boyutları kısmen artan Xperia Z1’nin uzunluğu 144, genişliği 74 ve kalınlığı 8.5 mm ölçülerinde. Ağırlık anlamında ise cihazın 24 gramlık bir farkla 170 grama çıktığını görüyoruz. Ancak bir saniye… Bunlar kafanızda pek de soru işareti oluşturması gereken noktalar değil; çünkü cihazın bu artışlara ait hem tasarımsal hem de donanımsal gerekçeleri mevcut.

Plastikten vazgeçilerek alüminyumla çerçevelenen gövde, örneğin. Ek olarak hem arka hem de ön tarafta kullanılan kırılmaya ve çizilmeye dayanıklı Gorilla Glass cam yüzey. Kulağa bile bu kadar hoş gelirken, cihazın elinizde ne kadar şık durabileceğini düşünebiliyor musunuz? Aklınıza takılmış olma olasılığına karşı bir konuya da açıklık getirelim. Evet, cihazın cam yüzeyi bir noktada hatırı sayılır ölçüde parmak izine neden olabilir ancak unutmayın ki, bu cihaz sizinle Xperia Z’nin toza ve suya karşı dayanıklılık özelliğini de miras alarak buluşuyor. Hani yıkamak isterseniz...

Bir de batarya konusu var tabii. Cihazın “STAMINA mode” özelliği üründe tek başına dahi önemli ölçüde pil tasarrufu sağlarken, Sony’nin önemli bir geliştirmeye giderek 3000 miliamperlik bir bataryayla ürünü piyasa sürmesi, özellikle oyun canavarlarını fazlasıyla tatmin edecektir.

4 çekirdekli 2.2 GHz işlemci gücüne, 2 GB RAM’e ve her ne kadar dahili belleği 16 GB olsa da 64 GB’a kadar microSD destekleme özelliğine sahip olan Sony Xperia Z1, tartışmasız, Android pazarının en hızlılarından. Sony marka televizyonlarda da kullanılan Full HD TRILUMINOS™ Display teknolojisine ve X-Reality görüntü işlemcisine bünyesinde yer veren cihaz, farklı izleme açılarından kısmı görüntü problemleri yaratsa da son tahlilde hem renkler, hem canlılık hem de keskinlik anlamında gayet iyi sonuçlar veriyor.

Creme de la creme! Cihazın en can alıcı özelliğini sona saklayalım dedik. 20,7 megapiksel arka kamerayla parmaklarınızın arasına yerleşen Sony Xperia Z1, güçlü bir sensör (Exmor RS™), ödüllü bir lens (G Lens) ve etkin bir görüntü işleme motoruyla (BIONZ™) muhteşem kareleri objektifinizden pırıl pırıl ekranınıza (ve hatta diğer uyumlu Sony cihazlarınıza) taşıyor. Bununla beraber şunu da belirtmek gerekir ki, bu üstün megapikseller ne yazık ki HDR modu ya da düşük ışık modu gibi özelliklerle kullanılamıyor. Bu modlardaki çekim için azami megapiksel sayınız, 8. 1080p çözünürlükte saniyede 30 kareyle Full HD video çekimi yapabileceğiniz cihazın özellikle su altı çekimine fazlasıyla yardımı dokunacak ince bir detayı ise fiziksel olarak yan tarafa yerleştirilen butonu. Unutmadan, siz siz olun “AR Effect” ile görüntülerinize 3 boyutlu dinozorlar, kelebekler eklemeyi ihmal etmeyin.

Sonuç olarak, hem donanımsal gücü hem de bir sürü keşfe açık yazılımsal özelliğiyle Sony Xperia Z1, Android tabanlı bir akıllı telefon arayışı içerisindeyseniz, uğramanız gereken ilk duraklardan.

Olumlu Öğeler:

  • 20,7 megapiksel kamera
  • Hızlı ve üstün performans
  • Güçlü batarya
  • Toza ve suya karşı dayanıklılık
  • Gorilla Glass cam

Olumsuz Öğeler:

  • Artan boyutlar
  • Düşük ışık çekimlerinde zayıf performans
  • Farklı izleme açılarında yaşanan görüntü problemleri

En ucuz Sony Xperia Z1 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.